w 27 | Tue 30/6 | Tjust 2-dagars, dag 1, lång | Västerviks OK | Småland | | nat | | L | | | |
Trekvällars, etapp 1, lång | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
Wed 1/7 | Trekvällars, etapp 2, medel | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | M | | | |
Brödkampen med DM, ultralång, Gästrikland+Hälsingland | Hälsinglands OF Ockelbo OK | Hälsingland Gästrikland | | champs | | U | | | |
Havs-OL, dag 1, lång | BroSö OK Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | | nat | | L | | | |
Skene SoIS sommarorientering | Skene Sim o IS | Västergötland | | reg | | M | | | |
Tjust 2-dagars, dag 2, medel | Västerviks OK | Småland | | nat | | M | | | |
Thu 2/7 | Trekvällars, etapp 3, lång | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
Havs-OL, dag 2, sprint | BroSö OK Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | | nat | | S | | | |
Fri 3/7 | Vålådalens 3-dagars, dag 1, sprint | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | S | | | |
Eskilstuna Weekend, etapp 1, medel | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sat 4/7 | Eskilstuna Weekend, etapp 2, lång | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | L | | | |
Tjoget | Emmaboda Verda OK Lessebo OK | Småland | | nat | R | M | C | | |
Vålådalens 3-dagars, dag 2, medel | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | M | | | |
Morokulien 2-dagars, etapp 1, medel | Åmotfors OK OK Hierne | Värmland | | nat | | M | | | |
Brödkampen med DM, ultralång, Gästrikland+Hälsingland | Hälsinglands OF Ockelbo OK | Hälsingland Gästrikland | | champs | | U | | | |
Gotlands 2-dagars, etapp 1, medel | Svaide Roma SOK | Gotland | | nat | | M | | | |
Sun 5/7 | Eskilstuna Weekend, etapp 3, lång | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | L | | | |
Morokulien 2-dagars, etapp 2, lång | Åmotfors OK OK Hierne | Värmland | | nat | | L | | | |
Gotlands 2-dagars, etapp 2, lång | Svaide Roma SOK | Gotland | | nat | | L | | | |
Vålådalens 3-dagars, dag 3, lång | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | L | | | |
w 28 | Mon 6/7 | | | | | | | | | | |
Tue 7/7 | Gotlands 3-dagars, etapp 1, medel | Gotlands Bro OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Wed 8/7 | Gotlands 3-dagars, etapp 2, medel | Gotlands Bro OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Thu 9/7 | Gotlands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstart | Gotlands Bro OK | Gotland | | nat | | L | | | |
Fri 10/7 | Hallands 3-dagars, etapp 1, medel | Fjärås AIK IF Rigor OK Löftan | Halland | FT | nat | | M | | | |
Sat 11/7 | Hallands 3-dagars, etapp 2, lång | Fjärås AIK IF Rigor OK Löftan | Halland | FT | nat | | L | | | |
Gotland Team Sprint | Visborgs OK | Gotland | | reg | R | S | | | |
Gotland Tough Sprint | Visborgs OK | Gotland | | reg | | S | | | |
Sun 12/7 | Hallands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstart | Fjärås AIK IF Rigor OK Löftan | Halland | FT | nat | | L | | | |
Engelbrektssprinten | Norbergs OK | Västmanland | | reg | | S | | | |
w 29 | Mon 13/7 | Österlens 3-kvällars, kväll 1 | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | | |
Tue 14/7 | Österlens 3-kvällars, kväll 2 | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | | |
Mastloppet | Hellas Orientering | Stockholm | | reg | | L | | | |
Wed 15/7 | Österlens 3-kvällars, kväll 3 | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | | |
Thu 16/7 | | | | | | | | | | |
Fri 17/7 | | | | | | | | | | |
Sat 18/7 | | | | | | | | | | |
Sun 19/7 | | | | | | | | | | |
w 30 | Mon 20/7 | | | | | | | | | | |
Tue 21/7 | | | | | | | | | | |
Wed 22/7 | | | | | | | | | | |
Thu 23/7 | | | | | | | | | | |
Fri 24/7 | | | | | | | | | | |
Sat 25/7 | | | | | | | | | | |
Sun 26/7 | | | | | | | | | | |
w 31 | Mon 27/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 1, medel | OK Hällen | Södermanland | | reg | | M | | | |
Tue 28/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Wed 29/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Thu 30/7 | | | | | | | | | | |
Fri 31/7 | Tibrotrippeln, Fredagsmedeln | Tibro OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Ungdomens 10mila | IF Hagen Tibro OK Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | | nat | R | L | | | |
Grövelsjöorienteringen, etapp 1, lång | Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | reg | | L | | | |
Sat 1/8 | Ungdomens 10mila | IF Hagen Tibro OK Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | | nat | R | L | | | |
Grövelsjöorienteringen, etapp 2, medel | Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | reg | | M | | | |
Tibrotrippeln, Lördagsmedeln | Tibro OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, medel | Garda OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 2, medel | Garda OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Sun 2/8 | Grövelsjöorienteringen, etapp 3, lång | Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | reg | | L | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, lång | Garda OK | Gotland | | nat | | L | | | |
Tibrotrippeln, Söndagslången | Tibro OK | Västergötland | | nat | | L | | | |
w 32 | Mon 3/8 | | | | | | | | | | |
Tue 4/8 | Sidensjösprinten med Örnligan | Ångermanlands OF Sidensjö IK | Ångermanland | | reg | | S | | | |
Wed 5/8 | | | | | | | | | | |
Thu 6/8 | Stjärnorpsmedeln | OK Denseln | Östergötland | | nat | | M | | | |