Swedish Orienteering Federation

Hedern cup 2017

Print

Final standings after 8 events.

Ungdomscup inom Medelpad

D12

Pl Name Club
20/5
21/5
10/6
11/8
13/8
26/8
3/9
29/9
Total
1 Lovisa Dufva Sundsvalls OK 20 (17) 20 (17) (17) 20 20 20 100
2 Ida Bergfors VK Uvarna 15 20 15 (14) 17 17 84
3 Wilma Larsson Sundsvalls OK (13) (8) 14 15 20 17 (14) 15 81
4 Signe Feil Sundsvalls OK 17 14 17 (13) 14 15 (1) 77
4 Alva Eliasson Sundsvalls OK (12) 15 13 20 15 14 (1) 77
6 Olivia Karlsson Kovlands IF 10 11 11 15 47
7 Moa Karlsson Sundsvalls OK 10 12 13 35
7 Ella Ytterström Sundsvalls OK 14 12 9 35
9 Stina Olsson Wallin Sundsvalls OK 11 13 10 34
10 Alice Lindqvist Selånger SOK 9 9 14 32
11 Maja Jakobsson Sundsvalls OK 13 13
12 Karin Viklund Kovlands IF 12 12

H12

Pl Name Club
20/5
21/5
10/6
11/8
13/8
26/8
3/9
29/9
Total
1 Simon Nordlander Sundsvalls OK 20 20 20 20 20 (8) (14) 100
2 Wilmer Rex Sundsvalls OK 20 15 15 (14) 17 (15) (12) 17 84
3 Hugo Nordlander Sundsvalls OK 17 14 12 (12) 17 (11) 20 80
4 Elis Liukkonen Sundsvalls OK 12 17 15 13 (12) 17 74
5 Mattias Larsson Sundsvalls OK 13 13 17 14 (11) 14 (12) 71
5 Olov Norin Sundsvalls OK 17 13 13 15 13 71
7 Oskar Erlandsson Sundsvalls OK 14 15 14 20 63
8 Andrei Kuzmin Sundsvalls OK 14 8 10 13 15 60
9 Emil Lundgren Sundsvalls OK 15 11 10 11 10 57
10 Linus Andersson Sundsvalls OK 9 9 18
11 Manfred Åberg Sundsvalls OK 13 13
12 Kasper Larsson Sundsvalls OK 12 12
13 Linus Ytterbom Kovlands IF 11 11

D14

Pl Name Club
20/5
21/5
10/6
11/8
13/8
26/8
3/9
29/9
Total
1 Irmelie Enström Sundsvalls OK 20 20 20 20 (17) 20 (20) (20) 100
2 Astrid Rex Sundsvalls OK 17 (15) (13) 17 (13) 17 17 17 85
3 Ebba Andersson Sundsvalls OK 14 14 (11) (14) 15 (14) 15 15 73
4 Elsa Granholm Sundsvalls OK 17 15 12 15 (1) 13 72
5 Emma Johansson Sundsvalls OK 11 (11) 12 13 (6) 12 14 62
6 Ebba Lindholm Sundsvalls OK 13 9 14 11 (7) 11 58
7 Stina Lindholm Sundsvalls OK 9 8 10 10 (8) 13 50
8 Ylva Sandström Sundsvalls OK 12 9 9 14 1 (1) 45
9 Lisa Jakobsson Sundsvalls OK 12 17 11 1 41
10 Tyra Karlsson Sundsvalls OK 10 12 10 32
11 Alva Dahlin Kovlands IF 10 13 23
11 Tova Grahn-Birve Sundsvalls OK 8 15 23
13 Tove Ericsson Sundsvalls OK 20 20
14 Sofia Lindberg Sundsvalls OK 15 15
15 Ellen Kårén Sundsvalls OK 1 9 10

H14

Pl Name Club
20/5
21/5
10/6
11/8
13/8
26/8
3/9
29/9
Total
1 Tore Palmgren Sundsvalls OK (15) 20 20 (1) 20 20 20 (15) 100
2 Oskar Vikström Sundsvalls OK 20 17 15 20 17 (14) (1) 89
3 Edvin Lake Sundsvalls OK 17 (14) 17 15 15 (15) 20 84
4 Petter Erlandsson Sundsvalls OK 14 (12) (14) 17 (14) 17 17 17 82
5 Viggo Östlund Kovlands IF 13 15 14 13 55
6 Johan Lindén Selånger SOK 12 13 15 14 54
7 Arvid Carlsson Sundsvalls OK 11 11 13 35

D16

Pl Name Club
20/5
21/5
10/6
11/8
13/8
26/8
3/9
29/9
Total
1 Alice Palmgren Sundsvalls OK 20 20 (13) (14) 20 20 20 (17) 100
2 Tove Frænell Sundsvalls OK 15 (13) (14) 17 17 17 (15) 20 86
3 Sofie Fröjd Sundsvalls OK 17 15 1 20 17 70
4 Julia Nordlander Sundsvalls OK 17 20 15 15 1 68
5 Kajsa Lindqvist Selånger SOK 12 17 29
6 Lina Pontén Selånger SOK 14 14 28
7 Elin Unander Sundsvalls OK 11 15 1 27

H16

Pl Name Club
20/5
21/5
10/6
11/8
13/8
26/8
3/9
29/9
Total
1 Hannes Lindahl Sundsvalls OK (14) 17 (17) (17) 20 20 20 20 97
1 Axel Lundgren Sundsvalls OK 20 20 20 20 17 (15) (17) (17) 97
3 Albin Kårén Sundsvalls OK 17 15 (1) 15 17 15 (1) 79
4 Robin Edlund Sundsvalls OK 12 12 14 (1) (11) 14 14 66
5 Jonne Liukkonen Sundsvalls OK 15 15 15 14 1 60
6 Lukas Johansson Sundsvalls OK 13 13 1 (1) 13 15 55
7 Anton Söderberg Sundsvalls OK 1 14 1 14 12 42

Events

Date Name Organiser Discipline
20/05/2017 Tour de Medelpad, dag 1, lång Njurunda OK lång
21/05/2017 Tour de Medelpad, dag 2, medel VK Uvarna medel
10/06/2017 DM, medel, Medelpad Selånger SOK medel
11/08/2017 Norrlandsmästerskapen, sprint Sundsvalls OK sprint
13/08/2017 Norrlandsmästerskapen, lång Sundsvalls OK lång
26/08/2017 DM, lång, Medelpad + Ångermanland Medelpads OF, OK Nolaskogsarna lång
03/09/2017 DM, sprint, Ångermanland + Medelpad Medelpads OF, Härnösands OK sprint
29/09/2017 DM, natt, Medelpad Kovlands IF lång

Advertisements