Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

58 tävlingar hittades mellan 2023-01-01 och 2023-12-31 med följande urval: Stockholm, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med avlysta områden för tävling inom kvalitetsnivå 1 (röd färg) och övriga områden för tävling inom nivå 2-3 (gul färg).

Du som avser delta i åldersklass på tävling inom kvalitetsnivåerna 1-3 får inte skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören.

Det betyder att du endast får vistas i och passera området på bestämda platser och tidpunkter. Det gäller också personer som inte själva avser delta i åldersklass på tävlingen, men som på ett eller annat sätt kan påverka tävlingens resultat.

För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 22 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 52sön 1/1
v 1mån 2/1
tis 3/1
ons 4/1
tor 5/1
fre 6/1
lör 7/1
sön 8/1
v 2mån 9/1
tis 10/1
ons 11/1Mareld Stockholm by Night, #3IFK Lidingö SOKStockholm
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 12/1
fre 13/1
lör 14/1
sön 15/1
v 3mån 16/1
tis 17/1
ons 18/1
tor 19/1
fre 20/1
lör 21/1
sön 22/1
v 4mån 23/1
tis 24/1
ons 25/1
tor 26/1
fre 27/1
lör 28/1SkidO, DM, Stockholm + Södermanland + Uppland, sprintSödermanlands OF
Täby OK
Upplands OF
Södermanland
Stockholm
Uppland
S
mästS
sön 29/1SkidO, DM, Stockholm + Södermanland + Uppland, medelSödermanlands OF
Täby OK
Upplands OF
Södermanland
Stockholm
Uppland
S
mästM
v 5mån 30/1
tis 31/1
ons 1/2
tor 2/2
fre 3/2
lör 4/2Stockholm Indoor Cup, dag 1Stockholms InomhusorienterareStockholm
distSResultat
sön 5/2Stockholm Indoor Cup, dag 2Stockholms InomhusorienterareStockholm
distSResultat
v 6mån 6/2
tis 7/2
ons 8/2Mareld Stockholm by Night, #4Attunda OKStockholm
distLN
5/2
Starttider
tor 9/2
fre 10/2
lör 11/2
sön 12/2
v 7mån 13/2
tis 14/2
ons 15/2
tor 16/2
fre 17/2
lör 18/2
sön 19/2
v 8mån 20/2
tis 21/2
ons 22/2
tor 23/2
fre 24/2
lör 25/2
sön 26/2
v 9mån 27/2
tis 28/2
ons 1/3
tor 2/3
fre 3/3
lör 4/3
sön 5/3
v 10mån 6/3
tis 7/3
ons 8/3Mareld Stockholm by Night, #5, finalSöders-TyresöStockholm
distLN
4/3
tor 9/3
fre 10/3
lör 11/3
sön 12/3
v 11mån 13/3
tis 14/3
ons 15/3
tor 16/3
fre 17/3Attunda OK, nattAttunda OKStockholm
distLN
12/3
lör 18/3Attunda OK, stafettAttunda OKStockholm
natSL
12/3
sön 19/3
v 12mån 20/3
tis 21/3
ons 22/3
tor 23/3
fre 24/3
lör 25/3
sön 26/3
v 13mån 27/3
tis 28/3
ons 29/3
tor 30/3
fre 31/3SumpnattaSundbybergs IKStockholm
distLN
lör 1/4
sön 2/4
v 14mån 3/4
tis 4/4
ons 5/4
tor 6/4
fre 7/4
lör 8/4
sön 9/4
v 15mån 10/4
tis 11/4
ons 12/4
tor 13/4
fre 14/4GrymnattaVäsby OKStockholm
natLN
9/4
lör 15/4
sön 16/4
v 16mån 17/4
tis 18/4
ons 19/4TiomilarepetOK Älvsjö-ÖrbyStockholm
distSLK
tor 20/4
fre 21/4
lör 22/4Skogsluffarnas medeldistansSkogsluffarnas OKStockholm
natM
sön 23/4Skarpnäcks långdistansSkarpnäcks OLStockholm
natL
v 17mån 24/4
tis 25/4
ons 26/4
tor 27/4
fre 28/4
lör 29/4Ravinens medeldistansOK RavinenStockholm
natM
sön 30/4Haninge SOK, långdistansHaninge SOKStockholm
natL
v 18mån 1/5IFK Lidingö SOKIFK Lidingö SOKStockholm
natM
tis 2/5
ons 3/5
tor 4/5Ungdomsserien kretstävlingar #1Stockholms OFStockholm
distL
fre 5/5
lör 6/5Järladubbeln, medeldistansJärla OrienteringStockholm
natM
sön 7/5Järladubbeln, långdistansJärla OrienteringStockholm
natL
v 19mån 8/5
tis 9/5
ons 10/5DM, sprint, StockholmSöders-TyresöStockholm
mästS
4/5
tor 11/5
fre 12/5
lör 13/5
sön 14/5
v 20mån 15/5
tis 16/5Ungdomsserien, kretstävlingar, #2Stockholms OFStockholm
distL
Ungdomsserien #2, krets Söder 4IFK EnskedeStockholm
distL
ons 17/5
tor 18/5
fre 19/5
lör 20/5
sön 21/5
v 21mån 22/5
tis 23/5
ons 24/5Stockholm City Cup #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distS
tor 25/5
fre 26/5
lör 27/5StOF:s sommarläger, sprintStockholms OFStockholm
distS
sön 28/5StOF:s sommarläger, stafettStockholms OFStockholm
distSL
v 22mån 29/5
tis 30/5
ons 31/5Stockholm City Cup #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distS
tor 1/6
fre 2/6
lör 3/6
sön 4/6
v 23mån 5/6
tis 6/6Centrum TeamsprintCentrum OKStockholm
distSS
ons 7/6Stockholm City Cup #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distS
tor 8/6
fre 9/6
lör 10/6
sön 11/6
v 24mån 12/6
tis 13/6
ons 14/6
tor 15/6
fre 16/6
lör 17/6
sön 18/6
v 25mån 19/6
tis 20/6
ons 21/6
tor 22/6
fre 23/6
lör 24/6
sön 25/6
v 26mån 26/6
tis 27/6
ons 28/6
tor 29/6
fre 30/6
lör 1/7
sön 2/7
v 27mån 3/7OK Ravinen Trekvällars, etapp 1, långOK RavinenStockholm
distL
tis 4/7OK Ravinen Trekvällars, etapp 2, medelOK RavinenStockholm
distM
ons 5/7OK Ravinen Trekvällars, etapp 3, långOK RavinenStockholm
distL
tor 6/7
fre 7/7
lör 8/7
sön 9/7
v 28mån 10/7
tis 11/7
ons 12/7
tor 13/7
fre 14/7
lör 15/7
sön 16/7
v 29mån 17/7
tis 18/7
ons 19/7
tor 20/7
fre 21/7
lör 22/7
sön 23/7
v 30mån 24/7
tis 25/7
ons 26/7
tor 27/7
fre 28/7
lör 29/7
sön 30/7
v 31mån 31/7
tis 1/8
ons 2/8
tor 3/8
fre 4/8
lör 5/8
sön 6/8
v 32mån 7/8
tis 8/8
ons 9/8
tor 10/8
fre 11/8
lör 12/8Snättringe/Hellas, dag 1, långHellas Orientering
Snättringe SK
Stockholm
natL
sön 13/8Snättringe/Hellas, dag 2, medelHellas Orientering
Snättringe SK
Stockholm
natM
v 33mån 14/8
tis 15/8
ons 16/8
tor 17/8
fre 18/8
lör 19/8
sön 20/8
v 34mån 21/8
tis 22/8
ons 23/8Ungdomsserien, regiontävling NSolna OKStockholm
distM
Ungdomsserien, regiontävling SOOK SödertörnStockholm
distM
Ungdomsserien, regiontävling SVSnättringe SKStockholm
distM
tor 24/8
fre 25/8
lör 26/8Väsby OK, medeldistansVäsby OKStockholm
natM
20/8
sön 27/8
v 35mån 28/8
tis 29/8
ons 30/8
tor 31/8
fre 1/9
lör 2/9DM, lång, StockholmAttunda OKStockholm
mästL
sön 3/9DM, medel, StockholmAttunda OK
Bromma-Vällingby SOK
Stockholm
mästM
v 36mån 4/9
tis 5/9
ons 6/9
tor 7/9
fre 8/9
lör 9/9Täbydubbeln, medeldistansTäby OKStockholm
natM
sön 10/9Täbydubbeln, långdistansTäby OKStockholm
natL
v 37mån 11/9
tis 12/9
ons 13/9
tor 14/9
fre 15/9
lör 16/9Ungdomsseriefinalen, StockholmIFK EnskedeStockholm
distS
sön 17/9
v 38mån 18/9
tis 19/9
ons 20/9
tor 21/9
fre 22/9DM, natt, StockholmMälarö SOKStockholm
mästLN
lör 23/9
sön 24/9DM, stafett, StockholmJärfälla OKStockholm
mästSL
v 39mån 25/9
tis 26/9
ons 27/9Natti NattiIFK EnskedeStockholm
distSN
tor 28/9
fre 29/9
lör 30/9ÖsteråkerskavlenOK ÖsteråkerStockholm
natSL
Österåkerskavlen, individuell medeldistans OK ÖsteråkerStockholm
natM
sön 1/10Waxholms OK, långdistansWaxholms OKStockholm
natL
v 40mån 2/10
tis 3/10
ons 4/10
tor 5/10
fre 6/10
lör 7/1025mannaIFK Tumba SOK
Tullinge SK
Stockholm
natSL
Motionsorientering 25mannaIFK Tumba SOK
Tullinge SK
Stockholm
natL
sön 8/1025mannamedelnIFK Tumba SOK
Tullinge SK
Stockholm
natM
v 41mån 9/10
tis 10/10
ons 11/10
tor 12/10
fre 13/10
lör 14/10
sön 15/10
v 42mån 16/10
tis 17/10
ons 18/10
tor 19/10
fre 20/10
lör 21/10
sön 22/10
v 43mån 23/10
tis 24/10
ons 25/10
tor 26/10
fre 27/10
lör 28/10
sön 29/10Gustavsbergs långdistansGustavsbergs OKStockholm
natL
v 44mån 30/10
tis 31/10
ons 1/11
tor 2/11
fre 3/11
lör 4/11
sön 5/11HöstlunkenSnättringe SKStockholm
distU
v 45mån 6/11
tis 7/11Pampas nattungdomstafettKarlbergs SIFStockholm
distSSN
ons 8/11
tor 9/11
fre 10/11
lör 11/11Novembertävlingarna, sprintJärfälla OK
Sundbybergs IK
Stockholm
distS
sön 12/11Novembertävlingarna, medelJärfälla OK
Sundbybergs IK
Stockholm
distM
v 46mån 13/11
tis 14/11
ons 15/11Mareld Stockholm by Night, #1OK ÖsteråkerStockholm
distLN
tor 16/11
fre 17/11
lör 18/11
sön 19/11
v 47mån 20/11
tis 21/11
ons 22/11
tor 23/11
fre 24/11
lör 25/11Stockholm RogainingOK RavinenStockholm
distPUK
sön 26/11
v 48mån 27/11
tis 28/11
ons 29/11
tor 30/11
fre 1/12
lör 2/12
sön 3/12
v 49mån 4/12
tis 5/12
ons 6/12
tor 7/12
fre 8/12
lör 9/12
sön 10/12
v 50mån 11/12
tis 12/12
ons 13/12Mareld Stockholm By Night, #2OK Södertörn
Stockholms OF
Stockholm
distLN
tor 14/12
fre 15/12
lör 16/12
sön 17/12
v 51mån 18/12
tis 19/12
ons 20/12
tor 21/12
fre 22/12
lör 23/12
sön 24/12
v 52mån 25/12
tis 26/12
ons 27/12
tor 28/12
fre 29/12
lör 30/12
sön 31/12

Annonser

Bagheera