Svenska Orienteringsförbundet

Ungdomsserien 2017 - kortklasser

Skriv ut

Slutställning efter 7 deltävlingar.

Den individuella ungdomsserien i Göteborg
Kortklasser.
Ungdomsserien är öppen för löpare som representerar en klubb/förening inom Göteborgs Orienteringsförbund.

D16 Kort

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Tilda Thulin Kungälvs OK 6 6
1 Tova Larsson Lerums SOK 6 6
3 Rebecka Stenholdt FK Herkules 5 5
3 Mina Shabbaki Tolered-Utby Ol-klubb 5 5

H16 Kort

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Viktor Le Claire FK Herkules 6 6

D14 Kort

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Matilda Asp IFK Göteborg 5 6 11
2 Klara Lemurell Sjövalla FK 6 6
2 Filippa Kinde Tolered-Utby Ol-klubb 6 6
2 Evelina Glänneskog Tolered-Utby Ol-klubb 6 6
5 Linnéa Töppner OK Landehof 5 5
5 Agnes Mårild Göteborgs SK 5 5
7 Agnes Thulin Kungälvs OK 4 4
7 Wiola Magnusson Göteborgs SK 4 4
9 Frida Dahlberg IK Uven 1 1

H14 Kort

Plac Namn Klubb
26/3
31/3
9/4
19/8
2/9
9/9
22/10
Totalt
1 Rasmus Eriksson Tolered-Utby Ol-klubb 4 5 6 6 21
2 Simon Sahlin Sjövalla FK 4 6 10
3 Erik Klerfors FK Herkules 3 3 6
3 Arvid Petersson Tolered-Utby Ol-klubb 6 6
3 Adrian Bergqvist OK Alehof 6 6
3 Emil Wallman Tolered-Utby Ol-klubb 3 3 6
7 Erik Wettergren IK Uven 5 5
7 Axel Grimbeck Sävedalens AIK 5 5
7 Gustav Carlsson OK Landehof 5 5
7 Gustav Wiborg Sjövalla FK 1 4 5
11 Axel Cullbrand Mölndal Outdoor IF 3 3
11 Simon Ljungkvist OK Alehof 3 3
11 Linus Carlsson Kokinsky IFK Göteborg 3 3
14 Tim Berger IK Uven 1 1
14 Axel Björkman Sjövalla FK 1 1

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2017-03-26 Rigor/Uven Dubbeln IK Uven lång
2017-03-31 DM, natt, Göteborg Göteborg-Majorna OK lång
2017-04-09 Göteborgsdubbeln, medel Sjövalla FK medel
2017-08-19 Göteborg O-meeting, etapp 2, sprint Frölunda OL sprint
2017-09-02 DM, medel, Göteborg OK Landehof medel
2017-09-09 DM, lång, Göteborg Kungälvs OK, OK Alehof lång
2017-10-22 GMOK Höstmedel Göteborg-Majorna OK medel

Annonser