Ungdomsserien 2017 - huvudklasser

Skriv ut

Slutställning efter 8 deltävlingar.

Den individuella ungdomsserien i Göteborg
Huvudklasser.
Ungdomsserien är öppen för löpare som representerar en klubb/förening inom Göteborgs Orienteringsförbund.

D16

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
7/6
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Märta Ljungberg Sjövalla FK 15 (13) 15 15 15 15 (9) 15 90
2 Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK (5) 15 9 (7) 11 13 15 13 76
3 Thea Fagerström IFK Göteborg 4 13 9 13 11 13 63
4 Kajsa Carlsson Wallum Sävedalens AIK 11 5 11 7 7 7 48
5 Olivia Asp IFK Göteborg 11 4 3 (3) 4 5 11 38
6 Ellika Groth Kungälvs OK 13 9 9 31
6 Jennifer Davidson Göteborg-Majorna OK 7 11 13 31
8 Lovisa Moqvist Lerums SOK 4 7 3 5 11 30
9 Linnea Wedberg-Kilnäs Sjövalla FK 4 3 3 3 9 22
10 Linn Mauritzson Tolered-Utby Ol-klubb 3 7 4 3 4 21
11 Tilda Melkstam Lerums SOK 9 9 18
12 Matilda Hagstrand Lerums SOK 4 5 4 3 1 17
12 Tova Larsson Lerums SOK 3 3 3 4 4 17
14 Kajsa Norman Sävedalens AIK 3 3 3 4 3 16
15 Maria Logren Sjövalla FK 4 4 3 4 15
15 Julia Lindblad Sävedalens AIK 3 4 3 5 15
17 Matilda Johannesson Frölunda OL 3 3 3 4 13
18 Isabella Aumo Kungälvs OK 4 4 4 12
19 Lisa Falk Göteborg-Majorna OK 3 4 4 11
19 Anna Flakberg IFK Göteborg 4 7 11
21 Felicia Lorén OK Landehof 5 4 9
22 Emelie Rönnborg IK Uven 3 3 6
22 Klara Säfsten Mölndal Outdoor IF 3 3 6
24 Hanna Gabrielsson Kungälvs OK 5 5
25 Matilda Åkesson OK Landehof 1 3 4
25 Meja Eneljung IFK Göteborg 4 4

H16

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
7/6
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Samuel Pihlström OK Landehof 15 15 15 15 13 15 (1) 88
2 Erik Hogedal Göteborg-Majorna OK 13 9 13 (1) 15 9 9 68
3 Carl Josefsson Sävedalens AIK 7 13 11 11 13 55
4 Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 4 11 4 11 11 7 48
5 Emil Axelsson Lerums SOK 3 7 13 5 13 41
6 Jakob Gunnarsson Lerums SOK 5 4 4 4 (3) 13 4 34
7 Oscar Wall Jungbjer Göteborgs SK 11 9 9 1 3 33
8 Rasmus Johansson Fjordside Sävedalens AIK 4 7 4 9 4 4 (1) (4) 32
8 Per Nordholm Sävedalens AIK 4 3 7 7 7 4 32
10 Gabriel Öhgren Sävedalens AIK 4 5 5 5 (3) (4) 5 5 29
11 Arvid Backteman Lerums SOK 9 1 3 11 3 27
12 Nils Körle OK Landehof 3 4 4 15 26
12 Felix Drejmo OK Landehof 1 4 4 5 3 9 (1) 26
14 Simon Nordberg Göteborg-Majorna OK 3 4 3 3 3 4 20
15 Linus Boström OK Alehof 3 3 3 4 4 17
16 Felix Kinde Tolered-Utby Ol-klubb 3 3 3 3 4 16
16 Erik Johansson OK Alehof 4 3 3 3 3 16
18 Nils Grimbeck Sävedalens AIK 3 4 4 4 15
18 Wilmer Holmqvist Sjövalla FK 3 3 3 3 3 15
18 Søren Thrane Ødum IFK Göteborg 15 15
21 Zebastian Arfwedson Frölunda OL 4 3 4 3 14
22 Emil Ravakko Sävedalens AIK 3 3 7 13
23 Casper Skepp Sävedalens AIK 11 11
24 Hannes Rosendahl IF Marin Väst 3 3 4 10
25 Simon Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb 3 3 6
25 Viktor Le Claire FK Herkules 3 3 6
25 Edvin Borne Frölunda OL 3 3 6
25 Mattias Lauri FK Herkules 3 3 6
29 Olle Årebäck Göteborg-Majorna OK 3 1 4
30 David Erikmats Sävedalens AIK 3 3
30 Emrik Lind FK Herkules 3 3

D14

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
7/6
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Eleonora Alinder Sjövalla FK 15 15 (13) 15 15 15 15 (15) 90
2 Sabina Aumo Kungälvs OK 11 (9) 15 13 13 13 13 78
3 Elina Reinholdsson OK Alehof 13 5 11 11 (3) (3) 9 11 60
4 Olivia Lundstedt Sjövalla FK 7 13 7 (7) 11 (4) 11 9 58
5 Ida Bengtsson OK Alehof (3) (4) 9 9 9 9 7 13 56
6 Elsa Karlsson OK Landehof 9 11 11 5 7 43
7 Rebecka Pihlström OK Landehof 4 4 4 7 4 5 28
8 Elin Flakberg IFK Göteborg 7 5 4 4 4 3 27
9 Matilda Wallström Sävedalens AIK 4 4 3 5 4 4 24
9 Anna Svarfvar Sjövalla FK 5 3 5 3 4 4 24
11 Filippa Fagerström IFK Göteborg 3 4 7 3 17
12 Louise Olsson Mölndal Outdoor IF 1 3 3 3 3 3 16
13 Siri Larsen Tolered-Utby Ol-klubb 4 4 4 3 15
13 Rakel Hanson Tolered-Utby Ol-klubb 3 3 3 3 3 15
15 Filippa Kinde Tolered-Utby Ol-klubb 3 4 3 3 13
15 Evelina Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb 4 3 3 3 13
17 Disa Rangert Kungälvs OK 3 5 4 12
17 Emilia Kraft IK Uven 3 3 3 3 12
19 Elsa Asp Mölndal Outdoor IF 3 4 4 11
20 Ebba Näsman Lerums SOK 4 4 8
20 Tuva Öhgren Sävedalens AIK 1 4 3 8
22 Matilda Asp IFK Göteborg 3 4 7
23 Sofia Rask Kungälvs OK 3 3 6
23 Evelina Glänneskog Tolered-Utby Ol-klubb 3 3 6
23 Ida Kilnäs Sjövalla FK 3 3 6
26 Emma Karlsson OK Landehof 4 4
26 Molly Granäng Kungälvs OK 4 4
26 Amanda Ström Eckerlid Sävedalens AIK 1 3 4
29 Elvira Söderberg Tolered-Utby Ol-klubb 3 3
29 Wiola Magnusson Göteborgs SK 3 3
29 Linn Eneljung IFK Göteborg 3 3

H14

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
7/6
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Casper Skepp Sävedalens AIK 15 11 15 13 (1) 15 15 84
2 Arvid Skepp Sävedalens AIK 13 13 15 13 13 13 (13) 80
3 Victor Beischer IK Uven 13 (4) 11 15 11 5 5 60
4 William Sturesson Lerums SOK 7 15 9 (3) 9 4 (3) 15 59
5 Albin Nyqvist OK Landehof 11 11 7 7 7 (4) 11 54
6 Simon Bååth Sävedalens AIK 9 9 3 3 9 9 42
7 Gunnar Fovaeus Sävedalens AIK 4 9 11 4 7 35
8 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 4 (1) 7 3 (1) 3 11 4 32
9 Elias Nordberg Göteborg-Majorna OK 4 3 3 (3) 5 7 4 26
10 Anton Kastrup FK Herkules 3 3 5 4 3 4 (1) 22
11 Karl Granfors OK Landehof 5 4 4 4 4 21
12 Jacob Grahn IK Uven 4 3 3 3 3 4 20
13 Hannes Essunger Sjövalla FK 4 3 3 3 3 3 (3) 19
14 Lukas Groth Kungälvs OK 5 7 3 3 18
14 Johan Wall Jungbjer Göteborgs SK 3 3 3 3 3 3 18
16 Ebbe Holmqvist Sjövalla FK 3 1 3 4 3 3 17
17 William Rönnborg IK Uven 4 3 9 16
17 Alfred Johansson OK Alehof 4 3 3 3 3 16
19 Albin Liljenvall Tolered-Utby Ol-klubb 5 4 3 3 15
19 Jakob Asp IFK Göteborg 3 3 3 3 3 15
21 Gustav Berts OK Alehof 3 3 3 4 1 14
22 Arvid Persson Mölndal Outdoor IF 4 4 5 13
22 Simon Alfredsson Lerums SOK 3 3 3 1 3 13
24 Arvid Petersson Tolered-Utby Ol-klubb 3 3 3 3 12
24 Joel Ringström OK Landehof 3 3 3 3 12
24 Lucas Boström OK Alehof 3 3 3 3 12
27 Melker Åkesson OK Landehof 3 3 4 10
27 Jonas Olanders Lerums SOK 4 3 3 10
27 Simon Ljungkvist OK Alehof 3 3 3 1 10
27 Samuel Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 4 3 3 10
31 Jakob Lundberg Tolered-Utby Ol-klubb 3 3 3 9
31 Axel Grimbeck Sävedalens AIK 3 3 3 9
33 Alvin Ollander OK Landehof 4 4 8
34 Carl Erixon IFK Göteborg 4 3 7
35 Hugo Norberg IK Stern 3 3 6
35 Axel Björkman Sjövalla FK 3 3 6
35 Tom Axel Ekenstråle FK Herkules 3 3 6
38 Lowe Hammar FK Herkules 3 1 4
38 Axel Cullbrand Mölndal Outdoor IF 3 1 4
38 Tage Kinell IFK Göteborg 3 1 4
41 Linus Carlsson Kokinsky IFK Göteborg 3 3
41 Adam Ottosson Göteborg-Majorna OK 3 3
41 Rasmus Eriksson Tolered-Utby Ol-klubb 3 3
41 Johan Saméus Frölunda OL 3 3
41 Dante Rangert Kungälvs OK 3 3
41 Erik Klerfors FK Herkules 3 3
41 Oscar Lundborg Kungälvs OK 3 3
41 Filip Schälin OK Alehof 3 3
41 Adrian Bergqvist OK Alehof 3 3
41 Emil Wallman Tolered-Utby Ol-klubb 3 3

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2017-03-26 Rigor/Uven Dubbeln IK Uven lång
2017-03-31 DM, natt, Göteborg Göteborg-Majorna OK lång
2017-04-09 Göteborgsdubbeln, medel Sjövalla FK medel
2017-06-07 DM, sprint, Göteborg Utby IK sprint
2017-08-19 Göteborg O-meeting, etapp 2 Frölunda OL medel
2017-09-02 DM, medel, Göteborg OK Landehof medel
2017-09-09 DM, lång, Göteborg Kungälvs OK, OK Alehof lång
2017-10-22 GMOK Höstmedel Göteborg-Majorna OK medel

Annonser