Svenska Orienteringsförbundet

Aktivitet: 10-mila och klubbläger med Swedish League mm

Anmälan är stängd.

Aktivitet 10-mila och klubbläger med Swedish League mm
Arrangör Karlskrona SOK
Information

Långhelgen 1-4 maj är det stortävlingar i Östergötland, den sk "Superhelgen". Framför allt är det stafetten 10-mila där vi hoppas få ihop löpare till ett lag i vardera klasserna ungdom, dam och herr. 

Ungdomsledare finns på plats och ansvarar för ungdomarna under hela helgen. Ungdomar som är vana att sova borta är välkomna utan förälder. 

torsdagen (1/5) är det Swedish League med publiktävling medeldistans sydost om Linköping

fredagen är det sprint i Vadstena på förmiddagen och för de som vill indoor i Linköping på eftermiddagen. Vill man kan man också åka till Finspång och springa träningsbanor/öppna banor.

Så på lördagen är det 10-mila i Finspång med start för ungdomskavlen kl 14.30, herrkavlen kl 17.30 och damkavlen ca kl 21.30. För er som aldrig varit med är detta ett riktigt stor-evenemang som bör upplevas av alla någon gång. För de som inte springer stafett finns det öppna banor.

Vill man ansluta bara till 10-mila går det bra. Fyll i anmälningsformuläret hur många nätter ni önskar.

Vi anmäler stafettlag men var och en ansvarar själv för att anmäla sig till individuella tävlingar.

Vi hoppas på många deltagare under helgen. Alla är välkomna, även om man inte vill springa 10-mila (det finns öppna banor att springa i Finspång och många roliga utflyktsmål i omgivningarna).

Boende:

Klubben har bokat boende med 2- och 4-bäddsrum samt gemensamt kök vid Bergs slussar (45 km från Finspång, 35 km från torsdagens Swedish League, 46 km till Vadstenasprinten och runt 10 km till Indoor). Vi lagar mat gemensamt – exakt plan för detta när det närmar sig. För natt-löpare på 10-mila har vi ett enklare boende lördag – söndag ca 10-15 min från arenan.

Resa:

Vi samåker i bilar/minibussar från Karlskrona. Egen bil ersätts med milersättning. Gemensam avresa onsdag em/kväll ca 17.00. Vid avresa annan dag kan inte kostnadssubvention för resa garanteras. För 10-mila löpare subventioneras resa vid senare avresa även om inte full bil. Gemensam hemresa för alla en stund efter målgång för sista löpare – ca kl 14.

Kostnad (preliminär):

Ungdom tom 25 år: 800 kr för boende och resa (4 nätter). Matkostnad  tillkommer ev (vi lagar gemensamt för att hålla kostnad nere)

Vuxen: 1200 kr för boende och resa (4 nätter).  Vid färre nätter 300 kr/natt och då beroende på samåkningsmöjlighet ev tillägg för resa. 10-mila löpare subventioneras för resa även om inte full bil. Matkostnad tillkommer ev (vi lagar gemensamt för att hålla kostnad nere).

Ungdomskavlen HD16 (4-6 löpare, 2 av sträckorna i sin helhet tjejer)

Sträcka 1: Orange 3,9 km

Sträcka 2: Orange 3,6 km (2 löpare möjligt)

Sträcka 3: Gul 2,7 km (2 löpare möjligt)

Sträcka 4: Orange 4,3 km (måste vara tjej)

Herrkavlen: 10 sträckor varav för KSOKs del 3-4 nattsträckor (ju långsamare lag, desto färre nattsträckor – kan ses som en tröst…)

Sträcka 1: 8,8 km dag (start kl 17.30)

Sträcka 2: 7,5 km dag

Sträcka 3: 8,3 km dag

Sträcka 4: 16,2 km natt rak ”Långa natten” (för vår del vågstart kl 23:50)

Sträcka 5: 6,5 km natt

Sträcka 6: 5,9 km natt

Sträcka 7: 6,9 km gryning

Sträcka 8: 11,5 km dag, rak

Sträcka 9: 14 km dag

Sträcka 10: 14,5 km dag

Omstart kl 10.30.

Damkavlen: 6 sträckor varav 2 nattsträckor

Sträcka 1: 7,8 km skymning/natt (start kl 21.30)

Sträcka 2: 6,9 km natt

Sträcka 3: 12,5 km dag, rak (jaktstart 05.45, vågstart 06:45)

Sträcka 4: 5,3 km dag

Sträcka 5: 7,5 km dag

Sträcka 6: 8,4 km dag

Omstart kl 11:00

Löpare i ungdomsstafett tillåts springa i dam- och herrstafetten, damer tillåts springa i herrstafetten även efter att först ha sprungit i damstafetten.

Uttagningskommitté:

Vuxen: Olof Ingemarsson och Marcus Svennerud

Ungdom: Marie Svennerud och delar av ungdomskommittén

Sista anmälan: 

Vill man springa stafett eller vara säker på att få plats på boendet även om inte springer stafetten måste man anmäla sig senast 21/2. Bindande anmälan efter anmälningstidens utgång om boende inte går att avboka eller ersättare hittas. Vill man bara vara med på klubblägret går det ev att anmäla sig senare beronde på platsläget i boendet.  

Mer info:

 

För ytterligare info eller frågor kontakta Marcus Svennerud 0734-471657

Anmälningsstopp tisdag 25 februari 2025 klockan 23:59
Starttid onsdag 30 april 2025 klockan 17:00
Kontaktperson Marcus Svennerud
Antal anmälda deltagare 27

Anmälningar

Namn Vill springa stafett (flera val möjliga) Önskemål avseende stafettsträcka (tex maxlängd, tidpunkt) Övernattningar Övrigt
Esther Allwood Ungdomskavlen Alla 4 nätter
Linda Allwood Damkavlen natt Jag måste åka hem lördag kväll, men kan springa öppen om det inte funkar med laget on-to
to-fre
fre-lö
Fredrik Augustsson Herrkavlen dag
Herrkavlen natt
Kan köra vad som, hellre lite längre sträcka lö-sö
Noah Augustsson Ungdomskavlen lö-sö
Stefan Caleklint Alla 4 nätter Främst ledare men som reserv (otränad i nuläget).
Leia Degerskär Ungdomskavlen Kan springa gul Alla 4 nätter
Andréas Hermansson Herrkavlen dag
Herrkavlen natt
Så kort som möjligt, knäet krånglar men runt tar jag mig alltid. fre-lö
lö-sö
Vera Hermansson Ungdomskavlen Springer gärna med någon annan på par-sträcka, vill inte springa stafetten annars. Tar en öppen bana i så fall. fre-lö
lö-sö
Linda Ingemarsson Damkavlen dag Helst reserv Alla 4 nätter
Olof Ingemarsson Herrkavlen dag
Herrkavlen natt
Alla 4 nätter
Daniella Johansson Damkavlen dag Kort bana (men kan springa öppen bana också) Alla 4 nätter
Arvid Kronmar Herrkavlen dag
Herrkavlen natt
Alla 4 nätter
Elias Kronmar Herrkavlen dag Alla 4 nätter
Magnus Kronmar Herrkavlen dag Alla 4 nätter
Leo Larsson Ungdomskavlen Alla 4 nätter
Mårten Larsson Herrkavlen dag
Herrkavlen natt
Gärna den raka dagsträckan, men jag är flexibel lö-sö
Johan Mårtensson Herrkavlen dag
Herrkavlen natt
helst under milen. Alla 4 nätter
John Mårtensson Ungdomskavlen helst reserv alt parallellsträcka. Alla 4 nätter
Maria Mårtensson vill ej springa stafett Alla 4 nätter Ungdomsledare
Nora Mårtensson Ungdomskavlen Kan springa en gul sträcka om det behövs Alla 4 nätter
Sam Mårtensson Ungdomskavlen Alla 4 nätter
Alma Svennerud Damkavlen dag
Herrkavlen dag
I första hand damkavlen! Alla 4 nätter
Hjalmar Svennerud Ungdomskavlen Alla 4 nätter
Marcus Svennerud Herrkavlen dag I nödfall natt... Alla 4 nätter
Marie Svennerud Damkavlen dag reserv Alla 4 nätter Ungdomsledare. Ska bli kul!
Märta Svennerud Damkavlen natt
Damkavlen dag
Om det inte blir ngn damkavle kan jag springa herrkavlen Alla 4 nätter
Emma Zettervall Damkavlen natt
Damkavlen dag
Alla 4 nätter

Annonser

Bagheera