Svenska Orienteringsförbundet

Casper Cup 2018

Skriv ut

Slutställning efter 14 deltävlingar.

Casper Cup är en serietävling som består av ett antal utvalda tävlingar. Ungdomskommittén bestämmer varje år vilka tävlingar som kommer att ingå under året (normalt alla DM-, KM- och ungdomsserietävlingar, samt några UP-tävlingar).
Maximal poäng vid en tävling är 100 poäng. 100 poäng får man om man vinner sin tävlingsklass. Därefter avräknas 1 poäng per minut efter segrartiden i klassen. Om man deltar i U-klass eller Kort-klass är maxpoängen 90. Vid deltagande i inskolningsklass får man 50 poäng.
Varje löpares åtta bästa resultat räknas med i totalen.

Flickor

Plac Namn Klubb
8/4
14/4
22/4
1/5
3/5
15/5
19/5
21/8
25/8
26/8
29/8
21/9
11/10
10/11
Totalt
1 Sara Liwång IFK Lidingö SOK 99 98 96 98 (94) (83) 98 99 (96) 98 (82) 97 (96) 783
2 Sandra Valjus IFK Lidingö SOK 96 100 100 100 100 (83) 94 96 95 781
3 Alice Hedin IFK Lidingö SOK 97 82 100 100 89 94 (82) 100 100 762
4 Amelie Rajan IFK Lidingö SOK 91 90 (82) 98 96 92 100 (76) 90 (90) 100 757
5 Agnes Damberg IFK Lidingö SOK (79) 89 (86) 98 (88) (84) 99 94 (81) (87) 89 89 100 94 752
6 Lisa Thunell IFK Lidingö SOK 88 (83) (77) 99 90 (58) 99 100 (84) 91 87 92 746
7 Vera Skantze IFK Lidingö SOK 93 91 89 97 92 (66) 83 99 100 744
8 Alva Gawell IFK Lidingö SOK 79 88 88 91 86 95 92 91 710
9 Astrid Skantze IFK Lidingö SOK 100 91 100 100 96 0 100 100 687
10 Ella Broquist IFK Lidingö SOK 69 99 96 100 92 67 71 91 685
11 Maja Lilja IFK Lidingö SOK 97 94 98 94 88 100 100 671
12 Anna Frankling IFK Lidingö SOK 87 0 93 87 96 88 99 99 649
13 Ebba Frendelius IFK Lidingö SOK 86 74 0 93 99 95 85 94 626
14 Ingrid Engman IFK Lidingö SOK 83 74 56 70 81 82 79 78 603
15 Olivia Hedin IFK Lidingö SOK 90 85 89 90 89 82 525
16 Irma Jarlemark IFK Lidingö SOK 76 92 84 90 74 0 70 486
17 Carolinne Grip IFK Lidingö SOK 83 89 81 85 87 59 484
18 Emma Höök IFK Lidingö SOK 0 96 90 99 82 0 93 460
19 Isabelle Dahlerus IFK Lidingö SOK 75 71 75 73 81 375
20 Isabel Carlsson IFK Lidingö SOK 81 87 86 254
21 Ebba Skantze IFK Lidingö SOK 50 50 50 90 240
22 Wilhelmina Wretling IFK Lidingö SOK 85 90 175
23 Elsa Wanek Terry IFK Lidingö SOK 85 82 167
24 Emilia Dahlqvist IFK Lidingö SOK 84 80 164
25 Edith Klasén IFK Lidingö SOK 68 78 146
26 Evelina Grip IFK Lidingö SOK 50 50 100
27 Greta Larsson IFK Lidingö SOK 90 90
28 Tilde Jansson IFK Lidingö SOK 85 85
29 Julia Håkansson IFK Lidingö SOK 84 84
29 Lina Silén IFK Lidingö SOK 84 84
31 Isabelle Höök IFK Lidingö SOK 83 83
31 Ingrid Samrud IFK Lidingö SOK 83 83
33 Molly Broquist IFK Lidingö SOK 80 80
34 Linnea Shay IFK Lidingö SOK 79 79
35 Alva Plass IFK Lidingö SOK 71 71
36 Lava Fischer IFK Lidingö SOK 70 70
37 Agnes Stenbeck IFK Lidingö SOK 62 62
38 Leah Furuheim IFK Lidingö SOK 50 50
38 Märta Larsson IFK Lidingö SOK 50 50
38 Emmy Boström IFK Lidingö SOK 50 50

Pojkar

Plac Namn Klubb
8/4
14/4
22/4
1/5
3/5
15/5
19/5
21/8
25/8
26/8
29/8
21/9
11/10
10/11
Totalt
1 Lukas Werner IFK Lidingö SOK (76) (99) 100 100 100 100 100 (96) (98) (98) 100 100 100 800
2 Oliver Liwång IFK Lidingö SOK 97 (95) 99 100 (95) 99 100 (91) (96) 97 100 100 792
3 Adrian Werner IFK Lidingö SOK (88) 96 96 95 100 99 (82) (83) 96 (95) (95) 100 98 780
4 Nils Samrud IFK Lidingö SOK (92) 94 96 96 100 98 (90) (94) (90) 95 100 98 777
5 Edvin Carlstein IFK Lidingö SOK (89) (82) 90 90 90 90 90 90 90 90 720
6 Robert Olsson Kihlborg IFK Lidingö SOK 78 97 71 84 98 88 79 92 687
7 Olof Melcherson IFK Lidingö SOK 85 (41) 74 96 84 97 81 (72) 82 74 (72) (70) 673
8 Wilmer Carlstein IFK Lidingö SOK 83 88 78 85 90 91 87 70 672
9 Erik Frankling IFK Lidingö SOK 69 (33) 92 82 68 100 38 96 89 634
10 Ludvig Jarlemark IFK Lidingö SOK 84 96 65 95 84 64 68 58 614
11 Åke Engman IFK Lidingö SOK 94 89 94 100 79 0 100 556
12 Ludvig Björkstedt IFK Lidingö SOK 54 64 95 87 38 100 100 538
13 Simon Lilja IFK Lidingö SOK 91 73 94 65 71 80 474
14 Lukas Amblie Tarandi IFK Lidingö SOK 81 89 81 80 87 418
15 Alexander Dyberg IFK Lidingö SOK 76 100 70 94 76 416
16 Jonathan Blomlöf IFK Lidingö SOK 0 74 76 75 96 76 397
17 Theodor Norrby IFK Lidingö SOK 77 84 89 90 340
18 Casper Broquist IFK Lidingö SOK 85 73 85 96 339
19 Anton Warne IFK Lidingö SOK 84 86 84 78 332
20 Viktor Warne IFK Lidingö SOK 81 76 67 73 297
21 Ville Åman Klasén IFK Lidingö SOK 67 79 98 244
22 Franz Engman IFK Lidingö SOK 50 50 90 190
23 Kobbe Fischer IFK Lidingö SOK 88 100 188
24 Nils Palm IFK Lidingö SOK 78 85 163
25 Stig Grönberg IFK Lidingö SOK 76 75 151
26 Karl Grönberg IFK Lidingö SOK 0 80 55 135
27 Otto Frendelius IFK Lidingö SOK 50 73 123
28 Simon Amblie Tarandi IFK Lidingö SOK 50 50 100
28 Isak Gawell IFK Lidingö SOK 50 50 100
30 Simon Ratz IFK Lidingö SOK 92 92
31 August Key IFK Lidingö SOK 90 90
32 Tom Ruben IFK Lidingö SOK 88 88
33 Emil Edwardsson IFK Lidingö SOK 86 86
33 Arvid Edwardsson IFK Lidingö SOK 86 86
35 Lukas Forsman IFK Lidingö SOK 84 84
36 Victor Westerlund IFK Lidingö SOK 76 76
37 Viggo Plass IFK Lidingö SOK 73 73
38 Vilgot Boström IFK Lidingö SOK 50 50
39 Noak Carlsson IFK Lidingö SOK 48 48

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2018-04-08 MIK-medeln Mälarhöjdens IK OK medel
2018-04-14 Täby OK, lång Täby OK lång
2018-04-22 Järfälla OK Järfälla OK medel
2018-05-01 DM, sprint, Stockholm (WRE) Järla Orientering sprint
2018-05-03 Ungdomsserien #1, krets 1, norr Sundbybergs IK lång
2018-05-15 Ungdomsserien #2, krets norr 1 Väsby OK lång
2018-05-19 Sprint-KM IFK Lidingö SOK sprint
2018-08-21 Medel-KM IFK Lidingö SOK medel
2018-08-25 DM, lång, Stockholm IFK Enskede, Snättringe SK lång
2018-08-26 DM, medel, Stockholm IFK Enskede, Snättringe SK medel
2018-08-29 Ungdomsserien, regionsfinal, norr Bromma-Vällingby SOK medel
2018-09-21 DM, natt, Stockholm IFK Tumba SOK lång
2018-10-11 Natt-KM IFK Lidingö SOK lång
2018-11-10 Novembertävlingarna, lång Tullinge SK lång

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr
Skåne OF