Sun 20/1 | SkidO, DM, lång, Södermanland | Ärla IF | Södermanland | S | champs | | L | | | |
Sat 16/2 | SkidO, DM, medel, Södermanland | Kjula IF | Södermanland | S | champs | | M | | | |
Sun 17/2 | SkidO, DM, lång, Södermanland + Stockholm | Ärla IF | Södermanland | S | champs | | L | | | |
Fri 22/3 | Nyköpingsnatten | Nyköpings OK | Södermanland | | reg | | L | N | | |
Sat 23/3 | Nyköpingsorienteringen | Nyköpings OK | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 24/3 | Måsenstafetten | OK Måsen | Södermanland | | nat | R | L | | | |
Sun 24/3 | Måsenstafetten, individuella öppna klasser | OK Måsen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Sat 30/3 | Kringelträffen, dag 1 | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 31/3 | Kringelträffen, dag 2 | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 31/3 | MTBO, DM, Södermanland + Stockholm och Kringelträffen | Södermanlands OF Södertälje-Nykvarn OF Stockholms OF | Södermanland Stockholm | M | nat | | M | | | |
Sat 6/4 | OK Tors ungdomstävling | OK Tor | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 7/4 | Torfejden | OK Tor | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sat 13/4 | Strängnäsdubbeln, medel | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 14/4 | Strängnäsdubbeln, lång | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | nat | | L | | | |
Thu 18/4 | Svartnatta | Ärla IF | Södermanland | | nat | R | L | N | | |
Fri 19/4 | Påskorienteringen | Kjula IF | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 21/4 | OK Klemmingen/Södertälje IF, lång | OK Klemmingen Södertälje IF | Södermanland | | nat | | L | | | |
Mon 22/4 | OK Klemmingen/Södertälje IF, medel | OK Klemmingen Södertälje IF | Södermanland | | nat | | M | | | |
Wed 1/5 | Trosa Skogslopp | Trosabygdens OK | Södermanland | | nat | | M | | | |
Tue 18/6 | Melkers Minne | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | R | M | | | |
Fri 5/7 - Sun 7/7 | Eskilstuna Weekend | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | M | | | |
Mon 29/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 1, medel | OK Hällen | Södermanland | | reg | | M | | | |
Tue 30/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Wed 31/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Sat 24/8 | PreO, Vingåker | Vingåkers OK | Södermanland | T | nat | | P | | | |
Sun 25/8 | PreO, Vingåker | Vingåkers OK | Södermanland | T | nat | | P | | | |
Sun 25/8 | DM, sprint, Södermanland | OK Tor | Södermanland | | champs | | S | | | |
Sat 31/8 | DM, medel, Södermanland | Ärla IF | Södermanland | | champs | | M | | | |
Sun 1/9 | DM, lång, Södermanland | OK Klemmingen | Södermanland | | champs | | L | | | |
Fri 6/9 | DM, natt, Stockholm + Södermanland | OK Södertörn Södermanlands OF Stockholms OF | Stockholm Södermanland | | champs | | L | N | | |
Sun 8/9 | DM, stafett, Södermanland + Västmanland | Eskilstuna OL Västmanlands OF | Södermanland Västmanland | | champs | R | L | | | |
Sun 8/9 | DM, stafett, Södermanland + Västmanland, individuella öppna klasser | Eskilstuna OL | Södermanland | | reg | | L | | | |
Sat 21/9 | Mälarmårdsdubbeln, medel | Katrineholms OK OK Tjärnen | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 22/9 | Mälarmårdsdubbeln, lång | Katrineholms OK OK Tjärnen | Södermanland | | nat | | L | | | |