sön 6/1 | Skigo Cup 3 | I 19 IF Sävast Ski Team IF | Norrbotten | S | dist | | S | | | |
sön 6/1 | Skigo Cup 4 | I 19 IF Sävast Ski Team IF | Norrbotten | S | dist | | M | N | | |
lör 2/2 | Skigo Cup 5 | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
sön 3/2 | Skigo Cup 6 | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | L | | | |
lör 9/2 | Sprint DM Norrbotten + Skigo Cup 7 | Övertorneå IF | Norrbotten | S | mäst | | S | | | |
lör 9/2 | Parsprint | Övertorneå IF | Norrbotten | S | dist | L | S | | | |
sön 10/2 | Skigo Cup 8 | Övertorneå IF | Norrbotten | S | dist | | M | | | |
sön 3/3 | Skigo Cup 11 | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | dist | | M | | | |
sön 3/3 | Skigo Cup 12 | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | dist | | S | | | |
lör 9/3 | DM Medel Norrbotten + Skigo Cup, final | Älvsby IF OK | Norrbotten | S | mäst | | M | | | |
sön 10/3 | DM Lång Norrbotten + Skigo Cup, final | Älvsby IF OK | Norrbotten | S | mäst | | L | | | |
lör 16/3 | SM Medeldistans | OK Renen | Norrbotten | S | mäst | | M | | | |
lör 16/3 | SM Medeldistans, publiktävling (lång) | OK Renen | Norrbotten | S | dist | | L | | | |
sön 17/3 | SM Stafett | OK Renen | Norrbotten | S | mäst | S | L | | | |
sön 17/3 | SM Stafett, publiktävling (medel) | OK Renen | Norrbotten | S | dist | | M | | | |
sön 28/4 | Gammelstads IF Sprint Cup 1 | Gammelstads IF | Norrbotten | | dist | | S | | | |
tor 2/5 | Gammelstads IF Sprint Cup 2 | Gammelstads IF | Norrbotten | | dist | | S | | | |
tis 7/5 | Gammelstads IF Sprint Cup 3 | Gammelstads IF | Norrbotten | | dist | | S | | | |
lör 25/5 | ÄIvsby IF OK, medeldistans | Älvsby IF OK | Norrbotten | | dist | | M | | | |
sön 26/5 | Älvsby IF OK, långdistans | Älvsby IF OK | Norrbotten | | dist | | L | | | |
lör 1/6 | Bergnäsets AIK, medeldistans | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | dist | | M | | | |
sön 2/6 | Bergnäsets AIK, långdistans | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | dist | | L | | | |
tis 18/6 | OK Renen med Ungdomscup | OK Renen | Norrbotten | | dist | | M | | | |
lör 13/7 | Vittjåkkstävlingen | Arvidsjaurs OK | Norrbotten | | dist | | L | | | |
sön 14/7 | Älvsby IF OK | Älvsby IF OK | Norrbotten | | nat | | M | | | |
tis 16/7 | OK Renen, medeldistans | OK Renen | Norrbotten | | nat | | M | | | |
lör 20/7 | AXA-stafetten | Norrbottens OF O-Ringen | Norrbotten | | nat | S | S | | | |
sön 21/7 - fre 26/7 | O-Ringen Boden | Norrbottens OF O-Ringen | Norrbotten | LMP | nat | | L | | | |
lör 3/8 | DM Medel Norrbotten | Seskarö IF | Norrbotten | | mäst | | M | | | |
sön 4/8 | DM Ultralång Norrbotten | Seskarö IF | Norrbotten | | mäst | | U | | | |
lör 24/8 | DM Lång Norrbotten | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | mäst | | L | | | |
sön 25/8 | DM Stafett Norrbotten | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | mäst | S | L | | | |
lör 31/8 | DM Sprint Norrbotten samt ungdomscup | Vittjärvs IK | Norrbotten | | mäst | | S | | | |
fre 13/9 | DM Natt Norrbotten | Seskarö IF | Norrbotten | | mäst | | L | N | | |
lör 14/9 | Ungdomscup 3 + distriktstävling | Övertorneå IF | Norrbotten | | dist | | L | | | |
ons 25/9 | BAIK-A-NATT 1 | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | dist | | M | N | | |
ons 2/10 | BAIK-A-NATT 2 | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | dist | | M | N | | |
ons 9/10 | BAIK-A-NATT 3 | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | dist | | M | N | | |
lör 30/11 - sön 1/12 | Skigo Cup (WRE) | IFK Kiruna | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
mån 30/12 | Midvintersprinten | Gammelstads IF | Norrbotten | | dist | | S | | | |