Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingar

Här visas de tävlingar som ligger till grund för beräkningen av poängen i Sverigelistan.

Datum Namn Arrangör Status
2022-04-29 Vittussprinten Karlskrona SOK Klar
2022-04-29 DM, natt, Skåne FK Boken Klar
2022-04-30 Fäbodloppet dag 1 Domnarvets GOIF Klar
2022-04-30 Hågelbydubbeln, dag 1 Tullinge SK Klar
2022-04-30 Alvestaträffen Alvesta SOK Klar
2022-04-30 Vårserien, #1 Göteborgs OF Klar
2022-04-30 Bondbergsmedeln IKHP Huskvarna Klar
2022-04-30 Gävleloppet, dag 1, medel Gävle OK Klar
2022-04-30 Tisarträffen, dag 1, medel OK Tisaren Klar
2022-04-30 Arosträffen Västerås SOK Klar
2022-04-30 Roslagshelg, dag 1, lång OK Roslagen Klar
2022-04-30 RSK-träffen Rydboholms SK Klar
2022-04-30 Våryran FK Boken Klar
2022-04-30 Vårspringet, dag 1, medel Linköpings OK Klar
2022-05-01 Fäbodloppet dag 2 Domnarvets GOIF Klar
2022-05-01 Hågelbydubbeln, dag 2 Tullinge SK Klar
2022-05-01 Lagadalskampen FK Finn Klar
2022-05-01 Gävleloppet, dag 2, lång Gävle OK Klar
2022-05-01 Silverjakten Sala OK Klar
2022-05-01 Tisarträffen, dag 2, lång OK Tisaren Klar
2022-05-01 Ilves GP Estland Klar
2022-05-01 Orintos vårtävling OK Orinto Klar
2022-05-01 Pilaboträffen, Anneberg Annebergs GIF Klar
2022-05-01 Roslagshelg, dag 2, medel OK Roslagen Klar
2022-05-01 Klemmingekampen OK Klemmingen Klar
2022-05-01 Vårspringet, dag 2, lång Linköpings OK Klar
2022-05-01 Skärmenträffen OK Skärmen Klar
2022-05-01 Gammelstads sprintcup, #1 Gammelstads IF Klar
2022-05-04 Ljungsbrokampen OK Skogsströvarna Klar
2022-05-04 Gammelstads sprintcup, #2 Gammelstads IF Klar
2022-05-04 UOF träning #3 Upplands OF Ej klar
2022-05-05 Ungdomsserien #1, krets Söder 4 Haninge SOK Klar
2022-05-05 Ungdomsserien #1, krets Norr 3 Attunda OK Klar
2022-05-05 Ungdomsserien #1, krets Söder 2 Skarpnäcks OL Klar
2022-05-05 Ungdomsserien #1, krets Norr 1 Väsby OK Klar
2022-05-05 Ungdomsserien #1, krets Söder 1 OK Älvsjö-Örby Klar
2022-05-05 Ungdomsserien #1, krets Norr 2 Järfälla OK Klar
2022-05-05 Ungdomsserien #1, krets Söder 3 Söders-Tyresö Klar
2022-05-06 Tiomila Örebro, Open Individual Courses, Friday Almby IK Klar
2022-05-07 Tenhultsmedeln Tenhults SOK Klar
2022-05-07 Veteranträffen i Gästrikland Österfärnebo IF Klar
2022-05-07 Älmedubbeln, dag 1, medel OK Älme Klar
2022-05-07 Tiomila Örebro, Open Individual Courses, Saturday Almby IK Klar
2022-05-08 Tenhultslången Tenhults SOK Klar
2022-05-08 Årsundarundan, medel Årsunda IF Klar
2022-05-08 Älmedubbeln, dag 2, lång OK Älme Klar
2022-05-08 Omega Kort IK Omega Inställd
2022-05-10 Vårserien, #2 Göteborgs OF Klar
2022-05-11 DM, sprint, Stockholm Solna OK Klar
2022-05-13 SM, publiktävling, sprint (kväll) Göteborgs OF Klar
2022-05-14 Ungdomstrollet, Gotland Gotlands Bro OK Klar
2022-05-14 SM, knockout-sprint Göteborgs OF Klar
2022-05-14 Oxiesprinten Malmö OK Klar
2022-05-14 SM, publiktävling, medel Göteborgs OF Klar
2022-05-14 DOL-kampen, dag 1 Dalaportens OL Klar
2022-05-14 Öppet Skaraborgsmästerskap, sprint IF Hagen Klar
2022-05-14 KFUM-träffen, dag 1, medel KFUM Örebro OK Klar
2022-05-14 Hammarslaget, medel OK Hammaren Klar
2022-05-14 Nipstigen OK Nipan Klar
2022-05-15 SM, publiktävling, sprintstafett, individuella öppna klasser Göteborgs OF Klar
2022-05-15 Stöcksjö IS nationella Stöcksjö IS Klar
2022-05-15 Palmsprinten Malmö OK Klar
2022-05-15 DOL-kampen, dag 2 Dalaportens OL Klar
2022-05-15 SM, sprint kval Göteborgs OF Klar
2022-05-15 KFUM-träffen, dag 2, lång KFUM Örebro OK Klar
2022-05-15 SM, sprint final (Swedish League #5) Göteborgs OF Klar
2022-05-15 Gammelstads sprintcup, #3, final Gammelstads IF Klar
2022-05-17 Ungdomsserien #2, krets Söder 2 Gustavsbergs OK Klar
2022-05-17 Ungdomsserien #2, krets Söder 1 Tullinge SK Klar
2022-05-17 Ungdomsserien #2, krets Söder 3 Järla Orientering Klar
2022-05-17 Ungdomsserien #2, krets Norr 3 Waxholms OK Klar
2022-05-17 Ungdomsserien #2, krets Norr 2 Bromma-Vällingby SOK Klar
2022-05-17 Ungdomsserien #2, krets Norr 1 IFK Lidingö SOK Klar
2022-05-17 Ungdomsserien #2, krets Söder 4 IFK Enskede Klar
2022-05-17 OK Mangen kvällstävling OK Mangen Ej klar
2022-05-18 Stockholm City Cup, #1 OK Södertörn Klar
2022-05-20 Faxeträffen, dag 1, sprint Ljusne-Ala OK Klar
2022-05-21 JVM-test, medeldistans Svenska Orienteringsförbundet Klar
2022-05-21 DM, sprint, Bohuslän-Dal Uddevalla OK Klar
2022-05-21 Bergnäsets AIK:s vårtävling, dag 1, lång Bergnäsets AIK Klar
2022-05-21 Vikingträffen IK Vikings OK Klar
2022-05-21 Umeträffen, dag 1, medel IFK Umeå Klar
2022-05-21 IFK Lidingö, dag 1, sprint IFK Lidingö SOK Klar
2022-05-21 DM, sprint, Skåne Andrarums IF Klar
2022-05-21 Faxeträffen, dag 2, medel Ljusne-Ala OK Klar
2022-05-22 JVM-test, långdistans Svenska Orienteringsförbundet Klar
2022-05-22 Filipstadsträffen Filipstads OK Klar
2022-05-22 Bergnäsets AIK:s vårtävling, dag 2, medel Bergnäsets AIK Klar
2022-05-22 IFK Lidingö, dag 2, sprint IFK Lidingö SOK Klar
2022-05-22 DM, sprint, Halland IF Rigor Klar
2022-05-22 DM, sprint, Västergötland Gällstadbygdens SOK Klar
2022-05-22 Umeträffen, dag 2, lång IFK Umeå Klar
2022-05-22 Faxeträffen, dag 3, medel Ljusne-Ala OK Klar
2022-05-22 Pekingduon, individuella öppna klasser Matteus SI Ej klar
2022-05-24 Stockholm City Cup, #2 OK Södertörn Klar
2022-05-25 Wettersol Tour Etapp 1 OK Gränsen Klar
2022-05-26 Vårserien, #3 Göteborgs OF Klar
2022-05-26 Tour de Medelpad, dag 1, medel Sundsvalls OK Klar
2022-05-26 Världscupen i Borås, publiktävling, dag 1, sprint Borås GIF Klar
2022-05-27 Tour de Medelpad, dag 2, medel Sundsvalls OK Inställd
2022-05-27 Världscupen i Borås, publiktävling, dag 2, medel Borås GIF Klar
2022-05-27 Tour de Medelpad, dag 2, medel Sundsvalls OK Klar
2022-05-28 Älvsby IF OK:s vårtävling, dag 1, medel Älvsby IF OK Klar
2022-05-28 Kuxasprinten Ockelbo OK Inställd
2022-05-28 DM, sprint, Gästrikland Ockelbo OK Klar
2022-05-28 Världscupen i Borås, publiktävling, dag 3, medel Borås GIF Klar
2022-05-28 Färna herrgårdssprint, individuell OK Hedströmmen Klar
2022-05-28 High Coast 2-days, dag 1, medel OK Nolaskogsarna Klar
2022-05-29 DM, sprint, Småland Annebergs GIF Ej klar
2022-05-29 DM, sprint, Blekinge Karlskrona SOK Ej klar
2022-05-29 Älvsby IF OK:s vårtävling, dag 2, lång Älvsby IF OK Ej klar
2022-05-29 DM, sprint, Värmland + Örebro Län Värmlands OF Ej klar
2022-05-29 High Coast 2-days, dag 2, lång OK Nolaskogsarna Ej klar
2022-06-01 Stockholm City Cup, #3 OK Södertörn Ej klar
2022-06-01 Wettersol Tour Etapp 2 OK Gränsen Ej klar
2022-06-04 SM, ultralång (Swedish League #6) Alfta-Ösa OK Ej klar
2022-06-04 Vårserien, #4 Göteborgs OF Ej klar
2022-06-04 Ösaträffen, dag 1, lång + Veteran-SM, ultralång Alfta-Ösa OK Ej klar
2022-06-04 Renlunken OK Renen Ej klar
2022-06-04 Örnsprinten Skogslöparna Ej klar
2022-06-05 Ösaträffen, dag 2, medel Alfta-Ösa OK Ej klar
2022-06-05 Skogslöparnas nordiska Skogslöparna Ej klar
2022-06-05 Centrum team sprint, individuella öppna klasser Centrum OK Ej klar
2022-06-05 Skogsflicksmatch (Blekinge, Halland, Göteborg, Skåne, Småland och Västergötland) IK Stern Ej klar
2022-06-05 Etapp 1 Istrums SK Ej klar
2022-06-05 Etapp 2 Istrums SK Ej klar
2022-06-06 Nationaldagsmedeln i Jokkmokk I 19 IF Ej klar
2022-06-06 Ösaträffen, dag 3, medel Alfta-Ösa OK Ej klar
2022-06-06 Sommarlandssprinten IK Gandvik Ej klar
2022-06-06 Etapp 1 Växjö OK Ej klar
2022-06-06 Mälarhöjdens IK, knockout-sprint Mälarhöjdens IK OK Ej klar
2022-06-06 Bussbyloppet Örnsköldsviks OK Ej klar
2022-06-06 Etapp 2 Växjö OK Ej klar
2022-06-08 Wettersol Tour Etapp 3 OK Gränsen Ej klar
2022-06-08 DM, sprint, Göteborg Sävedalens AIK Ej klar
2022-06-10 etapp 1, sprint Skellefteå OK Ej klar
2022-06-11 Vårserien, #5 Göteborgs OF Ej klar
2022-06-11 DM, sprint, Västmanland Köping-Kolsva OK Ej klar
2022-06-11 Etapp 1 OK Orion Ej klar
2022-06-11 Slottssprinten, Sigtuna + DM, sprint, Uppland Sigtuna OK Ej klar
2022-06-11 etapp 2, lång Skellefteå OK Ej klar
2022-06-11 Etapp 2 OK Orion Ej klar
2022-06-12 DM, medel, Medelpad VK Uvarna Ej klar
2022-06-12 etapp 3, medel Skellefteå OK Ej klar
2022-06-12 Etapp 3 OK Orion Ej klar
2022-06-12 DM, ultralång, Jämtland-Härjedalen med Ungdomsserien, #3 OK Storsjön Ej klar

Annonser