Fri 10/4 | Dalaserien MTBO 2020 Mora | IFK Mora OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Fri 17/4 | Dalaserien MTBO 2020 Kvarnsveden | Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Sat 18/4 | Svenska Cupen MTBO, #1, sprint | Eskilstuna OL | Södermanland | M | nat | | S | | | |
Sun 19/4 | Svenska Cupen MTBO, #2, medel + DM, medel, Sörmland | Eskilstuna OL | Södermanland | M | nat | | M | | | |
Thu 30/4 | Dalaserien MTBO 2020 Säter | Säterbygdens OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Sat 16/5 | DM, MTBO, Medel, Småland (OBS! INSTÄLLD) | OK Stigen | Småland | M | champs | | M | | | |
Sat 23/5 | Svenska Cupen MTBO, #3, medel | OK Kolmården | Östergötland | M | nat | | M | | | |
Sun 24/5 | Svenska Cupen MTBO, #4, masstart | OK Kolmården | Östergötland | M | nat | | L | | | |
Thu 28/5 | Dalaserien MTBO Leksand | Leksands OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Sun 31/5 | Dalaserien MTBO Falun | OK Kåre | Dalarna | M | reg | | L | | | |
Sat 6/6 | Svenska Cupen MTBO, #5, sprint | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | S | | | |
Sun 7/6 | Svenska Cupen MTBO, #6, förlängd medel | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | L | | | |
Fri 26/6 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprint | IFK Mora OK | Dalarna | M | champs | | S | | | |
Sat 27/6 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, lång | IFK Mora OK | Dalarna | M | champs | | L | | | |
Sun 28/6 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, medel | IFK Mora OK | Dalarna | M | champs | | M | | | |
Sat 8/8 | Svenska Cupen MTBO, #1, sprint | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | S | | | |
Sun 9/8 | Svenska Cupen MTBO, #2, förlängd medel | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | L | | | |
Sun 16/8 | MTBO, DM, sprint Ångermanland | Skogslöparna | Ångermanland | M | champs | | S | | | |
Sat 22/8 | MTBO, DM, lång, Småland | Nybro OK | Småland | M | champs | | L | | | |
Sat 22/8 | MTBO, Kolmårdsträffen | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | M | nat | | L | | | |
Sat 22/8 | Kolmårdsträffen light MTB-OL | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | M | nat | | M | | | |
Sat 29/8 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, sprint | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | champs | | S | | | |
Sat 29/8 | Svenska Cupen MTBO, #10, sprint (WRE) | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | int | | S | | | |
Sun 30/8 | Svenska Cupen MTBO, #11, masstart (WRE) | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | int | | L | | | |
Sun 30/8 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, medel | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | champs | | M | | | |
Fri 4/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #5, sprint | IFK Mora OK | Dalarna | M | champs | | S | | | |
Sat 5/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #6, lång | IFK Mora OK | Dalarna | M | champs | | L | | | |
Sat 5/9 | MTBO, DM, lång, Småland | Nybro OK | Småland | M | champs | | L | | | |
Sun 6/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, medel | IFK Mora OK | Dalarna | M | champs | | M | | | |
Sat 19/9 | MTBO, Jarltrampet 2-dagars | IK Jarl Rättvik | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Sat 19/9 | MTBO, OK Älme | OK Älme | Småland | M | reg | | M | | | |
Sun 20/9 | MTBO, Jarltrampet 2-dagars | IK Jarl Rättvik | Dalarna | M | reg | | L | | | |
Fri 25/9 - Sun 27/9 | MTBO-trippeln | Kils OK OK Fryksdalen | Värmland | M | nat | | S | N | | |
Sat 26/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, lång | OK Kolmården | Östergötland | M | champs | | L | | | |
Sun 27/9 | MTBO, OK Kolmården, medel | OK Kolmården | Östergötland | M | nat | | M | | | |
Sat 17/10 | MTBO, DM Småland, medel | OK Stigen | Småland | M | champs | | M | | | |
Sat 24/10 | MTBO, OK Rodhen, medel (DM för Stockholm och Uppland) | OK Rodhen Stockholms OF | Uppland Stockholm | M | nat | | M | | | |
Sun 8/11 | Novembertävlingarna MTB-O | Tullinge SK | Stockholm | M | reg | | L | | | |