Officiell resultatlista för VPT 1
Tävlingens namn: VPT 1
Arrangörsorganisation:
Vandrarringen
Datum: tisdag 8 maj 2012
Klasser: Visa alla | D20 | H20 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | Insk | Ö10
D20
1 630 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Johanna Larsson | Köping-Kolsva OK | 10:11 | 6:14 | |
2 | Åsa Ramberg | Hallstahammars OK | 11:11 | +1:00 | 6:51 |
3 | Martina Karlsson | Norbergs OK | 11:24 | +1:13 | 6:59 |
4 | Sara Hamrefors | Västerås SOK | 12:05 | +1:54 | 7:24 |
5 | Amanda Elmertoft | Norbergs OK | 13:18 | +3:07 | 8:09 |
6 | Sara Andersson | Norbergs OK | 13:58 | +3:47 | 8:34 |
7 | Emilia Danielsson | Köping-Kolsva OK | 15:19 | +5:08 | 9:23 |
8 | Ida Stödeman | Surahammars SOK | 16:03 | +5:52 | 9:50 |
9 | Sofia Persson | Köping-Kolsva OK | 27:09 | +16:58 | 16:39 |
Nina Andersson | Köping-Kolsva OK | ej start |
H20
2 010 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Niclas Larsson | Köping-Kolsva OK | 10:41 | 5:18 | |
2 | William Karlsson | Norbergs OK | 10:58 | +0:17 | 5:27 |
3 | David Torstensson | Västerås SOK | 11:21 | +0:40 | 5:38 |
4 | Oskar Karlsson | Norbergs OK | 11:27 | +0:46 | 5:41 |
5 | Jacob Ahlström | Västerås SOK | 13:15 | +2:34 | 6:35 |
D16
1 630 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sandra Näslund | Västerås SOK | 9:01 | 5:31 | |
2 | Rebecca Mårtensson | Köping-Kolsva OK | 10:19 | +1:18 | 6:19 |
3 | Emma Helmersson | Vandrarringen | 10:42 | +1:41 | 6:33 |
4 | Jenny Lindberg | Vandrarringen | 11:16 | +2:15 | 6:54 |
5 | Lovisa Jonsson | Norbergs OK | 11:18 | +2:17 | 6:55 |
6 | Victoria Byman | Västerås SOK | 11:22 | +2:21 | 6:58 |
7 | Magdalena Mosslind | Vandrarringen | 14:38 | +5:37 | 8:58 |
8 | Linnea Lindelöf | Sala OK | 15:44 | +6:43 | 9:39 |
9 | Amanda Lundh | Surahammars SOK | 27:07 | +18:06 | 16:38 |
Mathilda Björn | Norbergs OK | ej start |
H16
1 880 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | John Gunnarsson | Surahammars SOK | 11:05 | 5:53 | |
2 | Martin Norrbom | Sala OK | 11:08 | +0:03 | 5:55 |
3 | Isak Söderström | Sala OK | 11:38 | +0:33 | 6:11 |
4 | Jacob Torstensson | Västerås SOK | 12:08 | +1:03 | 6:27 |
5 | Simon Österlund | Västerås SOK | 14:17 | +3:12 | 7:35 |
6 | Erik Nallgård | Västerås SOK | 14:18 | +3:13 | 7:36 |
7 | Oscar Björneklett | Västerås SOK | 15:21 | +4:16 | 8:09 |
8 | Jonathan Jonsson | Vandrarringen | 40:04 | +28:59 | 21:18 |
Samuel Hedlund | Köping-Kolsva OK | ej godkänd | |||
Ludvig Larsendahl | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Axel Limbäck | Västerås SOK | ej godkänd | |||
August Mikaelsson | Västerås SOK | ej start |
D14
1 530 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lovisa Byman | Västerås SOK | 8:39 | 5:39 | |
2 | Mirjam Dalén | Sala OK | 8:43 | +0:04 | 5:41 |
3 | Maja Mosslind | Vandrarringen | 9:39 | +1:00 | 6:18 |
4 | Elvira Danielsson | Köping-Kolsva OK | 10:53 | +2:14 | 7:06 |
5 | Rebecka Stafström | Köping-Kolsva OK | 11:26 | +2:47 | 7:28 |
6 | Hanna Sundström | Västerås SOK | 11:59 | +3:20 | 7:49 |
7 | Elin Nallgård | Västerås SOK | 12:22 | +3:43 | 8:04 |
8 | Linnéa Rosén | Sala OK | 14:08 | +5:29 | 9:14 |
9 | Elin Dahlin | Köping-Kolsva OK | 14:56 | +6:17 | 9:45 |
10 | Alice Nordström | Vandrarringen | 15:38 | +6:59 | 10:13 |
11 | Alva Limbäck | Västerås SOK | 16:38 | +7:59 | 10:52 |
12 | Therese Johansson | Västerås SOK | 17:33 | +8:54 | 11:28 |
13 | Lovisa Larsendahl | Västerås SOK | 21:49 | +13:10 | 14:15 |
Filippa Löving | Vandrarringen | ej godkänd |
H14
1 790 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Alfred Lönn | Västerås SOK | 9:54 | 5:31 | |
2 | Anton Källström | Sala OK | 10:06 | +0:12 | 5:38 |
3 | Dan Österlund | Västerås SOK | 12:18 | +2:24 | 6:52 |
4 | Henrik Hamrefors | Västerås SOK | 13:24 | +3:30 | 7:29 |
5 | Håkan Ramberg | Hallstahammars OK | 14:22 | +4:28 | 8:01 |
6 | John Norrbom | Sala OK | 15:28 | +5:34 | 8:38 |
7 | Rens van Loenhout | OK Hedströmmen | 17:22 | +7:28 | 9:42 |
8 | Isak Wadman | Västerås SOK | 18:58 | +9:04 | 10:35 |
9 | Gustav Broman | Västerås SOK | 19:39 | +9:45 | 10:58 |
10 | Tobias Petersson | Västerås SOK | 21:28 | +11:34 | 11:59 |
11 | Stan Spierings | OK Hedströmmen | 21:44 | +11:50 | 12:08 |
12 | Pontus Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 22:11 | +12:17 | 12:23 |
13 | Rasmus Möller | Arboga OK | 22:47 | +12:53 | 12:43 |
Johan Andersson | OK Hedströmmen | ej start | |||
Robin Bergstrand | Norbergs OK | ej start |
D12
1 320 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bianca Wiljebrand | Västerås SOK | 9:42 | 7:20 | |
2 | Shanti Söderström | Sala OK | 11:17 | +1:35 | 8:32 |
3 | Katja Dalén | Sala OK | 11:31 | +1:49 | 8:43 |
4 | Agnes Källström | Sala OK | 11:39 | +1:57 | 8:49 |
5 | Elsa Limbäck | Västerås SOK | 12:51 | +3:09 | 9:44 |
6 | Iris van Loenhout | OK Hedströmmen | 15:50 | +6:08 | 11:59 |
7 | Sara Mouazzen | Västerås SOK | 17:27 | +7:45 | 13:13 |
8 | Emelie Johansson | Västerås SOK | 18:22 | +8:40 | 13:54 |
9 | Nora Rolén | OK Hedströmmen | 19:30 | +9:48 | 14:46 |
10 | Elsa Rosén | Sala OK | 20:36 | +10:54 | 15:36 |
11 | Molly Löfström | Surahammars SOK | 21:42 | +12:00 | 16:26 |
12 | Ida Eriksson | Surahammars SOK | 21:56 | +12:14 | 16:36 |
Ida Holmström | OK Hedströmmen | ej godkänd | |||
Ida Pettersson | Surahammars SOK | ej godkänd | |||
Wilma Widén | OK Hedströmmen | ej start | |||
Ebba Johansson | Vandrarringen | ej start |
H12
1 430 m, 18 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sixten Törnqvist | Västerås SOK | 9:40 | 6:45 | |
2 | Andreas Näslund | Västerås SOK | 10:16 | +0:36 | 7:10 |
3 | Markus Österlund | Västerås SOK | 10:31 | +0:51 | 7:21 |
4 | Kalle Kjellberg | Västerås SOK | 11:08 | +1:28 | 7:47 |
5 | Pontus Lindgren | Västerås SOK | 11:18 | +1:38 | 7:54 |
6 | Viktor Wallström | Västerås SOK | 12:15 | +2:35 | 8:33 |
7 | Casper Vånsjö | Arboga OK | 13:29 | +3:49 | 9:25 |
8 | Erik Helmersson | Vandrarringen | 13:32 | +3:52 | 9:27 |
9 | Fredrik Hamrefors | Västerås SOK | 13:41 | +4:01 | 9:34 |
10 | Markus Andersson | Fagersta OK | 15:49 | +6:09 | 11:03 |
11 | Axel Andersson | Norbergs OK | 16:58 | +7:18 | 11:51 |
12 | Pontus Nordström | Vandrarringen | 19:09 | +9:29 | 13:23 |
13 | Richard Mårtensson | Köping-Kolsva OK | 27:07 | +17:27 | 18:57 |
14 | Adam Andersson | Sala OK | 28:43 | +19:03 | 20:04 |
15 | Alfons Berggren | Fagersta OK | 28:44 | +19:04 | 20:05 |
Anton öst | Vandrarringen | ej godkänd | |||
Oliver Karlsson | Norbergs OK | ej godkänd | |||
Noa Sjöstrand | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Samuel Jonsson | Hallstahammars OK | ej start | |||
Adam Dahlberg | Västerås SOK | ej start |
D10
1 080 m, 16 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sabina Johansson | Västerås SOK | 10:02 | 9:17 | |
2 | Kristina Lindgren | Västerås SOK | 10:24 | +0:22 | 9:37 |
3 | Elsa Kärnsund | Sala OK | 10:28 | +0:26 | 9:41 |
4 | Alice Thornell | Västerås SOK | 10:36 | +0:34 | 9:48 |
5 | Amanda Hall | Västerås SOK | 10:49 | +0:47 | 10:00 |
6 | Frida Andersson | Norbergs OK | 13:05 | +3:03 | 12:06 |
7 | Jonna Sandberg | Köping-Kolsva OK | 14:14 | +4:12 | 13:10 |
8 | Emilia Brangefält | Västerås SOK | 14:32 | +4:30 | 13:27 |
9 | My Velander | Surahammars SOK | 14:37 | +4:35 | 13:32 |
10 | Elin Lindberg | Vandrarringen | 15:03 | +5:01 | 13:56 |
11 | Rebecka Hasler | Surahammars SOK | 17:32 | +7:30 | 16:14 |
12 | Sofia Ehnberg | Sala OK | 18:39 | +8:37 | 17:16 |
13 | Sofie Thornell | Västerås SOK | 23:17 | +13:15 | 21:33 |
14 | Alice Helmersson | Vandrarringen | 24:09 | +14:07 | 22:21 |
15 | Ebba Vikström | Surahammars SOK | 24:57 | +14:55 | 23:06 |
16 | Kornelia Rådberg | Köping-Kolsva OK | 29:29 | +19:27 | 27:17 |
H10
1 220 m, 18 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emil Ahlström | Västerås SOK | 8:35 | 7:02 | |
2 | Simon Jacobsson | Arboga OK | 13:00 | +4:25 | 10:39 |
3 | Gustav Göransson | Arboga OK | 13:26 | +4:51 | 11:00 |
4 | Stefan Fjellander | Sala OK | 13:42 | +5:07 | 11:13 |
5 | Adam Loré | Västerås SOK | 14:05 | +5:30 | 11:32 |
6 | Theodor Meijer | Västerås SOK | 14:21 | +5:46 | 11:45 |
7 | Eric Pettersson | Surahammars SOK | 14:31 | +5:56 | 11:53 |
8 | Kalle Åkerman Sjöström | Västerås SOK | 15:36 | +7:01 | 12:47 |
9 | Martin Sandqvist | Västerås SOK | 16:09 | +7:34 | 13:14 |
10 | Kevin Klarin | Västerås SOK | 16:45 | +8:10 | 13:43 |
11 | Tobias Lindqvist | Västerås SOK | 17:43 | +9:08 | 14:31 |
12 | Lukas Andersson | Fagersta OK | 24:03 | +15:28 | 19:42 |
13 | Hugo Frisk | Västerås SOK | 24:12 | +15:37 | 19:50 |
14 | Noah Andertoft | Västerås SOK | 25:32 | +16:57 | 20:55 |
15 | Isak Hildingstam | Västerås SOK | 25:52 | +17:17 | 21:12 |
16 | Gustav Jonsson | Hallstahammars OK | 27:35 | +19:00 | 22:36 |
17 | Edvin Berggren | Fagersta OK | 39:09 | +30:34 | 32:05 |
Eskil Lundqvist | Arboga OK | ej godkänd | |||
Arin Bärj | Arboga OK | ej start | |||
Filip Norrbom | Sala OK | ej start |
Inskolning
890 m, 54 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Tim Ahlqvist | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Lucas Ahlström | Västerås SOK | fullföljt | |||
Maja Ahlström | Västerås SOK | fullföljt | |||
Dennis Asp | Västerås SOK | fullföljt | |||
Edvwin Asplund | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Alice Axelsson | Västerås SOK | fullföljt | |||
Isabell Bergman | Sala OK | fullföljt | |||
Dennis Bjurstedt | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Tobias Dahlmark | Västerås SOK | fullföljt | |||
Linnea Ehnberg | Sala OK | fullföljt | |||
Lukas Eriksson | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Benjamin Fjellander | Sala OK | fullföljt | |||
Filip Galin | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Adrian Gawell | Västerås SOK | fullföljt | |||
Anton Hedlund | Vandrarringen | fullföljt | |||
Elvira Hedvall | Sala OK | fullföljt | |||
Agnes Johansson | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Nathalie Johansson | Västerås SOK | fullföljt | |||
Tilde Johansson | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Hanna Jonsson | Västerås SOK | fullföljt | |||
Matilda Kilberg | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Kristoffer Klarin | Västerås SOK | fullföljt | |||
Lisa Larsson | Västerås SOK | fullföljt | |||
Arvid Lundqvist | Arboga OK | fullföljt | |||
Erik Lång | Västerås SOK | fullföljt | |||
Hugo Lång | Västerås SOK | fullföljt | |||
Erik Nilsson | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Ellen Olsson | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Théo Peterson | Västerås SOK | fullföljt | |||
Alexander Sevon | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Clara Svensson | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Hanna Thulin | Västerås SOK | fullföljt | |||
Jasmin Tindervik | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Novalie Tindervik | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Lucas Trollvad | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Wilma Trollvad | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Elsa Vangbo | Sala OK | fullföljt | |||
Saga Vangbo | Sala OK | fullföljt | |||
Anton Welander | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Nea Westerholm | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Arvid Zettergren | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Klara Åkerman Sjöström | Västerås SOK | fullföljt | |||
Ida Ögren | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Beatrice Östberg | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Alfred Östergren | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Johan östman | Vandrarringen | fullföljt | |||
Edwin Öström | Surahammars SOK | fullföljt | |||
Ebba Hallgren | Surahammars SOK | ej godkänd | |||
Ludvig Hasler | Surahammars SOK | ej godkänd | |||
Maja Holmberg | Sala OK | ej godkänd | |||
Linnea Karlsson | Surahammars SOK | ej godkänd | |||
Elsa Lind | Sala OK | ej godkänd | |||
Vidar Nettelmark | Surahammars SOK | ej godkänd | |||
Erik Vikström | Surahammars SOK | ej godkänd | |||
Felix Angland | Västerås SOK | ej start | |||
Robin Eriksson | OK Hedströmmen | ej start | |||
Frida Gunérus | Surahammars SOK | ej start | |||
Kajsa Hall | Västerås SOK | ej start | |||
Maja Haverinen | OK Hedströmmen | ej start | |||
Lukas Johansson | Vandrarringen | ej start | |||
Emilia Widén | OK Hedströmmen | ej start |
Prova på
1 170 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elin Dahlmark | Västerås SOK | 14:35 | 12:27 | |
2 | Ida Larsson | Västerås SOK | 17:21 | +2:46 | 14:49 |
3 | Magdalena Pölder | Sala OK | 17:30 | +2:55 | 14:57 |
4 | Elias Jeb Bergroth | Västerås SOK | 28:19 | +13:44 | 24:12 |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!