Mon 1/1 | Nyårsorienteringen | Tormestorps IF | Skåne | | reg | | L | | | |
Sat 6/1 | SkidO, Svenska cupen, masstart (WRE) + publiktävling | OK Storsjön Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | int | | M | | | |
Sun 7/1 | SkidO, Svenska cupen, medeldistans (WRE) + publiktävling | OK Storsjön Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | int | | M | | | |
Sat 13/1 | SkidO, Svenska cupen (endast juniorer), sprint + Svenska SkidO-träffen | IFK Mora OK | Dalarna | S | nat | | S | | | |
Sat 13/1 | Västkustens Indoor Cup | IF Rigor | Halland | | nat | | L | | | |
Sun 14/1 | SkidO, Svenska cupen (endast juniorer), medel + Svenska SkidO-träffen | IFK Mora OK | Dalarna | S | nat | | M | | | |
Wed 17/1 | Stockholm by Night, #3 | Skogsluffarnas OK | Stockholm | | nat | | L | N | | |
Sat 20/1 | Gävle Indoor, dag 1 | Gävle OK | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Sun 21/1 | Gävle Indoor, dag 2 | Gävle OK | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Sat 27/1 | JanOari-medeln | Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | reg | | M | | | |
Sat 27/1 | SkidO, Luleåmedeln | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
Sat 27/1 | SkidO, DM, medel, med ungdomscup Jämtland-Härjedalen | Åre OK | Jämtland-Härjedalen | S | champs | | M | | | |
Sat 27/1 | SkidO, DM, sprint, Stockholm | Täby OK | Stockholm | S | champs | | S | | | |
Sun 28/1 | Laxträffen Indoor, etapp 1 | Falkenbergs OK | Halland | | nat | | S | | | |
Sun 28/1 | SkidO, DM, medel, Stockholm | Täby OK | Stockholm | S | champs | | M | | | |
Sun 28/1 | SkidO, Luleålången | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | L | | | |
Sun 28/1 | Laxträffen Indoor, etapp 2 | Falkenbergs OK | Halland | | nat | | S | | | |
Sat 3/2 | SkidO, DM, medel, Ångermanland | Sidensjö IK | Ångermanland | S | champs | | M | | | |
Sat 3/2 | Stockholm Indoor Cup, dag 1 | Stockholms Inomhusorienterare | Stockholm | | reg | | S | | | |
Sat 3/2 | Svenska cupen, sprint + Kårekampen SkidO | OK Kåre | Dalarna | S | nat | | S | | | |
Sun 4/2 | Stockholm Indoor Cup, dag 2 | Stockholms Inomhusorienterare | Stockholm | | reg | | S | | | |
Sun 4/2 | Svenska cupen, lång + Kårekampen SkidO | OK Kåre | Dalarna | S | nat | | L | | | |
Sat 10/2 | SkidO, SM/JSM (Svenska cupen), medel + Sundsvall SkiO Weekend, #1, medel | Sundsvalls OK | Medelpad | S | champs | | M | | | |
Sat 10/2 | SkidO, Svenska cupen, sprint + Sundsvall SkiO Weekend, #2, sprint | Sundsvalls OK | Medelpad | S | nat | | S | | | |
Sun 11/2 | SkidO, SM/JSM, stafett | Sundsvalls OK | Medelpad | S | champs | R | M | | | |
Sun 11/2 | SkidO, Sundsvall SkiO Weekend, #3, lång | Sundsvalls OK | Medelpad | S | nat | | L | | | |
Tue 13/2 | SkidO, DM, natt, Medelpad | Sundsvalls OK | Medelpad | S | champs | | L | N | | |
Wed 14/2 | Stockholm by Night, #4 | Centrum OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Fri 16/2 | SkidO, DM, natt, U-serien #3 | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | champs | | L | N | | |
Sat 17/2 | SkidO, DM, medel, Norrbotten, Dundretfighten | OK Sarven | Norrbotten | S | champs | | M | | | |
Sat 17/2 | SkidO, Medelpad, MSOC | VK Uvarna | Medelpad | S | reg | | M | | | |
Sat 17/2 | SkidO, Svenska cupen, sprint | OK Nolaskogsarna | Ångermanland | S | nat | | S | | | |
Sat 17/2 | Öppet skidO DM medel Stockholm | Täby OK | Stockholm | S | champs | | M | | | |
Sun 18/2 | SkidO, DM, lång, Norrbotten, Dundretfighten | OK Sarven | Norrbotten | S | champs | | L | | | |
Sun 18/2 | SkidO, Svenska cupen, medel | OK Nolaskogsarna | Ångermanland | S | nat | | M | | | |
Sun 18/2 | SkidO, DM, sprint, Medelpad | Njurunda OK | Medelpad | S | champs | | S | | | |
Sun 18/2 | SkidO medeldistans Täby OK | Täby OK | Stockholm | S | nat | | M | | | |
Sun 18/2 | SkidO, DM, lång, Jämtland-Härjedalen U-Serie 4 | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | reg | | L | | | |
Sat 24/2 | SkidO, DM, lång, Medelpad | Selånger SOK | Medelpad | S | champs | | L | | | |
Sat 24/2 | SkidO, GIF:s Älvdalslopp | Gammelstads IF | Norrbotten | FS | reg | | M | | | |
Sat 24/2 | SkidO, GIF-natten | Gammelstads IF | Norrbotten | FS | reg | | S | N | | |
Sun 25/2 | SkidO, DM, medel, Medelpad | Selånger SOK | Medelpad | S | champs | | M | | | |
Fri 1/3 | Sverigepemiären, natt | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | L | N | | |
Sat 2/3 | Sverigepremiären, medel | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | M | | | |
Sat 2/3 | SkidO, Bergnäsets AIK, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Sat 2/3 | SkidO, Bergnäsets AIK, sprint | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | reg | | S | | | |
Sun 3/3 | Sverigepremiären, lång | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | L | | | |
Fri 8/3 | Kattegattnatt | Halmstad OK Laholms OK | Halland | | nat | | L | N | | |
Sat 9/3 | SkidO, SM/JSM/USM/VSM (Svenska cupen), lång | Robertsfors IK Vännäs OK | Västerbotten | S | champs | | L | | | |
Sat 9/3 | Hallandspremiären, medel | Halmstad OK Laholms OK | Halland | | nat | | M | | | |
Sun 10/3 | Hallandspremiären, lång | Halmstad OK Laholms OK | Halland | | nat | | L | | | |
Sun 10/3 | SkidO, SM/JSM/USM/VSM (Svenska cupen), sprint | Robertsfors IK Vännäs OK | Västerbotten | S | champs | | S | | | |
Wed 13/3 | Stockholm by Night, #5, jaktstartsfinal | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Fri 15/3 | Göteborgspremiären, förlängd nattsprint | Tolereds Allmänna IK | Göteborg | | nat | | S | N | | |
Sat 16/3 | Göteborgspremiären, medel | Frölunda OL Tolereds Allmänna IK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Sat 16/3 | Sjöarpsdubbeln, lång | Ronneby OK | Blekinge | | nat | | L | | | |
Sun 17/3 | Göteborgspremiären, lång | Frölunda OL Tolereds Allmänna IK | Göteborg | | nat | | L | | | |
Sun 17/3 | Sjöarpsdubbeln, medel | Ronneby OK | Blekinge | | nat | | M | | | |
Sun 17/3 | Kringelträffen + DM, medel, Södermanland | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | champs | | M | | | |
Sun 17/3 | SkidO, DM, sprint, Norrbotten, Seskarö | Seskarö IF | Norrbotten | S | champs | | S | | | |
Sun 17/3 | SkidO, Seskarö IF, medel | Seskarö IF | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Fri 22/3 | Nyköpingsnatten | Nyköpings OK | Södermanland | | reg | | L | N | | |
Fri 22/3 | Sundbybergs IK, natt | Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Fri 22/3 | DM, natt, Skåne | Andrarums IF | Skåne | | champs | | L | N | | |
Fri 22/3 | Hjortnatta | OK Skogshjortarna | Västergötland | | nat | | L | N | | |
Sat 23/3 | Nyköpingsorienteringen | Nyköpings OK | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sat 23/3 | Rigor/Uven-dubbeln, medel | IF Rigor | Halland | | nat | | M | | | |
Sat 23/3 | Rigorträffen, medel | IF Rigor | Halland | | nat | | M | | | |
Sat 23/3 | SkidO, Svenska cupen, sprint | Älvsby IF OK Bodens Bandyklubb OS I 19 IF | Norrbotten | S | nat | | S | | | |
Sat 23/3 | Vårdubbeln, medel | OK Skogsfalken | Blekinge | | nat | | M | | | |
Sun 24/3 | Måsenstafetten | OK Måsen | Södermanland | | nat | R | L | | | |
Sun 24/3 | Måsenstafetten, individuella öppna klasser | OK Måsen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Sun 24/3 | SkidO, Svenska cupen, lång | Älvsby IF OK Bodens Bandyklubb OS I 19 IF | Norrbotten | S | nat | | L | | | |
Sun 24/3 | Vårdubbeln, lång | OK Skogsfalken | Blekinge | | nat | | L | | | |
Mon 25/3 | SkidO, SM, masstart | Älvsby IF OK Bodens Bandyklubb OS I 19 IF | Norrbotten | S | champs | | M | | | |
Thu 28/3 | Häxjakten, Five-O, #1, natt | IK Gandvik | Västergötland | | nat | | M | N | | |
Fri 29/3 | Swedish League, #1, lång (WRE) + Vildmarksfejden | FK Göingarna | Skåne | | int | | L | | | |
Fri 29/3 | Kortfredagen, Five-O, #2, sprint | Gudhems IF IK Gandvik | Västergötland | | nat | | S | | | |
Fri 29/3 | Nackheträffen | OK Nackhe | Halland | | nat | | M | | | |
Sat 30/3 | Öjetrampen, Five-O, #3, lång | Främmestads IK OK Kullingshof | Västergötland | | nat | | L | | | |
Sat 30/3 | Swedish League, #2, medel (WRE) + Göingefejden | FK Göingarna | Skåne | | int | | M | | | |
Sat 30/3 | Friskusträffen | FK Friskus-Varberg | Halland | | nat | | L | | | |
Sun 31/3 | Bohuslunken, Five-O, #4, medel | Uddevalla OK | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Sun 31/3 | Göingestafetten (Stafettligan, #1) | FK Göingarna | Skåne | | nat | R | L | | | |
Sun 31/3 | Göingestafetten, individuella öppna klasser | FK Göingarna | Skåne | | reg | | M | | | |
Mon 1/4 | Snötrampen, medeldistans | Fjärås AIK OK Löftan | Halland | | nat | | M | | | |
Mon 1/4 | Tyringerundan | OK Tyringe | Skåne | | nat | | L | | | |
Mon 1/4 | Vikingaträffen, Five-O, #5, medel | Trollhättans SOK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Fri 5/4 | DM, natt, Gotland (NattiNatta) | Gotlands Bro OK | Gotland | | champs | | L | N | | |
Fri 5/4 | PreO Syd, Natt | OK Pan-Kristianstad | Skåne | T | nat | | P | N | | |
Fri 5/4 | Tibrotrippeln, natt (flyttad till 12/4) | Tibro OK | Västergötland | | nat | | L | N | | |
Fri 5/4 | Grymnatta | Väsby OK | Stockholm | | nat | | L | N | | |
Sat 6/4 | Attunda OK, stafett | Attunda OK | Stockholm | | nat | R | L | | | |
Sat 6/4 | Brudarebackens sprintstafett | Göteborgs Skidklubb | Göteborg | | reg | R | S | | | |
Sat 6/4 | PreO Syd, PreO #1 | Härlövs IF | Skåne | T | nat | | P | | | |
Sat 6/4 | PreO Syd, TempO, Svenska Cupen #1 | Härlövs IF | Skåne | T | nat | | T | | | |
Sat 6/4 | Tibrotrippeln, medel | Tibro OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Sat 6/4 | Kolmårdsdubbeln, dag 1, medel | OK Kolmården | Östergötland | | nat | | M | | | |
Sat 6/4 | Attunda OK, stafett, individuella öppna klasser | Attunda OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sat 6/4 | Norrskogsmedeln | Bredaryds SOK | Småland | | nat | | M | | | |
Sun 7/4 | Attunda OK, medeldistans | Attunda OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Sun 7/4 | Kolmårdsdubbeln, dag 2, Kolmårdskaveln, individuella öppna klasser | OK Kolmården | Östergötland | | nat | | L | | | |
Sun 7/4 | Kolmårdsdubbeln, dag 2, Kolmårdskavlen | OK Kolmården | Östergötland | | nat | R | L | | | |
Sun 7/4 | Tibrotrippeln, lång | Tibro OK | Västergötland | | nat | | L | | | |
Sun 7/4 | Broruset | Gotlands Bro OK | Gotland | | reg | | M | | | |
Sun 7/4 | PreO Syd, Andrarums IF | Andrarums IF FK Åsen | Skåne | T | nat | | L | | | |
Sun 7/4 | Våryran, medel | FK Boken | Skåne | | nat | | M | | | |
Sun 7/4 | Norrskogslången | Bredaryds SOK | Småland | | nat | | L | | | |
Fri 12/4 | Tibrotrippeln, natt (flyttad från 5/4) | Tibro OK | Västergötland | | nat | | L | N | | |
Fri 12/4 | SM, natt (Swedish League, #3) | Ärla IF | Södermanland | | champs | | L | N | | |
Sat 13/4 | Hagenmedeln med öppet Skaraborgsmästerskap | IF Hagen | Västergötland | | reg | | M | | | |
Sat 13/4 | Lännamedeln | Länna IF | Uppland | | nat | | M | | | |
Sat 13/4 | Skaraborgsstafetten med öppet Skaraborgsmästerskap | IF Hagen | Västergötland | | reg | R | M | | | |
Sat 13/4 - Sun 14/4 | Stigtomtakavlen (Stafettligan, #2) | OK Hällen | Södermanland | | nat | R | L | C | | |
Sat 13/4 | Göteborgsdubbeln, lång | Sjövalla FK | Göteborg | | nat | | L | | | |
Sat 13/4 | Mariannelunds orientering | Eksjö SOK Hässleby SOK | Småland | | reg | | M | | | |
Sat 13/4 | Sydsvenska mästerskapen, individuell | OK Orion | Blekinge | | champs | | L | | | |
Sat 13/4 | Vårracet, lång | OK Orion | Blekinge | | nat | | L | | | |
Sun 14/4 | Stigtomtakavlen, individuella öppna klasser | OK Hällen | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 14/4 | Sydsvenska mästerskapen, stafett | OK Orion | Blekinge | | champs | R | L | | | |
Sun 14/4 | Göteborgsdubbeln, medel | Lerums SOK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Sun 14/4 | Söderåsenrundan | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | nat | | L | | | |
Sun 14/4 | Vårracet, medel | OK Orion | Blekinge | | nat | | M | | | |
Sun 14/4 | Anebyorienteringen | SOK Aneby | Småland | | reg | | M | | | |
Sun 14/4 | Enenracet | OK Enen | Uppland | | nat | | M | | | |
Wed 17/4 | Tiomilarepet | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | R | L | C | | |
Wed 17/4 | Tiomilarepet, öppna individuella klasser | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 18/4 | Knivstasprinten | Långhundra IF | Uppland | | nat | | S | | | |
Fri 19/4 | Uppsala möte, natt | Rasbo IK Upsala IF Orientering | Uppland | | nat | | L | N | | |
Sat 20/4 | Bergslagsmötet | Fagersta OK OK Hedströmmen | Västmanland | | nat | | M | | | |
Sat 20/4 | Boforsloppet | Degerfors OK OK Djerf | Värmland | | nat | | L | | | |
Sat 20/4 | Motalaträffen | Motala AIF OL | Östergötland | | nat | | M | | | |
Sat 20/4 | Strängnäsdubbeln, dag 1, medel | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sat 20/4 | Dackefejden, lång | Karlskrona SOK | Blekinge | | nat | | L | | | |
Sat 20/4 | Vättefejden/Gränsfejden, lång | Markaryds FK Tockarps IK | Småland Skåne | | nat | | L | | | |
Sat 20/4 | Uppsala möte, medel | IF Thor | Uppland | | nat | | M | | | |
Sun 21/4 | Herkules Skogsdåd | FK Herkules | Göteborg | | nat | | L | | | |
Sun 21/4 | Letälvsträffen | Degerfors OK OK Djerf | Värmland | | nat | | M | | | |
Sun 21/4 | Mariestadsmedeln | Mariestads FK | Västergötland | | reg | | M | | | |
Sun 21/4 | Strängnäsdubbeln, dag 2, lång | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 21/4 | Dackefejden, medel | Karlskrona SOK | Blekinge | | nat | | M | | | |
Sun 21/4 | Uppsala möte, lång | OK Linné | Uppland | | nat | | L | | | |
Sun 21/4 | Urban Hjärne-kampen | OK Motala | Östergötland | | nat | | L | | | |
Sun 21/4 | Vårträffen på Gotland | Visborgs OK | Gotland | | reg | | L | | | |
Sun 21/4 | Vättefejden/Gränsfejden, medel | Markaryds FK Tockarps IK | Småland Skåne | | nat | | M | | | |
Tue 23/4 | OLGY-sprinten | Idrottsföreningen OLGY Uppsala | Uppland | | reg | | S | | | |
Fri 26/4 | DM, natt, Småland | Växjö OK | Småland | | champs | | L | N | | |
Fri 26/4 | Öppet Skaraborgsmästerskap, natt | Falköpings AIK OK | Västergötland | | reg | | M | N | | |
Fri 26/4 | Landslagstest för seniorer och juniorer | Centrum OK | Stockholm | | nat | | S | | | |
Fri 26/4 | Publiktävling landslagstest, sprint | Centrum OK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Sat 27/4 | Järladubbeln, dag 1, långdistans | Järla Orientering | Stockholm | | nat | | L | | | |
Sat 27/4 | Kollebergamedeln | OK Kompassen | Skåne | | nat | | M | | | |
Sat 27/4 | SAIS-trampen | Stångenäs AIS | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Sat 27/4 | Tisarträffen, dag 1, lång | OK Tisaren | Örebro Län | | nat | | L | | | |
Sat 27/4 | Ullaredsdubbeln, medel | IK Trenne Ullared | Halland | | nat | | M | | | |
Sat 27/4 | Leksandstrippeln, sprint | Leksands OK | Dalarna | | reg | | S | | | |
Sat 27/4 | Traneträffen | OK Tranan | Västergötland | | nat | | M | | | |
Sat 27/4 | Leksandstrippeln, indoor | Leksands OK | Dalarna | | reg | | S | | | |
Sun 28/4 | Frostalunken | Frosta OK | Skåne | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Järladubbeln, dag 2, medeldistans | Järla Orientering | Stockholm | | nat | | M | | | |
Sun 28/4 | Tisarträffen, dag 2, medel | OK Tisaren | Örebro Län | | nat | | M | | | |
Sun 28/4 | Värst i Herrsta | Herrestads AIF | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Landslagstest KO-kvartsfinal | Svenska Orienteringsförbundet | | | reg | | S | | | |
Sun 28/4 | Landslagstest, knockout-sprint | Svenska Orienteringsförbundet | | | nat | | S | | | |
Sun 28/4 | Ullaredsdubbeln, lång | Falkenbergs OK | Halland | | nat | | L | | | |
Sun 28/4 | Leksandstrippeln, medel | Leksands OK | Dalarna | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Öppet Skaraborgsmästerskap, lång | Hjobygdens OK | Västergötland | | reg | | L | | | |
Sun 28/4 | Pekingduon, individuella öppna klasser | Matteus SI | Östergötland | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Pilaboträffen, Anneberg | Annebergs GIF | Småland | | nat | | M | | | |
Sun 28/4 | Årjängsträffen | Årjängs OK | Värmland | | reg | | M | | | |
Sun 28/4 | Pekingduon | Matteus SI | Östergötland | | nat | R | M | | | |
Wed 1/5 | IFK Lidingös medeldistans 1 maj | IFK Lidingö SOK | Stockholm | | nat | | M | | 27/4 | |
Wed 1/5 | Silverjakten | Sala OK | Västmanland | | nat | | M | | 28/4 | |
Wed 1/5 | Dubbeljakten Ulricehamn D/H14-D/H20 | Ulricehamns OK | Västergötland | | nat | | S | | 29/4 | |
Wed 1/5 | Dubbeljakten Ulricehamn, övriga klasser + öppna klasser | Ulricehamns OK | Västergötland | | nat | | S | | 29/4 | |
Wed 1/5 | Klemmingekampen | OK Klemmingen | Södermanland | | nat | | M | | 26/4 | |
Wed 1/5 | OK Älmes vårtävling | OK Älme | Småland | | nat | | M | | 28/4* | |
Wed 1/5 | Solstaorienteringen | Skattkärrs SOK | Värmland | | nat | | M | | 28/4 | |
Fri 3/5 | Tiomila, Nynäshamn, individuella öppna klasser, fredag | Attunda OK Bromma-Vällingby SOK Hellas Orientering IFK Enskede Nynäshamns OK OK Älvsjö-Örby Skarpnäcks OL Skogsluffarnas OK Sundbybergs IK Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | 28/4 | |
Sat 4/5 | Gällstads medeldistans | Gällstadbygdens SOK | Västergötland | | nat | | M | | 1/5 | |
Sat 4/5 | Tiomila, Nynäshamn, individuella öppna klasser, lördag | Attunda OK Bromma-Vällingby SOK Hellas Orientering IFK Enskede Nynäshamns OK OK Älvsjö-Örby Skarpnäcks OL Skogsluffarnas OK Sundbybergs IK Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | 28/4 | |
Sat 4/5 - Sun 5/5 | Tiomila, Nynäshamn (Stafettligan, #3) | Attunda OK Bromma-Vällingby SOK Hellas Orientering IFK Enskede Nynäshamns OK OK Älvsjö-Örby Skarpnäcks OL Skogsluffarnas OK Sundbybergs IK Tullinge SK | Stockholm | | nat | R | L | C | 21/4 | |
Sun 5/5 | Tiomila, Nynäshamn, individuella öppna klasser, söndag | Attunda OK Bromma-Vällingby SOK Hellas Orientering IFK Enskede Nynäshamns OK OK Älvsjö-Örby Skarpnäcks OL Skogsluffarnas OK Sundbybergs IK Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | 28/4 | |
Sun 5/5 | Tjörnarpsmedeln | Malmö OK | Skåne | | nat | | M | | 2/5* | |
Sun 5/5 | Veteranträffen i Gästrikland | Österfärnebo IF | Gästrikland | | nat | | M | | 2/5 | |
Sun 5/5 | Björkforskampen | Björkfors GOIF | Östergötland | | nat | | M | | 2/5 | |
Sun 5/5 | IK Omega Kort | IK Omega | Västergötland | | nat | | M | | 3/5 | |
Tue 7/5 | Ljungsbrokampen | OK Skogsströvarna | Östergötland | | nat | | M | | 1/5 | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien #1, Norr 2 | Mälarö SOK | Stockholm | | reg | | L | | 2/5 | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien #1, Söder 2 | Skarpnäcks OL | Stockholm | | reg | | L | | 2/5 | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien #1, Söder 3 | Söders-Tyresö | Stockholm | | reg | | L | | 2/5 | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien kretstävling norr 1 | Solna OK | Stockholm | | reg | | L | | 2/5 | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, kretstävling #1 | Stockholms OF | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien, #1, Söder 4 | Snättringe SK | Stockholm | | reg | | L | | 3/5 | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien #1, Söder 1 | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | L | | 2/5 | |
Tue 7/5 | Ungdomsserien #1, Norr 3 | Waxholms OK | Stockholm | | reg | | L | | 2/5 | |
Thu 9/5 | Skärmenträffen | OK Skärmen | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | 4/5 | |
Thu 9/5 | Swedish League, #4, medel (WRE) + Närkekvartetten, dag 1, medel | Almby IK Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro KFUM Örebro OK | Örebro Län | | int | | M | | 1/5 | |
Fri 10/5 | Swedish League, #5, lång (WRE) + Närkekvartetten, dag 2, lång | Almby IK Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro KFUM Örebro OK | Örebro Län | | int | | L | | 1/5 | |
Fri 10/5 | MTBO, SM/JSM/USM/VSM, Svenska cupen, #1, sprint | Ulricehamns OK | Västergötland | M | champs | | S | | 5/5 | |
Sat 11/5 | DOL-kampen, dag 1 | Dalaportens OL | Dalarna | | nat | | M | | 6/5 | |
Sat 11/5 | Närkekvartetten, dag 3, lång | Almby IK Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro KFUM Örebro OK | Örebro Län | | nat | | L | | 1/5 | |
Sat 11/5 | Roslagshelg, dag 1, lång | OK Roslagen | Uppland | | nat | | L | | 5/5 | |
Sat 11/5 | MTBO, SM/JSM/USM/VSM, Svenska cupen, #2, lång | Ulricehamns OK | Västergötland | M | champs | | L | | 5/5 | |
Sun 12/5 | DM, sprintstafett, Bohuslän-Dal | Idefjordens SK | Bohuslän-Dal | | champs | R | S | | 5/5 | |
Sun 12/5 | DOL-kampen, dag 2 | Dalaportens OL | Dalarna | | nat | | M | | 6/5 | |
Sun 12/5 | MTBO, SM/JSM/USM/VSM, Svenska cupen, #3, medel | Ulricehamns OK | Västergötland | M | champs | | M | | 5/5 | |
Sun 12/5 | Närkekvartetten, dag 4, medel | Almby IK Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro KFUM Örebro OK | Örebro Län | | nat | | M | | 1/5 | |
Sun 12/5 | Roslagshelg, dag 2, medel | OK Roslagen | Uppland | | nat | | M | | 5/5 | |
Sun 12/5 | Stafettligan, #4, Örebro | Almby IK Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro KFUM Örebro OK | Örebro Län | | nat | R | L | | 1/5 | |
Sun 12/5 | Orintos vårtävling | OK Orinto | Västergötland | | nat | | M | | 5/5 | |
Sun 12/5 | DM, sprint, Bohuslän-Dal | Idefjordens SK | Bohuslän-Dal | | champs | | S | | 5/5 | |
Wed 15/5 | Göteborgs sprintcup, #1 | Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | reg | | S | | 12/5 | |
Wed 15/5 | Stockholm City Cup, #1 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | 8/5 | |
Thu 16/5 | Sandvikens öppna kommunmästerskap | Storviks IF | Gästrikland | | reg | | L | | 9/5 | |
Thu 16/5 | DM, sprint, Östergötland | Boxholms OK | Östergötland | | champs | | S | | 9/5 | |
Fri 17/5 | Tour de Medelpad, dag 1, sprint + DM, sprint, Medelpad | Selånger SOK | Medelpad | | champs | | S | | 12/5 | |
Sat 18/5 | Fäbodloppet, dag 1, medel | Domnarvets GOIF | Dalarna | | nat | | M | | 12/5 | |
Sat 18/5 | Hammarslaget | OK Hammaren | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Sat 18/5 | Tour de Medelpad, dag 2, lång | Sundsvalls OK | Medelpad | | nat | | L | | 12/5 | |
Sat 18/5 | Umedalsrännet | Umedalens IF | Västerbotten | | nat | | M | | 12/5 | |
Sat 18/5 | Vikingträffen | IK Vikings OK | Värmland | | nat | | M | | 12/5 | |
Sun 19/5 | Bruksträffen | Robertsfors IK | Västerbotten | | nat | | M | | 12/5 | |
Sun 19/5 | DM, sprint, Västergötland | Lidköpings VSK | Västergötland | | champs | | S | | 12/5 | |
Sun 19/5 | DM, sprintstafett, Västergötland | Lidköpings VSK | Västergötland | | champs | R | S | | 12/5* | |
Sun 19/5 | Fäbodloppet, dag 2, medel | Domnarvets GOIF | Dalarna | | nat | | M | | 12/5 | |
Sun 19/5 | Tour de Medelpad, dag 3, medel + DM, medel, Medelpad | Sundsvalls OK | Medelpad | | champs | | M | | 12/5 | |
Sun 19/5 | DM, sprint, Skåne | OK Kontinent | Skåne | | champs | | S | | 12/5 | |
Sun 19/5 | Näverlunken, medel | OK Mangen | Värmland | | nat | | M | | 12/5 | |
Sun 19/5 | DM, sprintstafett, Skåne | OK Kontinent | Skåne | | champs | R | S | | 12/5 | |
Wed 22/5 | Stockholm City Cup, #2 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | 15/5 | |
Wed 22/5 | Göteborgs sprintcup, #2 | IFK Göteborg Orientering | Göteborg | | reg | | S | | 19/5 | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, kretstävling #2 | Stockholms OF | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien #2 Norra 1 | IFK Lidingö SOK | Stockholm | | reg | | L | | 16/5 | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien #2, Söder 1 | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | | L | | | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien, #2, Söder 3 och 4 | IFK Enskede OK Södertörn | Stockholm | | reg | | L | | 16/5 | |
Thu 23/5 | DM, sprint, Uppland | Rasbo IK | Uppland | | champs | | S | | 19/5 | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien #2, Norr 2 | Bromma-Vällingby SOK | Stockholm | | reg | | L | | 19/5 | |
Thu 23/5 | Ungdomsserien #2, Söder 2 | Hellas Orientering | Stockholm | | reg | | L | | 13/5 | |
Fri 24/5 | Orienteringsskytte, stafett, landskamp, öppen klass | Lindebygdens OK OK Tisaren | Örebro Län | Y | int | R | M | | 19/5 | |
Sat 25/5 | Bergnäsets AIK:s vårtävling, lång | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | L | | | |
Sat 25/5 | Orienteringsskytte, klassisk distans, SM, DM, landskamp, SC #1, WC #5 | Lindebygdens OK OK Tisaren | Örebro Län | Y | int | | L | | 19/5 | |
Sat 25/5 | PreO, Öppet DM, Värmland | Kristinehamns OK | Värmland | T | champs | | L | | | |
Sat 25/5 | Storsjöträffen med ungdomsserien, #2 | OK Storsjön | Jämtland-Härjedalen | | nat | | M | | 19/5 | |
Sat 25/5 | Ulf Radlers minne | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | S | | 19/5 | |
Sat 25/5 | Unionsmatchen, lång | Hestra IF Rydboholms SK | Västergötland | | reg | | L | | 19/5 | |
Sat 25/5 | Unionsmatchen, publiktävling | Hestra IF Rydboholms SK | Västergötland | | reg | | M | | 19/5 | |
Sat 25/5 | DM, sprint, Västmanland | Surahammars SOK | Västmanland | | champs | | S | | 19/5 | |
Sat 25/5 | Faxeträffen, dag 1, sprint | Ljusne-Ala OK Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | S | | 19/5 | |
Sat 25/5 | IFK Mora OK | IFK Mora OK | Dalarna | | nat | | L | | 19/5 | |
Sat 25/5 | Ulf Radlers minne stafett | Järfälla OK | Stockholm | | reg | R | S | | 19/5 | |
Sat 25/5 | DM, sprintstafett, Västmanland | Surahammars SOK | Västmanland | | champs | R | S | | 19/5 | |
Sat 25/5 | Faxeträffen, dag 1, medel | Ljusne-Ala OK Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | M | | 19/5 | |
Sun 26/5 | Bergnäsets AIK:s vårtävling, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | M | | | |
Sun 26/5 | Kristinehamns PreO | Kristinehamns OK | Värmland | T | nat | | L | | | |
Sun 26/5 | Lämmeltåget | Nässjö OK | Småland | | nat | R | S | | 19/5 | |
Sun 26/5 | Orienteringsskytte, sprint, DM, landskamp, SC #2, WC #6 | Lindebygdens OK OK Tisaren | Örebro Län | Y | int | | S | | 19/5 | |
Sun 26/5 | Torgnyloppet med ungdomsserien, #3 | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | L | | 19/5 | |
Sun 26/5 | DM, sprint, Dalarna | Älvdalens IF OK IFK Mora OK | Dalarna | | champs | | S | | 19/5 | |
Sun 26/5 | Unionsmatchen, stafett | Hestra IF Rydboholms SK | Västergötland | | reg | R | M | | 19/5 | |
Sun 26/5 | Faxeträffen, dag 2, medel | Ljusne-Ala OK Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | M | | 19/5 | |
Sun 26/5 | Lundasprinten | Lunds OK | Skåne | | nat | | S | | 19/5 | |
Sun 26/5 | DM, sprintstafett, Dalarna | Älvdalens IF OK IFK Mora OK | Dalarna | | champs | R | S | | 19/5 | |
Wed 29/5 | DM, sprint, Gästrikland | Valbo AIF | Gästrikland | | champs | | S | | 22/5 | |
Wed 29/5 | Orienteringsskytte i Älvsbyn, förkortad klassisk | Älvsby IF OK | Norrbotten | Y | reg | | L | | 26/5 | |
Wed 29/5 | Stockholm City Cup, #3 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | 22/5 | |
Wed 29/5 | Göteborgs sprintcup, #3 | Tolereds Allmänna IK | Göteborg | | reg | | S | | 26/5 | |
Fri 31/5 | Bussbysprinten | Örnsköldsviks OK | Ångermanland | | nat | | S | | 26/5 | |
Sat 1/6 | DM, sprint, Örebro Län | KFUM Örebro OK Örebro Läns OF | Örebro Län | | champs | | S | | | |
Sat 1/6 | DM, sprint, Småland med Wettersol tour etapp 1 | OK Gränsen | Småland | | champs | | S | | 26/5 | |
Sat 1/6 | DM, sprintstafett, Småland | OK Gränsen | Småland | | champs | R | S | | 26/5 | |
Sat 1/6 | DM, sprintstafett, Örebro Län | KFUM Örebro OK Örebro Läns OF | Örebro Län | | champs | R | S | | | |
Sat 1/6 | Piteå IF OK, medel | Piteå IF Orienteringsklubb | Norrbotten | | reg | | M | | | |
Sat 1/6 | Skogslöparnas nordiska, lång | Skogslöparna | Ångermanland | | nat | | L | | 26/5 | |
Sat 1/6 | Slottssprinten, Sigtuna | Sigtuna OK | Uppland | | reg | | S | | 26/5 | |
Sat 1/6 | Slottssprintstafetten, Sigtuna | Sigtuna OK | Uppland | | reg | R | S | | 28/5 | |
Sun 2/6 | DM, sprint, Blekinge | OK Skogsfalken | Blekinge | | champs | | S | | | |
Sun 2/6 | DM, sprintstafett, Blekinge | OK Skogsfalken | Blekinge | | champs | R | S | | | |
Sun 2/6 | Nobelsprinten | OK Djerf | Värmland | | reg | | S | | 20/5 | |
Sun 2/6 | Piteå IF OK, lång | Piteå IF Orienteringsklubb | Norrbotten | | reg | | L | | | |
Sun 2/6 | Skogslöparnas nordiska, medel | Skogslöparna | Ångermanland | | nat | | M | | 26/5 | |
Sun 2/6 | Gbg Sprint Challenge | Frölunda OL | Göteborg | | nat | | S | | 26/5 | |
Sun 2/6 | Wettersol Tour Etapp 2 | OK Gränsen | Småland | | reg | | S | | 26/5 | |
Sun 2/6 | StOF:s sommarläger, stafett | Järla Orientering OK Ravinen Skogsluffarnas OK Stockholms OF | Stockholm | | reg | R | M | | 24/5 | |
Sun 2/6 | Wettersol Tour Etapp 3 | OK Gränsen | Småland | | reg | | S | | 26/5 | |
Wed 5/6 | DM, sprint, Stockholm | Snättringe SK | Stockholm | | champs | | S | | 30/5 | |
Wed 5/6 | Göteborgs sprintcup, #4 | Kungälvs OK | Göteborg | | reg | | S | | | |
Thu 6/6 | DM, sprint, Halland | Halmstad OK | Halland | | champs | | S | | 30/5 | |
Thu 6/6 | DM, sprintstafett, Halland | Halmstad OK | Halland | | champs | R | S | | 30/5 | |
Thu 6/6 | Nationaldagssprinten | Växjö OK | Småland | | reg | | S | | | |
Thu 6/6 | Nationalsdagsmedeln | Jokkmokks SK | Norrbotten | | reg | | M | | | |
Thu 6/6 | Ösaträffen, dag 1, medel | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | nat | | M | | 26/5 | |
Thu 6/6 | DM, sprint, Värmland | OK Älgen | Värmland | | champs | | S | | 30/5 | |
Fri 7/6 | Ösaträffen, dag 2, lång | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | nat | | L | | 26/5 | |
Fri 7/6 | Västerbottens 3-dagars, etapp 1, sprint | Umeå OK | Västerbotten | | nat | | S | | | |
Sat 8/6 | DM, sprint, Göteborg | Mölndal Outdoor IF | Göteborg | | champs | | S | | | |
Sat 8/6 | DM, sprint, Gotland | Garda OK | Gotland | | champs | | S | | 2/6 | |
Sat 8/6 | Kinnekullesprinten | Istrums SK OK Klyftamo | Västergötland | | nat | | S | | 2/6 | |
Sat 8/6 | Ösaträffen, dag 3, medel | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | nat | | M | | 26/5 | |
Sat 8/6 | Västerbottens 3-dagars, etapp 2, lång | Umeå OK | Västerbotten | | nat | | L | | | |
Sat 8/6 - Sun 9/6 | Sprinthelgen | OK Orion | Blekinge | | nat | | S | | | |
Sat 8/6 | MTBO, Svenska cupen, #4, sprint | OK Stigen | Småland | M | nat | | S | | 2/6 | |
Sun 9/6 | Ösaträffen, dag 4, lång | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | nat | | L | | 26/5 | |
Sun 9/6 | Sommarlandssprinten | IK Gandvik | Västergötland | | nat | | S | | 2/6 | |
Sun 9/6 | Västerbottens 3-dagars, etapp 3, medel | Umeå OK | Västerbotten | | nat | | M | | | |
Sun 9/6 | MTBO, Svenska cupen, #5, medel | OK Stigen | Småland | M | nat | | M | | 2/6 | |
Fri 14/6 - Sun 16/6 | Tre skåningar och en dansk | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | S | | 9/6 | |
Sat 15/6 | DM, lång, Norrbotten | Vittjärvs IK | Norrbotten | | champs | | L | | | |
Sat 15/6 | DM, sprint, Jämtland-Härjedalen med ungdomsserien, #4 | Frösö IF OK Storsjön | Jämtland-Härjedalen | | champs | | S | | 9/6 | |
Sun 16/6 | DM, stafett, Norrbotten | Vittjärvs IK | Norrbotten | | champs | R | L | | | |
Sun 16/6 | DM, ultralång, Jämtland-Härjedalen med ungdomsserien, #5 | OK Storsjön | Jämtland-Härjedalen | | champs | | U | | 9/6 | |
Sun 16/6 | ICA-Anders sprint i Gällstad | Gällstadbygdens SOK | Västergötland | | reg | | S | | 9/6 | |
Tue 18/6 | Sidensjösprinten | Sidensjö IK | Ångermanland | | reg | | M | | | |
Wed 19/6 | DM, ultralång, Gästrikland+Hälsingland | Hälsinglands OF OK Hammaren | Hälsingland Gästrikland | | champs | | U | | | |
Wed 19/6 | Enar Perssons Minne | Ockelbo OK | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Wed 19/6 | MTBO, DM, medel, Ångermanland | Ångermanlands OF OK Nolaskogsarna | Ångermanland | M | champs | | M | | | |
Sun 23/6 | Gekåssprinten | IK Trenne Ullared | Halland | | reg | | S | | | |
Sun 23/6 | Jubileumsorientering 50-år, lång | Idrefjällens OK | Dalarna | | nat | | L | | 16/6 | |
Mon 24/6 | Jubileumstävlingen 50-rejset, medel | Idrefjällens OK | Dalarna | | reg | | M | | 16/6 | |
Tue 25/6 - Thu 27/6 | Idrefjällens 3-dagars | Idrefjällens OK | Dalarna | | nat | | M | | 16/6 | |
Fri 28/6 - Sun 30/6 | 3+3 i Sälen | Malungs OK Skogsmårdarna | Dalarna | | nat | | M | | 17/6* | |
Sat 29/6 | Arossprinten | Västerås SOK | Västmanland | | nat | | S | | | |
Sat 29/6 | Fästningssprinten med Öppet Skaraborgsmästerskap, sprint | SOK Träff | Västergötland | | reg | | S | | | |
Sat 29/6 | Havs-OL, dag 1, sprint | Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | | nat | | S | | | |
Sat 29/6 | Jubileumstävling på Seskarö | Seskarö IF | Norrbotten | | reg | | M | | | |
Sat 29/6 | SM, sprint (Swedish League, #6) | Västerås SOK | Västmanland | | champs | | S | | | |
Sun 30/6 | Havs-OL, dag 2, lång | Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | | nat | | L | | | |
Sun 30/6 | SM, sprintstafett (Stafettligan, #5) | Västerås SOK | Västmanland | | champs | R | S | | | |
Mon 1/7 | Tjustsprinten | Gamleby OK | Småland | | nat | | S | | | |
Mon 1/7 | Trekvällars, #1, lång | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 2/7 | Trekvällars, #2, medel | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | M | | | |
Tue 2/7 | Tjust 2-dagars, dag 1, medel | Ankarsrums OK | Småland | | nat | | M | | 25/6 | |
Wed 3/7 | Tjust 2-dagars, dag 2, lång | Ankarsrums OK | Småland | | nat | | L | | 25/6 | |
Wed 3/7 | Trekvällars, #3, lång | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
Fri 5/7 | Årefjällens 3-dagars, dag 1, sprint | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | S | | | |
Fri 5/7 - Sun 7/7 | Eskilstuna Weekend | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sat 6/7 | Årefjällens 3-dagars, dag 2, medel | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | M | | | |
Sat 6/7 | Pre-o DM Bohuslän-Dal, Västergötland, Göteborg | Herrestads AIF | Bohuslän-Dal | T | champs | | L | | 30/6 | |
Sat 6/7 | Renlunken, medel | OK Renen | Norrbotten | | nat | | M | | | |
Sat 6/7 - Sun 7/7 | Tjoget | Emmaboda Verda OK Lessebo OK | Småland | | nat | R | L | C | 24/6 | |
Sat 6/7 - Sun 7/7 | Gotlands 2-dagars | Svaide Roma SOK | Gotland | | nat | | M | | 30/6 | |
Sun 7/7 | Årefjällens 3-dagars, dag 3, lång + Ungdomsserien #5 | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | L | | | |
Sun 7/7 | PreO Deltävling 3 Svenska Cupen/A-Cupen | Svanesunds GIF | Bohuslän-Dal | T | nat | | P | | | |
Sun 7/7 | Renlunken, lång | OK Renen | Norrbotten | | nat | | L | | | |
Tue 9/7 - Thu 11/7 | Gotlands 3-dagars | Gotlands Bro OK | Gotland | | nat | | M | | 2/7 | |
Fri 12/7 - Sun 14/7 | Hallands 3-dagars | FK Friskus-Varberg OK Nackhe | Halland | | nat | | M | | 30/6 | |
Mon 15/7 - Wed 17/7 | Österlens 3-kvällars | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | 7/7 | |
Wed 17/7 | Skärgårdssprinten | OK Roslagen | Uppland | | reg | | S | | | |
Thu 18/7 - Sun 21/7 | O-Ringen Smålandskusten, Träningsbanor | O-Ringen | | | nat | | M | | | |
Sun 21/7 | O-Ringen Smålandskusten, Bagheerastafetten | O-Ringen | | | nat | R | S | | | |
Mon 22/7 - Sat 27/7 | O-Ringen Smålandskusten | O-Ringen | | | nat | | L | | | |
Mon 22/7 - Sat 27/7 | O-Ringen Smålandskusten, MTBO | O-Ringen | | M | nat | | M | | | |
Mon 22/7 - Sat 27/7 | O-Ringen Smålandskusten, PreO | O-Ringen | | T | nat | | L | | | |
Wed 24/7 | O-Ringen Smålandskusten, Elitsprinten | O-Ringen | | | nat | | S | | | |
Mon 29/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 1, medel | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | 22/7 | |
Tue 30/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | 23/7 | |
Wed 31/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | 24/7 | |
Thu 1/8 | Stjärnorpsmedeln | OK Denseln Stjärnorps SK | Östergötland | | nat | | M | | | |
Fri 2/8 | Ungdomens 10mila | OK Mark OK Orinto OK Räven Skene Sim o IS | Västergötland | | nat | R | L | | 16/5 | |
Sat 3/8 | Markdubbeln, #1, medel | OK Mark OK Orinto OK Räven Skene Sim o IS | Västergötland | | nat | | L | | | |
Sat 3/8 | Ungdomens 10mila | OK Mark OK Orinto OK Räven Skene Sim o IS | Västergötland | | nat | R | L | C | 30/6 | |
Sat 3/8 - Sun 4/8 | Medeltidskampen | Garda OK | Gotland | | nat | | S | | 28/7 | |
Sun 4/8 | Markdubbeln, #2, lång | OK Mark OK Orinto OK Räven Skene Sim o IS | Västergötland | | nat | | L | | | |
Tue 6/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1 | Linköpings OK | Östergötland | | reg | | M | | | |
Wed 7/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2 | Linköpings OK | Östergötland | | reg | R | M | | | |
Fri 9/8 | Norrlandsmästerskapen, sprint | IFK Umeå | Västerbotten | | champs | | S | | | |
Sat 10/8 | Bauertrampet, dag 1, lång | Jönköpings OK | Småland | | nat | | L | | | |
Sat 10/8 | Norrlandsmästerskapen, lång | IFK Umeå | Västerbotten | | champs | | L | | | |
Sat 10/8 | SM, ultralång (Swedish League, #7) | Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | champs | | U | | 28/7 | |
Sat 10/8 | SM, ultralång, publiktävling, medel | Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | reg | | M | | 28/7 | |
Sat 10/8 | Stenungsundsmedeln | Stenungsunds OK | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Sun 11/8 | Bauertrampet, dag 2, medel | Jönköpings OK | Småland | | nat | | M | | | |
Sun 11/8 | Norrlandsmästerskapen, medel | IFK Umeå | Västerbotten | | champs | | M | | | |
Sun 11/8 | Norrlandsmästerskapen, stafett | IFK Umeå | Västerbotten | | champs | R | L | | | |
Sun 11/8 | Veteran-SM, ultralång distans | Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | nat | | U | | 28/7 | |
Wed 14/8 | Melkers Minne | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | reg | R | S | | | |
Fri 16/8 | Götalandsmästerskapen, sprint | Visborgs OK | Gotland | | champs | | S | | 11/8 | |
Sat 17/8 | Avestapropagandan, lång | Avesta OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Sat 17/8 | DM, lång, Ångermanland + Medelpad | Medelpads OF OK Nolaskogsarna | Medelpad Ångermanland | | champs | | L | | | |
Sat 17/8 | DM, medel, Jämtland-Härjedalen med ungdomsserien, #6 | Litsbygdens SK Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | champs | | M | | 10/8 | |
Sat 17/8 | DM, medel, Norrbotten | Älvsby IF OK | Norrbotten | | champs | | M | | | |
Sat 17/8 | Golden Weekend, #1 | Köping-Kolsva OK | Västmanland | | nat | | M | | | |
Sat 17/8 | IFK Tumba, långdistans | IFK Tumba SOK | Stockholm | | nat | | L | | | |
Sat 17/8 | OK Löftan PreO Halland Svenska cupen / A-cupen | OK Löftan | Halland | T | nat | | P | | 5/8 | |
Sat 17/8 | Ostlöpet Falköping, medel | Falköpings AIK OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Sat 17/8 | Götalandsmästerskapen, lång | Visborgs OK | Gotland | | champs | | L | | 11/8 | |
Sat 17/8 | MTBO, Svenska cupen, #6, sprint | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | S | | 11/8 | |
Sun 18/8 | DM, lång, Jämtland-Härjedalen med ungdomsserien, #7 | Litsbygdens SK Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | champs | | L | | 10/8 | |
Sun 18/8 | DM, lång, Västerbotten | Skellefteå OK | Västerbotten | | champs | | L | | | |
Sun 18/8 | DM, stafett, Ångermanland + Medelpad | Medelpads OF OK Nolaskogsarna | Medelpad Ångermanland | | champs | R | L | | | |
Sun 18/8 | DM, stafett, Ångermanland + Medelpad, individuella öppna klasser | Medelpads OF OK Nolaskogsarna | Medelpad Ångermanland | | reg | | L | | | |
Sun 18/8 | Golden Weekend, #2 | Köping-Kolsva OK | Västmanland | | nat | | M | | | |
Sun 18/8 | Götalandsmästerskapen, distriktsstafett | Visborgs OK | Gotland | | champs | R | M | | 11/8 | |
Sun 18/8 | Kvarnsvedsträffen | Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | | reg | | M | | | |
Sun 18/8 | Mälarhöjdens IK, medeldistans | Mälarhöjdens IK OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Sun 18/8 | PreO DM Halland och Småland | Halmstad OK | Halland | T | champs | | P | | | |
Sun 18/8 | Värmlandsserien | IK Vikings OK | Värmland | | reg | | L | | | |
Sun 18/8 | Götalandsmästerskapen, individuella öppna klasser | Visborgs OK | Gotland | | nat | | M | | 11/8 | |
Sun 18/8 | Hjärnarps OL | Hjärnarps OL | Skåne | | nat | | M | | | |
Sun 18/8 | MTBO, Svenska cupen, #7, medel | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | M | | 11/8 | |
Wed 21/8 | Storviksnatta | Storviks IF | Gästrikland | | nat | | L | N | | |
Fri 23/8 | DM, natt, Värmland | Kristinehamns OK | Värmland | | champs | | L | N | | |
Sat 24/8 | DM, lång, Göteborg | Sjövalla FK | Göteborg | | champs | | L | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Ångermanland | Sidensjö IK | Ångermanland | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Blekinge | OK Orion | Blekinge | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Bohuslän-Dal | Kvillebyns SK | Bohuslän-Dal | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Gotland | Gotlands Bro OK | Gotland | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Halland | IF Rigor | Halland | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Örebro Län | Hagaby GoIF Örebro Örebro Läns OF | Örebro Län | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Östergötland | Linköpings OK | Östergötland | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Skåne | Lunds OK | Skåne | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Småland | OK Bävern | Småland | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Uppland | Långhundra IF | Uppland | | champs | | M | | 18/8 | |
Sat 24/8 | DM, medel, Västerbotten | SK Björnen | Västerbotten | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Västergötland | Främmestads IK OK Kullingshof Ryda SK | Västergötland | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Västmanland | Norbergs OK | Västmanland | | champs | | M | | | |
Sat 24/8 | DM, lång, Stockholm | Skarpnäcks OL | Stockholm | | champs | | L | | | |
Sat 24/8 | DM, medel, Dalarna | IK Jarl Rättvik | Dalarna | | champs | | M | | 18/8 | |
Sun 25/8 | DM, lång, Bohuslän-Dal | Kvillebyns SK | Bohuslän-Dal | | champs | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, lång, Gästrikland | Årsunda IF | Gästrikland | | champs | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, lång, Örebro Län | Hagaby GoIF Örebro Örebro Läns OF | Örebro Län | | champs | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, lång, Södermanland | Eskilstuna OL | Södermanland | | champs | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, lång, Värmland | Filipstads OK | Värmland | | champs | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, lång, Västmanland | Norbergs OK | Västmanland | | champs | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, medel, Stockholm | Skogsluffarnas OK | Stockholm | | champs | | M | | | |
Sun 25/8 | DM, sprint, Ångermanland | OK Nipan | Ångermanland | | champs | | S | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Blekinge | OK Orion | Blekinge | | champs | R | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Blekinge, individuella öppna klasser | OK Orion | Blekinge | | reg | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Dalarna | Leksands OK | Dalarna | | champs | R | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Halland | IF Rigor | Halland | | champs | R | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Östergötland | Linköpings OK | Östergötland | | champs | R | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasser | Linköpings OK | Östergötland | | reg | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Skåne | Lunds OK | Skåne | | champs | R | M | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser | Lunds OK | Skåne | | reg | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Småland | OK Bävern | Småland | | champs | R | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Uppland | Rånäs OK | Uppland | | champs | R | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Västerbotten | SK Björnen | Västerbotten | | champs | R | L | | 18/8 | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Västergötland | Främmestads IK OK Kullingshof Ryda SK | Västergötland | | champs | R | L | | | |
Sun 25/8 | DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasser | Främmestads IK OK Kullingshof Ryda SK | Västergötland | | reg | | L | | | |
Sun 25/8 | DM, sprint, Hälsingland | Rehns BK | Hälsingland | | champs | | S | | | |
Sun 25/8 | DM, medel, Hälsingland | Rehns BK | Hälsingland | | champs | | M | | | |
Wed 28/8 | Ungdomsserien, region N | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Wed 28/8 | Ungdomsserien, region SO | Järla Orientering | Stockholm | | reg | | M | | | |
Wed 28/8 | Ungdomsserien, region SV | IFK Enskede | Stockholm | | reg | | M | | | |
Fri 30/8 | Ungdoms-SM, sprint | Härnösands OK | Ångermanland | | champs | | S | | 18/8 | |
Fri 30/8 | Veteran-SM, sprint | OK Rodhen | Uppland | | champs | | S | | 18/8 | |
Sat 31/8 | AOK/VOK-dubbeln, medel | Attunda OK Väsby OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sat 31/8 | Bergnäsets AIK:s hösttävling, lång | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | L | | | |
Sat 31/8 | Götaälvdalsträffen | OK Gipen | Bohuslän-Dal | | reg | | M | | | |
Sat 31/8 | PreO-SM | Svenska Orienteringsförbundet | | T | champs | | P | | | |
Sat 31/8 | Ungdoms-SM, lång | Härnösands OK | Ångermanland | | champs | | L | | 18/8 | |
Sat 31/8 | Veteran-SM, medel | OK Rodhen | Uppland | | champs | | M | | 18/8 | |
Sat 31/8 - Sun 1/9 | SM, lång (Swedish League, #8) | Trosabygdens OK | Södermanland | | champs | | L | | | |
Sun 1/9 | AOK/VOK-dubbeln, förkortad lång | Attunda OK Väsby OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sun 1/9 | Bergnäsets AIK:s hösttävling, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | M | | | |
Sun 1/9 | SM, publiktävling, medel | Trosabygdens OK | Södermanland | | reg | | M | | | |
Sun 1/9 | Tempo-SM | Svenska Orienteringsförbundet | | T | champs | | T | | | |
Sun 1/9 | Ungdoms-SM, distriktsstafett | Härnösands OK | Ångermanland | | nat | R | L | | 18/8 | |
Sun 1/9 | Veteran-SM, lång | OK Rodhen | Uppland | | champs | | L | | 18/8 | |
Sun 1/9 | Vargsöndan | OK Flundrehof OK Skogsvargarna | Västergötland | | reg | | L | | 25/8 | |
Sun 1/9 | FK Åsen, medel | FK Åsen | Skåne | | nat | | M | | | |
Fri 6/9 - Sat 7/9 | SM, medel (Swedish League, #9) | Nyköpings OK | Södermanland | | champs | | M | | | |
Sat 7/9 | Bahco cup, lång | Lidköpings VSK | Västergötland | | reg | | L | | | |
Sat 7/9 | Björksundsdubbeln, dag 1 (publiktävling SM) | Nyköpings OK | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sat 7/9 | Bredareds höstmedel | Bredareds IF | Västergötland | | nat | | M | | | |
Sat 7/9 | Järfälla OK, långdistans | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sat 7/9 | Kuxaträffen | Ockelbo OK | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Sat 7/9 | Nässjö OK:s medeldistans | Nässjö OK | Småland | | reg | | M | | | |
Sat 7/9 | Trampen, medel | Ludvika OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Sun 8/9 | Bahco cup, stafett | Lidköpings VSK | Västergötland | | reg | R | L | | | |
Sun 8/9 | Dubbelfajten | Almby IK Örebro Läns OF | Örebro Län | | reg | T | L | | | |
Sun 8/9 | Frostavallslöpet | Ringsjö OK | Skåne | | nat | | L | | 1/9 | |
Sun 8/9 | IFK Hedemora OK | IFK Hedemora OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Sun 8/9 | Järfälla OK, medeldistans | Järfälla OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sun 8/9 | Långuven | IK Uven | Göteborg | | nat | | L | | 21/3* | |
Sun 8/9 | SM, stafett (Stafettligan, #6, final) | Nyköpings OK | Södermanland | | champs | R | L | | | |
Sun 8/9 | Björksundsdubbeln, dag 2 (publiktävling SM) | Nyköpings OK | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 8/9 | Stöcksjö IS höstmedel | Stöcksjö IS | Västerbotten | | reg | | M | | 1/9 | |
Fri 13/9 | DM, natt, Blekinge | OK Vilse 87 | Blekinge | | champs | | L | N | | |
Fri 13/9 | DM, natt, Bohuslän-Dal | Eds SK | Bohuslän-Dal | | champs | | L | N | | |
Fri 13/9 | DM, natt, Dalarna | Korsnäs IF OK | Dalarna | | champs | | L | N | 2/9 | |
Fri 13/9 | DM, natt, Halland | IK Trenne Ullared | Halland | | champs | | L | N | | |
Fri 13/9 | DM, natt, Örebro Län | OK Tisaren | Örebro Län | | champs | | L | N | | |
Fri 13/9 | DM, natt, Östergötland | Söderköpings OK | Östergötland | | champs | | L | N | | |
Fri 13/9 | DM, natt, Stockholm | Gustavsbergs OK | Stockholm | | champs | | L | N | | |
Fri 13/9 | DM, natt, Uppland | Länna IF | Uppland | | champs | | L | N | | |
Fri 13/9 | DM, natt, Västergötland | Tibro OK | Västergötland | | champs | | L | N | | |
Sat 14/9 | DM, lång, Gotland | Visborgs OK | Gotland | | champs | | L | | 2/9 | |
Sat 14/9 | DM, lång, Hälsingland | Söderhamns OK | Hälsingland | | champs | | L | | | |
Sat 14/9 | DM, medel, Gästrikland | Gävle OK | Gästrikland | | champs | | M | | | |
Sat 14/9 | DM, medel, Göteborg | Tolereds Allmänna IK | Göteborg | | champs | | M | | | |
Sat 14/9 | Ekorren cup | Linköpings OK | Östergötland | | reg | R | L | | 8/9 | |
Sun 15/9 | DM, lång, Blekinge | Karlskrona SOK | Blekinge | | champs | | L | | 8/9 | |
Sun 15/9 | DM, lång, Dalarna | Bjursås OK | Dalarna | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, lång, Halland | Falkenbergs OK | Halland | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, lång, Östergötland | Tjällmo-Godegårds OK | Östergötland | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, lång, Skåne | Hässleholms OK | Skåne | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, lång, Småland | Eksjö SOK | Småland | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, lång, Uppland | Sigtuna OK | Uppland | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, lång, Västergötland | Mullsjö SOK Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Bohuslän-Dal | Svanesunds GIF | Bohuslän-Dal | | champs | R | M | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Gästrikland | Gävle OK | Gästrikland | | champs | R | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Göteborg | OK Landehof | Göteborg | | champs | R | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Gotland | Visborgs OK | Gotland | | champs | R | L | | 7/9 | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Hälsingland | Söderhamns OK | Hälsingland | | champs | R | M | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Hälsingland, individuella öppna klasser | Söderhamns OK | Hälsingland | | reg | | M | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Södermanland | Kjula IF | Södermanland | | champs | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Stockholm | Waxholms OK | Stockholm | | champs | R | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasser | Waxholms OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Värmland | Kils OK | Värmland | | champs | R | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Västmanland + Örebro Län | Arboga OK OK Milan | Västmanland Örebro Län | | champs | R | L | | | |
Sun 15/9 | DM, stafett, Västmanland + Örebro Län, individuella öppna klasser | Arboga OK OK Milan | Västmanland Örebro Län | | reg | | L | | | |
Fri 20/9 | DM, natt, Södermanland | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | champs | | L | N | | |
Sat 21/9 | Aleträffen | OK Alehof | Göteborg | | nat | | M | | | |
Sat 21/9 | Kristinehamnsmedeln | Kristinehamns OK | Värmland | | nat | | M | | | |
Sat 21/9 | Linnédubbeln, medel | OK Linné | Uppland | | nat | | M | | | |
Sat 21/9 | Loffelunken med ungdomsserien, #8 | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | L | | | |
Sat 21/9 | NAIS-träffen, dag 1, medel | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | M | | | |
Sat 21/9 | OK Gisle | OK Gisle | Småland | | reg | | M | | | |
Sat 21/9 | PreO i väst, PreO, #1 | Göteborg-Majorna OK IK Uven OK Landehof | Göteborg | T | nat | | P | | | |
Sat 21/9 | PreO i väst, TempO Svenska Cupen/A-Cupen | Göteborg-Majorna OK IK Uven OK Landehof | Göteborg | T | nat | | T | | | |
Sat 21/9 | Sundbydubbeln, lång | Hellas Orientering Snättringe SK | Stockholm | | nat | | L | | | |
Sat 21/9 | Swedish League, #10, medel | Stora Tuna OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Sat 21/9 | Vilselöpet | OK Vilse 87 | Blekinge | | nat | | L | | | |
Sun 22/9 | Älgjakten | Frösö IF | Jämtland-Härjedalen | | nat | R | L | | | |
Sun 22/9 | Fyrklubbs | Hästveda OK | Skåne | | reg | | L | | | |
Sun 22/9 | Hjortsöndan | OK Skogshjortarna | Västergötland | | nat | | L | | | |
Sun 22/9 | Kroppas långa | Kroppa IF | Värmland | | nat | | L | | | |
Sun 22/9 | Linnédubbeln, lång | OK Linné | Uppland | | nat | | L | | | |
Sun 22/9 | NAIS-träffen, dag 2, lång | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | L | | | |
Sun 22/9 | Pepparkaksluffen | Kungälvs OK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Sun 22/9 | PreO i väst, PreO, #2 | Göteborg-Majorna OK IK Uven OK Landehof | Göteborg | T | nat | | P | | | |
Sun 22/9 | PreO i väst, sprint | Göteborg-Majorna OK IK Uven OK Landehof | Göteborg | T | nat | | S | | | |
Sun 22/9 | Swedish League, #11, jaktstartsfinal, förkortad lång | Stora Tuna OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Sun 22/9 | Sundbydubbeln, medel | Hellas Orientering Snättringe SK | Stockholm | | nat | | M | | 15/9 | |
Wed 25/9 | Natti Natti | IFK Enskede | Stockholm | | reg | R | S | N | | |
Thu 26/9 | DM, natt, Medelpad | Njurunda OK | Medelpad | | champs | | L | N | | |
Fri 27/9 | DM, natt, Ångermanland | Skogslöparna | Ångermanland | | champs | | L | N | | |
Fri 27/9 | DM, natt, Göteborg | Utby IK | Göteborg | | champs | | L | | | |
Fri 27/9 | DM, natt, Jämtland-Härjedalen med ungdomsserien, #9 | Frösö IF | Jämtland-Härjedalen | | champs | | L | N | | |
Fri 27/9 | IKHP Huskvarna, natt, Pölder Cup, avslutning | IKHP Huskvarna | Småland | | nat | | M | N | | |
Fri 27/9 | DM, natt, Hälsingland | Segersta OK | Hälsingland | | champs | | L | N | | |
Sat 28/9 | Älgots Cup | Örkelljunga FK | Skåne | | nat | | L | | | |
Sat 28/9 | DM, natt, Norrbotten | OK Renen | Norrbotten | | champs | | L | N | | |
Sat 28/9 | DM, sprint, Norrbotten | OK Renen | Norrbotten | | champs | | S | | | |
Sat 28/9 | DM, sprint, Södermanland | OK Tor | Södermanland | | champs | | S | | | |
Sat 28/9 | DM, sprintstafett, Södermanland | OK Tor | Södermanland | | champs | R | S | | | |
Sat 28/9 | IKHP Huskvarna, medel, Pölder Cup, avslutning | IKHP Huskvarna | Småland | | nat | | M | | | |
Sat 28/9 | Skärmjakten, dag 1, lång | HJS-Vansbro OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Sun 29/9 | Bäckmedeln | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | M | | | |
Sun 29/9 | Höstrusket i Örkelljunga | Örkelljunga FK | Skåne | | nat | | M | | | |
Sun 29/9 | Midälvastafetten | Njurunda OK | Medelpad | | reg | R | M | | | |
Sun 29/9 | MTBO, medel, DM Småland | Växjö OK | Småland | M | nat | | M | | | |
Sun 29/9 | Sävedalens hösttävling | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | M | | 22/9 | |
Sun 29/9 | Skärmjakten, dag 2, medel | HJS-Vansbro OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Sun 29/9 | Täby OK, medeldistans | Täby OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Sun 29/9 | Torfejden, medeldistans | OK Tor | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 29/9 | Ungdomsstafetten | Örkelljunga FK | Skåne | | nat | R | L | | | |
Sun 29/9 | Valbos nationella | Valbo AIF | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Fri 4/10 | PreO, SM, natt | Västerås SOK | Västmanland | T | champs | | L | N | | |
Sat 5/10 | Kolmårdsträffen, dag 1, medel | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | M | | | |
Sat 5/10 | MTBO, Svenska cupen, #8, sprint + DM, sprint, Sörmland & Östergötland | Katrineholms OK Östergötlands OF | Södermanland Östergötland | M | nat | | S | | | |
Sat 5/10 | OK Österåker, medeldistans | OK Österåker | Stockholm | | nat | | M | | | |
Sat 5/10 | Orienteringsskytte, masstart, SM, DM, SC #5, WC #13 | IFK Mora OK Mora Biathlonklubb | Dalarna | Y | int | | L | | | |
Sat 5/10 | Österåkerskavlen | OK Österåker | Stockholm | | nat | R | L | | | |
Sat 5/10 | PreO, DM, Västmanland, Öppet | Köping-Kolsva OK | Västmanland | T | champs | | L | | | |
Sat 5/10 | Växjö OK, medel | Växjö OK | Småland | | nat | | M | | | |
Sun 6/10 | Kolmårdsträffen, dag 2, lång | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | L | | | |
Sun 6/10 | MTBO, Svenska cupen, #9, final, lång + DM, lång, Sörmland & Östergötland | Katrineholms OK Östergötlands OF | Södermanland Östergötland | M | nat | | L | | | |
Sun 6/10 | Orienteringsskytte, sprint, DM, SC #6, WC #14 | IFK Mora OK Mora Biathlonklubb | Dalarna | Y | int | | S | | | |
Sun 6/10 | PreO, SM, stafett | Köping-Kolsva OK | Västmanland | T | champs | R | L | | | |
Sun 6/10 | Ungdomsserien, final | Söders-Tyresö | Stockholm | | reg | | S | | | |
Sun 6/10 | DM, ultralång, Blekinge + Skåne + Småland | Skånes OF Smålands OF Stigmännen Karlshamns OK | Skåne Småland Blekinge | | champs | | U | | | |
Sat 12/10 | 25manna | Haninge SOK OK Ravinen | Stockholm | | nat | R | L | | | |
Sat 12/10 | Motionsorientering 25manna | Haninge SOK OK Ravinen | Stockholm | | nat | | L | | | |
Sun 13/10 | 25mannamedeln | Haninge SOK OK Ravinen | Stockholm | | nat | | M | | | |
Tue 15/10 | Halloween-natta + DM, natt, Västmanland | Köping-Kolsva OK | Västmanland | | champs | | L | N | | |
Fri 18/10 | Lugnetsprinten | Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | | S | | | |
Fri 18/10 | Revinge by Night | Lunds OK Malmö OK | Skåne | | reg | R | M | N | | |
Sat 19/10 | Daladubbeln, stafett | Karlsbyhedens OK Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | R | M | | 4/10 | |
Sat 19/10 | Hedjakten | Lunds OK | Skåne | | reg | P | L | | | |
Sat 19/10 - Sun 20/10 | Helg utan älg | IF Hansa-Hoburg | Gotland | | nat | | L | | 13/10 | |
Sun 20/10 | Daladubbeln, patrull | Karlsbyhedens OK Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | | U | | | |
Sun 20/10 | Fräknefejden | Ljungskile FK | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Wed 23/10 | Attunda ungdomsstafett | Attunda OK | Stockholm | | reg | R | S | N | | |
Fri 25/10 | DM, natt, Gästrikland | OK Ödmården Oslättforspojkarnas IK | Gästrikland | | champs | | L | N | | |
Fri 25/10 | Haningenatten | Haninge SOK | Stockholm | | reg | | M | N | | |
Sat 26/10 | Alfta Indoor | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | reg | | S | | | |
Sat 26/10 | Älmesprinten | OK Älme | Småland | | reg | | S | | | |
Sat 26/10 | Arosträffen | Västerås SOK | Västmanland | | nat | | M | | | |
Sat 26/10 | GMOK:s höstmedel | Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Sun 27/10 | Delsjömedeln | IFK Göteborg Orientering | Göteborg | | nat | | M | | | |
Sun 27/10 | Haningestafetten | Haninge SOK | Stockholm | | reg | R | S | | | |
Sun 27/10 | Oktoberracet | OK Enen | Uppland | | nat | | M | | | |
Sun 27/10 | Anderstorpssprinten Race 1 | Anderstorps OK | Småland | | reg | | S | | | |
Sun 27/10 | Anderstorpssprinten Race 2 | Anderstorps OK | Småland | | reg | | S | | | |
Sat 2/11 | Hallandsfinalen, dag 1 | Halmstad OK | Halland | | reg | | M | | | |
Sat 2/11 | Lången | OK Tyr | Värmland | | reg | | U | | | |
Sat 2/11 | MTBO, Rodhenloppet | OK Rodhen Rasbo IK | Uppland | M | nat | | L | N | | |
Sat 2/11 | Rodhenloppet | Rasbo IK | Uppland | | nat | P | L | N | | |
Sat 2/11 | Uddevallatrofén | Uddevalla OK | Bohuslän-Dal | | reg | P | L | | | |
Sun 3/11 | Hallandsfinalen, dag 2 | Halmstad OK | Halland | | reg | | M | | | |
Sun 3/11 | Höstlunken | Snättringe SK | Stockholm | | nat | | U | | | |
Sun 3/11 | Korten | OK Tyr | Värmland | | reg | | L | | | |
Fri 8/11 | O-event, dag 1 - Sprint by Night | Borås GIF | Västergötland | | nat | | S | N | | |
Sat 9/11 | Novembertävlingarna, medel | Tullinge SK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sat 9/11 | O-event, dag 2 - Downhill Sprint | Hestra IF | Västergötland | | nat | | S | | | |
Sun 10/11 | Novembertävlingarna, lång | Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Sun 10/11 | O-event, dag 3 - Zoorientering | IK Ymer | Västergötland | | nat | | S | | | |
Wed 13/11 | Stockholm by Night, #1 | Gustavsbergs OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Sat 16/11 | Fakiren + DM, ultralång, Västmanland | Arboga OK | Västmanland | | champs | | U | | | |
Sat 16/11 - Sun 17/11 | Gävle Indoor | Gävle OK | Gästrikland | | reg | | S | | 10/11 | |
Sat 23/11 | Stockholm Rogaining | OK Ravinen | Stockholm | FM | reg | P | U | C | | |
Sun 24/11 | TMOK Indoor | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Fri 29/11 | HBG Sprint by Night | Helsingborgs SOK | Skåne | | reg | | S | N | | |
Sat 30/11 | HBG Indoor | Helsingborgs SOK | Skåne | | reg | | S | | | |
Sun 1/12 | Julserien, #1 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |
Sat 7/12 - Sun 8/12 | COL Indoor | Chalmers OL | Göteborg | | reg | | S | | | |
Sun 8/12 | Julserien, #2 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |
Wed 11/12 | Stockholm by Night, #2 | Bromma-Vällingby SOK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Sun 15/12 | Julserien, #3 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |
Thu 26/12 | Julserien, #4 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | L | | | |