Svenska Orienteringsförbundet

MOF Årscup 2017

Skriv ut

Ställning efter 4 av 6 deltävlingar.

Årscup för alla individuella DM tävlingar (skidorientering och orientering) inom Medelpad. Sammanställning för "prisklasser" finns på MOF's hemsida.

Ungdom Dam

Plac Namn Klubb
12/3
14/3
10/6
26/8
3/9
29/9
Totalt
1 Irmelie Enström Sundsvalls OK 12 12 12 (12) 36
1 Lovisa Dufva Sundsvalls OK 12 12 12 (12) 36
3 Alice Palmgren Sundsvalls OK (6) 12 12 10 34
4 Tove Frænell Sundsvalls OK (7) 10 8 12 30
5 Astrid Rex Sundsvalls OK (6) 10 10 10 30
6 Ida Bergfors VK Uvarna 8 10 10 28
7 Wilma Larsson Sundsvalls OK 7 10 (7) 8 25
8 Elsa Granholm Sundsvalls OK 10 8 (1) 6 24
9 Ebba Andersson Sundsvalls OK (4) 7 8 8 23
10 Signe Feil Sundsvalls OK 10 8 1 19
11 Emma Johansson Sundsvalls OK 5 5 7 17
12 Alva Eliasson Sundsvalls OK 6 7 1 14
13 Julia Nordlander Sundsvalls OK 12 1 13
14 Olivia Karlsson Kovlands IF 4 8 12
15 Ebba Lindholm Sundsvalls OK 7 4 11
16 Sofie Fröjd Sundsvalls OK 1 10 11
17 Kajsa Lindqvist Selånger SOK 10 10
18 Stina Lindholm Sundsvalls OK 3 6 9
19 Elin Unander Sundsvalls OK 8 8
19 Tova Grahn-Birve Sundsvalls OK 8 8
21 Alice Lindqvist Selånger SOK 7 7
22 Maja Jakobsson Sundsvalls OK 6 6
23 Karin Viklund Kovlands IF 5 5
24 Ylva Sandström Sundsvalls OK 2 1 1 4
25 Stina Olsson Wallin Sundsvalls OK 3 3
26 Ella Ytterström Sundsvalls OK 2 2
27 Lisa Jakobsson Sundsvalls OK 1 1

Ungdom Herr

Plac Namn Klubb
12/3
14/3
10/6
26/8
3/9
29/9
Totalt
1 Tore Palmgren Sundsvalls OK 12 12 12 (8) 36
2 Hannes Lindahl Sundsvalls OK (10) 12 12 12 36
3 Axel Lundgren Sundsvalls OK 12 (8) 10 10 32
4 Simon Nordlander Sundsvalls OK 12 12 (1) 7 31
5 Edvin Lake Sundsvalls OK 10 8 12 30
6 Petter Erlandsson Sundsvalls OK (7) 10 10 10 30
7 Hugo Nordlander Sundsvalls OK 7 10 (4) 12 29
8 Wilmer Rex Sundsvalls OK 8 8 (5) 10 26
9 Elis Liukkonen Sundsvalls OK 10 5 10 25
10 Robin Edlund Sundsvalls OK 7 (4) 7 7 21
11 Olov Norin Sundsvalls OK 6 8 6 20
12 Albin Kårén Sundsvalls OK 1 10 8 (1) 19
13 Oskar Erlandsson Sundsvalls OK 7 12 19
14 Mattias Larsson Sundsvalls OK 6 (4) 7 5 18
15 Andrei Kuzmin Sundsvalls OK (1) 3 6 8 17
16 Oskar Vikström Sundsvalls OK 8 7 1 16
16 Jonne Liukkonen Sundsvalls OK 8 7 1 16
18 Johan Lindén Selånger SOK 8 7 15
19 Lukas Johansson Sundsvalls OK 6 8 14
20 Emil Lundgren Sundsvalls OK 3 3 6
21 Kasper Larsson Sundsvalls OK 5 5
22 Anton Söderberg Sundsvalls OK 5 5
23 Linus Ytterbom Kovlands IF 4 4
24 Linus Andersson Sundsvalls OK 2 2 4

Vuxen Dam

Plac Namn Klubb
12/3
14/3
10/6
26/8
3/9
29/9
Totalt
1 Ulla Hellman Sundsvalls OK 12 12 12 (12) 36
2 Heléne Cardell Timrå SOK 10 12 10 32
3 Jenny Erlandsson Sundsvalls OK 12 7 12 31
4 Anna Kårén Sundsvalls OK 8 8 12 28
5 Elvy Petersson Sundsvalls OK 6 8 10 24
6 Kadri Kalvo Sundsvalls OK 2 12 10 24
7 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 12 10 22
7 Anna Nordin Sundsvalls OK 12 10 22
9 Sofia Lindén Selånger SOK 10 10 20
10 Elin Svensson Sundsvalls OK 10 8 1 19
11 Inger Lorentzson Sundsvalls OK 8 10 18
12 Stina Nordin Sundsvalls OK 6 12 18
13 Maria Jonsson Sundsvalls OK 5 12 17
14 Charlotta Palmgren Sundsvalls OK 10 6 16
15 Frida Vikström Sundsvalls OK 8 7 15
16 Lena Andersson Sundsvalls OK 6 7 1 14
17 Sara Timner Sundsvalls OK 3 10 13
18 Maja-Lisa Bergström Selånger SOK 12 12
19 Ellinor Fransson Sundsvalls OK 12 12
20 Pia Lindholm Sundsvalls OK 12 12
20 Charlotte Vikström Sundsvalls OK 12 12
20 Susanne Liukkonen Sundsvalls OK 12 12
20 Ingrid Wiklander Nylander Sundsvalls OK 12 12
24 Catrin Johansson Sundsvalls OK 1 10 11
25 Marie Dahlin Kovlands IF 10 10
25 Elisabet Lundgren Sundsvalls OK 10 10
27 AnnaKarin Haglund Sundsvalls OK 10 10
28 Ana Matkovic Sundsvalls OK 1 8 9
29 Viktoria Karlsson Kovlands IF 8 8
30 Luise Heermann Njurunda OK 1 7 8
31 Irené Larsson Sundsvalls OK 8 8
32 Jonna Jungåker Sundsvalls OK 8 8
32 Vivian Storkamp Sundsvalls OK 8 8
34 Kerstin Frænell Sundsvalls OK 7 7
34 Johanna Sjölund Sundsvalls OK 7 7
34 Ingrid Petersson Sundsvalls OK 7 7
37 Clary Rex Sundsvalls OK 5 1 6
38 Elin Vedin Sundsvalls OK 4 4
39 Caroline Johansson Sundsvalls OK 1 1
40 Kristina Nordlander Sundsvalls OK 1 1
40 Kajsa Hedin Sundsvalls OK 1 1

Vuxen Herr

Plac Namn Klubb
12/3
14/3
10/6
26/8
3/9
29/9
Totalt
1 Anders Axling Sundsvalls OK 12 (10) 12 12 36
2 Gustav Frænell Sundsvalls OK 12 12 8 32
3 Winn Björklund Sundsvalls OK (7) 10 10 12 32
4 Olof Frænell Sundsvalls OK 10 12 8 30
5 Jan Olofsson VK Uvarna (5) 8 12 10 30
6 Anders Erlandsson Sundsvalls OK (5) 10 10 10 30
7 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 2 12 12 26
8 Marcus Eriksson VK Uvarna 12 12 24
8 Gunnar Bengtsson Sundsvalls OK 12 12 24
10 Lars Holmquist Sundsvalls OK 5 7 12 24
11 Mats Andersson Selånger SOK 12 12 24
12 Erik Toomingas Sundsvalls OK (3) 8 7 8 23
13 Erik Kardell Njurunda OK 10 12 22
14 Magnus Jonsson Sundsvalls OK (1) 7 8 6 21
15 Martin Storkamp Sundsvalls OK 10 10 20
16 Björn Johansson Sundsvalls OK 8 12 20
16 Olov Vikström Sundsvalls OK 8 12 20
18 Thomas Rex Sundsvalls OK 10 8 1 19
19 Åke Höglund Timrå SOK 10 8 1 19
20 Erik Norin Sundsvalls OK 8 1 10 19
21 Sören Jansson Sundsvalls OK 7 10 1 18
22 Sven Erik Sundin Selånger SOK 10 8 18
23 Peter Hansson Sundsvalls OK 7 10 17
24 Markus Frödin Sundsvalls OK 7 7 14
25 Håkan Stolt Sundsvalls OK 7 6 13
26 Harri Näätänen Kovlands IF 1 12 13
27 Jonas Karlsson Kovlands IF 12 12
27 Lars Palin Sundsvalls OK 12 12
27 Lars Jonsson VK Uvarna 12 12
27 Karl-Erik Norling Sundsvalls OK 12 12
27 Roland Lundqvist Timrå SOK 12 12
32 Peter Lorentzson Sundsvalls OK 6 6 12
33 Mattias Lindahl Sundsvalls OK 1 10 1 12
34 Owe Edström Kovlands IF 12 12
34 Erik Jakobsson Sundsvalls OK 12 12
36 Mattias Edström Kovlands IF 12 12
37 Pessi Liukkonen Sundsvalls OK 10 1 11
38 Lars Henriksson Sundsvalls OK 6 5 11
39 Ove Petersson Sundsvalls OK 3 8 11
40 Anders Vedin Sundsvalls OK 1 10 11
41 Björn Abelsson Sundsvalls OK 10 10
41 Lennart Österberg Sundsvalls OK 10 10
43 Fredrik Nordlander Sundsvalls OK 1 8 1 10
44 Per Nordanlind Sundsvalls OK 1 3 6 10
45 Tommy Fröjd Sundsvalls OK 10 10
46 Rolf Johansson Sundsvalls OK 10 10
47 Niklas Martin Njurunda OK 2 7 9
48 Per Nordling Sundsvalls OK 8 8
48 Mikael Eriksson VK Uvarna 8 8
48 Christer Möllenberg Timrå SOK 8 8
48 Stefan Gullback VK Uvarna 8 8
48 Göran Berg Sundsvalls OK 8 8
53 Torbjörn Andersson Sundsvalls OK 3 4 1 8
54 Henrik Lundgren Sundsvalls OK 1 7 8
55 Håkan Berglund Lake Kovlands IF 8 8
56 Sten Åke Vedin Selånger SOK 7 1 8
57 Ingmar Söderström Sundsvalls OK 7 7
58 Magnus Edlund Sundsvalls OK 2 5 7
59 Bernt Nordin VK Uvarna 6 6
59 Janne Näätänen Sundsvalls OK 6 6
59 Kjell Eriksson VK Uvarna 6 6
62 Michael Larsson Sundsvalls OK 1 5 6
63 Nils Lundgren Sundsvalls OK 6 6
63 Jonas Wiberg VK Uvarna 6 6
65 Sten-Olov Hellberg Sundsvalls OK 5 5
66 Gunnar Mellin Timrå SOK 4 1 5
67 Martin Hässler Sundsvalls OK 4 4
67 Roger Palmgren Sundsvalls OK 4 4
69 Jonas Olevik Sundsvalls OK 1 1
69 Peter Sjöbom Njurunda OK 1 1
69 Jan Nordin Sundsvalls OK 1 1
69 Tore Lundgren Sundsvalls OK 1 1
69 Anders Lindholm Sundsvalls OK 1 1
69 Bengt Larsson Kovlands IF 1 1
75 Hans-Erik Jansson VK Uvarna 1 1
76 Ivan Kuzmin Sundsvalls OK 1 1
76 Johnny Blästa Njurunda OK 1 1
76 Gunnar Hellman Sundsvalls OK 1 1

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2017-03-12 SkidO, DM, medel, Medelpad Selånger SOK medel
2017-03-14 SkidO, DM, natt, Medelpad Njurunda OK lång
2017-06-10 DM, medel, Medelpad Selånger SOK medel
2017-08-26 DM, lång, Medelpad + Ångermanland Medelpads OF, OK Nolaskogsarna lång
2017-09-03 DM, sprint, Ångermanland + Medelpad Medelpads OF, Härnösands OK sprint
2017-09-29 DM, natt, Medelpad Kovlands IF lång

Annonser