Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

24 tävlingar hittades mellan 2023-01-01 och 2023-12-31 med följande urval: Uppland, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med avlysta områden för tävling inom kvalitetsnivå 1 (röd färg) och övriga områden för tävling inom nivå 2-3 (gul färg).

Du som avser delta i åldersklass på tävling inom kvalitetsnivåerna 1-3 får inte skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören.

Det betyder att du endast får vistas i och passera området på bestämda platser och tidpunkter. Det gäller också personer som inte själva avser delta i åldersklass på tävlingen, men som på ett eller annat sätt kan påverka tävlingens resultat.

För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 10 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 52sön 1/1
v 1mån 2/1
tis 3/1
ons 4/1
tor 5/1
fre 6/1
lör 7/1
sön 8/1
v 2mån 9/1
tis 10/1
ons 11/1
tor 12/1
fre 13/1
lör 14/1
sön 15/1
v 3mån 16/1
tis 17/1
ons 18/1
tor 19/1
fre 20/1Vintercupen Etapp 4 (natt)OK EnenUppland
klubbMN
17/1
lör 21/1
sön 22/1
v 4mån 23/1
tis 24/1
ons 25/1
tor 26/1
fre 27/1
lör 28/1
sön 29/1
v 5mån 30/1
tis 31/1
ons 1/2
tor 2/2
fre 3/2
lör 4/2
sön 5/2Vintercupen Etapp 5 (dag)OK EnenUppland
klubbM
1/2
v 6mån 6/2
tis 7/2
ons 8/2
tor 9/2
fre 10/2
lör 11/2
sön 12/2Vintercupen Etapp 6 (inomhus)OK EnenUppland
klubbL
8/2
v 7mån 13/2
tis 14/2
ons 15/2
tor 16/2
fre 17/2
lör 18/2
sön 19/2
v 8mån 20/2
tis 21/2
ons 22/2
tor 23/2
fre 24/2
lör 25/2
sön 26/2
v 9mån 27/2
tis 28/2
ons 1/3
tor 2/3
fre 3/3
lör 4/3
sön 5/3Vintercupen Etapp 7 (dag)OK EnenUppland
klubbM
1/3
v 10mån 6/3
tis 7/3
ons 8/3
tor 9/3
fre 10/3
lör 11/3
sön 12/3
v 11mån 13/3
tis 14/3
ons 15/3
tor 16/3
fre 17/3
lör 18/3
sön 19/3
v 12mån 20/3
tis 21/3
ons 22/3
tor 23/3KM natt för VÖOL, WOK och OKÖVallentuna-Össeby OLUppland
klubbLN
fre 24/3
lör 25/3
sön 26/3Vintercupen Etapp 8 (dag)OK EnenUppland
klubbM
22/3
v 13mån 27/3
tis 28/3
ons 29/3
tor 30/3
fre 31/3
lör 1/4
sön 2/4
v 14mån 3/4
tis 4/4
ons 5/4
tor 6/4
fre 7/4
lör 8/4
sön 9/4
v 15mån 10/4
tis 11/4
ons 12/4
tor 13/4
fre 14/4
lör 15/4LännamedelnLänna IFUppland
natM
sön 16/4EnenracetOK EnenUppland
natM
v 16mån 17/4
tis 18/4
ons 19/4
tor 20/4
fre 21/4Uppsala möte, nattRasbo IKUppland
natLN
lör 22/4Uppsala möte, medelOK LinnéUppland
natM
sön 23/4Uppsala möte, långIF ThorUppland
natL
v 17mån 24/4
tis 25/4
ons 26/4
tor 27/4
fre 28/4
lör 29/4
sön 30/4
v 18mån 1/5
tis 2/5
ons 3/5
tor 4/5
fre 5/5
lör 6/5Roslagshelg, dag 1, långOK RoslagenUppland
natL
sön 7/5Roslagshelg, dag 2, medelOK RoslagenUppland
natM
v 19mån 8/5
tis 9/5
ons 10/5
tor 11/5
fre 12/5
lör 13/5
sön 14/5
v 20mån 15/5
tis 16/5
ons 17/5
tor 18/5
fre 19/5
lör 20/5
sön 21/5
v 21mån 22/5
tis 23/5
ons 24/5
tor 25/5
fre 26/5
lör 27/5
sön 28/5
v 22mån 29/5
tis 30/5
ons 31/5
tor 1/6
fre 2/6
lör 3/6
sön 4/6
v 23mån 5/6
tis 6/6
ons 7/6
tor 8/6
fre 9/6
lör 10/6
sön 11/6
v 24mån 12/6
tis 13/6
ons 14/6
tor 15/6
fre 16/6
lör 17/6
sön 18/6
v 25mån 19/6
tis 20/6
ons 21/6
tor 22/6
fre 23/6
lör 24/6
sön 25/6
v 26mån 26/6
tis 27/6
ons 28/6
tor 29/6
fre 30/6
lör 1/7
sön 2/7
v 27mån 3/7
tis 4/7
ons 5/7
tor 6/7
fre 7/7
lör 8/7
sön 9/7
v 28mån 10/7
tis 11/7
ons 12/7
tor 13/7
fre 14/7
lör 15/7
sön 16/7
v 29mån 17/7
tis 18/7
ons 19/7SkärgårdssprintenOK RoslagenUppland
natS
tor 20/7
fre 21/7
lör 22/7
sön 23/7
v 30mån 24/7
tis 25/7
ons 26/7
tor 27/7
fre 28/7
lör 29/7
sön 30/7
v 31mån 31/7
tis 1/8
ons 2/8
tor 3/8
fre 4/8
lör 5/8
sön 6/8
v 32mån 7/8
tis 8/8
ons 9/8
tor 10/8
fre 11/8
lör 12/8
sön 13/8
v 33mån 14/8
tis 15/8
ons 16/8
tor 17/8
fre 18/8
lör 19/8Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland
natM
sön 20/8Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland
natL
v 34mån 21/8
tis 22/8
ons 23/8
tor 24/8
fre 25/8
lör 26/8
sön 27/8Vallentuna-Össeby, långdistansVallentuna-Össeby OLUppland
natL
v 35mån 28/8
tis 29/8
ons 30/8
tor 31/8
fre 1/9
lör 2/9DM, medel, UpplandOK RoslagenUppland
mästM
sön 3/9DM, stafett UpplandOK RodhenUppland
mästL
v 36mån 4/9
tis 5/9
ons 6/9
tor 7/9
fre 8/9
lör 9/9
sön 10/9
v 37mån 11/9
tis 12/9
ons 13/9
tor 14/9
fre 15/9
lör 16/9Linnéklassikern, medelOK LinnéUppland
natM
sön 17/9Linnéklassikern, långOK LinnéUppland
natL
v 38mån 18/9
tis 19/9
ons 20/9
tor 21/9
fre 22/9DM, natt, UpplandOK TriangelnUppland
mästLN
lör 23/9
sön 24/9DM, lång, UpplandOK EnenUppland
mästL
v 39mån 25/9
tis 26/9
ons 27/9
tor 28/9
fre 29/9
lör 30/9
sön 1/10
v 40mån 2/10
tis 3/10
ons 4/10
tor 5/10
fre 6/10
lör 7/10
sön 8/10
v 41mån 9/10
tis 10/10
ons 11/10
tor 12/10
fre 13/10
lör 14/10
sön 15/10
v 42mån 16/10
tis 17/10
ons 18/10
tor 19/10
fre 20/10
lör 21/10
sön 22/10
v 43mån 23/10
tis 24/10
ons 25/10
tor 26/10
fre 27/10
lör 28/10RodhenloppetOK RodhenUppland
natPLN
sön 29/10
v 44mån 30/10
tis 31/10
ons 1/11
tor 2/11
fre 3/11
lör 4/11
sön 5/11
v 45mån 6/11
tis 7/11
ons 8/11
tor 9/11
fre 10/11
lör 11/11
sön 12/11
v 46mån 13/11
tis 14/11
ons 15/11
tor 16/11
fre 17/11
lör 18/11
sön 19/11
v 47mån 20/11
tis 21/11
ons 22/11
tor 23/11
fre 24/11
lör 25/11
sön 26/11
v 48mån 27/11
tis 28/11
ons 29/11
tor 30/11
fre 1/12
lör 2/12
sön 3/12
v 49mån 4/12
tis 5/12
ons 6/12
tor 7/12
fre 8/12
lör 9/12
sön 10/12
v 50mån 11/12
tis 12/12
ons 13/12
tor 14/12
fre 15/12
lör 16/12
sön 17/12
v 51mån 18/12
tis 19/12
ons 20/12
tor 21/12
fre 22/12
lör 23/12
sön 24/12
v 52mån 25/12
tis 26/12
ons 27/12
tor 28/12
fre 29/12
lör 30/12
sön 31/12

Annonser

Bagheera