Svenska Orienteringsförbundet

VPT - Västmanland Park Tour 2018

Skriv ut

Slutställning efter 5 deltävlingar.

VPT är en serietävling i sprintorientering för barn och ungdomar upp till 20 år.
De tre bästa resultaten räknas.

Inskolning

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Wilmer Aho Surahammars SOK 1 1
1 Ellah Aho Surahammars SOK 1 1
1 Teodor Thenander Västerås SOK 0 0 (0) 1 1
1 Tova Eldeen Vandrarringen 0 0 (0) 1 1
1 Elin Ivermark Västerås SOK 1 1
1 Elias Hedlund Surahammars SOK 1 1
1 Dag Andersson Västerås SOK 1 1
1 Linus Belin Västerås SOK 0 1 1
1 Clara Näslund Surahammars SOK 1 1
1 Klara Juhlin Västerås SOK 0 1 1
1 Alex Hirvero Surahammars SOK 1 1
1 Solhem Tesfazgi Sala OK 1 1
1 Ester Koop Hallstahammars OK 0 1 1
1 Tova Holmstrand Arboga OK 0 0 1 1
1 Nova Brunnberg Köping-Kolsva OK 0 1 1
1 Alise Liljekrans Alsing Surahammars SOK 1 1
1 Emilie Larsson Surahammars SOK 1 1
1 Elliot Petersson Surahammars SOK 1 1
1 Lina Eliasson Västerås SOK 0 0 (0) 1 1
1 Lovisa Bouvin Sala OK 1 1
1 Hilda Gunérus Surahammars SOK 0 0 (0) (0) 1 1
1 Pelle Pettersson Henningsson Surahammars SOK 1 1
1 Gabriella Larsson Surahammars SOK 1 1
1 Tilde Vidman Surahammars SOK 1 1
1 Love Velander Surahammars SOK 0 0 (0) 1 1
1 Felix Herbst Västerås SOK 0 0 (0) (0) 1 1
1 Klara Oldaeus Västerås SOK 1 1
1 Ida Lindberg Köping-Kolsva OK 0 1 1
1 Ida Larsson Surahammars SOK 1 1
1 Felicia Nordlander Surahammars SOK 1 1
1 Olle Zetterberg Västerås SOK 0 0 (0) 1 1
1 Alma Danielsson Surahammars SOK 0 0 (0) 1 1
1 Elise Koop Hallstahammars OK 0 0 (0) 1 1
1 Ezana Yosief Ghide Sala OK 0 0 (0) (0) 1 1
1 Joel Svensson Västerås SOK 1 1

Prova På

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Erik Ersson OK Hedströmmen 0 0 40 40
2 Lisel Ersson OK Hedströmmen 35 35
3 Rasmus Larsson Västerås SOK 0 32 32

D10

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Elin Palm Västerås SOK 40 40 40 (40) (40) 120
2 Freja Mattila Hallstahammars OK 32 32 (26) (32) 35 99
3 Frida Herbst Västerås SOK (26) (30) 32 35 32 99
4 Selma Wickström Arboga OK 35 35 28 (28) 98
5 Kajsa Bergroth Västerås SOK (28) 35 30 30 (30) 95
6 Signe Winqvist Norbergs OK 30 28 26 (26) (26) 84
7 Josefin Sandberg Köping-Kolsva OK 26 26 26 (26) (26) 78
7 Gabriella Hasler Surahammars SOK 26 26 26 (26) 78
7 Emilie Österberg Surahammars SOK 26 26 26 (26) 78
7 Freja Ivermark Västerås SOK 26 26 26 (26) 78
11 Hanna Thapper Västerås SOK 26 26 26 78
11 Irma Malmström Västerås SOK 26 26 26 78
11 Selma Löfqvist Västerås SOK 26 26 26 78
14 Maria Stenberg Västerås SOK 26 28 54
15 Elsa Danielsson Surahammars SOK 26 26

H10

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Gustav Juhlin Västerås SOK (30) 40 40 (35) 40 120
2 Ludvig Juhlin Västerås SOK 40 35 (35) 40 (35) 115
3 Alexander Thulin Västerås SOK 35 26 32 (26) 93
4 Rasmus Viertel Västerås SOK 32 30 (28) 30 92
5 Oscar Noring Västerås SOK 28 (26) (26) 30 32 90
6 Olle Oldaeus Västerås SOK 26 30 32 (26) (26) 88
7 Hampus Enarsson Köping-Kolsva OK 32 (26) 28 (26) 28 88
8 Rasmus Vånsjö Arboga OK 26 28 26 (26) 80
9 Jonathan Enarsson Köping-Kolsva OK 26 26 26 (26) 78
9 Leopold Olofsson Västerås SOK 26 26 26 78
11 Castor Rådberg Köping-Kolsva OK 26 26 26 78
11 David Jonforsen Hallstahammars OK 26 26 26 (26) 78
13 Karl Stjärnesund Västerås SOK 26 26 52
14 Noah Lander Sala OK 26 26 52
15 Noel Galin Surahammars SOK 26 26
15 Erik Ersson OK Hedströmmen 26 26
15 Varg Englund Arboga OK 26 26

D12

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Smilla Andertoft Västerås SOK 35 40 40 115
2 Nova Sahlén Västerås SOK 40 40 35 (35) 115
3 Amanda Bäck Arboga OK 35 (30) 40 32 (32) 107
4 Alicia Hermann Västerås SOK 32 32 35 (30) (28) 99
5 Lovisa Bylund Fagersta OK 32 28 30 90
6 Vilma Thulin Västerås SOK 28 30 (24) 26 84
7 Lovisa Björnberg Västerås SOK 30 26 (23) 24 80
8 Malva Enlund Sala OK 26 24 26 (20) (23) 76
9 Ester Aspersand Sala OK 23 28 20 71
10 Elsa Nettelmark Surahammars SOK 28 28
11 Henny Linnea Walldén Norbergs OK 26 26
12 Siri Ramström Norbergs OK 22 22

H12

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Erik Palm Västerås SOK (35) (35) 40 40 40 120
2 David Thapper Västerås SOK (30) 40 35 35 (32) 110
3 Hugo Zetterberg Västerås SOK 40 32 32 (32) (28) 104
4 Gustav Thenander Västerås SOK 32 30 (26) 30 (24) 92
5 Jakob Sandberg Köping-Kolsva OK (20) 24 (23) 28 30 82
6 Robin Bergroth Västerås SOK (23) 30 24 26 80
7 Filip Andersson Västerås SOK 28 28 22 78
8 Elias Karén Sala OK 28 26 23 (20) 77
9 Ville Sjöblom Köping-Kolsva OK 26 22 20 (20) (20) 68
10 Albin Andersson Arboga OK 20 24 23 67
11 Edwin Asplund Surahammars SOK 24 20 20 64
12 Albin Svensson Surahammars SOK 22 20 22 (20) (20) 64
13 Erik Eldeen Vandrarringen 23 20 20 63
14 Ture Holmstrand Arboga OK 20 20 20 60
14 Rasmus Eliasson Västerås SOK 20 20 20 60
16 Melker Thornell Surahammars SOK 35 35
17 Samuel Jansson Sala OK 26 26
18 Melwin Löwdahl Norbergs OK 22 22

D14

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Maja Ahlström Västerås SOK 40 40 40 (40) (40) 120
2 Elvira Björnberg Västerås SOK 35 (32) 35 35 (24) 105
3 Beatrice Österberg Surahammars SOK (22) 35 32 32 (30) 99
4 Ellen Thorsén Surahammars SOK 30 (26) 28 (23) 35 93
5 Alva Skoog Västerås SOK 32 (24) (20) 26 32 90
6 Ebba Thenander Västerås SOK (28) 30 30 30 (26) 90
7 Alva Wickström Arboga OK 26 (0) (0) 24 28 78
8 Clara Svensson Surahammars SOK 24 22 (22) 28 (22) 74
9 Kajsa Hall Västerås SOK 28 23 22 (21) 73
10 Ella Wilhelmsson OK Hedströmmen 20 23 26 (19) 69
11 Karin Andersson Västerås SOK 21 24 (17) 23 68
12 Fanny Andersson Västerås SOK 23 20 (16) 21 (19) 64
13 Hanna Hermann Västerås SOK 19 (19) 21 (16) 20 60
14 Hanna Thulin Västerås SOK 21 18 18 (18) (18) 57
15 Kornelia Rådberg Köping-Kolsva OK 17 19 20 56
16 Emelie Engvall Sala OK 18 (16) 17 17 52

H14

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Simon Svensson Västerås SOK 40 40 40 (40) (40) 120
2 Vidar Nettelmark Surahammars SOK (30) 35 32 (32) 35 102
3 Arvid Eriksson Norbergs OK 35 32 35 (26) (32) 102
4 Kristoffer Klarin Västerås SOK 32 (30) (22) 35 32 99
5 Elis Wiklund Västerås SOK 28 (26) 30 30 (26) 88
6 Sixten Slagbrand Västerås SOK 26 (24) 28 28 (0) 82
7 Arvid Jonforsen Hallstahammars OK (20) 28 26 (16) 23 77
8 Linus Hallin Surahammars SOK 24 (12) (0) 21 28 73
9 Albin Velander Surahammars SOK (17) (21) 24 24 24 72
10 Anton Velander Surahammars SOK 22 22 (18) 23 (0) 67
11 Josiah Bergroth Västerås SOK 21 23 (0) (19) 21 65
12 Albin Åkerström Västerås SOK 23 (0) 19 22 64
13 Eric Bäck Arboga OK (18) 20 20 (14) 22 62
14 Carl Sandqvist Västerås SOK 19 (19) 21 (18) 20 60
15 Dennis Bjurstedt Surahammars SOK 16 (15) 23 17 56
16 Arvid Gunérus Surahammars SOK (14) 17 16 (15) 19 52
17 Kalle Andersson OK Hedströmmen (15) 18 17 17 (0) 52
18 Maher Kalousieh OK Hedströmmen 13 15 20 48
19 Edvin Berggren OK Hedströmmen 16 12 18 46
20 Samuel Lindqvist Västerås SOK (13) 14 14 (13) 16 44

D16

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Klara Åkerman Sjöström Västerås SOK 40 (0) 40 40 120
2 Emilia Brangefält Västerås SOK (28) 40 40 (28) 35 115
3 Wilma Thornell Surahammars SOK (30) 35 35 32 (32) 102
4 Ida Hallin Surahammars SOK 35 30 32 (24) (30) 97
5 Alice Helmersson Vandrarringen 32 (28) 30 35 (28) 97
6 Amanda Hall Västerås SOK 26 (0) 28 30 (26) 84
7 Rebecka Hasler Surahammars SOK 24 32 24 (23) (24) 80
8 Ida Larsson Västerås SOK 23 26 (21) 22 71
9 Jennifer Svensson Västerås SOK (19) 26 22 21 69
10 Kristina Lindgren Västerås SOK 23 22 23 68
11 Tilda Wigforss Arboga OK 22 24 21 67
12 My Velander Surahammars SOK 20 23 20 (17) 63
13 Jonna Sandberg Köping-Kolsva OK 21 22 (18) 20 63
14 Tilde Johansson Surahammars SOK 18 21 (0) (16) 18 57
15 Felicia Sahlén Västerås SOK (0) 20 (0) 17 19 56
16 Ida Wilhelmsson OK Hedströmmen 17 (0) 19 19 (16) 55
17 Elin Lindberg Vandrarringen 26 26
18 Ida Olsson Hallstahammars OK 20 20

H16

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Martin Sandqvist Västerås SOK 40 35 (35) 40 (35) 115
2 Lucas Ahlström Västerås SOK 35 (23) 40 (35) 40 115
3 Filip Bäck Arboga OK 30 30 (28) 32 (30) 92
4 Noah Andertoft Västerås SOK 28 30 32 90
5 Hugo Frisk Västerås SOK 28 (22) 32 26 (24) 86
6 Gustav Göransson Arboga OK 28 (24) 30 (24) 28 86
7 Tamás Szüts Västerås SOK 32 26 26 84
8 Jesper Jansson Västerås SOK 22 32 (0) (22) 23 77
9 Tobias Dahlmark Västerås SOK 24 (20) 28 22 74
10 Ludvig Bylund Fagersta OK 23 (0) 23 21 67
11 Maximilian Olofsson Västerås SOK 26 21 19 66
12 Elias Jeb Bergroth Västerås SOK 21 (19) 24 20 (20) 65
13 Anders Andersson OK Hedströmmen 18 23 18 59
14 Kalle Åkerman Sjöström Västerås SOK 40 40
15 Martin McKay Västerås SOK 21 21

D20

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Mirjam Dalén Sala OK 40 40 40 (40) 120
2 Elin Dahlmark Västerås SOK 35 32 35 102
3 Elin Nallgård Västerås SOK (30) 32 32 (30) 32 96
4 Maja Holmgren Västerås SOK 28 30 (28) 30 88
5 Hanna Eriksson Norbergs OK 26 (24) 30 (24) 26 82
6 Iris van Loenhout OK Hedströmmen 24 28 26 78
7 Hanna Sundström Västerås SOK 35 35 70
8 Ida Paananen OK Hedströmmen 23 23 24 70
9 Agnes Källström Sala OK 40 28 68
10 Emma Jansson Köping-Kolsva OK 35 28 63
11 Agnes Jansson Köping-Kolsva OK 32 26 58
12 Shanti Söderström Sala OK 25 23 48

H20

Plac Namn Klubb
8/5
15/5
22/5
26/5
29/5
Totalt
1 Anton Källström Sala OK 40 40 40 (40) (40) 120
2 Noa Sjöstrand Västerås SOK 35 35 35 105
3 Casper Vånsjö Arboga OK 32 30 32 94
4 Pontus Lindgren Västerås SOK 35 28 30 93
5 Markus Österlund Västerås SOK 30 (28) 30 30 90
6 Ludvig Hasler Surahammars SOK 28 (0) 26 32 (26) 86
7 Axel Olsson Hallstahammars OK 24 24 28 (24) 76
8 Alfred Lönn Västerås SOK 32 0 35 67
9 Axel Tarkpea Västerås SOK 26 0 28 54
10 Dan Österlund Västerås SOK 26 0 26 52
11 Andreas Näslund Västerås SOK 32 32
12 Daniel Jensen Arboga OK 23 23

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2018-05-08 VPT, deltävling 1 Hallstahammars OK sprint
2018-05-15 VPT, deltävling 2 Västerås SOK sprint
2018-05-22 VPT, deltävling 3 Köping-Kolsva OK sprint
2018-05-26 DM, sprint, Västmanland + VPT-4 OK Hedströmmen sprint
2018-05-29 VPT-FINAL Surahammars SOK sprint

Annonser