Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

102 tävlingar hittades mellan 2022-05-20 och 2022-06-26 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 20fre 20/5Faxeträffen, dag 1, sprintLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsingland189
natSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 21/5Bergnäsets AIK:s vårtävling, dag 1, långBergnäsets AIKNorrbotten160
natLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, Bohuslän-DalUddevalla OKBohuslän-Dal189
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalUddevalla OKBohuslän-Dal42
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
JVM-test, medeldistansSvenska Orienteringsförbundet
Västerviks OK
Småland177
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Umeträffen, dag 1, medelIFK UmeåVästerbotten248
natMVisa rutter i LiveloxResultat
VikingträffenIK Vikings OKVärmland255
natMVisa rutter i LiveloxResultat
IFK Lidingö, dag 1, sprintIFK Lidingö SOKStockholm282
distSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, SkåneAndrarums IF
Ystads OK
Skåne363
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
Faxeträffen, dag 2, medelLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsingland449
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, SkåneAndrarums IF
Ystads OK
Skåne77
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 22/5Bergnäsets AIK:s vårtävling, dag 2, medelBergnäsets AIKNorrbotten207
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, HallandIF RigorHalland325
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, VästergötlandGällstadbygdens SOKVästergötland428
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, HallandIF RigorHalland69
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, VästergötlandGällstadbygdens SOKVästergötland130
mästSSResultat
FilipstadsträffenFilipstads OKVärmland270
natMVisa rutter i LiveloxResultat
IFK Lidingö, dag 2, sprintIFK Lidingö SOKStockholm259
distSVisa rutter i LiveloxResultat
JVM-test, långdistansSvenska Orienteringsförbundet
Västerviks OK
Småland162
natLVisa rutter i LiveloxResultat
LämmeltågetNässjö OKSmåland56
natSSVisa rutter i LiveloxResultat
Umeträffen, dag 2, långIFK UmeåVästerbotten233
natLVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Smålandscup, AnderstorpAnderstorps OKSmåland45
M
distLResultat
Faxeträffen, dag 3, medelLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsingland335
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Pekingduon, individuella öppna klasserMatteus SIÖstergötland40
distMResultat
PekingduonMatteus SIÖstergötland122
distSMVisa rutter i LiveloxStarttider
v 21mån 23/5
tis 24/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm1322
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 25/5Wettersol Tour Etapp 1OK GränsenSmåland73
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 26/5Vårserien, #3Göteborgs OF
Lerums SOK
Göteborg428
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Tour de Medelpad, dag 1, medelSundsvalls OKMedelpad402
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Världscupen i Borås, publiktävling, dag 1, sprintBorås GIF
Bredareds IF
Hestra IF
IK Ymer
Rydboholms SK
Västergötland553
natSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 27/5MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #5, sprintLeksands OKDalarna327
M
mästSVisa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
OL-skytte, Dalregementets IF, klassisk distans, World Cup #3Kvarnsvedens GOIF OKDalarna68
Y
intLVisa rutter i LiveloxStarttider
Tour de Medelpad, dag 2, medelSundsvalls OKMedelpad0
natMFlyttad
Världscupen i Borås, publiktävling, dag 2, medelBorås GIF
Bredareds IF
Hestra IF
IK Ymer
Rydboholms SK
Västergötland665
natM
25/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
Tour de Medelpad, dag 2, medelSundsvalls OKMedelpad312
distM
23/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
lör 28/5DM, sprint, GästriklandOckelbo OKGästrikland63
mästS
25/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
KuxasprintenOckelbo OKGästrikland23
natS
25/5
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #6, långLeksands OKDalarna321
M
mästL
25/5*
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
OL-skytte, Dalregementets IF, sprint, SM, World Cup #4Kvarnsvedens GOIF OKDalarna75
Y
intS
22/5
Visa rutter i LiveloxStarttider
Älvsby IF OK:s vårtävling, dag 1, medelÄlvsby IF OKNorrbotten130
natM
25/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
Världscupen i Borås, publiktävling, dag 3, medelBorås GIF
Bredareds IF
Hestra IF
IK Ymer
Rydboholms SK
Västergötland756
natM
26/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
Färna herrgårdssprint, individuellOK HedströmmenVästmanland159
natS
25/5
Livebevakning
High Coast 2-days, dag 1, medelOK NolaskogsarnaÅngermanland287
natM
25/5
Starttider Livebevakning
Färna herrgårdssprint, stafettOK HedströmmenVästmanland50
natSS
25/5
Livebevakning
sön 29/5DM, sprint, BlekingeKarlskrona SOKBlekinge158
mästS
25/5
DM, sprint, SmålandAnnebergs GIFSmåland554
mästS
26/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
DM, sprintstafett, BlekingeKarlskrona SOKBlekinge53
mästSS
25/5
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, medelLeksands OKDalarna342
M
mästM
25/5*
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
Älvsby IF OK:s vårtävling, dag 2, långÄlvsby IF OKNorrbotten126
natL
25/5
Starttider
DM, sprint, Värmland + Örebro LänDegerfors OK
Värmlands OF
Örebro Läns OF
Värmland
Örebro Län
402
mästS
25/5
High Coast 2-days, dag 2, långOK NolaskogsarnaÅngermanland240
natL
25/5
Starttider
DM, sprintstafett, Örebro Län + öppen sprintstafettDegerfors OK
Värmlands OF
Örebro Läns OF
Värmland
Örebro Län
106
mästSS
25/5
DM, sprintstafett, SmålandAnnebergs GIFSmåland161
mästSS
26/5
Livebevakning
v 22mån 30/5
tis 31/5
ons 1/6Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm650
distS
29/5
Wettersol Tour Etapp 2OK GränsenSmåland36
distS
29/5
tor 2/6
fre 3/6
lör 4/6RenlunkenOK RenenNorrbotten30
distM
29/5
SM, ultralång (Swedish League #6)Alfta-Ösa OKHälsingland195
mästU
1/6
Vårserien, #4Göteborgs OF
Kungälvs OK
Göteborg108
distL
29/5
ÖrnsprintenSkogslöparnaÅngermanland23
natS
29/5
Ösaträffen, dag 1, lång + Veteran-SM, ultralångAlfta-Ösa OKHälsingland850
natL
29/5
sön 5/6KalvdansenOK RenenNorrbotten-
distSM
2/6
Kinnekullesprinten, etapp 1Istrums SK
OK Klyftamo
Västergötland567
natS
29/5
Kinnekullesprinten, etapp 2Istrums SK
OK Klyftamo
Västergötland567
natS
29/5
Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanland32
natL
29/5
Ösaträffen, dag 2, medelAlfta-Ösa OKHälsingland908
natM
29/5
Skogsflicksmatch (Blekinge, Halland, Göteborg, Skåne, Småland och Västergötland)IK Stern
Sävedalens AIK
Göteborg76
distL
29/5
Centrum team sprint, individuella öppna klasserCentrum OKStockholm9
distS
4/6
Centrum TeamsprintCentrum OKStockholm47
distSS
29/5
v 23mån 6/6MTBO, Smålandscup, VärnamoOK StigenSmåland16
M
distM
29/5
Nationaldagsmedeln i Jokkmokk I 19 IF
Jokkmokks SK
Norrbotten25
distM
30/5
Nationaldagssprinten, etapp 1Växjö OKSmåland73
distS
29/5
Nationaldagssprinten, etapp 2Växjö OKSmåland75
distS
29/5
Ösaträffen, dag 3, medelAlfta-Ösa OKHälsingland835
natM
29/5
SommarlandssprintenIK GandvikVästergötland1474
natS
29/5
BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanland24
natM
29/5
Mälarhöjdens IK, knockout-sprintMälarhöjdens IK OKStockholm8
distS
29/5
tis 7/6
ons 8/6Norrbottens Cup, del 1, Orienteringsskytte i Luleå, sprint OK RenenNorrbotten11
Y
natS
6/6
DM, sprint, GöteborgSävedalens AIKGöteborg182
mästS
1/6
Wettersol Tour Etapp 3OK GränsenSmåland14
distS
5/6
tor 9/6
fre 10/6Västerbottens 3-dagars, etapp 1, sprintSkellefteå OKVästerbotten38
natS
5/6
lör 11/6Västerbottens 3-dagars, etapp 2, långSkellefteå OKVästerbotten48
natL
5/6
DM, sprint, VästmanlandKöping-Kolsva OKVästmanland51
mästS
5/6
DM, sprintstafett, VästmanlandKöping-Kolsva OKVästmanland0
mästSS
5/6
Vårserien, #5Frölunda OL
Göteborgs OF
Göteborg80
distL
5/6
Sprinthelgen, etapp 1OK OrionBlekinge55
natS
5/6
Sprinthelgen, etapp 2OK OrionBlekinge53
natS
5/6
Slottssprinten, Sigtuna + DM, sprint, UpplandSigtuna OKUppland80
natS
4/6
OL-skytte, Eksjö SOK, klassisk distans, Svenska Cupen #3Eksjö SOKSmåland15
Y
intL
30/5
Slottssprintstafetten, Sigtuna (2-manna)Sigtuna OKUppland10
natSS
4/6
sön 12/6Västerbottens 3-dagars, etapp 3, medelSkellefteå OKVästerbotten43
natM
5/6
Sprinthelgen, etapp 3OK OrionBlekinge50
natS
5/6
DM, medel, MedelpadVK UvarnaMedelpad3
mästM
5/6
DM, ultralång, Jämtland-Härjedalen med Ungdomsserien, #3OK StorsjönJämtland-Härjedalen14
mästU
7/6
OL-skytte, Eksjö SOK, sprint, Svenska Cupen #4Eksjö SOKSmåland16
Y
intS
30/5
v 24mån 13/6Sandvikens öppna kommunmästerskapÖsterfärnebo IFGästrikland7
distL
6/6
tis 14/6DM, sprint, MedelpadNjurunda OKMedelpad-
mästS
SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanland1
distM
8/6
DM, sprint, SödermanlandOK KlemmingenSödermanland29
mästS
5/6
ons 15/6Norrbottens Cup, del 2, Orienteringsskytte i Boden, sprintI 19 IFNorrbotten1
Y
natS
12/6
tor 16/6MTBO, DM, medel, ÅngermanlandOK NolaskogsarnaÅngermanland-
M
mästM
fre 17/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1, sprintHelsingborgs SOKSkåne131
natS
12/6
lör 18/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2, medelHelsingborgs SOKSkåne131
natM
12/6
Tre skåningar och en dansk, etapp 3, sprintHelsingborgs SOKSkåne130
natS
12/6
PreO i VästVänersborgs SK
Västergötlands OF
Västergötland18
P
natT
12/6
PreO i VästVänersborgs SK
Västergötlands OF
Västergötland18
P
natP
12/6
sön 19/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4, sprintHelsingborgs SOKSkåne133
natS
12/6
Skenesprinten, etapp 1Skene Sim o ISVästergötland7
natS
12/6
Skenesprinten, etapp 2Skene Sim o ISVästergötland7
natS
12/6
v 25mån 20/6
tis 21/6
ons 22/6 Norrbottens Cup, del 3, Orienteringsskytte i Älvsbyn, förkortad klassiskÄlvsby IF OKNorrbotten1
Y
natM
19/6
BrödkampenOckelbo OKGästrikland3
natL
15/6
DM, sprint, GotlandSvaide Roma SOKGotland-
mästS
tor 23/6
fre 24/6
lör 25/6
sön 26/6Idrefjällveckan, medel, SlättvålaIdrefjällens OKDalarna88
natM
19/6

Annonser