Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

167 tävlingar hittades mellan 2016-01-01 och 2016-12-31 med följande urval: distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1NyårsorienteringenTormestorps IFSkåne151
distLResultat
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1Mila Stockholm by Night, #3Tullinge SKStockholm208
distLNResultat
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1
sön 17/1
v 3mån 18/1
tis 19/1
ons 20/1
tor 21/1
fre 22/1
lör 23/1SkidO, Tvååker öppna klaserNjurunda OKMedelpad12
S
distLResultat
SkidO, TvååkerNjurunda OKMedelpad10
S
distSLResultat
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1
tor 28/1
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2
fre 5/2
lör 6/2Stockholm Indoor Cup, etapp 1Stockholms InomhusorienterareStockholm680
distSResultat
sön 7/2Stockholm Indoor Cup, etapp 2Stockholms InomhusorienterareStockholm650
distSResultat
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2Mila Stockholm by Night, #4Skogsluffarnas OKStockholm164
distLNResultat
tor 11/2
fre 12/2
lör 13/2
sön 14/2
v 7mån 15/2
tis 16/2
ons 17/2
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2
sön 21/2GammelstadssprintenGammelstads IFNorrbotten45
S
distSResultat
GammelstadsnattaGammelstads IFNorrbotten26
S
distSNResultat
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2
fre 26/2
lör 27/2
sön 28/2Skigo Cup, Norrbotten, sprintBergnäsets AIKNorrbotten44
S
distSResultat
v 9mån 29/2
tis 1/3
ons 2/3
tor 3/3
fre 4/3
lör 5/3
sön 6/3
v 10mån 7/3
tis 8/3
ons 9/3Mila Stockholm by Night, #5, jaktstartsfinalAttunda OKStockholm147
distLNResultat
tor 10/3
fre 11/3
lör 12/3
sön 13/3
v 11mån 14/3
tis 15/3
ons 16/3
tor 17/3
fre 18/3NyköpingsnattenNyköpings OKSödermanland133
distLNResultat
lör 19/3OrustkavelnSvanesunds GIFBohuslän-Dal41
distSM
sön 20/3Måsenstafetten, individuella öppna motionsklasserOK MåsenSödermanland0
distLResultat
Frölunda OL, medelFrölunda OLGöteborg898
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 12mån 21/3
tis 22/3
ons 23/3
tor 24/3
fre 25/3
lör 26/3
sön 27/3
v 13mån 28/3
tis 29/3
ons 30/3
tor 31/3
fre 1/4InomhustrampenLudvika OKDalarna51
distSResultat
lör 2/4Anderstorps OK, medelAnderstorps OKSmåland363
distMResultat
sön 3/4Mälarhöjdens IK OK, medelMälarhöjdens IK OKStockholm1377
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 14mån 4/4
tis 5/4
ons 6/4BauernattaJönköpings OKSmåland107
distMNResultat
tor 7/4
fre 8/4Observationstävling (medel) inför WC, Polen och EM, TjeckienAndrarums IFSkåne85
distMVisa rutter i LiveloxResultat
NattinattaGotlands Bro OKGotland79
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 9/4
sön 10/4BrorusetGotlands Bro OKGotland162
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Kolmårdsdubbeln, Öppna motionsklasserOK KolmårdenÖstergötland0
distLResultat
Rånässtafetten, individuella öppna motionsklasserRånäs OKUppland291
distLResultat
AnebyorienteringenSOK AnebySmåland667
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 15mån 11/4
tis 12/4Labyrinten - Friends Arena StockholmAlmby IK
Kamrat och IF KIF
Örebro Län
Stockholm
867
distSResultat
ons 13/4
tor 14/4
fre 15/4
lör 16/4
sön 17/4SuderträffenIF Hansa-HoburgGotland176
distMResultat
Öppna SkaraborgsstafettenIK GandvikVästergötland0
distSL
Stigtomtakavlen, öppna individuella motionsklasserOK HällenSödermanland169
distLResultat
v 16mån 18/4
tis 19/4TiomilarepetOK Älvsjö-ÖrbyStockholm127
distSLKResultat
ons 20/4
tor 21/4
fre 22/4
lör 23/4
sön 24/4Vårträffen, Gotland Visborgs OKGotland0
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 25/4
tis 26/4
ons 27/4
tor 28/4Uppsala Sprint EventIdrottsföreningen OLGY UppsalaUppland249
distSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 29/4
lör 30/4Eksjö SOKEksjö SOKSmåland428
distMResultat
sön 1/5Sprintcupen i Gammelstad, #1Gammelstads IFNorrbotten155
distSResultat
v 18mån 2/5
tis 3/5
ons 4/5Sprintcupen i Gammelstad, #2Gammelstads IFNorrbotten128
distSResultat
tor 5/5
fre 6/5Hökensåsracet, medelOK GränsenSmåland603
distMResultat
MtbO, Tour de Stockholm, dag 2, medelSöders-TyresöStockholm124
M
distMResultat
lör 7/5KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland19
distSLResultat
Klarälvskavlen, individuella öppna motionsklasserIK Vikings OKVärmland25
distLResultat
sön 8/5Ängelholm 500 SprintHjärnarps OLSkåne243
distSVisa rutter i LiveloxResultat
LagadalskampenFK FinnSmåland496
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 9/5
tis 10/5Sprintcupen i Gammelstad, #3Gammelstads IFNorrbotten139
distSResultat
ons 11/5
tor 12/5Ungdomsserien, #1, krets norr 1Attunda OKStockholm118
distLResultat
Ungdomsserien, #1, krets söder 1Hellas OrienteringStockholm225
distLResultat
Ungdomsserien, #1, krets söder 2Skarpnäcks OLStockholm0
distLResultat
Ungdomsserien, #1, krets söder 3Skogsluffarnas OKStockholm171
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #1, krets norr 2IFK Lidingö SOKStockholm196
distLResultat
Ungdomsserien, #1, krets söder 4Söders-TyresöStockholm202
distLResultat
fre 13/5King and Queen of MördarbackenStora Tuna OK
Säterbygdens OK
Dalarna0
distSResultat
lör 14/5
sön 15/5
v 20mån 16/5
tis 17/5Staffans minneBoxholms OKÖstergötland413
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 18/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 19/5
fre 20/5
lör 21/5UngdomstrolletGotlands Bro OKGotland103
distLResultat
5-mannastafettenLindebygdens OK
Örebro Läns OF
Örebro Län34
distSLResultat
sön 22/5LämmeltågetNässjö OKSmåland61
distSSResultat
LundasprintenLunds OKSkåne555
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 21mån 23/5
tis 24/5Ungdomsserien, #2, krets norr 1Waxholms OKStockholm171
distLResultat
Ungdomsserien, #2, krets norr 2Sundbybergs IKStockholm0
distLResultat
Ungdomsserien, #2, krets söder 1Tullinge SKStockholm0
distLResultat
Ungdomsserien, #2, krets söder 4Haninge SOKStockholm192
distLResultat
Ungdomsserien, #2, krets söder 2Gustavsbergs OKStockholm150
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets söder 3OK SödertörnStockholm163
distLResultat
ons 25/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 26/5
fre 27/5
lör 28/5Sommarlägret, sprintSkogsluffarnas OKStockholm401
distSVisa rutter i LiveloxResultat
OK Måsens ungdomstävlingOK MåsenSödermanland358
distMResultat
sön 29/5Sommarlägret, stafettSkogsluffarnas OKStockholm77
distSSResultat
v 22mån 30/5
tis 31/5Torsprinten - Eskilstuna Sprint CupOK TorSödermanland0
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 1/6Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 2/6
fre 3/6
lör 4/6
sön 5/6
v 23mån 6/6
tis 7/6
ons 8/6Sommarsprinten, #1Almby IKÖrebro Län243
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 9/6WOC-test, sprintBohuslän-Dals OF
Stångenäs AIS
Bohuslän-Dal36
distSResultat
fre 10/6WOC-test, middleIdefjordens SKBohuslän-Dal126
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/6Bergnäsets AIK, långBergnäsets AIKNorrbotten193
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/6Bergnäsets AIK, medelBergnäsets AIKNorrbotten219
distMVisa rutter i LiveloxResultat
WOC-test, longIdefjordens SKBohuslän-Dal115
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Sommarsprinten, #2Almby IKÖrebro Län243
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 24mån 13/6
tis 14/6
ons 15/6
tor 16/6
fre 17/6
lör 18/6
sön 19/6
v 25mån 20/6
tis 21/6
ons 22/6
tor 23/6
fre 24/6
lör 25/6
sön 26/6
v 26mån 27/6
tis 28/6SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanland212
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 29/6Skene SoIS sommarorienteringSkene Sim o ISVästergötland378
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 30/6
fre 1/7
lör 2/7GrövelsjöorienteringenDalarnas OF
Grövelsjöfjällens OK
Dalarna360
distLResultat
sön 3/7GrövelsjöorienteringenDalarnas OF
Grövelsjöfjällens OK
Dalarna359
distMResultat
v 27mån 4/7Trekvällars, etapp 1, långOK RavinenStockholm774
distLResultat
tis 5/7Trekvällars, etapp 2, medelOK RavinenStockholm767
distMResultat
ons 6/7Trekvällars, etapp 3, långOK RavinenStockholm783
distLResultat
tor 7/7
fre 8/7
lör 9/7Havs-OL SprintStigmännen Karlshamns OKBlekinge447
distSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 10/7
v 28mån 11/7
tis 12/7MastloppetHellas OrienteringStockholm0
distLResultat
ons 13/7
tor 14/7
fre 15/7
lör 16/7
sön 17/7
v 29mån 18/7
tis 19/7Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUppland369
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 20/7Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUppland407
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 21/7
fre 22/7
lör 23/7
sön 24/7
v 30mån 25/7
tis 26/7
ons 27/7
tor 28/7
fre 29/7
lör 30/7
sön 31/7
v 31mån 1/8OK Hällens 3-dagars, dag 1, medelOK HällenSödermanland303
distMResultat
tis 2/8OK Hällens 3-dagars, dag 2, långOK HällenSödermanland218
distLResultat
ons 3/8OK Hällens 3-dagars, dag 3, långOK HällenSödermanland197
distLResultat
tor 4/8
fre 5/8
lör 6/8
sön 7/8
v 32mån 8/8
tis 9/8TorvaldsblotetSkogslöparnaÅngermanland169
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Distriktsmatch, sprintArboga OKVästmanland0
distSResultat
ons 10/8Distriktsmatch, långArboga OKVästmanland0
distLResultat
MarkarydssprintenMarkaryds FKSmåland173
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 11/8
fre 12/8
lör 13/8
sön 14/8MtbO, Klåveröds QuattrOOK Silva
Rävetofta OK
Skåne52
M
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 33mån 15/8
tis 16/8
ons 17/8
tor 18/8
fre 19/8
lör 20/8Golden Weekend, dag 1, medelArboga OKVästmanland644
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Jonas Larsons minne, etapp 1, medelBergnäsets AIKNorrbotten179
distMVisa rutter i LiveloxResultat
OK Kontinent, medelOK KontinentSkåne397
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Bottnaryds IFBottnaryds IFSmåland549
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland903
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/8Jonas Larsons minne, etapp 2, långBergnäsets AIKNorrbotten136
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Brakmarsmedeln i TyresöSöders-TyresöStockholm637
distMResultat
Golden Weekend, dag 2, medelArboga OKVästmanland440
distMVisa rutter i LiveloxResultat
OK Kontinent, långOK KontinentSkåne456
distLVisa rutter i LiveloxResultat
RamunderträffenSöderköpings OKÖstergötland0
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Gotland Team Sprint, stafettVisborgs OKGotland0
distSSResultat
Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland1107
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Gotland Team Sprint, individuella öppna klasserVisborgs OKGotland0
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 22/8
tis 23/8Ungdomsserien, regionsfinal, norrVäsby OKStockholm0
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, regionsfinal, syd Tullinge SKStockholm665
distMResultat
ons 24/8OK Torfinn, medelOK TorfinnSkåne169
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 25/8
fre 26/8
lör 27/8BauertrampetJönköpings OKSmåland459
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ombergsjakten, dag 1, medelÖdeshögs SKÖstergötland0
distM
Täby OK, medelTäby OKStockholm1191
distMVisa rutter i LiveloxResultat
OK Tor-kampenOK TorSödermanland265
distMVisa rutter i LiveloxResultat
OL-rounden, dag 1, långOK HedströmmenVästmanland387
distLResultat
sön 28/8DM, stafett, Medelpad + Ångermanland, individuella öppna klasserVK Uvarna
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
32
distLResultat
Hästveda OK, långHästveda OKSkåne405
distLVisa rutter i LiveloxResultat
OL-rounden, dag 2, medelOK HedströmmenVästmanland397
distMResultat
Ombergsjakten, dag 2, medelÖdeshögs SKÖstergötland0
distM
Täby OK, långTäby OKStockholm897
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Öppna Falumästerskap, långOK KåreDalarna377
distLVisa rutter i LiveloxResultat
MtbO, Öppna Falumästerskap, medelOK KåreDalarna93
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 35mån 29/8
tis 30/8
ons 31/8
tor 1/9
fre 2/9
lör 3/9MtbO, Köping-KolsvaKöping-Kolsva OKVästmanland0
M
distMResultat
SelångerträffenSelånger SOKMedelpad98
distMResultat
sön 4/9DM, stafett, Gotland, individuella öppna klasserVisborgs OKGotland26
distLResultat
DM, stafett, Småland + Blekinge, individuella öppna klasserVäxjö OKSmåland85
distLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasserOK Kullingshof
OK Skogshjortarna
Västergötland83
distLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Göteborg, individuella öppna klasserSjövalla FKGöteborg0
distLResultat
v 36mån 5/9
tis 6/9
ons 7/9
tor 8/9
fre 9/9
lör 10/9LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen349
distMVisa rutter i LiveloxResultat
TegerastafettenLeksands OKDalarna50
distSSResultat
sön 11/9DM, stafett, Södermanland + Stockholm, individuella öppna klasserSödertälje-Nykvarn OFSödermanland0
distMResultat
Stöcksjö ISStöcksjö ISVästerbotten196
distMResultat
DM, stafett, Värmland, individuella öppna klasserDeje SF
Sisu Forshaga SK
Värmland0
distLResultat
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasserFK BokenSkåne133
distLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Uppland, individuella öppna klasserLänna IFUppland0
distLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Örebro län, individuella öppna klasserOK TylöskogÖrebro Län54
distLResultat
DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasserMotala AIF OLÖstergötland71
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 12/9
tis 13/9
ons 14/9
tor 15/9
fre 16/9Ungdoms-SM, sprint, publiktävlingOK TyrVärmland0
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Nacka by NightOK RavinenStockholm144
distLNResultat
lör 17/9Nacka by NightOK RavinenStockholm144
distLNResultat
FyrklubbsHärlövs IFSkåne1046
distLVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, FyrklubbsHärlövs IFSkåne14
P
distL
Ungdoms-SM, lång, publiktävlingOK TyrVärmland0
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/9Gotlands HöstträffenGarda OKGotland149
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Tenhults SOKTenhults SOKSmåland515
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 38mån 19/9
tis 20/9
ons 21/9
tor 22/9
fre 23/9
lör 24/9Ekorren CupLinköpings OKÖstergötland23
distSLResultat
sön 25/9VärmlandsserienOK ÄlgenVärmland383
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 39mån 26/9
tis 27/9BAIK-A-NATT #1Bergnäsets AIKNorrbotten53
distMNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 28/9Natti-NattiIFK EnskedeStockholm32
distSSNVisa rutter i LiveloxResultat
Natti-Natti, individuella öppna klasserIFK EnskedeStockholm45
distSNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 29/9
fre 30/9
lör 1/10
sön 2/10Ungdomsseriefinalen, StockholmJärfälla OKStockholm1003
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Öviksmästerskapen SkogslöparnaÅngermanland0
distMVisa rutter i LiveloxResultat
MidälvastafettenNjurunda OKMedelpad0
distSLVisa rutter i LiveloxResultat
v 40mån 3/10
tis 4/10BAIK-A-NATT #2Bergnäsets AIKNorrbotten48
distMNResultat
ons 5/10
tor 6/10
fre 7/10
lör 8/1025manna, individuella öppna klasserOK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm725
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 9/10BollebygdsprintenOK OrintoVästergötland270
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 41mån 10/10
tis 11/10BAIK-A-NATT #3Bergnäsets AIKNorrbotten62
distMNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 12/10
tor 13/10
fre 14/10
lör 15/10Daladubbeln, individuella öppna motionsklasser lördagKarlsbyhedens IK
Korsnäs IF OK
Dalarna0
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 16/10Daladubbeln, individuella öppna motionsklasser söndag Karlsbyhedens IK
Korsnäs IF OK
Dalarna0
distLResultat
v 42mån 17/10
tis 18/10
ons 19/10
tor 20/10
fre 21/10HaningenattenHaninge SOKStockholm98
distMNVisa rutter i LiveloxResultat
AxevallanattaIstrums SKVästergötland242
distMNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/10Haninge sprintstafettHaninge SOKStockholm7
distSSVisa rutter i LiveloxResultat
Haninge sprintstafett, individuella öppna klasserHaninge SOKStockholm40
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Höstbudkavlen, individuella öppna motionsklasserIFK Göteborg OrienteringGöteborg65
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/10
v 43mån 24/10
tis 25/10
ons 26/10
tor 27/10
fre 28/10Höst Öst PrologHärlövs IFSkåne150
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/10
sön 30/10Smålandskaveln, individuella öppna klasserEksjö SOK
SOK Aneby
Småland267
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 44mån 31/10
tis 1/11
ons 2/11
tor 3/11
fre 4/11
lör 5/11
sön 6/11Höstlunken, patrullSnättringe SKStockholm407
distPUVisa rutter i LiveloxResultat
OK Stigen, medelOK StigenSmåland0
distM
Växjö OK, medelVäxjö OKSmåland0
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 45mån 7/11
tis 8/11
ons 9/11
tor 10/11
fre 11/11
lör 12/11Novembertävlingarna, medelTullinge SKStockholm430
distM
sön 13/11Novembertävlingarna, långTullinge SKStockholm337
distL
v 46mån 14/11
tis 15/11
ons 16/11Mila Stockholm by Night, #1Söders-TyresöStockholm183
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 17/11
fre 18/11
lör 19/11Stockholm Rogaining, patrullOK RavinenStockholm0
distPU
sön 20/11
v 47mån 21/11
tis 22/11
ons 23/11
tor 24/11
fre 25/11
lör 26/11
sön 27/11
v 48mån 28/11
tis 29/11
ons 30/11
tor 1/12
fre 2/12
lör 3/12
sön 4/12
v 49mån 5/12
tis 6/12
ons 7/12
tor 8/12
fre 9/12
lör 10/12
sön 11/12
v 50mån 12/12
tis 13/12
ons 14/12Mila Stockholm by Night, #2Tullinge SKStockholm216
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 15/12
fre 16/12
lör 17/12
sön 18/12
v 51mån 19/12
tis 20/12
ons 21/12
tor 22/12
fre 23/12
lör 24/12
sön 25/12
v 52mån 26/12
tis 27/12
ons 28/12
tor 29/12
fre 30/12
lör 31/12

Annonser