Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

103 tävlingar hittades mellan 2021-05-01 och 2021-05-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med avlysta områden för tävling inom kvalitetsnivå 1 (röd färg) och övriga områden för tävling inom nivå 2-3 (gul färg).

Du som avser delta i åldersklass på tävling inom kvalitetsnivåerna 1-3 får inte skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören.

Det betyder att du endast får vistas i och passera området på bestämda platser och tidpunkter. Det gäller också personer som inte själva avser delta i åldersklass på tävlingen, men som på ett eller annat sätt kan påverka tävlingens resultat.

För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 24 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 17lör 1/5Tiomila i Valdemarsvik, individuella öppna klasserBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Söderköpings OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
distLK
Barkenträffen, dag 1, medelSmedjebackens OKDalarna
natM
Hammarslaget, medelOK HammarenGästrikland
natM
MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natS
RSK-träffen Rydboholms SKVästergötland
natM
SilverjaktenSala OKVästmanland
natL
Tiomila i ValdemarsvikBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Söderköpings OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
natSLK
MåsenorienteringenOK MåsenSödermanland
natM
ElitstafettenOK Tjärnen
Ärla IF
Södermanland
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
sön 2/5Tiomila i ValdemarsvikBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Söderköpings OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
natSLK
ElitstafettenOK Tjärnen
Ärla IF
Södermanland
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
Arosträffen, medelVästerås SOKVästmanland
natMFlyttad
Barkenträffen, dag 2, medelSmedjebackens OKDalarna
natM
Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natM
NyköpingsorienteringenNyköpings OKSödermanland
natL
Omega KortIK OmegaVästergötland
natM
Veteranträffen i GästriklandÖsterfärnebo IFGästrikland
natM
Solna OK:s medeldistansSolna OKStockholm
natM
AnebyorienteringenSOK AnebySmåland
distM
v 18mån 3/5
tis 4/5
ons 5/5LjungsbrosprintenOK SkogsströvarnaÖstergötland
natSFlyttad
tor 6/5StorvikssprintenStorviks IFGästrikland
natS
fre 7/5
lör 8/5DOL-kampen, dag 1, medelDalaportens OLDalarna
natM
Gävleloppet, medelGävle OKGästrikland
natM
Järladubbeln, långdistansJärla OrienteringStockholm
natL
LagadalskampenFK FinnSmåland
natM
RävdagenOK RävenVästergötland
natM
TenhultsmedelnTenhults SOKSmåland
natL
Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro Län
natL
Ändå någotÅmåls OKBohuslän-Dal
natM
Kolmårdsdubbeln, medelOK KolmårdenÖstergötland
natM
Vårserien, #1Göteborgs OF
Sjövalla FK
Göteborg
distL
sön 9/5DOL-kampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarna
natM
Gävleloppet, långGävle OKGästrikland
natL
Järladubbeln, medeldistansJärla OrienteringStockholm
natM
KlemmingekampenOK KlemmingenSödermanland
natM
NipstigenOK NipanÅngermanland
natL
OK Älmes vårtävlingOK ÄlmeSmåland
natM
PalmsprintenOK KontinentSkåne
natS
SkärmenträffenOK SkärmenBohuslän-Dal
natM
SOK:s nordiska medeldistansSkellefteå OKVästerbotten
natM
TenhultslångenTenhults SOKSmåland
natL
Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro Län
natL
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskaveln , individuella öppna klasserOK KolmårdenÖstergötland
distL
Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavlenOK KolmårdenÖstergötland
natSL
Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland
natMFlyttad
v 19mån 10/5
tis 11/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distS
ons 12/5
tor 13/5DM, sprint, VästergötlandFrämmestads IKVästergötland
mästSFlyttad
DM, sprintstafett, VästergötlandFrämmestads IKVästergötland
mästSFlyttad
Närkekvartetten, #1, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natM
Vårserien, #2Göteborgs OF
Lerums SOK
Göteborg
distL
Bjursåsluffen med elittest, långBjursås OKDalarna
natLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 14/5IFK Hedemora, medelIFK Hedemora OKDalarna
natM
Närkekvartetten, #2, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natL
ÖrnsprintenSkogslöparnaÅngermanland
natSFlyttad
lör 15/5 Närkekvartetten, #3, medelAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro Län
natM
Renlunken OK RenenNorrbotten
distM
Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanland
natLFlyttad
Ungdomstrollet, GotlandVisborgs OKGotland
distL
ÅrsundarundanÅrsunda IFGästrikland
natM
Grönklittsmedeln med elittestIFK Mora OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 16/5BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanland
natMFlyttad
För-SM Orsa Grönklitt, stafettIFK Mora OKDalarna
natSL
KalvdansenOK RenenNorrbotten
distSM
Närkekvartetten, #4, långAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro Län
natL
Sandvikens öppna kommunmästerskapÅrsunda IFGästrikland
distL
Stöcksjö IS nationellaStöcksjö ISVästerbotten
natL
Grönklittslången med elittestIFK Mora OKDalarna
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 20mån 17/5
tis 18/5OK MangenOK MangenVärmland
distL
Staffans minneBoxholms OKÖstergötland
natSFlyttad
Ungdomsserien, kretsarrangemang #2Stockholms OFStockholm
distL
ons 19/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distS
tor 20/5
fre 21/5
lör 22/5DM, sprint, Bohuslän-DalStenungsunds OKBohuslän-Dal
mästSFlyttad
DM, sprint, Gästrikland+UpplandOK Triangeln
Österfärnebo IF
Uppland
Gästrikland
mästSFlyttad
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStenungsunds OKBohuslän-Dal
mästSSFlyttad
KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland
distSL
Lidingö Sprint Weekend, dag 1IFK Lidingö SOKStockholm
distS
Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpad
natL
Vårserien, #3Göteborgs OF
Mölndal Outdoor IF
Göteborg
distL
MTBO, DM, Sprint, SmålandEksjö SOKSmåland
M
mästS
sön 23/5DM, sprint + sprintstafett, HallandFK Friskus-VarbergHalland
mästSFlyttad
DM, sprint, ÖstergötlandOK MotalaÖstergötland
mästSFlyttad
Lidingö Sprint Weekend, dag 2IFK Lidingö SOKStockholm
distS
LundasprintenLunds OKSkåne
natS
Tour de Medelpad, dag 2, medelSundsvalls OKMedelpad
natL
Smålandscupen MTBOEksjö SOKSmåland
M
distL
v 21mån 24/5
tis 25/5
ons 26/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distS
tor 27/5
fre 28/5Sprinthelgen, etapp 1OK OrionBlekinge
natS
StOF:s sommarläger, sprintJärla Orientering
OK Ravinen
Stockholm
distS
lör 29/5Sprinthelgen, etapp 2 + JVM-test, sprintOK OrionBlekinge
natS
Sprinthelgen, etapp 3OK OrionBlekinge
natS
High Coast 2-days, medel + DM, medel, ÅngermanlandOK NolaskogsarnaÅngermanland
natMFlyttad
MTBO, Svenska Cupen, #1, sprintEskilstuna OLSödermanland
M
natS
MTBO, Svenska Cupen, #3, medelOK TrananVästergötland
M
natM
World Maze RaceDalaportens OLDalarna
natS
Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten
natMFlyttad
Vårserien, #4Göteborgs OF
Göteborgs SK
IF Marin Väst
Göteborg
distL
sön 30/5High Coast 2-days, långOK NolaskogsarnaÅngermanland
natLFlyttad
LämmeltågetNässjö OKSmåland
natSS
Melkers minneSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
natSSFlyttad
MTBO, Svenska Cupen, #2, medelEskilstuna OLSödermanland
M
natM
MTBO, Svenska Cupen, #4, långOK TrananVästergötland
M
natL
PreO, DM, SödermanlandSträngnäs-Malmby OLSödermanland
P
mästPFlyttad
Älvsby IF OK:s vårtävling, långÄlvsby IF OKNorrbotten
natL
Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten
distMFlyttad
Öppet Skaraborgsmästerskap, sprintIF HagenVästergötland
distS
StOF:s sommarläger, stafettJärla Orientering
OK Ravinen
Stockholm
distSL
PekingduonMatteus SIÖstergötland
natSM
v 22mån 31/5

Annonser

Bagheera