Svenska Orienteringsförbundet

Aktivitet: 10MILA 20-21 maj

Anmälan är stängd.

Aktivitet 10MILA 20-21 maj
Arrangör OK Roxen
Information

I år avgörs 10MILA i Skellefteå under Kristi Himmelfärdshelgen och stafetterna är lördag och söndag 20-21 maj.  

Ungdomskavlen har fyra sträckor och där får ungdomar upp till och med DH-16 delta. Start kl. 10.00 lördag

1. 4 km, orange - gafflad
2. 4 km, orange - gafflad
3. 2,8 km, gul - rak
4. 4,4 km, orange - gafflad

Damkavlen har fem sträckor och startar kl. 13.30 lördag.

1.   6,7 km - gafflad
2.   5,9 km - gafflad
3. 10,2 km - rak
4.   6,8 km - gafflad
5.   8,4 km - gafflad

Tiomilakavlen har tio sträckor och startar kl. 20.30 lördag.  

1. 13,6 km, dag/skymning - gafflad
2. 13,6 km, skymning - gafflad
3.   5,9 km, skymning/natt - rak
4. 16,5 km, natt - rak
5.   9,5 km, natt/gryning - gafflad
6. 10,3 km, gryning - gafflad
7.  9,6 km, dag - gafflad
8. 13,9 km, dag - gafflad
9.   6,9 km, dag - gafflad
10.13,7 km, dag - gafflad

Se inbjudan för mer information.

 

RESA OCH BOENDE

Än så länge är det oklart hur resan till Skellefteå kommer att lösas, det är därför viktigt att alla som vill följa med intresseanmäler sig omgående så att vi kan planera. 

På torsdagen (18/5) är det Swedish League (medel). Är du intresserad av att springa även denna deltävling, fyll i rutan för detta, så får vi se om det går att lösa.

Anna-Stina Påledal är reseansvarig. anna-stina@live.com, tel. 0709-746 383. Hör gärna av dig om du har idéer kring resa och boende!

 

Anmälningsstopp måndag 30 januari 2023 klockan 23:59
Starttid lördag 20 maj 2023 klockan 10:00
Kontaktperson Nils Nedfors
Antal anmälda deltagare 38

Anmälningar

Namn Jag vill springa Jag vill springa Swedish League på torsdagen Kommentar
Hugo Aldén Ja Ungdomsstafetter
Susanne Aldén Ja Främst ledare för ungdom kan springa kortare sträcka vid behov
Annika Asketun Nej
Fanny Asketun Ja
Jan Asketun Nej
Jennie Axin Nej
Mikael Axin Nej
Björn Bingerud Nej
Anders Dalhammer Nej
Hugo Dalhammer Nej
Ida Dalhammer Nej Nej
Ivar Ernerudh Ja Ungdomstafett
Lova Eveborn Nej
Lukas Eveborn Nej
Malte Eveborn Nej
Tilde Eveborn Ja Ungdom, dam eller stora ifall det finns plats
Joel Frodin Ja Ungdom och 10Mila
Johan Frodin Ja
Erik Helander Ja Springer gärna något mer, antingen på vägen upp eller på torsdagen.
Josefine Höög Ja
Mattias Josefsson Nej
Lukas Larsson Ja
Anders Lillieström Nej
Maria Lillieström Nej
Hugo Lindell Ja Nej
Saga Lindell Ja
Tyra Lindell Nej
Henrik Marmelid Nej
Sören Nilsson Påledal Ja Nej
Emma Pettersson Ja
Henrik Pettersson Ja
Tove Pettersson Ja
Moa Pihlström Ja Ja
Anna-Stina Påledal Ja Nej Främst ledare till ungdomsstafetten, men kan springa i dam- eller herrstafetten om det behövs
Jacob Påledal Ja Ja
Linnéa Påledal Ja Nej Ungdomsstafetten
Rasmus Påledal Ja Nej
Jenny Sandh Nej Nej För osäkert för att säga Ja i dagsläget

Annonser

Bagheera