Svenska Orienteringsförbundet

Aktivitet: USM Säffle 11-14/9

Aktivitet USM Säffle 11-14/9
Arrangör Blekinge OF
Information

Ungdoms-SM går i Säffle med sprint på fredagen, långdistans på lördagen och distriktstafett på söndagen. Fri anmälan till USM gäller och innebär att alla som är födda 2009 och 2010 får springa.

Vi åker gemensamt med minibuss från Blekinge. 

Preliminär resplan:

Torsdag, 11/9
Karlskronamöbler ca 13.30
Ronneby Viggen ca 13.50
Olofström Borgen ca 15.00 (efter hämtning av minibuss i Olofström)
Göteborg ca 18.30

Vi övernattar på Säffle suites torsdag-fredag. Här är det flerbäddsrum (bäddade sängar) och självhushåll. Vi har möjlighet att bo kvar här även fredag-söndag om vi vill. Alternativet är att vi istället flyttar till arrangörens boende på Tegnérskolan (hårt underlag) och bor där fredag-söndag. Vi önskar att du anger vilket av alternativen vi väljer, senast 25 augusti. Det är samma kostnad oavsett hur vi bor. 

Hemresan sker direkt efter stafetten på söndagen. Mer info om resa, logi och annat som är bra att veta kommer när det närmar sig.

Du kommer att behöva vara ledig åtminstone fredag. Glöm inte att söka ledigt i god tid. 

Anmäl dig till USM-resan under klubbaktiviteter i Eventor, senast den 25/8.

Du anmäler dig själv till de individuella tävlingarna via Eventor.

Sprint 12/9: https://eventor.orientering.se/Events/Show/50088
Långdistans 13/9: https://eventor.orientering.se/Events/Show/50106
Till stafetten anmäler vi lag gemensamt. Från och med i år är det tillåtet med parallell-löpare på upp till 3 sträckor, vilket gör att alla kommer att få springa. 

Kostnad: Klubbarna faktureras 1000 kr per ungdom. Hör med din klubb om eventuell subvention. BLOF står för resterande del av kostnaden.

I detta upplägg ingår resa och boende samt frukost och middagar i Säffle. Fältlunch ingår i tävlingsanmälan. Ungdomen står själv för mat längs med resan upp och hem och eventuella övriga önskemål.

Kontaktpersoner för Blekinge och medföljande ledare:  
Sofia Swartz, OK Orion
Tel: 0708-280142
E-post: sofia.swartz@gmail.com.

Anna Myrén, OK Orion
Tel: 0730-321921
E-post: anna84_15@hotmail.com

Anmälningsstopp måndag 25 augusti 2025 klockan 23:59
Kontaktperson Sofia Swartz
Antal anmälda deltagare 7

Anmälningar

Namn Namn Jag: Önskad påstigningsplats: Fredag-söndag önskar jag att vi bor:
Elsa Engström OK Orion vill springa USM Karlskrona Spelar ingen roll
Emil Johansson OK Orion vill springa USM Karlskrona På Säffle Suites i flerbäddsrum (sängar och självhushåll)
Anna Myrén OK Orion åker med som ledare Karlskrona Spelar ingen roll
Olivia Myrén OK Orion vill springa USM Göteborg Spelar ingen roll
Filip Paulin OK Vilse 87 vill springa USM Olofström På Säffle Suites i flerbäddsrum (sängar och självhushåll)
Theo Porshult OK Orion vill springa USM Olofström På Säffle Suites i flerbäddsrum (sängar och självhushåll)
Sofia Swartz OK Orion åker med som ledare Karlskrona Spelar ingen roll

Annonser

Bagheera