Swedish Orienteering Federation

Activity: USM-läger för 15-16 åringar i Åmål 15-17 augusti samt tröjbeställning

Activity USM-läger för 15-16 åringar i Åmål 15-17 augusti samt tröjbeställning
Organiser Göteborgs OF
Information

Välkommen till USM-läger i Åmål 15-17 augusti!

I september går Ungdoms-SM för 15- och 16-åringar i Värmland med sprint i Säffle och skogsdistanser mellan Säffle och Grums.

Vi åker till Åmål 15-17 augusti för att förbereda oss genom att träna i relevant terräng, prata teknik och ha trevligt tillsammans.

Avresa kl 08 från Stig Center, fredag 15/8. Vi tar oss till Fengerfors där vi tränar på två pass i träningspaketen som USM-arrangören ordnar. Mellan passen äter vi lunch som ni själva får ta med er hemifrån och det finns möjlighet till bad. Efter passen tar vi oss till Örnäs camping i Åmål där vi sover i campingstugor. På lördagen blir det ett pass med banor med teknikfokus och tävlingslikt upplägg i Grums. På söndagen avslutar vi med ett pass med stafettfokus i Hanebol i Åmål. På resan hem stannar vi för att äta lunch och vi räknar med hemkomst ca kl 16, söndag 17/8.

Mer info om träningspaketen går att läsa här: Tr-ningsbanor-USM-2025

Lägret är öppet för alla HD15 och HD16 i GOF.

Utöver träningar blir det teoripass och kompishäng. I närheten av boendet finns badplats, frisbeegolf, beachvolley- och fotbollsplaner. På lördagen lagar 09:orna traditionsenligt en 3-rätters middag.

Tänk på att det är möjligt att åka med på USM-lägret även om du som är 15-16 ännu inte bestämt dig för att springa USM.

USM tröjan: Är en funktions T-shirt i samma modell som den blå GOF T-shirten med namn på som många av er har. Då önskemål om designen föll ut så i år att det inte passade att trycka en tröja på det sätt vi brukar göra så blev det en egendesignad tröja istället, därför en annan modell än de senaste åren. Finns i dam och unisex. Damstorlekarna är något små. Många tjejer väljer unisex-storlek också.  

Anmälan: Så snart som möjligt och senast 9 juni för att hinna beställa och få hem USM T-shirts.

Kostnad: Preliminär lägerkostnad är 1500 kr samt T-shirts 300 kr (valfritt att beställa), faktureras respektive klubb. Tillkommer gör mat på hemresan. På fredagen tar alla med lunch för att äta mellan träningarna.

Vill du bara beställa USM T-shirt men inte kan följa med på lägret så går det såklart bra också! Välj det i anmälan.  

Frågor:  

Desiré Rex, desire.rex@outlook.com, tel 070-673 26 02
Jessica Åberg, jessica.aaberg@gmail.com, tel 070-679 42 14
Kristoffer Sideby, ksideby@hotmail.com, tel 070-215 21 73

2010-ledare är också med på lägret

 

Registration deadline Monday 9 June 2025 at 0:00
Start time Friday 15 August 2025
Contact person Desiré Rex
Number of registrations 6

Registrations

Name Name Jag vill följa med på lägret till Åmål den 15-17 augusti
Beyoncé Andersson IFK Göteborg Orientering JA
Ivar Holmstrand OK Landehof JA
Vera Ingulf Sävedalens AIK JA
Hjalmar Johansson OK Alehof JA
Melker Larsson Kungälvs OK JA
Junie Ljungberg Frölunda OL JA

Advertisements

Bagheera