Svenska Orienteringsförbundet

Stockholms Skogskarlars Juniorpris 2013

Skriv ut

Slutställning efter 5 deltävlingar.

Poäng ges i H20 Elit, D20 Elit, H18 Elit och D18 Elit (eller gällande huvudklass) enligt modell 20 poäng för seger, därefter 17, 15, 13, 11, 10, 9 och så vidare ner till 1 poäng för 15:e plats.

Tävlingar som ingår finns nedan

De tre bästa resultaten räknas, varav minst en nattävling. Löpare från andra distrikt räknas bort. Vid lika poäng avgör bästa placering. Vid lika placering avgör DM-lång. Vid spårsnö räknas inte poäng på tävling med individuell start.

D18

Plac Namn Klubb
12/4
7/5
7/9
8/9
13/9
Totalt
1 Emma Bjessmo Bromma-Vällingby SOK 20 20 20 (20) (17) 60
2 Ida Kallur OK Ravinen (13) 17 15 20 52
3 Ebba Pegestam OK Ravinen 17 15 17 (15) 49
4 Hanna Korhonen Haninge SOK 15 (10) (8) 13 13 41
5 Emma Sundvall Järla Orientering 8 10 9 27
6 Alexandra Lengquist Tullinge SK 7 9 8 24
6 Magdalena van de Voorde Tullinge SK 13 11 24
8 Linnéa Engstedt Tullinge SK 11 10 21
9 Marina Trubkina Hellas Orientering 17 17
10 Alice Törnlund OK Södertörn 15 15
11 Jennifer Andersson Haninge SOK 11 11
12 Sara Tynong Tullinge SK 9 9
13 Malin Robertsson Sundbybergs IK 6 6
14 Elina Rosenborg Bromma-Vällingby SOK 5 5
15 Linnéa Granlund Täby OK 4 4
16 Martina Sallstedt OK Södertörn 3 3
17 Julia Dimling Järfälla OK 2 2

H18

Plac Namn Klubb
12/4
7/5
7/9
8/9
13/9
Totalt
1 Martin Hunhammar Bromma-Vällingby SOK 20 20 20 60
2 Emil Granqvist OK Ravinen 20 17 15 52
3 Jens Rönnols Täby OK (10) 15 15 20 50
4 Daniel Roos Attunda OK 15 17 (11) 17 49
5 Erik Berzell Attunda OK 17 11 13 (11) 41
6 Niklas Sundqvist Tullinge SK 17 (9) 13 10 40
7 David Hector Snättringe SK (6) 9 7 8 24
8 Wiliam Nilsson OK Södertörn 11 0 13 24
9 Daniel Bengtsson Tullinge SK 15 (2) 4 3 22
10 Johannes Knutas Attunda OK 9 2 (1) 7 18
11 Måns Hellgren OK Södertörn 11 3 4 18
11 Isak Langerak Järfälla OK 8 10 18
13 Mathias Myrefelt Norlinger Skarpnäcks OL 7 9 16
14 Martin Nilsson Snättringe SK 10 5 15
14 Jefta Langerak Järfälla OK 1 8 (0) 6 15
16 Anton Blomdahl Tullinge SK 13 1 0 (0) 14
17 Karl Enges Attunda OK 1 3 (0) 9 13
17 Jonas Carlsson Sundbybergs IK 7 6 13
17 Nils Gumaelius Waxholms OK 13 13
20 Emil Andersson Tullinge SK 5 0 2 7
20 Andreas Hultqvist Tullinge SK 1 6 7
22 Anton Gumaelius Waxholms OK 1 5 0 6
23 Emil Wipp Järla Orientering 4 0 0 4
24 Jesper Ahlbin Järfälla OK 1 0 1
24 Yngve Rahlen OK Ravinen 1 1
24 Måns Antman Debels Järla Orientering 1 1
24 Anton Daniels Attunda OK 1 1
24 Lukas Olsson Väsby OK 1 1
24 Filip Olsson Väsby OK 1 0 1
24 Per Knutes IFK Enskede 1 0 1
24 Marcus Hammarström Waxholms OK 1 0 1
24 Erland Simonsson Sundbybergs IK 1 0 1
24 Erik Forsberg OK Ravinen 1 0 1
24 Simon Kappel OK Södertörn 1 1
24 Oliver Ekesiöö Bromma-Vällingby SOK 1 1

D20

Plac Namn Klubb
12/4
7/5
7/9
8/9
13/9
Totalt
1 Tove Lagerberg OK Södertörn 20 20 20 (20) 60
2 Moa Leijon Lind Haninge SOK 20 (15) (15) 17 17 54
3 Channa Lönne Tullinge SK 17 13 (13) 15 45
4 Cecilia Imark Tullinge SK 8 17 15 40
5 Hilda Mattson Järla Orientering 17 9 10 36
6 Ellinor Fryxell Tullinge SK 13 7 9 29
7 Tove Forshällen Attunda OK 10 11 21
8 Tabita Rüegg Tullinge SK 11 7 18
9 Linnea Adolfsson Tullinge SK 8 6 14
9 Isabelle Sjöberg OK Österåker 6 8 14
11 Helena Markstedt OK Södertörn 11 11
12 Malin Dahlström Tullinge SK 10 10
13 Embla Morast Haninge SOK 9 9
14 Agnes Björk Hellas Orientering 7 7

H20

Plac Namn Klubb
12/4
7/5
7/9
8/9
13/9
Totalt
1 Magnus Glännefors Tullinge SK (6) 20 17 20 57
2 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 11 13 20 (11) 44
3 Fredrik Bjernulf Sundbybergs IK 13 (11) 13 17 43
4 Assar Hellström OK Ravinen 20 20 40
5 Joakim Byström Järfälla OK 15 6 15 36
6 Martin Dahlgren Rosen Järla Orientering 15 8 (7) (5) 10 33
7 Tobias Forsén Tullinge SK 15 15 30
8 Martin Olsson Täby OK 17 11 28
9 Jakob Ivarsson Haninge SOK 17 10 27
10 Niklas Karlsson Bromma-Vällingby SOK 7 8 7 22
10 Olle Forsberg OK Ravinen 5 4 13 22
12 David Mellin Sundbybergs IK 9 9 18
13 Krister Kölzow OK Ravinen 9 8 17
13 Henrik Olsson Täby OK 17 17
15 Erik Karlsson OK Ravinen 5 10 15
16 Martin Gelinder Attunda OK 13 13
16 Jesper Lund Haninge SOK 10 3 13
18 Harald Henriksson Järla Orientering 6 4 10
19 Johnny Rahlén OK Ravinen 4 4
20 Andreas Winander-Schönning Järfälla OK 3 3
21 Erik Berglund Skarpnäcks OL 2 2
22 Gustav Lindeborg Täby OK 1 1

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2013-04-12 Grymnatta Väsby OK lång
2013-05-07 DM Sprint Stockholm Sundbybergs IK lång
2013-09-07 DM Långdistans Stockholm Haninge SOK lång
2013-09-08 DM Medel Stockholm Tullinge SK medel
2013-09-13 DM Natt Stockholm + Södermanland Södermanlands OF, Tullinge SK lång

Annonser