Mon 1/1 | Nyårsorienteringen | Tormestorps IF | Skåne | | reg | | L | | | |
Sat 20/1 | Gävle Indoor, dag 1 | Gävle OK | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Sun 21/1 | Gävle Indoor, dag 2 | Gävle OK | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Sat 27/1 | JanOari-medeln | Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | reg | | M | | | |
Sat 3/2 | Stockholm Indoor Cup, dag 1 | Stockholms Inomhusorienterare | Stockholm | | reg | | S | | | |
Sun 4/2 | Stockholm Indoor Cup, dag 2 | Stockholms Inomhusorienterare | Stockholm | | reg | | S | | | |
Wed 14/2 | Stockholm by Night, #4 | Centrum OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Sat 17/2 | SkidO, Medelpad, MSOC | VK Uvarna | Medelpad | S | reg | | M | | | |
Sun 18/2 | SkidO, DM, lång, Jämtland-Härjedalen U-Serie 4 | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | reg | | L | | | |
Sat 24/2 | SkidO, GIF:s Älvdalslopp | Gammelstads IF | Norrbotten | FS | reg | | M | | | |
Sat 24/2 | SkidO, GIF-natten | Gammelstads IF | Norrbotten | FS | reg | | S | N | | |
Sat 2/3 | SkidO, Bergnäsets AIK, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Sat 2/3 | SkidO, Bergnäsets AIK, sprint | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | reg | | S | | | |
Wed 13/3 | Stockholm by Night, #5, jaktstartsfinal | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Sun 17/3 | SkidO, Seskarö IF, medel | Seskarö IF | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Fri 22/3 | Nyköpingsnatten | Nyköpings OK | Södermanland | | reg | | L | N | | |
Fri 22/3 | Sundbybergs IK, natt | Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Sun 24/3 | Måsenstafetten, individuella öppna klasser | OK Måsen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Sun 31/3 | Göingestafetten, individuella öppna klasser | FK Göingarna | Skåne | | reg | | M | | | |
Sat 6/4 | Brudarebackens sprintstafett | Göteborgs Skidklubb | Göteborg | | reg | R | S | | | |
Sat 6/4 | Attunda OK, stafett, individuella öppna klasser | Attunda OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sun 7/4 | Broruset | Gotlands Bro OK | Gotland | | reg | | M | | | |
Sat 13/4 | Hagenmedeln med öppet Skaraborgsmästerskap | IF Hagen | Västergötland | | reg | | M | | | |
Sat 13/4 | Skaraborgsstafetten med öppet Skaraborgsmästerskap | IF Hagen | Västergötland | | reg | R | M | | | |
Sat 13/4 | Mariannelunds orientering | Eksjö SOK Hässleby SOK | Småland | | reg | | M | | | |
Sun 14/4 | Anebyorienteringen | SOK Aneby | Småland | | reg | | M | | | |
Wed 17/4 | Tiomilarepet | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | R | L | C | | |
Wed 17/4 | Tiomilarepet, öppna individuella klasser | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sun 21/4 | Mariestadsmedeln | Mariestads FK | Västergötland | | reg | | M | | | |
Sun 21/4 | Vårträffen på Gotland | Visborgs OK | Gotland | | reg | | L | | | |
Tue 23/4 | OLGY-sprinten | Idrottsföreningen OLGY Uppsala | Uppland | | reg | | S | | | |
Fri 26/4 | Öppet Skaraborgsmästerskap, natt | Falköpings AIK OK | Västergötland | | reg | | M | N | | |
Fri 26/4 | Publiktävling landslagstest, sprint | Centrum OK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Sat 27/4 | SAIS-trampen | Stångenäs AIS | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Sat 27/4 | Leksandstrippeln, sprint | Leksands OK | Dalarna | | reg | | S | | | |
Sat 27/4 | Leksandstrippeln, indoor | Leksands OK | Dalarna | | reg | | S | | | |
Sun 28/4 | Frostalunken | Frosta OK | Skåne | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Värst i Herrsta | Herrestads AIF | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Landslagstest KO-kvartsfinal | Svenska Orienteringsförbundet | | | reg | | S | | | |
Sun 28/4 | Leksandstrippeln, medel | Leksands OK | Dalarna | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Öppet Skaraborgsmästerskap, lång | Hjobygdens OK | Västergötland | | reg | | L | | | |
Sun 28/4 | Pekingduon, individuella öppna klasser | Matteus SI | Östergötland | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Årjängsträffen | Årjängs OK | Värmland | | reg | | M | | | |
Fri 3/5 | Tiomila, Nynäshamn, individuella öppna klasser, fredag | Attunda OK Bromma-Vällingby SOK Hellas Orientering IFK Enskede Nynäshamns OK OK Älvsjö-Örby Skarpnäcks OL Skogsluffarnas OK Sundbybergs IK Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sat 4/5 | Tiomila, Nynäshamn, individuella öppna klasser, lördag | Attunda OK Bromma-Vällingby SOK Hellas Orientering IFK Enskede Nynäshamns OK OK Älvsjö-Örby Skarpnäcks OL Skogsluffarnas OK Sundbybergs IK Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sun 5/5 | Tiomila, Nynäshamn, individuella öppna klasser, söndag | Attunda OK Bromma-Vällingby SOK Hellas Orientering IFK Enskede Nynäshamns OK OK Älvsjö-Örby Skarpnäcks OL Skogsluffarnas OK Sundbybergs IK Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien #1, Norr 2 | Mälarö SOK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, #1, Norr 1 | Solna OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, #1, Söder 2 | Skarpnäcks OL | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, #1, Söder 3 | Söders-Tyresö | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, #1, Söder 4 | Snättringe SK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, #1, Söder 1 | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, #1, Norr 3 | Waxholms OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Wed 15/5 | Göteborgs sprintcup, #1 | Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | reg | | S | | | |
Wed 15/5 | Stockholm City Cup, #1 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Thu 16/5 | Sandvikens öppna kommunmästerskap | Storviks IF | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Wed 22/5 | Stockholm City Cup, #2 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Wed 22/5 | Göteborgs sprintcup, #2 | IFK Göteborg Orientering | Göteborg | | reg | | S | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, #2, Norr 3 | Attunda OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, #2, Norr 1 | IFK Lidingö SOK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, #2, Söder 1 | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, #2, Söder 3 & 4 | IFK Enskede OK Södertörn | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, #2, Norr 2 | Bromma-Vällingby SOK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, #2, Söder 2 | Hellas Orientering | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sat 25/5 | Unionsmatchen, lång | Hestra IF Rydboholms SK | Västergötland | | reg | | L | | | |
Sat 25/5 | Ulf Radlers minne, Järfällasprinten | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Sat 25/5 | Unionsmatchen, publiktävling | Hestra IF Rydboholms SK | Västergötland | | reg | | M | | | |
Sat 25/5 | Ulf Radlers minne, stafett | Järfälla OK | Stockholm | | reg | R | S | | | |
Sun 26/5 | Unionsmatchen, stafett | Hestra IF Rydboholms SK | Västergötland | | reg | R | M | | | |
Wed 29/5 | Orienteringsskytte i Älvsbyn, förkortad klassisk | Älvsby IF OK | Norrbotten | Y | reg | | L | | | |
Wed 29/5 | Stockholm City Cup, #3 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Wed 29/5 | Göteborgs sprintcup, #3 | Tolereds Allmänna IK | Göteborg | | reg | | S | | | |
Sat 1/6 | Slottssprinten, Sigtuna | Sigtuna OK | Uppland | | reg | | S | | 29/5 | |
Sat 1/6 | Piteå IF OK, medel | Piteå IF Orienteringsklubb | Norrbotten | | reg | | M | | 29/5 | |
Sat 1/6 | Slottssprintstafetten, Sigtuna | Sigtuna OK | Uppland | | reg | R | S | | 29/5 | |
Sun 2/6 | Nobelsprinten | OK Djerf | Värmland | | reg | | S | | 30/5 | |
Sun 2/6 | Piteå IF OK, lång | Piteå IF Orienteringsklubb | Norrbotten | | reg | | L | | 29/5 | |
Sun 2/6 | Wettersol Tour Etapp 2 | OK Gränsen | Småland | | reg | | S | | 30/5 | |
Sun 2/6 | StOF:s sommarläger, stafett | Järla Orientering OK Ravinen Skogsluffarnas OK Stockholms OF | Stockholm | | reg | R | M | | 28/5 | |
Sun 2/6 | Wettersol Tour Etapp 3 | OK Gränsen | Småland | | reg | | S | | 30/5 | |
Wed 5/6 | Göteborgs sprintcup, #4 | Kungälvs OK | Göteborg | | reg | | S | | 2/6 | |
Thu 6/6 | Nationaldagssprinten | Växjö OK | Småland | | reg | | S | | 3/6 | |
Thu 6/6 | Nationalsdagsmedeln | Jokkmokks SK | Norrbotten | | reg | | M | | 3/6 | |
Tue 11/6 | Ol-skytte i Boden | I 19 IF | Norrbotten | Y | reg | | S | | 9/6 | |
Sun 16/6 | ICA-Anders sprint i Gällstad | Gällstadbygdens SOK | Västergötland | | reg | | S | | 9/6 | |
Sun 16/6 | DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasser | Vittjärvs IK | Norrbotten | | reg | | M | | 11/6 | |
Tue 18/6 | Sidensjösprinten | Sidensjö IK | Ångermanland | | reg | | M | | 13/6 | |
Wed 19/6 | Enar Perssons Minne | Ockelbo OK | Gästrikland | | reg | | L | | 12/6 | |
Sun 23/6 | Gekåssprinten | IK Trenne Ullared | Halland | | reg | | S | | 16/6 | |
Mon 24/6 | Jubileumstävlingen 50-rejset, medel | Idrefjällens OK | Dalarna | | reg | | M | | 16/6 | |
Sat 29/6 | Fästningssprinten med Öppet Skaraborgsmästerskap, sprint | SOK Träff | Västergötland | | reg | | S | | | |
Sat 29/6 | Jubileumstävling på Seskarö | Seskarö IF | Norrbotten | | reg | | M | | 23/6 | |
Mon 1/7 | Trekvällars, #1, lång | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 2/7 | Trekvällars, #2, medel | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | M | | | |
Wed 3/7 | Trekvällars, #3, lång | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
Wed 17/7 | Skärgårdssprinten | OK Roslagen | Uppland | | reg | | S | | | |
Mon 29/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 1, medel | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | 22/7 | |
Tue 30/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | 23/7 | |
Wed 31/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | 24/7 | |
Tue 6/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1 | Linköpings OK | Östergötland | | reg | | M | | | |
Wed 7/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2 | Linköpings OK | Östergötland | | reg | R | M | | | |
Sat 10/8 | SM, ultralång, publiktävling, medel | Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | reg | | M | | 28/7 | |
Sat 10/8 | Stenungsundsmedeln | Stenungsunds OK | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Wed 14/8 | Melkers Minne | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | reg | R | S | | | |
Thu 15/8 | Sumpsommar | Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sun 18/8 | DM, stafett, Ångermanland + Medelpad, individuella öppna klasser | Medelpads OF OK Nolaskogsarna | Medelpad Ångermanland | | reg | | L | | | |
Sun 18/8 | Kvarnsvedsträffen | Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | | reg | | M | | | |
Sun 18/8 | Värmlandsserien | IK Vikings OK | Värmland | | reg | | L | | 11/8 | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Blekinge, individuella öppna klasser | OK Orion | Blekinge | | reg | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasser | Linköpings OK | Östergötland | | reg | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser | Lunds OK | Skåne | | reg | | L | | 23/8* | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasser | Främmestads IK OK Kullingshof Ryda SK | Västergötland | | reg | | L | | 18/8 | |
Wed 28/8 | Ungdomsserien, region N | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | M | | 23/8 | |
Wed 28/8 | Ungdomsserien, region SO | Järla Orientering | Stockholm | | reg | | M | | | |
Wed 28/8 | Ungdomsserien, region SV | IFK Enskede | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sat 31/8 | AOK/VOK-dubbeln, medel | Attunda OK Väsby OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sat 31/8 | Götaälvdalsträffen | OK Gipen | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Sun 1/9 | AOK/VOK-dubbeln, förkortad lång | Attunda OK Väsby OK | Stockholm | | reg | | M | | 25/8 | |
Sun 1/9 | SM, publiktävling, medel | Trosabygdens OK | Södermanland | | reg | | M | | | |
Sun 1/9 | Vargsöndan | OK Flundrehof OK Skogsvargarna | Västergötland | | reg | | L | | 25/8 | |
Sat 7/9 | Bahco cup, lång | Lidköpings VSK | Västergötland | | reg | | L | | | |
Sat 7/9 | Järfälla OK, långdistans | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | L | | 1/9 | |
Sat 7/9 | Nässjö OK:s medeldistans | Nässjö OK | Småland | | reg | | M | | | |
Sun 8/9 | Bahco cup, stafett | Lidköpings VSK | Västergötland | | reg | R | L | | | |
Sun 8/9 | Dubbelfajten | Almby IK Örebro Läns OF | Örebro Län | | reg | T | L | | | |
Sun 8/9 | Järfälla OK, medeldistans | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | M | | 1/9 | |
Sun 8/9 | Stöcksjö IS höstmedel | Stöcksjö IS | Västerbotten | | reg | | M | | 1/9 | |
Sat 14/9 | Ekorren cup | Linköpings OK | Östergötland | | reg | R | L | | 8/9 | |
Sat 14/9 | Gyngetrampen, i samband med PreO-DM | OK Gynge | Skåne | | reg | | M | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Hälsingland, individuella öppna klasser | Söderhamns OK | Hälsingland | | reg | | M | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasser | Waxholms OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Västmanland + Örebro Län, individuella öppna klasser | Arboga OK OK Milan | Västmanland Örebro Län | | reg | | L | | | |
Sat 21/9 | OK Gisle | OK Gisle | Småland | | reg | | M | | | |
Sun 22/9 | Fyrklubbs | Hästveda OK | Skåne | | reg | | L | | | |
Wed 25/9 | Natti Natti | IFK Enskede | Stockholm | | reg | R | S | N | | |
Sun 29/9 | Midälvastafetten | Njurunda OK | Medelpad | | reg | R | M | | | |
Sun 6/10 | Ungdomsserien, final | Söders-Tyresö | Stockholm | | reg | | S | | | |
Fri 18/10 | Revinge by Night | Lunds OK Malmö OK | Skåne | | reg | R | M | N | | |
Sat 19/10 | Hedjakten | Lunds OK | Skåne | | reg | P | L | | | |
Wed 23/10 | Attunda ungdomsstafett | Attunda OK | Stockholm | | reg | R | S | N | | |
Fri 25/10 | Haningenatten | Haninge SOK | Stockholm | | reg | | M | N | | |
Sat 26/10 | Alfta Indoor | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | reg | | S | | | |
Sat 26/10 | Älmesprinten | OK Älme | Småland | | reg | | S | | | |
Sun 27/10 | Haningestafetten | Haninge SOK | Stockholm | | reg | R | S | | | |
Sun 27/10 | Anderstorpssprinten Race 1 | Anderstorps OK | Småland | | reg | | S | | | |
Sun 27/10 | Anderstorpssprinten Race 2 | Anderstorps OK | Småland | | reg | | S | | | |
Sat 2/11 | Hallandsfinalen, dag 1 | Halmstad OK | Halland | | reg | | M | | | |
Sat 2/11 | Lången | OK Tyr | Värmland | | reg | | U | | | |
Sat 2/11 | Uddevallatrofén | Uddevalla OK | Bohuslän-Dal | | reg | P | L | | | |
Sun 3/11 | Hallandsfinalen, dag 2 | Halmstad OK | Halland | | reg | | M | | | |
Sun 3/11 | Korten | OK Tyr | Värmland | | reg | | L | | | |
Sat 9/11 | Novembertävlingarna, medel | Tullinge SK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sun 10/11 | Novembertävlingarna, lång | Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Wed 13/11 | Stockholm by Night, #1 | Gustavsbergs OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Sat 16/11 - Sun 17/11 | Gävle Indoor | Gävle OK | Gästrikland | | reg | | S | | 10/11 | |
Sat 23/11 | Stockholm Rogaining | OK Ravinen | Stockholm | FM | reg | P | U | C | | |
Sun 24/11 | TMOK Indoor | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Fri 29/11 | HBG Sprint by Night | Helsingborgs SOK | Skåne | | reg | | S | N | | |
Sat 30/11 | HBG Indoor | Helsingborgs SOK | Skåne | | reg | | S | | | |
Sun 1/12 | Julserien, #1 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |
Sat 7/12 - Sun 8/12 | COL Indoor | Chalmers OL | Göteborg | | reg | | S | | | |
Sun 8/12 | Julserien, #2 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |
Wed 11/12 | Stockholm by Night, #2 | Bromma-Vällingby SOK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Sun 15/12 | Julserien, #3 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |
Thu 26/12 | Julserien, #4 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |