Officiell resultatlista för Öppna Norrköpingsmästerskapen
Tävlingens namn: Öppna Norrköpingsmästerskapen
Arrangörsorganisation:
Finspångs SOK
Datum: tisdag 3 juli 2012
Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | H70 | H75 | Insk | U1 | U2 | ÖM2 | ÖM5 | ÖM8
D21
10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Andrea Svensson | Finspångs SOK | 43:36 | ||
2 | Amanda Thellsén | OK Roxen | 45:56 | +2:20 | |
3 | Amy Rankka | Linköpings OK | 46:09 | +2:33 | |
4 | Karin Svensson | Finspångs SOK | 50:05 | +6:29 | |
5 | Sofie Strömberg | Matteus SI | 51:24 | +7:48 | |
6 | Emma Andersson | Ärla IF | 53:40 | +10:04 | |
7 | Lisa Malmström | GOIF Tjalve | 53:47 | +10:11 | |
8 | Carin Rosander | Finspångs SOK | 54:42 | +11:06 | |
9 | Josefina Berntsson | Linköpings OK | 58:06 | +14:30 | |
10 | Ida Dalhammer | OK Roxen | 1:02:20 | +18:44 |
H21
17 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Henrik Berggren | OK Denseln | 43:52 | ||
2 | Mats Röjgård | OK Kolmården | 43:54 | +0:02 | |
3 | Robbin Kantarp | OK Hällen | 44:22 | +0:30 | |
4 | Per Carlborg | Linköpings OK | 44:29 | +0:37 | |
5 | Oskar Svensson | Finspångs SOK | 45:47 | +1:55 | |
6 | Erik Martinsson | Linköpings OK | 46:46 | +2:54 | |
7 | Björn Karlsson | OK Denseln | 49:23 | +5:31 | |
8 | Peter Aronsson | Linköpings OK | 53:22 | +9:30 | |
9 | Edvin Karlsson | OK Denseln | 53:58 | +10:06 | |
10 | Marcus Berggren | Nyköpings OK | 54:06 | +10:14 | |
11 | Johan Persson | Hagaby GOIF | 54:47 | +10:55 | |
12 | Marcus Andersson | Matteus SI | 55:53 | +12:01 | |
13 | Lukas Gustavsson | Linköpings OK | 58:52 | +15:00 | |
14 | Christian Eriksson | Linköpings OK | 1:01:57 | +18:05 | |
15 | Simon Nyberg | NAIS Orienteringsklubb | 1:08:59 | +25:07 | |
16 | Klas Johansson | Växjö OK | 1:14:20 | +30:28 | |
Josef Nordlund | OK Linné | ej godkänd | |||
Olle Lindman | Finspångs SOK | ej start |
H18
2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Engman | OK Denseln | 57:54 | ||
2 | Kalle Karlsson | GOIF Tjalve | 1:12:01 | +14:07 |
D16
8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emma Bränneby | OK Kolmården | 41:29 | ||
2 | Fanny Asketun | OK Roxen | 42:54 | +1:25 | |
3 | Julia Eriksson | OK Kolmården | 44:44 | +3:15 | |
4 | Elin Johansson | Finspångs SOK | 49:10 | +7:41 | |
5 | Gerda Rankka | OK Roxen | 50:41 | +9:12 | |
6 | Mai Ly Sorri | GOIF Tjalve | 51:10 | +9:41 | |
7 | Märta Berggren | OK Kolmården | 59:01 | +17:32 | |
8 | Jenny Karlsson | GOIF Tjalve | 1:06:56 | +25:27 |
H16
7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Oskar Leinonen | OK Kolmården | 31:41 | ||
2 | Albin Lillieström | OK Roxen | 36:01 | +4:20 | |
3 | Emil Thellsén | OK Roxen | 37:58 | +6:17 | |
4 | Sebastian Svensson | Finspångs SOK | 38:30 | +6:49 | |
5 | David Axelsson | Finspångs SOK | 42:58 | +11:17 | |
6 | Adam Thellsén | OK Roxen | 43:05 | +11:24 | |
Alexander Wiklund | Finspångs SOK | ej godkänd | |||
Elias Rankka | OK Roxen | ej start |
D14
6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lisa Berggren | OK Kolmården | 32:33 | ||
2 | Emilia Östlund | OK Kolmården | 42:12 | +9:39 | |
3 | Victoria Asketun | OK Roxen | 43:01 | +10:28 | |
4 | Maja Hultberg | OK Kolmården | 46:25 | +13:52 | |
5 | Josefin Bovellan | NAIS Orienteringsklubb | 49:51 | +17:18 | |
6 | Elin Karlsson | GOIF Tjalve | 1:47:12 | +1:14:39 |
H14
8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | August Mollén | OK Denseln | 25:09 | ||
2 | Hugo Lillieström | OK Roxen | 29:37 | +4:28 | |
3 | Gustaf Hedegård | OK Kolmården | 32:43 | +7:34 | |
4 | Johan Lindman | Finspångs SOK | 35:24 | +10:15 | |
5 | Gustav Malmström | GOIF Tjalve | 38:58 | +13:49 | |
6 | Gustav Engman | OK Denseln | 39:59 | +14:50 | |
7 | Eric Jehrlander | GOIF Tjalve | 45:21 | +20:12 | |
8 | Jesper Karlsson | GOIF Tjalve | 52:18 | +27:09 | |
Hugo Dalhammer | OK Roxen | ej start |
D12
2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emma Eriksson | OK Kolmården | 32:17 | ||
2 | Therese Ekman | Finspångs SOK | 37:13 | +4:56 |
H12
9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Olof Ljunggren | Linköpings OK | 26:52 | ||
2 | Emanuel Herberthson | Linköpings OK | 29:23 | +2:31 | |
3 | Elias Axelsson | Finspångs SOK | 32:22 | +5:30 | |
4 | Joel Ernstsson | Finspångs SOK | 33:09 | +6:17 | |
5 | Martin Hillbom Asplin | Finspångs SOK | 33:51 | +6:59 | |
6 | Viktor Waernqvist | NAIS Orienteringsklubb | 36:26 | +9:34 | |
7 | Axel Johansson | Finspångs SOK | 38:34 | +11:42 | |
8 | Gustav Träff | NAIS Orienteringsklubb | 47:01 | +20:09 | |
9 | Albin Harrysson | Finspångs SOK | 55:51 | +28:59 | |
Jakob Thellsén | OK Roxen | ej start |
D10
4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Olivia Asketun | OK Roxen | 33:41 | ||
2 | Jensine Svensson | Finspångs SOK | 40:36 | +6:55 | |
3 | Fanny Östlund | OK Kolmården | 45:07 | +11:26 | |
4 | Kristin Herberthson | Linköpings OK | 48:26 | +14:45 |
H10
2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Carl Hedegård | OK Kolmården | 41:36 | ||
2 | Ludvig Classon | NAIS Orienteringsklubb | 43:57 | +2:21 | |
Olof Ekman | Finspångs SOK | ej start |
D35
1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Susanne Karlsson | OK Denseln | 56:43 |
D40
8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Annika Ivarsson | Linköpings OK | 45:12 | ||
2 | Annica Berggren | OK Kolmården | 47:01 | +1:49 | |
3 | Annika Asketun | OK Roxen | 47:35 | +2:23 | |
4 | Lena Lindman | Finspångs SOK | 51:33 | +6:21 | |
5 | Gith Thellsén | OK Roxen | 55:40 | +10:28 | |
6 | Jenny Östlund | OK Kolmården | 58:14 | +13:02 | |
7 | Maria Broström | OK Denseln | 1:01:35 | +16:23 | |
8 | Maria Lillieström | OK Roxen | 1:18:18 | +33:06 |
H40
4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Fredrik Engman | OK Denseln | 44:44 | ||
2 | Lars Danielson | Matteus SI | 57:42 | +12:58 | |
3 | Krister Hultberg | OK Kolmården | 1:14:58 | +30:14 | |
Patric Malmström | GOIF Tjalve | ej godkänd |
D45
6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Marie Andersson | NAIS Orienteringsklubb | 49:41 | ||
2 | Sofia Gustafsson | OK Roxen | 53:11 | +3:30 | |
3 | Carina Kalered | OK Denseln | 59:32 | +9:51 | |
4 | Ebba Hedegård | OK Kolmården | 1:29:28 | +39:47 | |
5 | Anneli Wiklund | Finspångs SOK | 1:30:40 | +40:59 | |
Anna Brunell | OK Kolmården | ej godkänd | |||
Karin Lundström | OK Roxen | ej start |
H45
9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anders Joelsson | Matteus SI | 48:55 | ||
2 | Markku Sorri | GOIF Tjalve | 52:06 | +3:11 | |
3 | Peter Fagerström | Matteus SI | 1:01:34 | +12:39 | |
4 | Anders Johansson | NAIS Orienteringsklubb | 1:02:39 | +13:44 | |
5 | Kjell Josefsson | OK Kolmården | 1:13:15 | +24:20 | |
6 | Christer Broström | OK Denseln | 1:14:30 | +25:35 | |
7 | Lars-Åke Classon | NAIS Orienteringsklubb | 1:17:54 | +28:59 | |
8 | Christer Eriksson | OK Kolmården | 1:18:55 | +30:00 | |
9 | Magnus Hedegård | OK Kolmården | 1:22:26 | +33:31 | |
Peter Berggren | OK Kolmården | ej start |
D50
4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Gun Ericsson | NAIS Orienteringsklubb | 59:32 | ||
2 | Lena Rosander | Finspångs SOK | 1:00:33 | +1:01 | |
3 | Susanne Dahlberg | GOIF Tjalve | 1:02:17 | +2:45 | |
4 | Airi Nikko | OK Kolmården | 1:05:02 | +5:30 |
H50
8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bengt Schwartz | OK Kolmården | 43:44 | ||
2 | Tommy Eriksson | GOIF Tjalve | 43:50 | +0:06 | |
3 | Thomas Pettersson | NAIS Orienteringsklubb | 45:31 | +1:47 | |
4 | Vesa Jussila | NAIS Orienteringsklubb | 47:01 | +3:17 | |
5 | Tomas Karlsson | OK Kolmården | 52:14 | +8:30 | |
6 | Tommy Törndahl | Matteus SI | 52:48 | +9:04 | |
7 | Greger Mattsson | OK Kolmården | 58:17 | +14:33 | |
8 | Lars Gezelius | IFK Norrköpings OK | 1:17:46 | +34:02 |
D55
3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Carin Andersson | OK Denseln | 1:12:59 | ||
2 | Inger Johansson | NAIS Orienteringsklubb | 1:15:22 | +2:23 | |
Gerd Hagström | GOIF Tjalve | ej godkänd |
H55
5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Karl Mollén | OK Denseln | 54:24 | ||
2 | Bengt-Ove Blomkvist | Björkfors GOIF | 58:47 | +4:23 | |
3 | Ralf Lindgren | NAIS Orienteringsklubb | 1:01:15 | +6:51 | |
4 | Torgny Johansson | Björkfors GOIF | 1:06:05 | +11:41 | |
5 | Mats Rosander | Finspångs SOK | 1:08:02 | +13:38 |
D60
2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Britt-Marie Aldén | OK Kolmården | 42:03 | ||
2 | Maja-Stina Gustavsson | OK Roxen | 1:01:26 | +19:23 |
H60
4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Göran Blomberg | GOIF Tjalve | 47:06 | ||
2 | Erik Hallgren | Finspångs SOK | 50:01 | +2:55 | |
3 | Jan Svensson | GOIF Tjalve | 59:46 | +12:40 | |
4 | Hans Persson | Matteus SI | 1:00:39 | +13:33 |
D65
2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Britten Persson | Finspångs SOK | 1:00:31 | ||
2 | Inger Gustafsson | OK Roxen | 1:16:11 | +15:40 |
H65
11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bo Jernberg | OK Roxen | 45:35 | ||
2 | Roger Danielsson | Linköpings OK | 46:39 | +1:04 | |
3 | Lars Persson | Finspångs SOK | 49:07 | +3:32 | |
4 | Runar Aldén | OK Kolmården | 53:07 | +7:32 | |
5 | Peter Hagström | GOIF Tjalve | 54:48 | +9:13 | |
6 | Jan V Andersson | GOIF Tjalve | 55:00 | +9:25 | |
7 | Arne Joelsson | Matteus SI | 56:06 | +10:31 | |
8 | Bo Andersson | Matteus SI | 58:50 | +13:15 | |
9 | Nils Sjödin | GOIF Tjalve | 1:03:51 | +18:16 | |
10 | Bertil Wahlqvist | IFK Norrköpings OK | 1:04:23 | +18:48 | |
11 | Gösta Brunell | OK Kolmården | 1:15:47 | +30:12 | |
Torbjörn Bäck | IFK Norrköpings OK | ej start |
H70
8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bernt Pettersson | OK Kolmården | 44:27 | ||
2 | Johnny Wallinge | OK Kolmården | 46:58 | +2:31 | |
3 | Bengt Andersson | Matteus SI | 47:58 | +3:31 | |
4 | Tore Thellsén | OK Roxen | 51:34 | +7:07 | |
5 | Bertil Engman | IFK Norrköpings OK | 52:20 | +7:53 | |
6 | Tryggve Johansson | IFK Norrköpings OK | 53:21 | +8:54 | |
7 | Alf Mattsson | OK Kolmården | 56:43 | +12:16 | |
8 | Manfred Rittwage | OK Kolmården | 1:42:13 | +57:46 |
H75
2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Evert Elgefjord | OK Kolmården | 56:14 | ||
2 | Folke Jelkvall | NAIS Orienteringsklubb | 58:22 | +2:08 |
Inskolning
7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
Alice Classon | NAIS Orienteringsklubb | fullföljt | |||
Eveline Gummesson | Finspångs SOK | fullföljt | |||
Agnes Gustafsson | OK Roxen | fullföljt | |||
Ella Johansson | Finspångs SOK | fullföljt | |||
Eskil Jussila | NAIS Orienteringsklubb | fullföljt | |||
Iris Jussila | NAIS Orienteringsklubb | fullföljt | |||
Kajsa Träff | NAIS Orienteringsklubb | fullföljt |
U1
1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Gustav Granström | NAIS Orienteringsklubb | 22:59 | ||
Linda Svensson | Finspångs SOK | ej start |
U2
6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mattis Granström | NAIS Orienteringsklubb | 56:59 | ||
2 | Alice Johansson | Finspångs SOK | 59:02 | +2:03 | |
3 | Maja Harrysson | Finspångs SOK | 59:14 | +2:15 | |
4 | Ida Waernqvist | NAIS Orienteringsklubb | 1:00:18 | +3:19 | |
5 | Elias Hellman | GOIF Tjalve | 1:01:35 | +4:36 | |
6 | Alicia Gummesson | Finspångs SOK | 1:11:10 | +14:11 |
Öppen motion 2
5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ingrid Svensson | Finspångs SOK | 48:07 | ||
2 | Linus Classon | NAIS Orienteringsklubb | 56:54 | +8:47 | |
3 | Per Gunnar Gustavsson | OK Roxen | 1:06:23 | +18:16 | |
Pia Ragnar | NAIS Orienteringsklubb | ej godkänd | |||
Monica Estenberger | Finspångs SOK | ej godkänd |
Öppen motion 5
28 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Per-Inge Johansson | Klubblös | 33:02 | ||
2 | Erik Johansson | IFK Kiruna | 35:24 | +2:22 | |
3 | Eva Göhl | Finspångs SOK | 35:47 | +2:45 | |
4 | Björn Ohlsson | Finspångs SOK | 36:24 | +3:22 | |
5 | Johanna Gustås | Linköpings OK | 38:05 | +5:03 | |
6 | Agneta Eriksson | OK Kolmården | 40:00 | +6:58 | |
7 | Fredrik Rylander | Regna IF | 40:26 | +7:24 | |
8 | Anders Johansson | Finspångs SOK | 40:49 | +7:47 | |
9 | Mats Karlsson | GOIF Tjalve | 42:27 | +9:25 | |
10 | Sara Hillbom | Finspångs SOK | 44:04 | +11:02 | |
11 | Mats Ekman | Finspångs SOK | 44:28 | +11:26 | |
12 | Eva Engman | OK Denseln | 46:05 | +13:03 | |
13 | Harris Brande | GOIF Tjalve | 46:45 | +13:43 | |
13 | Anders Axelsson | Finspångs SOK | 46:45 | +13:43 | |
15 | Emma Mileus | Linköpings OK | 48:22 | +15:20 | |
16 | Tina Nikko | Klubblös | 48:30 | +15:28 | |
17 | Mikael Nikko | Klubblös | 49:18 | +16:16 | |
18 | Markus Johansson | Linköpings OK | 50:35 | +17:33 | |
19 | Peter Nikko | OK Kolmården | 52:09 | +19:07 | |
20 | Kenneth Leo | OK Denseln | 53:35 | +20:33 | |
21 | Ulrika Strömberg | Finspångs SOK | 55:57 | +22:55 | |
22 | Lotta Classon | NAIS Orienteringsklubb | 57:36 | +24:34 | |
23 | Catharina Forsén | OK Denseln | 57:44 | +24:42 | |
24 | Inga-Lill Pettersson | Linköpings OK | 1:04:06 | +31:04 | |
25 | Susanne Magnusson | NAIS Orienteringsklubb | 1:04:19 | +31:17 | |
26 | Annica Karlsson | GOIF Tjalve | 1:44:01 | +1:10:59 | |
Michael Johansson | IFK Norrköpings OK | ej godkänd | |||
Wilhelm Rankka | OK Roxen | ej godkänd |
Öppen motion 8
13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | R |
---|---|---|---|---|---|
1 | Max Berggren | OK Denseln | 44:18 | ||
2 | Mattias Eriksson | OK Denseln | 44:56 | +0:38 | |
3 | Henrik Göhl | Finspångs SOK | 52:04 | +7:46 | |
4 | Fredrika Vångell | Linköpings OK | 54:45 | +10:27 | |
5 | Magnus Herbertsson | Linköpings OK | 55:41 | +11:23 | |
6 | Per Gustås | Linköpings OK | 58:10 | +13:52 | |
7 | Jan Johansson | OK Denseln | 59:50 | +15:32 | |
8 | Christer Lilja | OK Denseln | 1:00:30 | +16:12 | |
9 | Björn Wiström | NAIS Orienteringsklubb | 1:12:36 | +28:18 | |
10 | Hanna Berggren | OK Denseln | 1:13:43 | +29:25 | |
11 | Pia Gustafsson | Linköpings OK | 1:24:43 | +40:25 | |
12 | Åsa Granström | NAIS Orienteringsklubb | 1:26:07 | +41:49 | |
Carl Granström | NAIS Orienteringsklubb | ej godkänd |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!