Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

55 tävlingar hittades mellan 2023-01-01 och 2023-12-31 med följande urval: Dalarna, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med avlysta områden för tävling inom kvalitetsnivå 1 (röd färg) och övriga områden för tävling inom nivå 2-3 (gul färg).

Du som avser delta i åldersklass på tävling inom kvalitetsnivåerna 1-3 får inte skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören.

Det betyder att du endast får vistas i och passera området på bestämda platser och tidpunkter. Det gäller också personer som inte själva avser delta i åldersklass på tävlingen, men som på ett eller annat sätt kan påverka tävlingens resultat.

För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 22 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 52sön 1/1
v 1mån 2/1
tis 3/1
ons 4/1
tor 5/1
fre 6/1
lör 7/1Klubbtävling Indoor IFK Mora OKDalarna
klubbS
VOF-cup #1 2023 SK SmalspåretDalarna
S
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Mora Indoor Cup, individuellIFK Mora OKDalarna
distSResultat
sön 8/1Mora Indoor Cup, stafettIFK Mora OKDalarna
distSSResultat
v 2mån 9/1
tis 10/1
ons 11/1Mora nattserie E1IFK Mora OKDalarna
närLN
tor 12/1DOST - FinnboOK KåreDalarna
närLN
fre 13/1
lör 14/1SkidO, Svenska cupen, lång + Svenska SkidO-träffenIFK Mora OKDalarna
S
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 15/1SkidO, Svenska cupen, medel + Svenska SkidO-träffenIFK Mora OKDalarna
S
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 3mån 16/1
tis 17/1
ons 18/1
tor 19/1DOST Danholn Malungs OK SkogsmårdarnaDalarna
närLNVisa rutter i Livelox
fre 20/1
lör 21/1SkidO, Svenska cupen, sprintIK Jarl Rättvik
Leksands OK
Dalarna
S
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 22/1SkidO, Svenska cupen, medelIK Jarl Rättvik
Leksands OK
Dalarna
S
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 4mån 23/1
tis 24/1
ons 25/1
tor 26/1
fre 27/1
lör 28/1
sön 29/1
v 5mån 30/1
tis 31/1
ons 1/2
tor 2/2DOST Ö-OL Stora Tuna OKStora Tuna OKDalarna
närL
fre 3/2
lör 4/2
sön 5/2
v 6mån 6/2
tis 7/2
ons 8/2Mora nattserie E2IFK Mora OKDalarna
närLN
6/2
tor 9/2
fre 10/2
lör 11/2
sön 12/2SkidO, KårekampenOK KåreDalarna
S
distM
6/2
v 7mån 13/2
tis 14/2
ons 15/2
tor 16/2
fre 17/2
lör 18/2SkidO, SM/JSM/USM/VSM, sprint + Svenska cupenHJS-Vansbro OKDalarna
S
mästS
10/2
sön 19/2SkidO, SM/JSM/USM/VSM, lång + Svenska cupenHJS-Vansbro OKDalarna
S
mästL
10/2
v 8mån 20/2
tis 21/2
ons 22/2
tor 23/2
fre 24/2
lör 25/2
sön 26/2
v 9mån 27/2
tis 28/2
ons 1/3
tor 2/3
fre 3/3
lör 4/3
sön 5/3
v 10mån 6/3
tis 7/3
ons 8/3
tor 9/3
fre 10/3
lör 11/3
sön 12/3
v 11mån 13/3
tis 14/3
ons 15/3Mora nattserie E3IFK Mora OKDalarna
närLN
13/3
tor 16/3
fre 17/3
lör 18/3
sön 19/3
v 12mån 20/3
tis 21/3
ons 22/3
tor 23/3
fre 24/3
lör 25/3
sön 26/3
v 13mån 27/3
tis 28/3
ons 29/3
tor 30/3
fre 31/3
lör 1/4
sön 2/4
v 14mån 3/4
tis 4/4
ons 5/4
tor 6/4
fre 7/4
lör 8/4
sön 9/4
v 15mån 10/4
tis 11/4
ons 12/4
tor 13/4
fre 14/4
lör 15/4
sön 16/4
v 16mån 17/4
tis 18/4
ons 19/4
tor 20/4
fre 21/4
lör 22/4
sön 23/4
v 17mån 24/4
tis 25/4
ons 26/4
tor 27/4
fre 28/4
lör 29/4BarkenträffenSmedjebackens OKDalarna
natM
sön 30/4BarkenträffenSmedjebackens OKDalarna
natL
v 18mån 1/5
tis 2/5
ons 3/5
tor 4/5
fre 5/5
lör 6/5DOLkampenDalaportens OLDalarna
natM
sön 7/5DOL-kampenDalaportens OLDalarna
natM
v 19mån 8/5
tis 9/5
ons 10/5Utmaningen 1Korsnäs IF OKDalarna
närL
tor 11/5
fre 12/5
lör 13/5OL-touren Falun, medelGrycksbo IF OK
OK Kåre
Dalarna
natM
7/5
sön 14/5OL-touren Falun, långGrycksbo IF OK
OK Kåre
Dalarna
natL
7/5
v 20mån 15/5
tis 16/5
ons 17/5
tor 18/5
fre 19/5
lör 20/5
sön 21/5
v 21mån 22/5
tis 23/5
ons 24/5
tor 25/5
fre 26/5
lör 27/5Fäbodloppet, dag 1Domnarvets GOIFDalarna
natM
sön 28/5Fäbodloppet, dag 2Domnarvets GOIFDalarna
natL
v 22mån 29/5
tis 30/5
ons 31/5
tor 1/6
fre 2/6
lör 3/6
sön 4/6
v 23mån 5/6
tis 6/6
ons 7/6
tor 8/6
fre 9/6
lör 10/6
sön 11/6Öppet KM OK KåreOK KåreDalarna
M
närM
v 24mån 12/6
tis 13/6
ons 14/6
tor 15/6
fre 16/6
lör 17/6
sön 18/6
v 25mån 19/6
tis 20/6
ons 21/6
tor 22/6
fre 23/6
lör 24/6
sön 25/6Idrefjällveckan, publiktävling SM, ultralångIdrefjällens OKDalarna
distL
11/6
SM, ultralång (Swedish League, #7)Idrefjällens OKDalarna
mästU
11/6
Veteran-SM, ultralångIdrefjällens OKDalarna
mästU
11/6
Midsommar PreO, LångIdrefjällens OKDalarna
P
natP
v 26mån 26/6Midsommar Preo, TempoIdrefjällens OKDalarna
P
natT
tis 27/6Idrefjällens 3-dagars, etapp 1Idrefjällens OKDalarna
natL
11/6
ons 28/6Idrefjällens 3-dagars, etapp 2Idrefjällens OKDalarna
natL
11/6
tor 29/6Idrefjällens 3-dagars, etapp 3Idrefjällens OKDalarna
natL
11/6
fre 30/63+3 i Sälen, etapp 1, medelMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
lör 1/73+3 i Sälen, etapp 2, långMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natL
sön 2/73+3 i Sälen, etapp 3, medelMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
v 27mån 3/7
tis 4/7
ons 5/7
tor 6/7
fre 7/7
lör 8/7
sön 9/7
v 28mån 10/7
tis 11/7
ons 12/7
tor 13/7
fre 14/7
lör 15/7
sön 16/7
v 29mån 17/7
tis 18/7
ons 19/7
tor 20/7
fre 21/7
lör 22/7
sön 23/7
v 30mån 24/7
tis 25/7
ons 26/7
tor 27/7
fre 28/7
lör 29/7
sön 30/7
v 31mån 31/7
tis 1/8
ons 2/8
tor 3/8
fre 4/8
lör 5/8
sön 6/8
v 32mån 7/8
tis 8/8
ons 9/8
tor 10/8
fre 11/8
lör 12/8Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OKDalarna
natM
sön 13/8Tuna Ting, dag 2, långStora Tuna OKDalarna
natL
v 33mån 14/8
tis 15/8Dala Veteran OL, GrängesbergOK MalmiaDalarna
närL
ons 16/8
tor 17/8
fre 18/8
lör 19/8Avestapropagandan, dag 1, långAvesta OKDalarna
natL
sön 20/8Avestapropagandan, dag 2, medelAvesta OKDalarna
natM
v 34mån 21/8
tis 22/8
ons 23/8
tor 24/8
fre 25/8DM, natt, DalarnaKvarnsvedens GOIF OKDalarna
mästLN
lör 26/8IFK Mora OK, dag 1, långIFK Mora OKDalarna
natL
sön 27/8IFK Mora OK, dag 2, medelIFK Mora OKDalarna
natM
v 35mån 28/8
tis 29/8
ons 30/8
tor 31/8
fre 1/9
lör 2/9DM, sprint, DalarnaLudvika OKDalarna
mästS
DM, sprintstafett, DalarnaLudvika OKDalarna
mästSS
sön 3/9DM, lång, DalarnaLudvika OKDalarna
mästL
v 36mån 4/9
tis 5/9
ons 6/9
tor 7/9
fre 8/9
lör 9/9Öppna Falumästerskap dag/Bjursåsluffen Bjursås OKDalarna
distL
sön 10/9
v 37mån 11/9
tis 12/9
ons 13/9
tor 14/9
fre 15/9
lör 16/9MalmiafejdenOK MalmiaDalarna
natM
sön 17/9MalmiafejdenOK MalmiaDalarna
natM
v 38mån 18/9
tis 19/9
ons 20/9
tor 21/9Siljansserien #5IFK Mora OKDalarna
närM
17/9*
fre 22/9
lör 23/9DM, medel, DalarnaSäterbygdens OKDalarna
mästM
sön 24/9DM, stafett, DalarnaSäterbygdens OKDalarna
mästSL
v 39mån 25/9
tis 26/9
ons 27/9
tor 28/9
fre 29/9
lör 30/9Skärmjakten, dag 1, långHJS-Vansbro OKDalarna
natL
sön 1/10Skärmjakten, dag 2, medelHJS-Vansbro OKDalarna
natM
v 40mån 2/10
tis 3/10
ons 4/10
tor 5/10
fre 6/10
lör 7/10
sön 8/10
v 41mån 9/10
tis 10/10
ons 11/10
tor 12/10
fre 13/10Lugnetsprinten Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna
natSN
lör 14/10Daladubbeln, stafett Karlsbyhedens OK
Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna
natSM
2/10
sön 15/10Daladubbeln, patrullKarlsbyhedens OK
Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna
natU
v 42mån 16/10
tis 17/10
ons 18/10
tor 19/10
fre 20/10
lör 21/10
sön 22/10
v 43mån 23/10
tis 24/10
ons 25/10
tor 26/10
fre 27/10
lör 28/10
sön 29/10
v 44mån 30/10
tis 31/10
ons 1/11
tor 2/11
fre 3/11
lör 4/11
sön 5/11
v 45mån 6/11
tis 7/11
ons 8/11
tor 9/11
fre 10/11
lör 11/11
sön 12/11
v 46mån 13/11
tis 14/11
ons 15/11
tor 16/11
fre 17/11
lör 18/11
sön 19/11
v 47mån 20/11
tis 21/11
ons 22/11
tor 23/11
fre 24/11
lör 25/11
sön 26/11
v 48mån 27/11
tis 28/11
ons 29/11
tor 30/11
fre 1/12
lör 2/12
sön 3/12
v 49mån 4/12
tis 5/12
ons 6/12
tor 7/12
fre 8/12
lör 9/12
sön 10/12
v 50mån 11/12
tis 12/12
ons 13/12
tor 14/12
fre 15/12
lör 16/12
sön 17/12
v 51mån 18/12
tis 19/12
ons 20/12
tor 21/12
fre 22/12
lör 23/12
sön 24/12
v 52mån 25/12
tis 26/12
ons 27/12
tor 28/12
fre 29/12
lör 30/12
sön 31/12

Annonser

Bagheera