Sat 13/2 | SkidO, DM, lång, Södermanland/Stockholm | Ärla IF | Södermanland | S | champs | | L | | | |
Sun 14/2 | SkidO, DM, sprint, Södermanland | Ärla IF Kjula IF | Södermanland | S | champs | | S | | | |
Fri 18/3 | Nyköpingsnatten | Nyköpings OK | Södermanland | | reg | | L | N | | |
Sat 19/3 | Nyköpingsorienteringen | Nyköpings OK | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 20/3 | Måsenstafetten | OK Måsen | Södermanland | | nat | R | L | | | |
Sun 20/3 | Måsenstafetten, individuella öppna motionsklasser | OK Måsen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Fri 25/3 | Påskorienteringen | Kjula IF | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sat 26/3 | Kringelträffen | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | | M | | | |
Fri 1/4 | Svartnatta | Katrineholms OK Vingåkers OK | Södermanland | | nat | R | M | N | | |
Sat 2/4 | Mälarmårdsdubbeln, medel | Katrineholms OK OK Tjärnen | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 3/4 | Mälarmårdsdubbeln, lång | Katrineholms OK OK Tjärnen | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sat 9/4 | OK Tors ungdomstävling | OK Tor | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 10/4 | Torfejden, lång/medel (ungdomar sprint) | OK Tor | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sat 16/4 - Sun 17/4 | Stigtomtakavlen | OK Hällen | Södermanland | | nat | R | L | C | | |
Sun 17/4 | Stigtomtakavlen, öppna individuella motionsklasser | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Sat 30/4 | Gripträffen | OK Grip | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 1/5 | Klemmingekampen | OK Klemmingen | Södermanland | | nat | | L | | | |
Thu 5/5 | MtbO, Tour de Stockholm, dag 1, masstart, lång | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | nat | | L | | | |
Sat 7/5 | MtbO, Tour de Stockholm, dag 3, Svenska Cupen, #1, medel | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | nat | | M | | | |
Fri 27/5 | DM, sprint, Södermanland | OK Måsen | Södermanland | | champs | | S | | | |
Sat 28/5 | OK Måsens ungdomstävling | OK Måsen | Södermanland | | reg | | M | | | |
Tue 31/5 | Torsprinten - Eskilstuna Sprint Cup | OK Tor | Södermanland | | reg | | S | | | |
Fri 1/7 - Sun 3/7 | Eskilstuna Weekend | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sat 2/7 | SM, ultralång distans | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | champs | | U | | | |
Mon 1/8 | OK Hällens 3-dagars, dag 1, medel | OK Hällen | Södermanland | | reg | | M | | | |
Tue 2/8 | OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Wed 3/8 | OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Sun 14/8 | Eskilstunaorienteringen | Eskilstuna OL | Södermanland | | nat | | L | | | |
Wed 17/8 | Melkers minne | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | R | L | | | |
Sat 27/8 | OK Tor-kampen | OK Tor | Södermanland | | reg | | M | | | |
Fri 2/9 | DM, natt, Södermanland | Ärla IF | Södermanland | | champs | | L | N | | |
Sun 4/9 | DM, lång, Södermanland | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | champs | | L | | | |
Sat 10/9 | DM, medel, Södermanland | Södertälje IF | Södermanland | | champs | | M | | | |
Sun 11/9 | DM, stafett, Södermanland + Stockholm | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | champs | R | L | | | |
Sun 11/9 | DM, stafett, Södermanland + Stockholm, individuella öppna klasser | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | reg | | M | | | |
Sun 18/9 | Trosa skogslopp | Trosabygdens OK | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sat 22/10 | PreO, DM, Södermanland | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | T | champs | | L | | | |