Lapplands 5-dagars

Skriv ut

Slutställning efter 5 deltävlingar.

H21E

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Jacob Lindstam OK Ravinen 997 969 916 769 810 4461
2 Mattias Mårts Stora Tuna OK 832 914 792 582 788 3908
3 Anton Sundgren Långhundra IF 1000 1000 908 679 10 3597
4 Amund Beitnes OK77, FIN 786 900 647 417 720 3470
5 Joakim Svensk Stora Tuna OK 833 803 1000 2636
6 Erik Sundberg Stora Tuna OK 822 641 445 672 2580
7 Ivan Forsgren OK Tisaren 881 776 829 2486
8 Stefan Sjölund Skogslöparna 787 792 895 2474
9 Gustav Nordström Gävle OK 789 686 993 2468
10 Christian Nielsen IFK Göteborg 796 720 939 2455
11 Håvard Krey Hansen OK Silsand, NOR 691 626 685 2002
12 Albin Ridefelt OK Linné 1000 1000 2000
13 Peter Westin Vittjärvs IK 717 463 795 1975
14 Geir Moholdt Bul-Tromsø IL, NOR 802 330 780 1912
15 Håkan Karlsson Älvsby IF OK 733 633 487 1853
16 Gjermund Urset Bul-Tromsø IL, NOR 712 983 1695
17 Anders Lidman Piteå IF 510 391 703 1604
18 Stig Løvlund Nordreisa IL, NOR 769 810 1579
19 David Lundsten Vittjärvs IK 492 476 558 1526
20 Carl Henrik Bjørseth Bul-Tromsø IL, NOR 824 674 1498
21 Marko Vapa Ounasvaaran Hiihtoseura, FIN 752 704 1456
22 Thomas Johnsen Bul-Tromsø IL, NOR 702 10 743 1455
23 Erik Ögren Bergnäsets AIK 730 260 349 10 10 1359
24 Sven Lundbäck Stora Tuna OK 653 688 1341
25 Johannes Falk Sundbybergs IK 558 399 297 1254
26 Filip Salén OK Renen 528 675 1203
27 Jerker Lysell Rehns BK 977 977
28 Mattias Ågren Centrum OK 761 55 816
29 Mats Luspa IFK Kiruna 788 788
30 Tobias Olsson Bodens BK 693 693
31 Oskar Forsberg Skogslöparna 672 672
32 Claes Turesson OK Renen 665 665
33 Johan Lundberg Arvidsjaurs OK 549 549
34 Taneli Pantsar Pellon Ponsi, FIN 543 543
35 Mats Wållberg Vännäs OK 471 471
36 Elis Sjögren-Levin Tierps SOK 397 50 447
37 Anders Dahlin Domnarvets GOIF 397 397
38 Conny Nilimaa IFK Kiruna 395 395
39 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 223 10 233
40 Roman Aliev Russia 50 110 160
41 Aleksei Polezhaev Russia 137 137
42 Tomas Johansson IFK Umeå 95 10 105
43 Uku Rooni OK Orvand, EST 90 90
44 Pontus Bergström OK Österåker 82 82
45 Mikhail Zhobolov Russia 50 50
46 Axel Christoffersson OK Renen 10 10 20

D21E

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Hilda Forsgren OK Linné 1000 1000 970 869 611 4450
2 Emma Johansson Domnarvets GOIF 1000 989 1000 2989
3 Helena Forsberg Skogslöparna 869 1000 807 2676
4 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 748 556 335 50 155 1844
5 Elin Dahlin Domnarvets GOIF 770 376 499 1645
6 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 788 699 1487
7 Arntraut Götsch Bul-Tromsø IL, NOR 844 599 1443
8 Linnea Sundström OK Renen 840 597 1437
9 Emma Pihl Skoog OK Linné 815 582 1397
10 Margrete Gaski Bardu IL, NOR 778 506 1284
11 Siri Eidnes Harstad OL, NOR 684 583 1267
12 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 669 338 10 1017
13 Torun Ankjell Nordreisa IL, NOR 579 305 884
14 Olga Pasichna Stora Tuna OK 753 10 10 773
15 Linda Lidman Piteå IF 599 599
16 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 462 10 10 482
17 Hege Nornes Harstad OL, NOR 219 50 269
18 Olga Lapteva Russia 50 10 60
19 Diana Kornilova Russia 50 50
20 Viktoriia Golenkova Russia 10 10
20 Frida Kjellberg IFK Göteborg 10 10

H20

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Yngve Blomseth Helgesen Sørreisa OL, NOR 1000 1000

D20

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Triinu Rooni OK Orvand, EST 448 979 1000 2427
2 Hanna Öberg Piteå IF 272 1000 999 2271
3 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 1000 1000
4 Yngve Blomseth Helgesen Sørreisa OL, NOR 10 10

H18

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Nils Henriksson Seskarö IF 1000 881 913 2794
2 Sondre Lorentsen OK Silsand, NOR 805 855 810 2470
3 Amund Bø Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering, NOR 1000 1000 2000
4 Mats Jørgen Nordmo Ingdal Mellembygd OL, NOR 598 547 1145
5 Marius Witte Alta OL, NOR 681 50 731
6 Aleksei Odintsov Russia 10 10 20

D18

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Ida Nordlund Piteå IF 1000 1000 2000
2 Ingvild Margrete Ofstad Bul-Tromsø IL, NOR 343 179 522
3 Daria Dokina Russia 50 10 60
4 Rozaliia Melnikova Russia 10 10

D16

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 1000 1000 710 646 520 3876
2 Sofia Westin Vittjärvs IK 1000 960 1000 2960
3 Elin Nordlund Piteå IF 1000 944 1944
4 Kristina Tholerud Övertorneå IF 472 460 797 1729
5 Elvira Öberg Piteå IF 339 50 573 962

H16

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 1000 1000 10 2010
2 Robin Salén OK Renen 976 787 1763
3 Carl Ekbring Kexholms SK 618 1000 1618
4 Amund Bø Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering, NOR 951 951
5 Harald Larsson Bergnäsets AIK 50 349 399
6 Vegard Vaeng Bernhardsen Bul-Tromsø IL, NOR 50 258 308

D14

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Agnes Karlsson Älvsby IF OK 1000 1000 1000 909 763 4672
2 Elsa Christoffersson OK Renen 866 1000 1866
3 Tora Indregard Bul-Tromsø IL, NOR 1000 571 1571
4 Ida Eriksson OK Landehof 819 560 1379
5 Emma Johansson Älvsby IF OK 203 364 674 50 10 1301
6 Else Holmgren Bergnäsets AIK 679 679
7 Ida Urset Bul-Tromsø IL, NOR 671 671
8 Malin Kristina Møller Jørgensen Sørreisa OL, NOR 415 108 523

H14

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Trygve Bø Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering, NOR 1000 1000 1000 3000
2 Håvard Vaeng Bernhardsen Bul-Tromsø IL, NOR 276 902 1178

D12

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Edit Karlsson Älvsby IF OK 1000 1000 906 232 658 3796
2 Hanna Lundberg OK Renen 1000 1000 1000 3000
3 Frida Johansson Älvsby IF OK 785 754 773 128 273 2713
4 Anna Jaconsen-Gaski Bardu IL, NOR 659 10 669
5 Hanne Marcussen Sørreisa OL, NOR 50 101 151

H12

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Albin Lundberg Arvidsjaurs OK 1000 949 1000 2949
2 Sven Lindmark IFK Kiruna 1000 894 1894
3 Hans Urset Bul-Tromsø IL, NOR 556 997 1553
4 Kasper Ankjell Holmöy Nordreisa IL, NOR 401 962 1363
5 Jon Marcussen Sørreisa OL, NOR 217 824 1041
6 Olle Ekbring Kexholms SK 10 776 786
7 Axel Flordal Katrineholms OK 299 10 309

D10

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Ella Turesson OK Renen 1000 1000 2000
2 Elisa Götsch Iversen Bul-Tromsø IL, NOR 849 946 1795

H10

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Johan Berg OK Ravinen 1000 1000 1000 3000
2 Edwin Nordmark Umeå OK 50 429 716 1195

D35

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Rikke Nørgaard Bul-Tromsø IL, NOR 1000 1000
2 Malin Kristoffersson Vittjärvs IK 756 756

H35

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Arto Puro-Aho Ylistaron Kilpa-Veljet, FIN 1000 1000 1000 1000 1000 5000
2 Daniel Johansson Älvsby IF OK 484 50 66 164 764
3 Anders Kristoffersson Vittjärvs IK 10 50 535 595

D40

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Veera Puro-Aho Ylistaron Kilpa-Veljet, FIN 971 962 639 656 566 3794
2 Jenny Berg OK Ravinen 1000 760 910 2670
3 Karin Karlsson Älvsby IF OK 1000 1000 547 50 50 2647
4 Lena Turesson OK Renen 1000 1000 2000
5 Anne Urset Bul-Tromsø IL, NOR 742 823 1565
6 Bodil Brun Marcussen Sørreisa OL, NOR 624 502 1126
7 Viktoria Öberg Piteå IF 10 239 50 299
8 Anne Birgitte Jensen Bul-Tromsø IL, NOR 50 50 100

H40

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Stefan Berg OK Ravinen 1000 938 980 2918
2 Odd-Ivan Lorentsen OK Silsand, NOR 953 980 850 2783
3 Mats Edengren Vallentuna-Össeby OL 10 982 934 1926
4 Oskar Forsberg Skogslöparna 1000 680 1680
5 Roar Jørgensen Sørreisa OL, NOR 650 567 1217
6 Henrik Flordal Katrineholms OK 380 700 1080
7 Claes Turesson OK Renen 1000 1000
8 Dag Marcussen Sørreisa OL, NOR 58 184 242

D45

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Eva-Lotta Löfgren Stora Tuna OK 1000 1000 759 721 843 4323
2 Elisabet Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering, NOR 1000 591 822 2413
3 Anna Eriksson OK Landehof 1000 1000 2000
4 Anna Ekbring Kexholms SK 942 921 1863
5 Carin Bergensten Vittjärvs IK 893 875 1768
6 Anneli Wickbom Vittjärvs IK 185 495 680

H45

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Alf Bergman OK Renen 659 626 904 788 716 3693
2 Inge Söderkvist OK Renen 961 1000 1000 2961
3 Mats Drugge Vittjärvs IK 811 536 708 10 335 2400
4 Håkon Brynjulfsen OK Silsand, NOR 869 708 733 2310
5 Johan Lundberg Arvidsjaurs OK 1000 1000 2000
6 Per Ögren Bergnäsets AIK 1000 954 1954
7 Krister Rosendahl OK Renen 695 339 98 435 271 1838
8 Fredrik Barrulf OK Tyr 993 841 1834
9 Jonny I Hansen Bul-Tromsø IL, NOR 916 870 1786
10 Thomas Johansson Sundsvalls OK 882 838 1720
11 Jan Christoffersson OK Renen 785 860 1645
12 Mikael Palgrim Vänersborgs SK 638 915 10 1563
13 Trond-Henry Skjönsfjell Nordreisa IL, NOR 854 696 1550
14 Børge Harvey Bul-Tromsø IL, NOR 800 747 1547
15 Gjermund Raaen Bjerkvik IF, NOR 815 691 1506
16 Hans-Martin Vaeng Sørreisa OL, NOR 758 746 1504
17 Mats Lundin Älvsby IF OK 829 635 1464
18 Björn Lundsten Vittjärvs IK 705 54 276 1035
19 Peter Lundberg OK Renen 255 50 229 534
20 Kjell Henriksson Seskarö IF 50 50 100

D50

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Katarina Bengtsson Långhundra IF 1000 1000 805 959 823 4587
2 Lisel Arvidsson Växjö OK 1000 1000 1000 3000
3 Eva Leffler OK Renen 771 759 50 562 50 2192
4 Anna Widström Kvarnsvedens GOIF OK 584 658 636 1878
5 Gry Hafskjold Bergnäsets AIK 322 345 667
6 Gunilla Salén OK Renen 601 50 651
7 Ingela Alness Långhundra IF 50 478 528
8 Åsa Pettersson Säterbygdens OK 50 50 100

H50

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Per Ögren Bergnäsets AIK 1000 765 886 2651
2 Axel Theisen Mellembygd OL, NOR 1000 366 852 2218
3 Mikael Backlund Dalaportens OL 725 555 752 2032
4 Frans Wickbom I 19 IF 1000 1000 2000
5 Inge Söderkvist OK Renen 815 1000 1815
6 Håkan Tholerud Övertorneå IF 639 311 360 1310
7 Ahti Aasa Övertorneå IF 235 666 901
8 Anders Abrahamsson Gammelstads IF 611 286 897
9 Jan-Hugo Johnsen Bjerkvik IF, NOR 10 685 695

D55

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Kii Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura, FIN 1000 1000 625 895 889 4409
2 Eli Blomseth Helgesen Sørreisa OL, NOR 1000 1000 1000 3000
3 Görel Skoog Växjö OK 895 924 918 2737
4 Reidunn Hallan Lillomarka OL, NOR 696 696
5 Helena Skoglund IFK Kiruna 387 387
6 Ann Jansson Älvsby IF OK 50 332 382

H55

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 1000 944 453 283 593 3273
2 Sven-Erik Levin Tierps SOK 840 746 364 463 445 2858
3 Svein Harald Hansen OK Silsand, NOR 807 955 837 2599
4 Martin Råman Kvarnsvedens GOIF OK 844 863 873 2580
5 Mats Lundberg Dalaportens OL 1000 511 1000 2511
6 Peter Ridefelt OK Linné 675 792 792 2259
7 Håkon B Bø Bodø & Omegn IF Orientering, NOR 748 488 738 1974
8 Fredrik Salén OK Renen 1000 944 1944
9 Rein Rooni OK Orvand, EST 776 467 563 1806
10 Ove Ericsson Nyköpings OK 789 703 191 50 10 1743
11 Henry Barsk Övertorneå IF 712 896 1608
12 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 879 636 1515
13 Svante Larsson OK Vargen 1000 1000
14 Lennart Strandberg Skogslöparna 741 111 852
15 Svenn Roger Ofstad Bul-Tromsø IL, NOR 276 50 326
16 Bjørn-Hugo Myrvang Bjerkvik IF, NOR 50 50
17 Fredrik Steiwer Lillomarka OL, NOR 10 10

H60

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Jan Lindelöf Seskarö IF 1000 1000 1000 1000 989 4989
2 Roland Jansson Älvsby IF OK 875 877 1000 2752
3 Lars-gunnar Skoog Växjö OK 767 832 826 2425
4 Lars Blomberg Gammelstads IF 749 628 738 2115
5 Dan Lidman Piteå IF 538 750 10 1298
6 Bengt Hansson Säterbygdens OK 627 248 406 1281
7 Lennart Karlsson Umeå OK 946 946
8 Zmolobov Aleksandr Russia 50 50

D65

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Tuuli Kastemaa Hirvensalon Heitto, FIN 1000 10 451 50 529 2040
2 Dagny Tirén OK Ravinen 1000 1000 2000
3 Gun-Inger Sahlberg Långhundra IF 1000 894 10 1904
4 Lisbeth Carlsson Vaggeryds SOK 876 883 1759

H65

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Seppo Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura, FIN 1000 1000 738 860 935 4533
2 Ivar Helgesen Sørreisa OL, NOR 10 981 1000 1991
3 Magnus Säveros Nilivaara IS 1000 898 1898
4 Jan Løvlund Nordreisa IL, NOR 1000 239 598 1837
5 Kjell Mörtberg Bodens BK 700 772 1472
6 Signar Eriksson Stöcksjö IS 820 820
7 Bror Palgrim Vänersborgs SK 560 10 10 580

H70

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Hans Sahlberg Långhundra IF 1000 586 554 2140
2 Karl-Erik Jonsson OK Nolaskogsarna 1000 1000 2000

H75

Plac Namn Klubb
30/7
31/7
1/8
2/8
3/8
Totalt
1 Lars-Erik Lindell Väsby OK 1000 912 701 523 3136
2 Birger Lundberg Arvidsjaurs OK 1000 886 1000 2886
3 Nore Westin I 19 IF 1000 796 1796
4 Henken Eriksson I 19 IF 910 766 1676
5 Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 791 717 1508
6 Runar Marktin Arvidsjaurs OK 1000 1000

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2014-07-30 Årrenjarkasprinten Lapplandsfjällens Orienteringsklubb sprint
2014-07-31 Kvikkjokks Fjäll-O Lapplandsfjällens Orienteringsklubb lång
2014-08-01 Kärkkevagge Barentsprolog Lapplandsfjällens Orienteringsklubb medel
2014-08-02 Abisko 2-dagars (Barentskampen), Etapp 1 IFK Kiruna medel
2014-08-03 Abisko 2-dagars (Barentskampen), Etapp 2 IFK Kiruna lång

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser

Tävlingsprogram 2017 - läs som e-tidning

Nyfiken på vilka tävlingar som arrangeras under 2017? Läs Skogssports bilaga Tävlingsprogram 2017 som e-tidning här!

Fin5
Wipptal

Ny pannlampa för orientering? Klicka här

Vi har LEDX, Lumonite, Petzl, Mila och M Tiger Sports värstinglampor för orientering i lager. Snabb leverans och fri frakt! Handla tryggt och säkert din nya lampa hos oss på lampspecialisten.se