Svenska Orienteringsförbundet

Löpex och Närkes Skogskarlars ungdomsserie 2018

Skriv ut

Ställning efter 10 av 13 deltävlingar.

13 tävlingar ingår. De sju bästa resultaten räknas.
Om två löpare hamnar på samma poäng i totalställningen, vinner den som har har högsta poängsumman räknat till alla tävlingar man fullföljt/blivit godkänd. Om det ändå är lika poäng avgör resultatet vid DM, långdistans.

H16

Plac Namn Klubb
5/5
6/5
10/5
11/5
12/5
13/5
19/5
20/5
10/6
24/6
24/8
25/8
26/8
Totalt
1 Valter Pettersson OK Tisaren 9 12 12 12 12 12 69
2 Linus Malm KFUM Örebro OK 12 7 7 9 (6) 9 12 9 65
3 Henrik Franzén Almby IK 7 12 9 9 7 44
4 David Mårtensson Garphyttans IF 4 6 6 7 7 0 6 36
5 Gustav Askroth KFUM Örebro OK 5 9 4 12 30
6 Oliver Pettersson OK Milan 6 5 0 5 9 25
7 Jonatan Kraft Almby IK 0 5 7 12
8 Anton Eriksson OK Milan 6 6
9 Johan Thuresson Almby IK 3 3
10 Olof Halfvarsson Almby IK 2 2

D16

Plac Namn Klubb
5/5
6/5
10/5
11/5
12/5
13/5
19/5
20/5
10/6
24/6
24/8
25/8
26/8
Totalt
1 Lovisa Gustafsson KFUM Örebro OK 12 (3) 12 9 5 12 12 12 74
2 Sofie Bodin Almby IK (6) 12 7 12 7 9 7 7 61
3 Karin Lindgren KFUM Örebro OK 7 7 5 12 9 (5) 9 9 58
4 Sofie Franzén Almby IK 9 9 12 12 0 9 51
5 Julia Berg KFUM Örebro OK 5 (4) 9 7 6 9 7 6 49
6 Sofia Green Almby IK 5 4 7 6 22
7 Anna Nilsson Garphyttans IF 4 2 2 5 4 0 3 20
8 Erika Holmberg OK Tylöskog 1 4 3 0 6 4 18
8 Johanna Halldin KFUM Örebro OK 3 1 3 5 1 5 18
10 Ellen Andersson Hagaby GoIF Örebro 6 5 6 17
11 Edith Fållsten Hagaby GoIF Örebro 6 6 12
12 Elin Sundvall Krüger Garphyttans IF 2 7 9
13 Sanna Sander OK Milan 4 4

H14

Plac Namn Klubb
5/5
6/5
10/5
11/5
12/5
13/5
19/5
20/5
10/6
24/6
24/8
25/8
26/8
Totalt
1 Hugo Örn KFUM Örebro OK (7) 12 12 12 12 (7) 12 12 12 84
2 Emil Larsson OK Tisaren 12 9 (0) 6 (5) 9 (5) 12 9 9 66
3 Måns Bergqvist Garphyttans IF 9 9 9 7 6 7 6 53
4 Olle Malm KFUM Örebro OK 6 7 (3) 5 9 12 (4) 7 5 51
5 Rasmus Doering Garphyttans IF 2 (2) 6 7 3 4 3 9 (1) 34
6 Karl Kylborn Almby IK 0 5 7 6 5 5 6 34
7 Noel Helmersson OK Tisaren 5 4 0 4 (0) 6 1 7 27
8 Anton Kruse KFUM Örebro OK 3 9 4 4 20
9 Alfred Sjödin OK Tisaren 6 5 2 13
10 Daniel kraft Almby IK 1 2 1 1 3 8
10 Jonatan Green Almby IK 4 1 2 0 0 1 0 8
12 Lukas Fogel Hagaby GoIF Örebro 3 4 7
13 Anton Göthberg Almby IK 3 2 5
14 Linus Karlsson OK Tisaren 1 0 3 4
15 Nils Skymberg KFUM Örebro OK 1 1
15 Emil Ekdahl Hagaby GoIF Örebro 1 1
15 Ville Östling Hagaby GoIF Örebro 1 1
Bruno Göransson Almby IK 0 0

D14

Plac Namn Klubb
5/5
6/5
10/5
11/5
12/5
13/5
19/5
20/5
10/6
24/6
24/8
25/8
26/8
Totalt
1 Johanna Berg KFUM Örebro OK 12 (5) 7 7 12 12 7 9 66
2 Amanda Sjödin OK Tisaren 9 12 9 12 9 12 63
3 Nelly Mårtensson Garphyttans IF 9 7 9 5 7 9 6 52
4 Signe Schagerström Garphyttans IF 0 12 9 12 33
5 Vilma Larsson OK Milan 7 12 9 0 0 28
6 Love Eklund OK Tylöskog 6 0 6 6 4 22
7 Hedda Lindberg OK Tisaren 5 5

H12

Plac Namn Klubb
5/5
6/5
10/5
11/5
12/5
13/5
19/5
20/5
10/6
24/6
24/8
25/8
26/8
Totalt
1 Axel Thybeck Lindebygdens OK (7) 12 12 12 9 12 12 (9) 12 81
2 Viggo Holmberg OK Tylöskog 12 (6) 9 9 9 12 7 9 (5) (7) 67
3 Philip Sjödin OK Tisaren 5 7 7 6 9 34
3 Robin Helmersson OK Tisaren 9 9 9 7 0 34
5 Axel Kylborn Almby IK 0 12 0 7 12 31
6 Ted Nilsson KFUM Örebro OK 7 5 6 6 2 26
7 Edvin Halldin KFUM Örebro OK 4 3 4 5 5 1 3 25
8 Fabian Larsson OK Milan 5 6 6 1 6 24
9 Axel Nilsson Garphyttans IF 6 7 4 17
10 Viktor Jonhed KFUM Örebro OK 4 3 6 3 16
11 Olle Haglund Garphyttans IF 7 1 8
12 Ludvig Kransholm KFUM Örebro OK 2 5 7
13 Henning Janegren KFUM Örebro OK 5 5
13 Edvin Lindh OK Milan 1 4 5
15 Viktor Westberg OK Milan 2 2
16 Fabian Bergqvist Garphyttans IF 1 1
16 Svante Eliasson Garphyttans IF 1 1
16 Oliver Angberg Johnson Lindebygdens OK 1 1

D12

Plac Namn Klubb
5/5
6/5
10/5
11/5
12/5
13/5
19/5
20/5
10/6
24/6
24/8
25/8
26/8
Totalt
1 Emelie Djerf Garphyttans IF 12 9 12 7 9 (6) 12 12 73
2 Julia Gustafsson KFUM Örebro OK 6 12 12 9 12 12 9 (6) 72
3 Lisa Malm KFUM Örebro OK 7 7 (4) 7 6 7 (0) 7 12 53
4 Elsa Gustafsson OK Tylöskog 5 9 (2) 5 (5) 6 7 6 (4) 9 47
5 Cecilia Eriksson OK Milan 4 5 5 12 7 6 5 44
6 Elin Doering Garphyttans IF 3 4 6 (2) 9 3 5 9 (2) 39
7 Ella Kruse KFUM Örebro OK 9 3 6 4 9 0 7 38
8 Fia Andersson Hagaby GoIF Örebro 6 7 4 0 5 3 25
9 Maja Sjödin OK Tisaren 5 1 3 3 4 16
10 Wilma Wikström Fellingsbro GOIF 2 3 4 1 10
11 Sanna Kallin KFUM Örebro OK 1 2 3
12 Penny Haglund Lindebygdens OK 1 1 2

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2018-05-05 Tisarträffen, dag 1, lång OK Tisaren lång
2018-05-06 Tisarträffen, dag 2, medel OK Tisaren medel
2018-05-10 Närkekvartetten, dag 1, lång Almby IK, KFUM Örebro OK lång
2018-05-11 Närkekvartetten, dag 2, medel Almby IK, KFUM Örebro OK medel
2018-05-12 Närkekvartetten, dag 3, lång Garphyttans IF, Hagaby GoIF Örebro lång
2018-05-13 Närkekvartetten, dag 4, medel Garphyttans IF, Hagaby GoIF Örebro medel
2018-05-19 Klackenloppet, dag 1 Lindebygdens OK, OK Järnbärarna medel
2018-05-20 Klackenloppet, dag 2 Lindebygdens OK, OK Järnbärarna medel
2018-06-10 DM, sprint, Örebro Län Örebro Läns OF, OK Milan sprint
2018-06-24 Örebro City Sprint (WRE) Almby IK sprint
2018-08-24 DM, natt, Södermanland + Västmanland + Örebro Län Västmanlands OF, Örebro Läns OF, OK Tor lång
2018-08-25 DM, medel, Örebro län Örebro Läns OF, Hagaby GoIF Örebro medel
2018-08-26 DM, lång, Örebro län Örebro Läns OF, Hagaby GoIF Örebro lång

Annonser