Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

103 tävlingar hittades mellan 2021-05-01 och 2021-05-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 17lör 1/5Tiomila i Valdemarsvik, individuella öppna klasserBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Söderköpings OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
0
distLK
Barkenträffen, dag 1, medelSmedjebackens OKDalarna0
natM
Hammarslaget, medelOK HammarenGästrikland0
natM
MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
0
natS
RSK-träffen Rydboholms SKVästergötland0
natM
SilverjaktenSala OKVästmanland0
natL
Tiomila i ValdemarsvikBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Söderköpings OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
12
natSLK
MåsenorienteringenOK MåsenSödermanland0
natM
ElitstafettenOK Tjärnen
Ärla IF
Södermanland77
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
sön 2/5Tiomila i ValdemarsvikBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Söderköpings OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
12
natSLK
ElitstafettenOK Tjärnen
Ärla IF
Södermanland77
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
Arosträffen, medelVästerås SOKVästmanland0
natMFlyttad
Barkenträffen, dag 2, medelSmedjebackens OKDalarna0
natM
Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
0
natM
NyköpingsorienteringenNyköpings OKSödermanland0
natL
Omega KortIK OmegaVästergötland0
natM
Veteranträffen i GästriklandÖsterfärnebo IFGästrikland0
natM
Solna OK:s medeldistansSolna OKStockholm0
natM
AnebyorienteringenSOK AnebySmåland0
distM
v 18mån 3/5
tis 4/5
ons 5/5LjungsbrosprintenOK SkogsströvarnaÖstergötland0
natSFlyttad
tor 6/5StorvikssprintenStorviks IFGästrikland0
natS
fre 7/5
lör 8/5DOL-kampen, dag 1, medelDalaportens OLDalarna0
natM
Gävleloppet, medelGävle OKGästrikland0
natM
Järladubbeln, långdistansJärla OrienteringStockholm0
natL
LagadalskampenFK FinnSmåland0
natM
RävdagenOK RävenVästergötland3
natM
TenhultsmedelnTenhults SOKSmåland0
natL
Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro Län0
natL
Ändå någotÅmåls OKBohuslän-Dal0
natM
Kolmårdsdubbeln, medelOK KolmårdenÖstergötland0
natM
Vårserien, #1Göteborgs OF
Sjövalla FK
Göteborg0
distL
sön 9/5DOL-kampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarna0
natM
Gävleloppet, långGävle OKGästrikland0
natL
Järladubbeln, medeldistansJärla OrienteringStockholm0
natM
KlemmingekampenOK KlemmingenSödermanland0
natM
NipstigenOK NipanÅngermanland0
natL
OK Älmes vårtävlingOK ÄlmeSmåland0
natM
PalmsprintenOK KontinentSkåne0
natS
SkärmenträffenOK SkärmenBohuslän-Dal0
natM
SOK:s nordiska medeldistansSkellefteå OKVästerbotten0
natM
TenhultslångenTenhults SOKSmåland0
natL
Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro Län0
natL
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskaveln , individuella öppna klasserOK KolmårdenÖstergötland0
distL
Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavlenOK KolmårdenÖstergötland0
natSL
Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland0
natMFlyttad
v 19mån 10/5
tis 11/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
ons 12/5
tor 13/5DM, sprint, VästergötlandFrämmestads IKVästergötland0
mästSFlyttad
DM, sprintstafett, VästergötlandFrämmestads IKVästergötland0
mästSFlyttad
Närkekvartetten, #1, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län0
natM
Vårserien, #2Göteborgs OF
Lerums SOK
Göteborg0
distL
Bjursåsluffen med elittest, långBjursås OKDalarna240
natLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 14/5IFK Hedemora, medelIFK Hedemora OKDalarna0
natM
Närkekvartetten, #2, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län0
natL
ÖrnsprintenSkogslöparnaÅngermanland0
natSFlyttad
lör 15/5 Närkekvartetten, #3, medelAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro Län0
natM
Renlunken OK RenenNorrbotten0
distM
Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanland0
natLFlyttad
Ungdomstrollet, GotlandVisborgs OKGotland0
distL
ÅrsundarundanÅrsunda IFGästrikland0
natM
Grönklittsmedeln med elittestIFK Mora OKDalarna268
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 16/5BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanland374
natMFlyttad
För-SM Orsa Grönklitt, stafettIFK Mora OKDalarna0
natSL
KalvdansenOK RenenNorrbotten0
distSM
Närkekvartetten, #4, långAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro Län0
natL
Sandvikens öppna kommunmästerskapÅrsunda IFGästrikland0
distL
Stöcksjö IS nationellaStöcksjö ISVästerbotten0
natL
Grönklittslången med elittestIFK Mora OKDalarna238
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 20mån 17/5
tis 18/5OK MangenOK MangenVärmland0
distL
Staffans minneBoxholms OKÖstergötland0
natSFlyttad
Ungdomsserien, kretsarrangemang #2Stockholms OFStockholm0
distL
ons 19/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 20/5
fre 21/5
lör 22/5DM, sprint, Bohuslän-DalStenungsunds OKBohuslän-Dal0
mästSFlyttad
DM, sprint, Gästrikland+UpplandOK Triangeln
Österfärnebo IF
Uppland
Gästrikland
0
mästSFlyttad
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStenungsunds OKBohuslän-Dal0
mästSSFlyttad
KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland0
distSL
Lidingö Sprint Weekend, dag 1IFK Lidingö SOKStockholm0
distS
Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpad0
natL
Vårserien, #3Göteborgs OF
Mölndal Outdoor IF
Göteborg0
distL
MTBO, DM, Sprint, SmålandEksjö SOKSmåland0
M
mästS
sön 23/5DM, sprint + sprintstafett, HallandFK Friskus-VarbergHalland0
mästSFlyttad
DM, sprint, ÖstergötlandOK MotalaÖstergötland0
mästSFlyttad
Lidingö Sprint Weekend, dag 2IFK Lidingö SOKStockholm0
distS
LundasprintenLunds OKSkåne0
natS
Tour de Medelpad, dag 2, medelSundsvalls OKMedelpad0
natL
Smålandscupen MTBOEksjö SOKSmåland0
M
distL
v 21mån 24/5
tis 25/5
ons 26/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 27/5
fre 28/5Sprinthelgen, etapp 1OK OrionBlekinge0
natS
StOF:s sommarläger, sprintJärla Orientering
OK Ravinen
Stockholm0
distS
lör 29/5Sprinthelgen, etapp 2 + JVM-test, sprintOK OrionBlekinge0
natS
Sprinthelgen, etapp 3OK OrionBlekinge0
natS
High Coast 2-days, medel + DM, medel, ÅngermanlandOK NolaskogsarnaÅngermanland0
natMFlyttad
MTBO, Svenska Cupen, #1, sprintEskilstuna OLSödermanland0
M
natS
MTBO, Svenska Cupen, #3, medelOK TrananVästergötland0
M
natM
World Maze RaceDalaportens OLDalarna7
natS
Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten0
natMFlyttad
Vårserien, #4Göteborgs OF
Göteborgs SK
IF Marin Väst
Göteborg0
distL
sön 30/5High Coast 2-days, långOK NolaskogsarnaÅngermanland0
natLFlyttad
LämmeltågetNässjö OKSmåland0
natSS
Melkers minneSödertälje-Nykvarn OFSödermanland0
natSSFlyttad
MTBO, Svenska Cupen, #2, medelEskilstuna OLSödermanland0
M
natM
MTBO, Svenska Cupen, #4, långOK TrananVästergötland0
M
natL
PreO, DM, SödermanlandSträngnäs-Malmby OLSödermanland0
P
mästPFlyttad
Älvsby IF OK:s vårtävling, långÄlvsby IF OKNorrbotten0
natL
Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten0
distMFlyttad
Öppet Skaraborgsmästerskap, sprintIF HagenVästergötland0
distS
StOF:s sommarläger, stafettJärla Orientering
OK Ravinen
Stockholm0
distSL
PekingduonMatteus SIÖstergötland0
natSM
v 22mån 31/5

Annonser

Skåne OF
Orienteringsmagasinet 1 kr