Svenska Orienteringsförbundet

Hälsinglands Ungdomspris 2018

Skriv ut

Slutställning efter 11 deltävlingar.

Hälsinglands Skogskarlars & Hälsinglands Skogsflickors poängpris delas ut till segraren i resp. klass.
Hälsinglands OF delar ut priser till 2:an och 3:an. Prisutdelning hålls i samband med säsongsavslutningen vid Daladubbeln.

- Poäng beräknas på de bästa placeringarna i 75 % (8 st) av årets 11 deltävlingar
- Poängtabell: 1:a 10p, 2:a 8p, 3:a 7p, 4:a 6p, 5:a 5p, 6:a 4p, 7:a 3p, 8:a 2p, övriga fullföljande: 1p
- Start i kortklass ger halv placeringspoäng.
- För att få pris skall man ha deltagit i minst tre av årets deltävlingar.

D10

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Hanna Rydesäter Rehns BK 10 10 10 10 10 10 10 10 (10) 80
2 Linnea Unborg Alfta-Ösa OK 8 8 8 (7) 8 8 10 8 8 (8) 66
3 Lina Holmsten Forsa OK 7 8 10 8 6 7 46
4 Siri Forslin Forsa OK 7 7
5 Agnes Pettersson Forsa OK 5 5

H10

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Filip Zetterberg Hudiksvalls OK 10 10 10 8 10 10 10 10 78
2 Alfred Larsson Alfta-Ösa OK 8 8 10 8 10 10 10 8 (8) 72
3 Herman Larsson Alfta-Ösa OK (5) 7 8 7 7 8 8 8 7 (7) (7) 60
4 Marcus Unborg Alfta-Ösa OK 7 6 5 7 7 6 6 44
5 Frank Sidenvall Hudiksvalls OK 7 8 5 20
6 Einar Blomberg Segersta OK 6 6 12
7 Edvin Svedberg Rehns BK 5 4 9

D12

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Oline Hansson Alfta-Ösa OK (8) 10 10 10 10 10 10 10 10 80
2 Rut Sidenvall Hudiksvalls OK 10 10 10 8 8 8 54
3 Lydia Persson Alfta-Ösa OK 8 8 7 7 30
4 Elisia Svedberg Rehns BK 7 8 15
5 Emma Wallin Ljusne-Ala OK 5 6 11

H12

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Max Zetterberg Hudiksvalls OK 10 10 10 5 10 10 10 7 72
2 Linus Hansson Alfta-Ösa OK (5) 7 8 7 8 10 6 6 10 62
3 Wilmer Wennberg Hudiksvalls OK 8 8 6 6 10 8 7 8 (6) 61
4 Martti Joki Forsa OK 7 8 7 8 7 8 45
5 Erik Jonsson OK Dellen 6 6 10 5 7 5 5 44
6 Leo Magnusson Alfta-Ösa OK 7 8 10 8 3 36
7 Walter Kazmierczak Hudiksvalls OK 4 4 8
8 David Nordström Forsa OK 3 3

D14

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Elin Ladänges Alfta-Ösa OK 10 10 10 10 10 10 10 10 (10) 80
2 Ella Sandberg Alfta-Ösa OK 8 7 10 7 8 8 48
3 Leija Magnusson Alfta-Ösa OK 7 6 7 8 7 35
4 Irma Östberg Alfta-Ösa OK 8 8 16
5 Elin Brandt Alfta-Ösa OK 5 5 10
6 Klara Jonsson OK Dellen 5 5

H14

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Olle Långberg Hudiksvalls OK 10 (8) 10 10 10 10 10 10 10 (10) 80
2 Hjalmar Wennberg Hudiksvalls OK 8 10 8 8 8 7 8 8 65
3 Aron Sidenvall Hudiksvalls OK 7 6 7 8 7 7 42
4 Nils Blomberg Segersta OK 5 6 5 5 21
5 Johan Borg Hudiksvalls OK 7 8 15
6 Alfred Persson OK Dellen 6 6 12
7 John Henry Tidholm Söderhamns OK 7 7
8 Ludvig Eriksson Forsa OK 6 6
9 Vilgot Henrysson Alfta-Ösa OK 5 5
10 Julius Andrèkus Ljusne-Ala OK 4 4

D16

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Frida Andersson Segersta OK 10 10 20

H16

Plac Namn Klubb
26/5
27/5
1/6
2/6
3/6
18/7
19/7
24/8
26/8
22/9
22/9
Totalt
1 Wille Långberg Hudiksvalls OK 10 10 10 (8) (8) 10 10 10 10 10 80
2 Albin Blomberg Segersta OK 8 8 8 10 10 10 8 8 70
3 Adrian Hansson Bånga Alfta-Ösa OK 6 5 4 5 8 7 7 8 50
4 Elis Sandberg Alfta-Ösa OK 7 7 6 6 8 6 6 46
5 Jonas Björs Ljusdals OK 6 7 7 8 28
6 Anton Henriksson Söderhamns OK 4 5 5 7 21
7 Otto Isaksson Söderhamns OK 3 3

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2018-05-26 Bollnästräffen, medel Rehns BK medel
2018-05-27 Bollnästräffen, lång Rehns BK lång
2018-06-01 Ösaträffen, dag 1, medel Alfta-Ösa OK medel
2018-06-02 Ösaträffen, dag 2, medel Alfta-Ösa OK medel
2018-06-03 Ösaträffen, dag 3, lång Alfta-Ösa OK lång
2018-07-18 Forsa OK, medel Forsa OK medel
2018-07-19 Forsa OK, lång Forsa OK lång
2018-08-24 DM, natt, Hälsingland Alfta-Ösa OK lång
2018-08-26 DM, lång, Gästrikland + Hälsingland Hälsinglands OF, Valbo AIF lång
2018-09-22 DM, sprint, Hälsingland Forsa OK sprint
2018-09-22 DM, medel, Hälsingland Forsa OK medel

Annonser