Svenska Orienteringsförbundet

Gynnarnas juniorcup 2015-2016

Skriv ut

Slutställning efter 10 deltävlingar.

H20

Plac Namn Klubb
19/12
20/12
9/1
10/1
23/1
24/1
6/2
20/2
21/2
19/3
Totalt
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 60 60 (50) 60 (50) 60 60 60 360
2 Filip Jacobsson ÖSeT SkidO 60 60 50 50 60 (50) 60 340
3 Kalle Henriksson Gammelstads IF 50 30 45 45 45 45 260
4 Oskar Öqvist Bergnäsets AIK 30 36 40 40 40 40 226
5 Nils Henriksson Seskarö IF 40 50 36 40 50 216
6 Alexander Hörnquist Örnsköldsviks OK 50 50 50 150
7 Oscar Westin Sävast Ski Team IF 45 45 40 130
8 Adrian Dahlström IFK Mora OK 33 40 73
9 Gabriel Höjlind IFK Mora OK 36 33 69
9 Martin Persson Årsunda IF 36 33 69
11 Filip Grahn Hestra IF 45 45
12 Filip Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 36 36
13 Jesper Pettersson Älvsby IF OK 28 28
14 Johan Ahlström Sävast Ski Team IF 27 27

D20

Plac Namn Klubb
19/12
20/12
9/1
10/1
23/1
24/1
6/2
20/2
21/2
19/3
Totalt
1 Isabel Salén IFK Mora OK 60 60 60 60 60 60 360
2 Klara Yngvesson Umeå OK 50 50 50 (45) (40) (45) 50 50 (50) 60 310
3 Ida Nordlund Piteå IF 40 45 45 (36) 50 50 45 275
4 Ellen Sarenmark Leksands OK 45 60 50 45 60 260
5 Karin Håll HJS-Vansbro OK 36 36 40 36 50 198
6 Freja Vredin Umeå OK 33 33 45 40 151
7 Elsa Andersson Domnarvets GOIF 40 40 45 125
8 Signe Rosendahl OK Renen 30 40 36 106
9 Gabriella Gustafsson IK Vista 60 60
10 Erica Edman Säterbygdens OK 40 40
11 Johanna Henriksson OK Tisaren 36 36
12 Stefania Corradini IFK Mora OK 33 33
13 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 30 30

H18

Plac Namn Klubb
19/12
20/12
9/1
10/1
23/1
24/1
6/2
20/2
21/2
19/3
Totalt
1 Henning Sjökvist Stora Tuna IK SK 60 60 60 60 60 60 360
2 Robin Salén OK Renen 50 50 50 50 50 (45) (28) (50) 60 (45) 310
3 Lukas Deininger IFK Mora OK (30) (33) 40 45 (24) (26) 40 45 36 60 266
4 Simon Eriksson Umeå OK 33 30 30 36 60 50 (28) 239
5 Jesper Vikman OK Nolaskogsarna (27) 28 45 40 (27) (22) 40 40 33 226
6 Erik Tuuri Bergnäsets AIK 40 40 33 36 33 40 (27) 222
7 Gustaf Berglund IFK Mora OK 45 45 36 50 33 209
8 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 30 36 23 36 45 30 200
9 Emil Arvidsson Säterbygdens OK 26 27 33 (25) 33 33 40 192
10 Rasmus Wickbom Sävast Ski Team IF 45 27 45 50 167
11 Martin Granberg Piteå IF 36 36 40 28 140
12 Edvin Nordström Täby OK 28 33 21 36 118
13 Truls Lindholm Sundsvalls OK 28 26 25 79
14 Simon Dahlberg OK Nolaskogsarna 30 30 60
14 Jesper Svensk Stora Tuna IK SK 60 60
16 Jonas Toftered IF Rigor 23 27 50
17 Gustav Jonsson OK Tor 50 50
18 Harald Larsson Bergnäsets AIK 25 24 49
19 Waldemar Andersson OK Roslagen 36 36
20 Axel Jutterström IFK Mora OK 30 30
21 Johan Herbert Täby OK 27 27
22 Andreas Gustafsson IK Vista 24 24
23 Gustav Frænell Sundsvalls OK 20 20
24 Oliver Angelsiöö OK Linné 19 19
25 Rikard Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 18 18
26 Emil Karlsson Hestra IF 17 17
27 Fredrik Norlin IFK Mora OK 16 16
28 Oskar Edvardsson Järfälla OK 15 15
29 Martin Johansson Korsnäs IF OK 14 14

D18

Plac Namn Klubb
19/12
20/12
9/1
10/1
23/1
24/1
6/2
20/2
21/2
19/3
Totalt
1 Sofia Westin Sävast Ski Team IF 60 60 (50) 60 60 60 60 (60) (40) 360
2 Elin Lundgren Sävast Ski Team IF 50 (40) 60 50 50 50 50 (50) (27) 310
3 Elin Nordlund Piteå IF 45 50 45 33 45 60 278
4 Elin Håll HJS-Vansbro OK 45 40 45 40 45 45 (33) 260
5 Johanna Lundkvist OK Vargen 28 40 30 28 30 156
6 Kristina Tholerud Övertorneå IF 36 36 40 36 148
7 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 40 30 30 45 145
8 Hanna E Tuoremaa Sävast Ski Team IF 30 33 40 33 136
9 Sofia Berglund IFK Mora OK 36 36 60 132
10 Anna Herbert Täby OK 33 28 50 111
11 Vilma Berger Domnarvets GOIF 45 36 28 109
12 Emma Wiberg Skogslöparna 36 40 76
13 Sarah Persson Åtvidabergs IF 50 50
14 Emelie Brudin IFK Mora OK 45 45
15 Beatrice Söderlind Örnsköldsviks OK 40 40

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2015-12-19 SkidO, OBS-tävling juniorcup, Boden, medel I 19 IF, Sävast Ski Team IF medel
2015-12-20 SkidO, OBS-tävling juniorcup, Boden, lång I 19 IF, Sävast Ski Team IF lång
2016-01-09 SkidO Sprint IK Jarl Rättvik, Leksands OK sprint
2016-01-10 SkidO Lång IK Jarl Rättvik, Leksands OK lång
2016-01-23 OK Renen, Nationell tävling, juniorlandskamp OK Renen sprint
2016-01-24 OK Renen, Nationell tävling, juniorlandskamp OK Renen medel
2016-02-06 SkidO, SM, medel IFK Mora OK, Älvdalens IF OK medel
2016-02-20 High Coast Ski-O, sprint OK Nolaskogsarna sprint
2016-02-21 High Coast Ski-O, lång OK Nolaskogsarna lång
2016-03-19 SkidO, SM/USM/VSM, sprint Älvsby IF OK sprint

Annonser