Svenska Orienteringsförbundet

Hallands OF:s ungdomscup 2019 H/D12-16

Skriv ut

Slutställning efter 7 deltävlingar.

HOF:s Ungdomscup 2019 består av 7 deltävlingar samt en final som avgörs i samband med Lång-DM.
4 av 7 deltävlingar räknas + finalen som alltid räknas med.

Poäng delas ut enligt 12p till 1:an, 10p till 2:an, därefter 9, 8, 7, 6 osv. Alla fullföljande får minst 1p.

Vid samma slutpoäng så avgör placeringen på finaltävlingen. Skulle det mot förmodan vara så att dessa löpare har samma tid på finalen så avgörs det först enligt antal 12:or, därefter antal 10:or osv...

D12

Plac Namn Klubb
9/3
17/3
31/3
19/4
22/4
14/7
8/9
Totalt
1 Julia Lönn Halmstad OK 12 12 10 (10) 12 12 58
2 Elin Andersson OK Löftan 10 (8) 10 9 9 10 48
3 Lova Johansson FK Friskus-Varberg 9 (7) 8 9 (8) 10 9 45
4 Elvira Karmstig FK Friskus-Varberg 12 9 12 12 45
5 Emma Persson Halmstad OK 10 9 8 7 8 42
6 Mira Wallin Falkenbergs OK 7 6 7 7 (6) 4 31
7 Agnes Paulsson OK Löftan 6 5 6 (5) (5) 7 6 30
8 Alice Carlqvist FK Friskus-Varberg 8 6 4 5 23
9 Cornelia Hällås OK Löftan 6 4 7 17
10 Ella Andersson OK Löftan 8 8
11 Susanna Erlingson Falkenbergs OK 5 5
12 Agnes Besterman IK Trenne Ullared 2 3 5
13 Amanda Persson Halmstad OK 3 3

H12

Plac Namn Klubb
9/3
17/3
31/3
19/4
22/4
14/7
8/9
Totalt
1 Vilmer Antonsson FK Friskus-Varberg 10 10 (10) 12 12 12 56
2 Hugo Corneliusson OK Löftan 10 9 (7) 9 8 8 44
3 Alvar Alexandersson IF Rigor 12 12 10 10 44
4 Andy Granfors IF Rigor 9 12 9 8 38
5 Hugo Tolestam IF Rigor 6 12 9 7 34
6 Jacob Ruderfelt IF Rigor 7 9 7 9 32
7 William Rönn FK Friskus-Varberg 8 8 8 7 (6) 31
8 Elliot Jägstedt Halmstad OK 6 6 3 6 21
9 Kasper Hellerström FK Friskus-Varberg 5 6 7 18
10 Melker Olausson Falkenbergs OK 5 7 4 16
11 Johan Gused Falkenbergs OK 8 5 13
12 Isak Gustafsson Halmstad OK 2 10 12
13 Arvid Johansson FK Friskus-Varberg 5 1 5 11

D14

Plac Namn Klubb
9/3
17/3
31/3
19/4
22/4
14/7
8/9
Totalt
1 Fanny Hansson Falkenbergs OK 12 12 10 (10) 12 12 58
2 Lovisa Eliasson FK Friskus-Varberg (9) 10 (9) 12 12 10 9 53
3 Ida Andersson OK Löftan 10 12 9 9 10 50
4 Jenny Severinsson Falkenbergs OK 7 10 8 7 (7) 7 39
5 Felicia Ahlstrand FK Friskus-Varberg 8 9 8 8 33
6 Emy Hjertström FK Friskus-Varberg 7 6 9 4 6 32
7 Frida Odén Fjärås AIK 8 7 6 8 29
8 Tilde Blom OK Nackhe 6 5 11
9 Anna Lundqvist FK Friskus-Varberg 5 5
9 Sophia Bengtsson Laholms IF OK 5 5

H14

Plac Namn Klubb
9/3
17/3
31/3
19/4
22/4
14/7
8/9
Totalt
1 Simon Corneliusson OK Löftan 12 12 12 12 (12) (12) 12 60
2 Emil Seldén IF Rigor 9 9 10 9 (9) 10 47
3 Olle Florén IF Rigor 8 (8) 9 10 10 9 46
4 Albin Paulsson OK Löftan (6) 7 7 7 9 8 38
5 Adam Sjööarv OK Nackhe 10 10 8 10 38
6 Oskar Blom OK Löftan 7 6 6 8 27
7 Gustav Lundqvist Halmstad OK 4 1 7 6 5 23
8 Leon Ryberg Falkenbergs OK 3 (1) 8 5 6 22
9 Samuel Dahlberg IK Trenne Ullared 3 4 5 7 19
10 Edvin Alexandersson IF Rigor 5 3 7 4 19
11 Adam Broms FK Friskus-Varberg 4 8 6 18
12 Filip Hansson OK Löftan 3 5 3 11
13 Isak Törnström FK Friskus-Varberg 5 6 11
14 Simon Hansson IF Rigor 4 1 1 3 9
15 Noa Torstensvik FK Friskus-Varberg 1 4 5
16 Gabriel Ekström Halmstad OK 1 2 3
17 Simon Tolestam IF Rigor 1 2 3
18 Oliver Carliden Halmstad OK 2 2
19 Gustaf Gused Falkenbergs OK 1 1

D16

Plac Namn Klubb
9/3
17/3
31/3
19/4
22/4
14/7
8/9
Totalt
1 Klara Persson Halmstad OK 12 12 12 8 12 56
2 Thilda Seldén IF Rigor 12 10 12 12 6 52
3 Maja Karmstig FK Friskus-Varberg 10 9 10 10 10 49
4 Maja Graad IF Rigor 9 (8) 10 9 9 9 46
5 Emma Eliasson FK Friskus-Varberg 7 6 9 (5) 7 7 36
6 Emmy Wallin Falkenbergs OK (4) 5 6 6 10 5 32
7 Eline Ericsson Falkenbergs OK 7 7 5 9 28
8 Unni Granfors IF Rigor 8 7 8 23
9 Anna Svensson IF Rigor 6 8 4 18
10 Annie Eriksson OK Löftan 5 3 6 14
11 Marta Törnström FK Friskus-Varberg 8 8
12 Emma Willborg Falkenbergs OK 2 2

H16

Plac Namn Klubb
9/3
17/3
31/3
19/4
22/4
14/7
8/9
Totalt
1 Tobias Johansson OK Löftan 12 12 12 12 12 60
2 Alfred Erdelius IF Rigor 10 10 9 9 10 48
3 Jonathan Rundqvist OK Nackhe 9 8 12 7 (6) 7 43
4 Emil Jägstedt Halmstad OK 9 10 7 10 (7) 6 42
5 Jakob Moberg OK Löftan (6) (5) 9 8 8 12 5 42
6 Isak Bengtsson OK Löftan 4 8 10 10 8 40
7 Gustav Andersson OK Löftan 5 (3) 6 6 5 9 31
8 Alex Johansson FK Friskus-Varberg 7 6 7 (5) (5) 9 2 31
9 Axel Bechtel FK Friskus-Varberg 8 7 4 8 27
10 Martin Hansson IF Rigor 3 (1) 2 3 4 3 15
11 Malte Kristiansson Halmstad OK 2 6 1 4 13
12 Victor Hansson OK Löftan 4 4 8
13 Elias Persson Fjärås AIK 2 3 5
14 Hugo Åkerberg OK Löftan 1 3 1 5
15 Edvin Tolestam IF Rigor 2 1 3
16 Fabian Odén Fjärås AIK 2 2
17 Erik Rexfelt Falkenbergs OK 1 1 2
18 Gustav Karlsryd OK Löftan 1 1

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2019-03-09 Hallandspremiären, medel Laholms IF OK medel
2019-03-17 Laxträffen Falkenbergs OK lång
2019-03-31 Uven-/Rigordubbeln, lång IF Rigor lång
2019-04-19 Friskusträffen + DM, medel, Halland FK Friskus-Varberg medel
2019-04-22 Snötrampen Fjärås AIK, OK Löftan lång
2019-07-12 - 2019-07-14 Hallands 3-dagars FK Friskus-Varberg, OK Nackhe
2019-09-08 DM, lång, Halland IK Trenne Ullared lång

Annonser