Svenska Orienteringsförbundet

O-ligan Östergötland 2020

Skriv ut

Slutställning efter 12 deltävlingar.

D12

Plac Namn Klubb
2/8
22/8
29/8
29/8
4/9
12/9
13/9
27/9
27/9
4/10
17/10
18/10
Totalt
1 Frida Söderqvist Linköpings OK 20 (17) 20 20 20 (17) 20 20 20 (20) 140
2 Tuva Andersson NAIS Orienteringsklubb 17 20 (13) 15 17 20 (15) (15) 17 17 123
3 Stina Berggren Linköpings OK 15 17 17 14 15 17 17 (13) (13) 112
4 Saga Lindell OK Roxen 15 (12) 13 (12) 13 13 14 15 14 97
5 Malin Göhl Finspångs SOK 14 13 15 (9) 15 14 12 11 94
6 Linnéa Påledal OK Roxen (3) 12 11 14 9 9 (3) (9) 14 12 81
7 Lova Braam OK Denseln 10 14 14 11 13 15 77
8 Elsa Korall Motala AIF OL 13 9 8 6 10 (6) 10 8 64
9 Stina Jonsson OK Roxen 8 5 13 12 8 10 56
9 Elvira Svensk Tjällmo-Godegårds OK 3 3 10 12 3 14 11 56
11 Linn Borg OK Denseln 6 6 8 8 10 5 12 55
12 Ellika Rashidi Ståhlberg OK Motala 9 7 9 8 9 42
13 Stina Wallin OK Roxen 12 8 7 11 38
14 Anna Enberg Linköpings OK 7 3 11 11 32
15 Erika Lindholm Boxholm-Mjölby OL 10 12 22
16 Disa Korall Motala AIF OL 11 7 3 21
17 Märta Haraldsson Motala AIF OL 10 10 20
18 Märta Lagneteg Boxholm-Mjölby OL 11 11
19 Märta Österström Hammarkinds OK 7 7

H12

Plac Namn Klubb
2/8
22/8
29/8
29/8
4/9
12/9
13/9
27/9
27/9
4/10
17/10
18/10
Totalt
1 Arvid Karlsson Tjällmo-Godegårds OK 20 17 17 17 15 17 (15) (15) (12) 20 123
2 Theo Illner Tjalve IF Norrköping 20 20 20 14 11 17 17 (11) (3) 119
3 Hugo Aldén OK Roxen 17 (12) 15 13 (11) 13 13 14 17 102
4 Love Otterström Linköpings OK 14 13 14 9 12 11 20 93
5 Felix Nideborn OK Roxen 15 14 17 13 20 13 92
6 Nils Johnsson Matteus SI 15 20 13 15 63
7 Axel Jarl NAIS Orienteringsklubb 3 12 14 20 12 61
8 Karl Kullberg Björkfors GOIF 14 8 12 14 48
9 Edwin Otterborg Linköpings OK 15 15 17 47
10 Timbastian Brander Tjalve IF Norrköping 6 15 14 8 43
11 Olle Bengtsson OK Motala 7 11 9 15 42
12 Malte Strömberg Matteus SI 20 8 10 38
12 Rasmus Wilhelmson Tjalve IF Norrköping 3 3 3 12 7 10 38
14 Hannes Peterson OK Denseln 3 9 20 32
15 Lukas Larsson OK Roxen 17 10 27
16 Oscar Lilliecreutz Linköpings OK 3 6 13 22
17 Oscar Larsson OK Motala 5 10 15
18 Jakob Holmberg Linköpings OK 14 14
19 Alvin Wänström Linköpings OK 10 10
20 Oscar (Kevin) Lundby Tjalve IF Norrköping 3 3 3 9
21 Fredrik Selldin Stjärnorps SK 4 4
22 Elliott Lovalt Tjällmo-Godegårds OK 3 3

D14

Plac Namn Klubb
2/8
22/8
29/8
29/8
4/9
12/9
13/9
27/9
27/9
4/10
17/10
18/10
Totalt
1 Ebba Skullman Linköpings OK (3) 20 20 20 (3) 20 20 (17) 20 20 140
2 Emma Engström Finspångs SOK (15) 17 (12) (3) 17 (15) 17 20 17 20 20 128
3 Tilda Malmström Tjalve IF Norrköping 17 15 14 14 20 (9) 15 (7) (10) (13) 15 110
4 Stina Söderqvist Linköpings OK 20 13 (11) 12 (3) 13 (4) 17 12 17 (9) 104
5 Tilde Eveborn OK Roxen 12 15 15 13 (11) 13 15 14 97
6 Emma Lindgren NAIS Orienteringsklubb 11 14 13 (9) 14 (10) 14 (11) 14 13 93
7 Moa Pihlström OK Roxen 3 17 15 17 14 11 77
8 Line Nideborn OK Roxen 10 11 10 10 (3) 15 9 8 73
8 Alice Ettling Skogspojkarnas OK 8 10 10 (8) (3) (8) 12 12 (6) 11 10 73
10 Emmy Borg OK Denseln 14 11 11 8 6 7 15 72
11 Clara Illner Tjalve IF Norrköping 12 3 13 14 3 3 14 62
12 Jennifer Nyström OK Roxen 17 9 8 17 51
13 Alva Lindfors Björkfors GOIF 9 8 5 7 9 10 48
13 Frida Samuelsson Björkfors GOIF 13 9 6 12 8 48
15 Johanna Kleist Boxholm-Mjölby OL 5 13 7 25
16 Nora Petersson NAIS Orienteringsklubb 7 3 3 3 16
16 Saga Sehler OK Kolmården 6 7 3 16
18 Irma Frisell Boxholm-Mjölby OL 3 11 14
19 Ida Selim OK Roxen 12 12
19 Whilma Lindblad OK Roxen 12 12
21 Beatrice Sanhueza OK Motala 6 6
22 Hilda Brantvall OK Denseln 5 5
23 Wilma Andersson OK Denseln 4 4
24 Ylva Oppås NAIS Orienteringsklubb 3 3

H14

Plac Namn Klubb
2/8
22/8
29/8
29/8
4/9
12/9
13/9
27/9
27/9
4/10
17/10
18/10
Totalt
1 Hugo Braam OK Denseln (3) 20 20 20 20 17 (15) (15) (17) 20 20 137
2 Arvid Algers Omholt Skogspojkarnas OK 20 17 17 17 17 20 (15) 17 125
3 Wilmer Kempe OK Denseln 17 14 15 20 17 (14) 17 15 115
4 Edvin Åtting Linköpings OK 15 13 (3) (10) 11 20 20 14 14 107
5 Lucas Berggren Linköpings OK 12 14 12 13 12 (10) (11) (3) 12 12 87
6 Oskar Karlqvist Tjällmo-Godegårds OK 10 11 15 (8) 14 10 (8) 12 (9) (9) 13 85
7 Vincent Dahm Tjalve IF Norrköping (6) 10 13 14 10 15 11 (10) (3) 11 (9) 84
8 Joel Frodin OK Roxen 12 9 8 12 14 13 7 75
9 Theo Årbrink Linköpings OK 9 8 12 13 14 10 8 74
10 Edvin Fredriksson Tjalve IF Norrköping 12 15 10 13 12 62
11 Ted Johnsson Matteus SI 9 12 14 13 10 58
12 Noah Korall Motala AIF OL 5 11 7 11 (4) 6 6 (3) (5) 10 56
13 Arvid Trofast Tjällmo-Godegårds OK 14 15 9 9 7 54
14 Oscar Svensk Tjällmo-Godegårds OK 13 6 3 3 3 7 11 46
15 Ludvig Eriksson Linköpings OK 7 9 7 8 11 42
16 Melker Waldfelt Finspångs SOK 11 9 3 13 36
17 Emil Lagneteg Boxholm-Mjölby OL 13 17 30
18 Adam Lundby Tjalve IF Norrköping 5 3 3 6 5 22
18 Emil Hallin OK Motala 5 7 4 6 22
20 Edwin Wedin NAIS Orienteringsklubb 8 7 3 18
21 Gustav Hellgren Skogspojkarnas OK 15 15
22 Felix Gustafsson Björkfors GOIF 6 4 10
23 Emil Östemar Finspångs SOK 8 8
23 Melker Österström Hammarkinds OK 8 8
25 Viktor Abrahamsson Tjällmo-Godegårds OK 7 7
26 Kevin Karlsson Hammarkinds OK 6 6
27 Jakob Lindholm Boxholm-Mjölby OL 5 5
27 Gustav Ljungstorp Hammarkinds OK 5 5
29 Sixten Wågberg NAIS Orienteringsklubb 3 3

D16

Plac Namn Klubb
2/8
22/8
29/8
29/8
4/9
12/9
13/9
27/9
27/9
4/10
17/10
18/10
Totalt
1 Yrsa Röjgård OK Kolmården 20 20 20 20 20 20 20 140
2 Sigrid Ljunggren Linköpings OK 20 (13) 17 14 17 15 (14) 20 17 120
3 Sofie Ettling Skogspojkarnas OK (13) 15 15 17 14 17 17 17 (14) 112
4 Alva Karlsson OK Kolmården 14 14 (11) 15 (10) 13 12 15 13 96
5 Ellen Lindfors Björkfors GOIF 11 10 (5) 9 14 8 14 17 83
6 Stella Rosengren Tjalve IF Norrköping 11 10 9 13 10 15 12 80
7 Klara Zimmerman Tjalve IF Norrköping (8) 12 12 10 11 9 11 13 78
8 Annie Lund OK Kolmården 17 14 12 13 15 71
9 Sigrid Forsman Linköpings OK 10 6 13 13 (4) 10 10 8 70
10 Alva Forsman Linköpings OK 9 8 9 11 (8) 9 11 9 66
11 Moa Algers Omholt Skogspojkarnas OK 7 9 7 12 7 12 54
12 Alice Johansson Finspångs SOK 17 15 11 43
13 Ida Ernstsson Finspångs SOK 12 20 10 42
14 Sofia Tunesson Skogspojkarnas OK 15 3 12 3 33
14 Fanny Waltersson OK Roxen 7 6 8 5 7 33
16 Lova Frodin OK Roxen 8 7 6 21
17 Mindra Langer OK Roxen 6 6 6 18
18 Ellen Trofast Tjällmo-Godegårds OK 11 11
19 Linn Johnsson Matteus SI 3 7 10
20 Malva Österberg OK Eken 9 9
21 Moa Kleist Boxholm-Mjölby OL 5 5

H16

Plac Namn Klubb
2/8
22/8
29/8
29/8
4/9
12/9
13/9
27/9
27/9
4/10
17/10
18/10
Totalt
1 Hugo Persson OK Denseln 15 17 20 20 20 20 15 127
2 Elis Peterson OK Denseln 20 15 17 17 13 (3) 15 20 117
2 Johan Årbrink Linköpings OK 14 (13) (14) (14) 15 17 17 17 20 17 117
4 Jacob Påledal OK Roxen 17 12 15 13 12 14 20 (10) 103
5 John Kinnander Matteus SI 14 11 15 17 15 10 15 97
6 Simon Flankegård Tjalve IF Norrköping 13 20 12 20 10 12 87
7 Ludvig Karlqvist Tjällmo-Godegårds OK 12 11 13 12 (9) 12 12 13 85
8 Ludvig Eronn Linköpings OK 9 9 (7) 9 14 11 (9) 13 11 76
9 Ian Johansson Linköpings OK 8 10 8 11 7 8 14 (3) (3) 66
10 Otto Nilsson Linköpings OK 11 9 14 11 3 14 62
11 Albin Kjellberg Björkfors GOIF 4 8 6 10 10 10 4 (3) 52
12 Rikard Hellgren Finspångs SOK 7 4 8 11 8 5 7 50
13 Arvid Roth Linköpings OK 6 5 5 7 3 12 9 47
14 Carl-Henrik Wass OK Kolmården 10 10 13 13 46
15 Olle Malmström Linköpings OK 5 3 5 6 17 5 41
16 Robin Wilhelmson Tjalve IF Norrköping 3 6 3 3 8 4 27
17 Arvid Svensson Björkfors GOIF 5 7 8 20
18 Rasmus Karlsson OK Denseln 7 6 3 3 19
18 Adam Plawski OK Roxen 4 6 9 19
20 Rasmus Viberg OK Roxen 3 3 7 3 16
21 Oliver Halenius Motala AIF OL 15 15
22 Mattias Josefsson OK Roxen 11 3 14
23 August Ekinge OK Motala 3 3 3 9
24 Henrik Fladrich OK Denseln 6 6
25 Elias Ohlsson Tjällmo-Godegårds OK 4 4
26 Rasmus Påledal OK Roxen 3 3
26 Axel Wågberg NAIS Orienteringsklubb 3 3
26 Francesco Savani Skogspojkarnas OK 3 3

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2020-08-02 Stjärnorpsmedeln OK Denseln medel
2020-08-22 Kolmårdsträffen "light" medel Tjalve IF Norrköping medel
2020-08-29 Sensommarspringet, lång Linköpings OK lång
2020-08-29 Sensommarspringet, medel Linköpings OK medel
2020-09-04 DM, natt, Östergötland Matteus SI lång
2020-09-12 DM, medel, Östergötland OK Skogsströvarna medel
2020-09-13 DM, lång, Östergötland OK Skogsströvarna lång
2020-09-27 Svartåfejden Mjölby OK medel
2020-09-27 MTBO, OK Kolmården, medel OK Kolmården medel
2020-10-04 DM, sprint, Östergötland OK Denseln sprint
2020-10-17 Höstmedeln OK Kolmården medel
2020-10-18 Älgfritt OK Motala medel

Annonser