Svenska Orienteringsförbundet

Midroc Mästarpris 2018

Skriv ut

Slutställning efter 5 deltävlingar.

Midroc Electro och Gästriklands Orienteringsförbund presenterar
MIDROC MÄSTARPRIS 2018,
ett prestigefullt pris till segraren i D21 och H21 baserat på årets DM-tävlingar.
Priset delas ut på DM Medel den 22 september

Regler:
De 3 bästa resultaten av 5 DM-tävlingar räknas
Deltagande på minst 3 tävlingar med godkänt resultat
Poäng för placering 1-5 (30p, 20p, 15p, 10p, 5p)

Gällande tävlingar:
Sprint 17 maj
Ultralång 20 juni
Natt 15 augusti
Lång 26 augusti
Medel 22 september

Vid lika poängsumma efter DM medel gäller i första hand bästa placering av 3 tävlingar, därefter placering på medel, lång och sprint.

D21

Plac Namn Klubb
17/5
20/6
15/8
26/8
22/9
Totalt
1 Jennie Börjesson Eriksson Storviks IF 30 30 30 (30) 90
2 Emma Blixt OK Hammaren 20 20 10 50
3 Helena Backlund Gävle OK 10 30 40
4 Johanna Börjesson Eriksson Storviks IF 15 20 35
5 Ann-Sofi Karlsson Gävle OK 15 15 30
6 Lena Bernhardsson Årsunda IF 20 20
7 Pernilla Eriksson Gävle OK 20 20
8 Jenny Johansson Valbo AIF 15 15
9 Moa Karlsson Storviks IF 15 0 0 15
10 Elisabet Enmark Gävle OK 0 10 10
11 Christine Sisell Gävle OK 10 10
11 Sabina Bäck OK Hammaren 10 10
13 Monica Boman Gävle OK 5 5
14 Ingela Eriksson Gävle OK 0 5 5
Charlotta Bergqvist Gävle OK 0 0
Emma Hållström Gävle OK 0 0
Ellen Skoog OK Hammaren 0 0
Anna Berggren Gävle OK 0 0 0
Evelina Johansson Gävle OK 0 0

H21

Plac Namn Klubb
17/5
20/6
15/8
26/8
22/9
Totalt
1 Erik Boman Gävle OK 30 30 30 (30) 90
2 Björn Ljunggren OK Hammaren 20 (15) 20 20 60
3 Joakim Ingelsson OK Hammaren 10 15 20 45
4 Lasse Jansson Gävle OK 0 30 0 (0) 30
5 Joel Börjesson Eriksson Storviks IF 0 20 0 (0) 20
6 Richard Hejdenberg Gävle OK 15 0 5 20
7 Patrik Svedberg Gävle OK 5 5 10 20
8 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 15 15
9 Erik Hansson Gävle OK 0 15 0 (0) 15
10 Martin Sundlöf Gävle OK 10 0 10
10 Jonatan Söderberg Gävle OK 0 10 0 10
Mattias Eklund Ockelbo OK 0 0
Viktor Dahlqvist Storviks IF 0 0
Dan Norin Gävle OK 0 0
Erik Dahlqvist Storviks IF 0 0
Torbjörn Blom Valbo AIF 0 0
Harry Hietanen Gävle OK 0 0
Lars Karlsson Valbo AIF 0 0
Erik Flodman OK Hammaren 0 0
David Björk Valbo AIF 0 0
Daniel Ståhl OK Hammaren 0 0
Jakob Sjöberg Gävle OK 0 0
Oskar Persson Årsunda IF 0 0
Joakim Ståhl Järbo OK 0 0 0
Rasmus Täck OK Hammaren 0 0
Filip Ivarsson OK Hammaren 0 0
Erik Olsson Gävle OK 0 0 0
Mårten Olsson Gävle OK 0 0 0
Erik Sisell Gävle OK 0 0
Stefan Strid Valbo AIF 0 0
Magnus Flodman OK Hammaren 0 0

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2018-05-17 DM, sprint, Gästrikland Storviks IF sprint
2018-06-20 DM, ultralång, Gästrikland + Hälsingland med Trimtex Cup Hälsinglands OF, Valbo AIF ultralång
2018-08-15 Storviks natt med DM, Gästrikland Storviks IF lång
2018-08-26 DM, lång, Gästrikland + Hälsingland Hälsinglands OF, Valbo AIF lång
2018-09-22 DM, medel, Gästrikland OK Hammaren medel

Annonser