Svenska Orienteringsförbundet

Veteranserien 2019

Skriv ut

Ställning efter 17 av 19 deltävlingar.

Veteranserien för Örebro Län 2019 är en serie i syfte att entusiasmera fler att vara med på våra träningstävlingar.
I serien ges man poäng även för deltagande utan resultat så mycket deltagande kan också ge bra poäng.

Kort-korta

Plac Namn Klubb
21/3
28/3
4/4
11/4
25/4
2/5
9/5
16/5
23/5
8/8
15/8
22/8
29/8
5/9
12/9
19/9
26/9
3/10
10/10
Totalt
1 Samuel Eriksson OK Letstigen 17 17 20 13 20 15 20 20 14 14 15 185
2 Tage Persson Fellingsbro GOIF 20 20 20 15 20 20 20 20 20 175
3 Bo Carlsson OK Tisaren 15 15 12 17 12 14 13 11 17 14 140
4 Olov Lagerström OK Tisaren 14 8 15 11 17 15 12 92
5 Carl-Gustaf Mattsson OK Tisaren 13 1 15 1 17 15 13 75
6 Birgitta Andrén OK Tisaren 11 13 17 11 52
7 Maj-Britt Lovang Hagaby GoIF Örebro 12 14 10 13 1 50
8 Per Ljungström OK Djerf 20 17 37
9 Gunnar Nyman OK Djerf 17 15 32
10 Sofia Halldin KFUM Örebro OK 20 20
10 Ann-Sofi Sjöberg Lindebygdens OK 20 20
12 Astrid Sillén OK Linné 17 17
12 Klara Thybeck Lindebygdens OK 17 17
12 Bengt Holgersson OK Tisaren 17 17
12 Marita Karlsson OK Alferna 17 17
12 Viktor Sjöberg Lindebygdens OK 17 17
12 Anders Holmberg Lindebygdens OK 17 17
18 Felicia Sjöbeerg Lindebygdens OK 15 15
18 Berit Ivarsson OK Skogshjortarna 15 15
18 Marianne Dahlberg OK Alferna 15 15
21 Inga Holmström OK Milan 14 14
21 Maud Ekbom Kristinehamns OK 14 14
21 Barbro Persson OK Milan 14 14
21 Karl Ekström OK Alferna 14 14
25 Nordzell Björn KFUM Örebro OK 1 12 13
25 Bo Kempegård OK Järnbärarna 13 13
25 Ulf Sandell Umeå OK 13 13
25 Ingvar Hultman OK Milan 13 13
25 Laila Sunesson Almby IK 13 13
30 Jan Uniosson OK Milan 12 12
30 Elsa Nilsson Hällefors OK 12 12
32 Björn Nordzell KFUM Örebro OK 9 1 1 11
32 Torsten Bergsten Garphyttans IF 11 11
34 Olle Häggbom KFUM 10 10
34 Olle Jacobson OK Tor 10 10
36 Erik Arlebo KFUM Örebro OK 9 9
36 Magnus Jarl Klubblös 8 1 9
36 Göran Björk KFUM Örebro OK 9 9
39 Moa Arlebo KFUM Örebro OK 8 8
40 Lars Arlebo KFUM Örebro OK 7 7
41 Lena Ljunggren OK Alferna 1 1 2
41 Sigurd Hallor OK Milan 1 1 2
43 Jan-Olof Sandell OK Milan 1 1
43 KG Mattson OK Tisaren 1 1
43 Lars Broström Degerfors OK 1 1

Korta

Plac Namn Klubb
21/3
28/3
4/4
11/4
25/4
2/5
9/5
16/5
23/5
8/8
15/8
22/8
29/8
5/9
12/9
19/9
26/9
3/10
10/10
Totalt
1 Lars Broström Degerfors OK 17 14 15 1 12 14 1 20 9 20 14 3 20 160
2 Nils Mogren Hällefors OK 1 4 2 15 12 15 2 2 15 11 13 12 14 118
3 Anders Sjögren Hagaby GoIF Örebro 5 10 12 11 20 2 17 15 5 11 8 116
4 Anna-Lena Lundell Gävle OK 10 15 20 11 8 8 17 9 17 115
5 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 9 12 6 13 11 17 13 4 12 14 111
6 Nils-Göran Lindén Fellingsbro GOIF 3 20 17 14 14 11 10 5 94
7 Bengt Kammerland OK Milan 17 4 5 8 14 14 9 2 1 2 6 11 93
7 Britt-Marie Eklöf OK Milan 11 20 4 10 8 4 9 15 12 93
9 Eleonor Grönvall KFUM Örebro OK 10 5 2 4 11 12 2 9 2 11 3 7 9 87
10 Östen Eklöf OK Milan 13 17 12 15 10 2 15 84
11 Jörgen Holmström OK Milan 12 3 2 1 7 3 3 13 6 14 2 14 80
12 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 7 14 10 1 8 13 13 10 76
13 Inga Holmström OK Milan 14 8 8 10 11 7 3 12 73
14 Stig Nilsson OK Djerf 20 17 17 17 71
15 Inger Ljungström OK Djerf 2 1 2 3 8 2 10 8 6 5 2 2 9 60
16 Lars Jellvert Fellingsbro GOIF 3 4 13 2 15 6 11 2 56
17 Erik Oskarsson Hagaby GoIF Örebro 17 17 20 54
17 Jerry Säll Hagaby GoIF Örebro 14 20 20 54
19 Tore Martinsson Degerfors OK 13 20 20 53
20 Sune Johansson KFUM Örebro OK 7 10 2 11 6 12 48
21 Börje Nordin Askersunds OK 13 17 13 2 45
22 Roger Gustafsson OK Tisaren 2 7 2 4 2 13 2 2 1 2 2 2 2 43
23 Monica Aronsson OK Alferna 4 2 2 2 10 2 12 2 6 42
24 Ulla Jonhed KFUM Örebro OK 2 14 6 12 2 5 41
25 Lars Ivan Carlsson Lindebygdens OK 2 6 10 4 7 2 4 2 2 39
25 Hans Jonhed KFUM Örebro OK 2 13 5 10 2 7 39
27 Karl Ekström OK Alferna 2 6 1 2 2 4 8 2 1 2 2 2 2 36
28 Elisabeth Eriksson OK Milan 2 2 9 2 2 5 2 1 2 1 7 35
28 Per Sundberg Gävle OK 15 20 35
30 Torbjörn Andrén OK Tisaren 11 15 7 33
31 Ulla Lindegren OK Tylöskog 2 2 8 2 10 2 2 2 2 32
32 Lena Lindgren OK Järnbärarna 2 2 2 2 2 2 5 2 2 (1) 2 2 2 2 2 31
33 Leif Gödecke OK Tylöskog 15 14 29
34 Bengt Holgersson OK Tisaren 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 (2) (2) 28
35 Lars Lindegren OK Tylöskog 2 2 2 7 9 2 2 2 28
36 Britt-Marie Åberg OK Tisaren 2 2 1 2 2 4 2 2 2 2 2 2 2 27
37 Marianne Dahlberg OK Alferna 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 26
37 Kjell Larsson OK Alferna 2 2 1 3 6 2 2 2 2 2 1 1 26
39 Bengt-Åke Holgersson OK Tisaren 12 13 25
39 Larsåke Göransson Almby IK 7 3 3 8 2 2 25
41 Torsten Bergsten Garphyttans IF 2 2 11 5 2 2 24
42 Hjalmar Nordquist OK Järnbärarna 1 17 2 2 22
42 Nils-Erik Lovang Hagaby GoIF Örebro 8 2 7 3 2 22
42 Gunilla Hvatz-Larsson Hagaby GoIF Örebro 8 2 6 2 4 22
42 Birgitta Björk KFUM Örebro OK 2 2 7 5 2 2 2 22
46 Evy Ekström OK Alferna 2 2 2 2 4 2 1 2 2 2 21
47 Karin Jansson OK Fryksdalen 20 20
47 Ella Jacobson OK Tor 20 20
47 Kjell Eriksson OK Djerf 20 20
50 Lars Albertsson OK Tylöskog 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 19
51 Lars Arlebo KFUM Örebro OK 13 5 18
51 Roland Rohde Fellingsbro GOIF 2 2 11 3 18
53 Agneta Hasselkvist OK Milan 17 17
53 Margareta Nylin OK Tisaren 9 8 17
53 Börje Nordin Askersunds OK 17 17
56 Rolf Helmersson Lindebygdens OK 2 2 12 16
56 Ingvar Eriksson OK Tisaren 4 10 2 16
58 Siv Frodin Köping-Kolsva OK 15 15
58 Gert Ingvarsson Lindebygdens OK 15 15
58 Eva-Britt Ahlman Västerbergslagens OL 2 13 15
58 Nils-Olov Åsman KFUM Örebro OK 15 15
58 Lennart Lindgren OK Järnbärarna 15 15
63 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 2 2 2 6 2 14
63 Stig Larsson Hagaby GoIF Örebro 9 2 3 14
63 Barbro Möllberg Arboga OK 14 14
66 Östen Andersson Västerbergslagens OL 13 13
66 Gert Ivarsson OK Skogshjortarna 13 13
68 Gunnel Gillenäs Kristinehamns OK 11 11
69 Maud Mossberg OK Järnbärarna 2 8 10
69 Lars Karlsson OK Tisaren 10 10
69 Börje Müller Kristinehamns OK 10 10
72 Bo Anders Charles Ljungdahl OK Letstigen 9 9
72 Lennart Mikaelsson Kristinehamns OK 9 9
72 Åke Andersson Västerbergslagens OL 9 9
72 Per Gustavsson OK Roxen 9 9
72 Bengt-Olof Kask OK Tisaren 2 2 5 9
72 Jan Unosson OK Milan 5 2 2 9
78 Karin Östlin OK Milan 2 6 8
78 Johnny Erixon Fellingsbro GOIF 2 2 2 2 8
80 Thomas Johansson Almby IK 7 7
80 Ethel Nord Lindebygdens OK 2 1 2 2 7
80 Unosson Jan OK Milan 5 2 7
80 Lennart Javelius Hagaby GoIF Örebro 7 7
80 Karl Henrik Lovang IF Thor 7 7
80 Lovisa Thybeck Lindebygdens OK 7 7
86 Lars Göransson Almby IK 2 2 2 6
86 Tommy Haglund KFUM Örebro OK 6 6
86 Messing Alf OK Tisaren 6 6
89 Karin Creutzer Blomgren OK Tyr 5 5
90 P-Odell OK Alferna 2 2 4
90 Tomas Reinholdsson KFUM Örebro OK 2 2 4
90 Arne Yngström Hagaby GoIF Örebro 2 2 4
90 Anna Dahl Laxå OK 4 4
94 Jan Unosson OK Milan 3 3
94 Jan Unosson Klubblös 2 1 3
94 Maja-Stina Gustavsson OK Roxen 1 2 3
94 Lars-Ove Nyquist Hagaby GoIF Örebro 2 1 3
94 Anders Holmberg Lindebygdens OK 3 3
94 Leif Hjulström OK Milan 1 2 3
100 Edvin Lindh OK Milan 2 2
100 Bo Klerne OK Tisaren 2 2
100 Lars Wennerström Hällefors OK 1 1 2
100 Åke Ivansson Degerfors OK 1 1 2
100 Astrid Jacobson OK Tor 2 2
100 Johan Eriksson Grangärde OK 2 2
100 Viveca Jernstedt Kristinehamns OK 2 2
100 Jan-Ove Gabrielsson Almby IK 2 2
100 Reinlholdsson Thomas KFUM Örebro OK 2 2
100 Lars-Göran Jonsson OK Tisaren 2 2
100 Bo Hävert Degerfors OK 2 2
100 Sten Sundin OK Tisaren 2 2
100 Irma Bjärud Västerbergslagens OL 2 2
100 Roger Andersson Kristinehamns OK 2 2
100 Marianne Haglund OK Djerf 2 2
100 Arvo Hyvönen Skattkärrs SOK 2 2
100 JanSundqvist OK Alferna 2 2
117 Olle Häggbom KFUM Örebro OK 1 1
117 Fredriksson Bjarne Hällefors OK 1 1

Mellan

Plac Namn Klubb
21/3
28/3
4/4
11/4
25/4
2/5
9/5
16/5
23/5
8/8
15/8
22/8
29/8
5/9
12/9
19/9
26/9
3/10
10/10
Totalt
1 Ulf Nordzell OK Djerf 12 10 14 14 17 20 17 14 12 13 20 6 169
2 Runo Johansson Kristinehamns OK 15 13 10 12 20 6 14 10 9 11 12 9 (2) 13 8 162
3 Weine Fredriksson KFUM Örebro OK 15 20 20 12 17 11 14 17 2 128
4 Hans Helmersson Lindebygdens OK 20 20 17 20 20 20 10 127
5 Christer Nälemark OK Djerf 5 1 13 17 20 1 17 8 8 10 2 11 113
6 Kenneth Israelsson OK Milan 14 1 17 17 11 15 8 3 7 2 95
7 Kurt Åberg OK Tisaren 6 9 5 11 13 11 12 5 10 2 2 7 93
8 Göran Larsson Degerfors OK 20 15 14 11 3 12 75
9 Stefan Öberg OK Milan 17 14 10 15 8 4 68
10 Lennart Lindgren OK Järnbärarna 12 3 8 7 8 4 9 2 2 2 2 5 2 66
11 Mats V. Eriksson Hagaby GoIF Örebro 17 15 17 2 14 65
12 Ann-Britt Göransson Almby IK 13 4 9 15 13 5 59
13 Kjell Eriksson OK Djerf 15 14 15 1 13 58
13 Morgan Svensson OK Tisaren 15 12 14 17 58
15 Kenneth Karlberg Hagaby GoIF Örebro 8 4 9 4 9 7 2 10 2 2 57
15 Stig Nilsson OK Djerf 9 2 9 9 6 14 2 4 2 57
15 Gerd Uppsäll-Larsson Hagaby GoIF Örebro 7 11 2 10 2 11 1 2 2 6 2 1 57
15 Stig Israelsson OK Tylöskog 1 13 8 15 12 1 2 5 57
19 Ingvar Halldin OK Tylöskog 5 7 3 6 8 2 3 8 1 7 2 2 2 56
20 Ove Johansson OK Järnbärarna 2 11 2 9 5 6 2 10 2 1 3 2 55
20 Gert Ingvarsson Lindebygdens OK 10 2 6 1 10 13 5 2 2 2 2 55
22 Peter Östlund OK Milan 11 11 17 10 49
23 eif Toresson OK Tisaren 8 7 7 2 13 2 7 46
24 Per-Åke Hull Almby IK 15 15 10 40
25 Lars Törnblom Hällefors OK 3 10 13 6 2 2 2 38
25 Lennart Lundh OK Tisaren 14 13 11 38
27 Robert Larsson Hagaby GoIF Örebro 14 13 5 2 2 36
27 Åke Mossberg OK Milan 12 10 14 36
27 Peter Åslund KFUM Örebro OK 20 1 15 36
30 Birgitta Arlebo KFUM Örebro OK 2 2 2 2 2 2 2 2 6 2 1 2 2 2 31
30 Jens Törnmarck Askersunds OK 2 1 14 2 4 3 5 31
32 Kjell Blomkvist Hagaby GoIF Örebro 2 13 4 1 8 2 30
32 Bo Pettersson KFUM Örebro OK 6 11 4 9 30
32 Lennart Javelius Hagaby GoIF Örebro 3 2 2 12 2 2 7 30
35 Roland Nord Lindebygdens OK 10 12 7 29
36 Mona Hull Almby IK 2 5 2 3 2 12 2 28
37 Leif Eriksson OK Tisaren 2 2 2 5 2 2 2 2 2 2 2 2 27
37 Johnny Brandt Hällefors OK 7 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 27
39 Bengt Åke Holgersson OK Tisaren 2 2 2 2 2 5 3 2 2 2 2 26
39 Rolf Persson OK Milan 2 2 2 2 2 2 1 7 1 1 2 2 26
41 Per Sundberg Gävle OK 2 8 2 1 2 3 5 2 25
42 Anders Robertsson Almby IK 17 6 23
43 Lars Karlsson Almby IK 13 9 22
44 Roger Persson OK Tylöskog 1 2 1 1 1 11 2 2 21
45 Leif Hjulström OK Milan 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 20
45 Alf Lindberg Köping-Kolsva OK 20 20
45 Örjan Svahn IFK Mora OK 20 20
45 Hans Persson OK Älgen 20 20
45 Barbro Isaksson OK Tisaren 20 20
50 Ingvar Eriksson OK Tisaren 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 19
50 Nils-Olov Åsman KFUM Örebro OK 4 2 2 2 2 3 2 2 19
52 Agneta Hasselkvist OK Milan 2 2 2 1 2 1 2 4 2 18
53 Bo Davidsson Solna OK 2 15 17
53 Yngve Johansson Hagaby GoIF Örebro 17 17
53 Leif Efraimsson Motala AIF OL 17 17
53 Lars Arlebo KFUM Örebro OK 2 2 2 2 2 1 2 2 2 17
57 Jan Gunnarsson Hällefors OK 14 2 16
58 Per-Erik Gustafsson Lindebygdens OK 15 15
58 Lars Ivan Carlsson Lindebygdens OK 9 2 2 2 15
58 Göran Andersson OK Tylöskog 15 15
61 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 2 6 1 1 1 2 1 14
61 Lars Holmgren OK Tylöskog 2 4 2 2 2 2 14
61 Olle Häggbom KFUM 2 2 2 2 2 2 2 14
64 Lars Dahlström Västerbergslagens OL 4 9 13
64 Tore Martinsson Degerfors OK 4 9 13
64 Bo Magnusson KFUM Örebro OK 13 13
64 Håkan Mossberg OK Järnbärarna 7 6 13
68 Lars-Tommy Andersson Västerbergslagens OL 2 10 12
68 Roland Berg Säterbygdens OK 12 12
68 Anders Elofsson OK Djerf 12 12
68 Tomas Dömstedt OK Letstigen 8 2 2 12
68 Paavo Ylikiiskilä OK Fryksdalen 12 12
73 Harry Enberg Västerbergslagens OL 11 11
73 Jessica Korkeakoski OK Milan 11 11
73 Holmgren Lars OK Tylöskog 7 2 2 11
76 Lars-Inge Wixner Hagaby GoIF Örebro 2 8 10
76 Jerry Säll Hagaby GoIF Örebro 6 2 2 10
78 Elisabeth Eriksson OK Milan 2 2 1 2 2 9
78 Håkan Svensson Almby IK 2 5 2 9
78 Hjalmar Nordquist OK Järnbärarna 2 1 1 2 2 1 9
81 Larseric Larsson Degerfors OK 2 2 2 2 8
81 Benny Fredriksson Klubblös 4 2 2 8
81 Sture Björk OK Kåre 8 8
84 Gunnar Haglund OK Milan 2 5 7
84 Lena Petresi Västerbergslagens OL 7 7
86 Lars Holmgren OK Tylöskog 6 6
86 Maud Mossberg OK Järnbärarna 2 2 2 6
86 Torbjörn Andrén OK Tisaren 4 2 6
86 Åke Gustavsson OK Älgen 6 6
86 Gunilla Sandström Almby IK 2 2 2 6
91 Margareta Nylin OK Tisaren 1 2 2 5
91 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 3 2 5
93 Per Gustavsson OK Roxen 2 2 4
93 Lars-Göran Jonsson OK Tisaren 2 2 4
93 Hans Wester OK Järnbärarna 2 2 4
93 Tord Lidström Hagaby GoIF Örebro 2 2 4
93 Bo Gustafsson Kristinehamns OK 4 4
93 Per Höglund OK Milan 2 2 4
93 Bo Hävert Degerfors OK 2 2 4
100 Folke Nyström Västerbergslagens OL 3 3
100 Christer Gillenäs Kristinehamns OK 3 3
100 Tommy Haglund KFUM Örebro OK 2 1 3
100 Leif Johansson OK Milan 3 3
100 Inga Holmström OK Milan 2 1 3
100 Sune Johansson KFUM Örebro OK 1 2 3
106 Ninni Carlsson Stora Tuna OK 2 2
106 Arne Andersson OK Motala 2 2
106 Johan Eriksson Grangärde OK 2 2
106 Bo Höök OK Tisaren 2 2
106 Tobias Östlund OK Djerf 2 2
106 Karin Jansson OK Fryksdalen 2 2
106 Britt Gunnarsson Kristinehamns OK 2 2
106 Östen Eklöf OK Milan 2 2
106 Bengt Östlund OK Roxen 2 2
106 Monica Aronsson OK Alferna 2 2
106 Per-Erik Andrén OK Tisaren 2 2
106 Jörgen Holmström OK Milan 2 2
106 Leif Salin OK Tyr 2 2
106 Svante Nyström Västerbergslagens OL 2 2
106 Helena Björzén Lindebygdens OK 2 2
106 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 2 2
106 Marit Nilsson Kils OK 2 2
106 Nils-Erik Lovang Hagaby GoIF Örebro 2 2
106 Inge Löwegren Katrineholms OK 2 2
106 Maja-Stina Gustavsson OK Roxen 2 2
106 Barbro Östlund OK Roxen 2 2
106 Leif Hasselström Motala AIF OL 2 2
106 Leif Gödecke OK Tylöskog 2 2
106 Bo Göran Höök OK Tisaren 2 2
130 Rolf Bjärud Västerbergslagens OL 1 1
130 Deltagare 87 1 1
130 Deltagare 88 1 1
130 Lars Karlsson OK Tisaren 1 1

Långa

Plac Namn Klubb
21/3
28/3
4/4
11/4
25/4
2/5
9/5
16/5
23/5
8/8
15/8
22/8
29/8
5/9
12/9
19/9
26/9
3/10
10/10
Totalt
1 Karl-Åke Ryno OK Tisaren 10 20 14 17 15 (8) 20 14 10 11 13 17 15 15 13 204
2 Nils-Olof Bodin Almby IK 14 13 17 15 12 13 (11) 12 14 20 17 15 12 (10) 17 12 203
3 Mats Nylin OK Tisaren 6 10 14 9 17 12 10 15 20 17 11 12 20 173
4 Anders Robertsson Almby IK 7 15 11 14 3 14 12 10 13 9 12 10 7 10 147
5 Per-Åke Hull Almby IK 3 15 10 14 15 13 11 15 6 10 9 121
6 Karl-Göran Wahlström Almby IK 4 14 9 9 1 1 9 9 1 9 13 7 13 99