w 1 | Tue 1/1 | Nyårsorienteringen | Tormestorps IF | Skåne | | reg | | L | | | |
Wed 2/1 | | | | | | | | | | |
Thu 3/1 | | | | | | | | | | |
Fri 4/1 | SkidO, OBS-tävling, seniorer skidor fri stil 15/10 km | Svenska Orienteringsförbundet | | S | nat | | L | | | |
Sat 5/1 | SkidO, OBS-tävling, sprint | Svenska Orienteringsförbundet | | S | nat | | S | | | |
Sun 6/1 | SkidO, OBS-tävling, lång | Svenska Orienteringsförbundet | | S | nat | | L | | | |
w 2 | Mon 7/1 | | | | | | | | | | |
Tue 8/1 | | | | | | | | | | |
Wed 9/1 | | | | | | | | | | |
Thu 10/1 | | | | | | | | | | |
Fri 11/1 | | | | | | | | | | |
Sat 12/1 | SkidO, OBS-tävling/J-cup, medel | IFK Mora OK | Dalarna | S | nat | | M | | | |
Sun 13/1 | SkidO, OBS-tävling/J-cup, lång | IFK Mora OK | Dalarna | S | nat | | L | | | |
w 3 | Mon 14/1 | | | | | | | | | | |
Tue 15/1 | | | | | | | | | | |
Wed 16/1 | Mila Stockholm by Night, #3 | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Thu 17/1 | | | | | | | | | | |
Fri 18/1 | | | | | | | | | | |
Sat 19/1 | SkidO, NOF-cupen, #3, medel | Övertorneå IF | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
SkidO, NOF-cupen, #4, sprint | Övertorneå IF | Norrbotten | S | nat | | S | | | |
Sun 20/1 | SkidO, DM, lång, Södermanland | Ärla IF | Södermanland | S | champs | | L | | | |
SkidO, IFK Umeå, VOF-cup, #1, medel | IFK Umeå | Västerbotten | S | reg | | M | | | |
w 4 | Mon 21/1 | | | | | | | | | | |
Tue 22/1 | | | | | | | | | | |
Wed 23/1 | | | | | | | | | | |
Thu 24/1 | | | | | | | | | | |
Fri 25/1 | | | | | | | | | | |
Sat 26/1 | Gävle Indoor | Gävle OK | Gästrikland | | reg | | S | | | |
Sun 27/1 | SkidO, TvåÅker | Selånger SOK | Medelpad | S | reg | R | M | | | |
SkidO, Robertsfors IK, VOF-cup, #2, medel | Robertsfors IK | Västerbotten | S | reg | | M | | | |
SkidO, Januarisprinten, NOF-cupen, #5 | Gammelstads IF | Norrbotten | S | reg | | S | | | |
SkidO, Januarinatta, NOF-cupen, #6 | Gammelstads IF | Norrbotten | S | reg | | M | N | | |
w 5 | Mon 28/1 | | | | | | | | | | |
Tue 29/1 | | | | | | | | | | |
Wed 30/1 | | | | | | | | | | |
Thu 31/1 | | | | | | | | | | |
Fri 1/2 | | | | | | | | | | |
Sat 2/2 | Stockholm Indoor Cup, etapp 1 | Stockholms Inomhusorienterare | Stockholm | | reg | | S | | | |
SkidO, DM lång | OK Storsjön | Jämtland-Härjedalen | S | champs | | L | | | |
Sun 3/2 | Stockholm Indoor Cup, etapp 2 | Stockholms Inomhusorienterare | Stockholm | | reg | | S | | | |
SkidO, Umeå OK, VOF-cup, #3, sprint | Umeå OK | Västerbotten | S | reg | | S | | | |
SkidO, Umeå OK, VOF-cup, #4, medel | Umeå OK | Västerbotten | S | reg | | M | | | |
w 6 | Mon 4/2 | | | | | | | | | | |
Tue 5/2 | | | | | | | | | | |
Wed 6/2 | | | | | | | | | | |
Thu 7/2 | | | | | | | | | | |
Fri 8/2 | | | | | | | | | | |
Sat 9/2 | SkidO, DM, medel, Medelpad | Timrå SOK | Medelpad | S | champs | | M | | | |
SkidO, J-cup/NOF-cup, medel | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
Sun 10/2 | SkidO, DM, lång, Medelpad | Timrå SOK | Medelpad | S | champs | | L | | | |
SkidO, J-cup/NOF-cup, sprint | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | S | | | |
SkidO, DM Sprint | Frösö IF | Jämtland-Härjedalen | S | champs | | S | | | |
SkidO, medel | Säterbygdens OK | Dalarna | S | reg | | M | | | |
w 7 | Mon 11/2 | | | | | | | | | | |
Tue 12/2 | SkidO, DM, natt, Medelpad | Sundsvalls OK | Medelpad | S | champs | | L | N | | |
Wed 13/2 | Mila Stockholm by Night, #4 | Täby OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
SkidO, DM, natt, Jämtland-Härjedalen | Fältjägarnas IF | Jämtland-Härjedalen | S | champs | | M | N | | |
Thu 14/2 | | | | | | | | | | |
Fri 15/2 | | | | | | | | | | |
Sat 16/2 | SkidO, DM, medel, Södermanland | Kjula IF | Södermanland | S | champs | | M | | | |
SkidO, SK Björnen/Umedalens IF, VOF-cup, #5, medel | SK Björnen Umedalens IF | Västerbotten | S | reg | | M | | | |
Sun 17/2 | SkidO, Förenings-DM, stafett, Medelpad | Kovlands IF | Medelpad | S | champs | R | L | | | |
SkidO, DM, lång, Södermanland + Stockholm | Ärla IF | Södermanland | S | champs | | L | | | |
SkidO, DM, medel, Dalarna | Domnarvets GOIF Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | S | champs | | M | | | |
SkidO, NOF-cupen, #9, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
SkidO, NOF-cupen, #10, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
w 8 | Mon 18/2 | | | | | | | | | | |
Tue 19/2 | | | | | | | | | | |
Wed 20/2 | | | | | | | | | | |
Thu 21/2 | | | | | | | | | | |
Fri 22/2 | | | | | | | | | | |
Sat 23/2 | SkidO, SM/JSM medel, Nordiska Ungdomsspelen och publiktävling | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | champs | | M | | | |
Sun 24/2 | SkidO, SM publiktävling och Nordiska Ungdomsspelen | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | nat | | M | | | |
SkidO, SM/JSM stafett | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | S | champs | R | M | | | |
w 9 | Mon 25/2 | | | | | | | | | | |
Tue 26/2 | | | | | | | | | | |
Wed 27/2 | | | | | | | | | | |
Thu 28/2 | | | | | | | | | | |
Fri 1/3 | Sverigepremiären, natt | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | L | N | | |
Sat 2/3 | Sverigepremiären, medel | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | M | | | |
Sun 3/3 | Sverigepremiären, stafett | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | R | L | | | |
Sverigepremiären, lång | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | L | | | |
w 10 | Mon 4/3 | | | | | | | | | | |
Tue 5/3 | | | | | | | | | | |
Wed 6/3 | | | | | | | | | | |
Thu 7/3 | | | | | | | | | | |
Fri 8/3 | Kattegattnatt | OK Lindéna | Halland | | nat | | L | N | | |
Sat 9/3 | Hallandspremiären, medel | Laholms OK | Halland | | nat | | M | | | |
SkidO, SM/USM/JSM/VSM, sprint | Säterbygdens OK | Dalarna | S | champs | | S | | | |
Sun 10/3 | Hallandspremiären, lång | Halmstad OK | Halland | | nat | | L | | | |
SkidO, SM/USM/JSM/VSM, lång | HJS-Vansbro OK IK Jarl Rättvik Malungs OK Skogsmårdarna Säterbygdens OK | Dalarna | S | champs | | L | | | |
w 11 | Mon 11/3 | | | | | | | | | | |
Tue 12/3 | | | | | | | | | | |
Wed 13/3 | Mila Stockholm by Night, #5, final, jaktstart | IFK Lidingö SOK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Thu 14/3 | | | | | | | | | | |
Fri 15/3 | Vårracet, natt | OK Orion | Blekinge | | nat | | L | N | | |
Sat 16/3 | Vårracet, lång | OK Orion | Blekinge | | nat | | L | | | |
Folskubbet | Frölunda OL | Göteborg | | reg | | M | | | |
SkidO, Vännäs OK, VOF-cup, #6, medel | Vännäs OK | Västerbotten | S | reg | | M | | | |
SkidO, DM, medel, Ångermanland | Skogslöparna | Ångermanland | S | champs | | M | | | |
Sun 17/3 | Gustavsbergs OK, medeldistans | Gustavsbergs OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Laxträffen | Falkenbergs OK | Halland | | nat | | L | | | |
SkidO, DM, sprint, Ångermanland | Skogslöparna | Ångermanland | S | champs | | S | | | |
Vårracet, medel | OK Orion | Blekinge | | nat | | M | | | |
w 12 | Mon 18/3 | | | | | | | | | | |
Tue 19/3 | | | | | | | | | | |
Wed 20/3 | VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EM | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | L | | | |
Thu 21/3 | VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EM | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | L | | | |
Veteran-VM i skidorientering | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | M | | | |
VM i skidorientering, publiktävling ungdomar | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Fri 22/3 | VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EM | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | L | | | |
Veteran-VM i skidorientering | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | M | | | |
DM, natt, Göteborg | Göteborgs Skidklubb IF Marin Väst | Göteborg | | champs | | L | N | | |
VM i skidorientering, publiktävling ungdomar | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Nyköpingsnatten | Nyköpings OK | Södermanland | | reg | | L | N | | |
Rådanatten, Öppet Skaraborgsmästerskap | Lidköpings VSK | Västergötland | | nat | | L | N | | |
Sat 23/3 | VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EM | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | L | | | |
Veteran-VM i skidorientering | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | M | | | |
Brudarebackens sprintstafett | Göteborgs Skidklubb | Göteborg | | reg | R | S | | | |
Nyköpingsorienteringen | Nyköpings OK | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sun 24/3 | VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EM | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | L | | | |
Veteran-VM i skidorientering | Svenska Orienteringsförbundet | | S | int | | M | | | |
VM i skidorientering, publiktävling ungdomar | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Måsenstafetten | OK Måsen | Södermanland | | nat | R | L | | | |
Måsenstafetten, individuella öppna klasser | OK Måsen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Kvillebyns klassiska | Kvillebyns SK | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
Långdistans mitt i Skåne | Malmö OK | Skåne | | nat | | L | | | |
w 13 | Mon 25/3 | | | | | | | | | | |
Tue 26/3 | | | | | | | | | | |
Wed 27/3 | | | | | | | | | | |
Thu 28/3 | | | | | | | | | | |
Fri 29/3 | Sumpnatta | Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Tibrotrippeln, natt | Tibro OK | Västergötland | | nat | | L | N | | |
SM, natt, och Swedish League, #1 | Hässleholms OK | Skåne | | champs | | L | N | | |
Sat 30/3 | Tibrotrippeln, medel | Tibro OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Uven-/Rigordubbeln, medel | IK Uven | Göteborg | | nat | | M | | | |
Vårdubbeln, medel | OK Skogsfalken | Blekinge | | nat | | M | | | |
Kringelträffen, dag 1 | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sun 31/3 | Tibrotrippeln, medel | Tibro OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Uven-/Rigordubbeln, lång | IF Rigor | Halland | | nat | | L | | | |
Vårdubbeln, lång | OK Skogsfalken | Blekinge | | nat | | L | | | |
Kringelträffen, dag 2 | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | | M | | | |
MTBO, DM, Södermanland + Stockholm och Kringelträffen | Södermanlands OF Södertälje-Nykvarn OF Stockholms OF | Södermanland Stockholm | M | nat | | M | | | |
SkidO, NOF-cupen, #9, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
SkidO, NOF-cupen, #10, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | nat | | M | | | |
w 14 | Mon 1/4 | | | | | | | | | | |
Tue 2/4 | | | | | | | | | | |
Wed 3/4 | | | | | | | | | | |
Thu 4/4 | | | | | | | | | | |
Fri 5/4 | Grymnatta | Väsby OK | Stockholm | | nat | | L | N | | |
DM, natt, Västergötland | Falköpings AIK OK | Västergötland | | champs | | L | N | | |
PreO Syd, natt | OK Pan-Kristianstad | Skåne | T | nat | | L | N | | |
Sat 6/4 | Anderstorp | Anderstorps OK | Småland | | reg | | L | | | |
Bosarpsträffen, medel | Lunds OK | Skåne | | nat | | M | | | |
Lännamedeln | Länna IF | Uppland | | nat | | M | | | |
Tolereds vårtävling | Tolereds Allmänna IK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Kolmårdsdubbeln, medel | OK Kolmården | Östergötland | | nat | | M | | | |
OK Tors ungdomstävling | OK Tor | Södermanland | | nat | | L | | | |
PreO Syd, Brösarp | Andrarums IF | Skåne | T | nat | | P | | | |
Ostlöpet | Falköpings AIK OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Sun 7/4 | Bosarpsträffen, lång | Lunds OK | Skåne | | nat | | L | | | |
Norrvirdarna | OK Norrvirdarna | Småland | | reg | | L | | | |
Rånässtafetten | Rånäs OK | Uppland | | nat | R | L | | | |
Rånässtafetten, individuella öppna klasser | Rånäs OK | Uppland | | nat | | L | | | |
Suderträffen | IF Hansa-Hoburg | Gotland | | reg | | M | | | |
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskavlen | OK Kolmården | Östergötland | | nat | R | L | | | |
Kolmårdskavlen, individuella öppna klasser | OK Kolmården | Östergötland | | reg | | L | | | |
Landvetter vårlång | OK Landehof | Göteborg | | nat | | L | | | |
Lovömedeln | Bromma-Vällingby SOK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Torfejden | OK Tor | Södermanland | | nat | | M | | | |
PreO Syd, Ängelholm | Hjärnarps OL | Skåne | T | nat | | P | | | |
w 15 | Mon 8/4 | | | | | | | | | | |
Tue 9/4 | | | | | | | | | | |
Wed 10/4 | Tiomilarepet | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | R | L | C | | |
Tiomilarepet, individuella öppna klasser | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | | L | C | | |
Thu 11/4 | | | | | | | | | | |
Fri 12/4 | Nattinatta | Gotlands Bro OK | Gotland | | reg | | L | N | | |
Sat 13/4 | Strängnäsdubbeln, medel | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | nat | | M | | | |
Swedish League, #2, medel (WRE), med Värmlandsdubbeln | OK Älgen OK Tyr Säffle OK Skattkärrs SOK | Värmland | | int | | M | | | |
Tyringerundan | OK Tyringe | Skåne | | nat | | M | | | |
Göteborgsdubbeln, lång | Lerums SOK Sjövalla FK | Göteborg | | nat | | L | | | |
Mörtsjödubbeln, långdistans | Snättringe SK Söders-Tyresö | Stockholm | | nat | | L | | | |
Skullebomedeln | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | M | | | |
Sydsvenska mästerskapen, individuell, lång | Växjö OK | Småland | | champs | | L | | | |
Dalaserien MTBO #1 | IFK Mora OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Sun 14/4 | Enenracet | OK Enen | Uppland | | nat | | M | | | |
Strängnäsdubbeln, lång | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | nat | | L | | | |
Swedish League, #3, lång (WRE), med Värmlandsdubbeln | OK Älgen OK Tyr Säffle OK Skattkärrs SOK | Värmland | | int | | L | | | |
Växjö OK | Växjö OK | Småland | | nat | | M | | | |
Broruset | Gotlands Bro OK | Gotland | | reg | | M | | | |
Sydsvenska mästerskapen, stafett | Växjö OK | Småland | | champs | R | L | | | |
Björkforskampen | Björkfors GOIF | Östergötland | | nat | | M | | | |
Mörtsjödubbeln, medeldistans | Snättringe SK Söders-Tyresö | Stockholm | | nat | | M | | | |
Klövaträffen | OK Kompassen | Skåne | | nat | | L | | | |
Göteborgsdubbeln, medel | Sjövalla FK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Skärvalången | IK Gandvik | Västergötland | | nat | | L | | | |
w 16 | Mon 15/4 | | | | | | | | | | |
Tue 16/4 | | | | | | | | | | |
Wed 17/4 | | | | | | | | | | |
Thu 18/4 | Påsknatten | Ronneby OK | Blekinge | | nat | | L | N | | |
Svartnatta | Ärla IF | Södermanland | | nat | R | L | N | | |
Häxjakten, Five-O, #1 | OK Skogsvargarna | Västergötland | | nat | | L | N | | |
Fri 19/4 | Oppmannaberget, lång | Härlövs IF | Skåne | | nat | | L | | | |
Påskorienteringen | Kjula IF | Södermanland | | nat | | L | | | |
Torsås OK | Torsås OK | Småland | | nat | | L | | | |
Friskusträffen + DM, medel, Halland | FK Friskus-Varberg | Halland | | champs | | M | | | |
Kortfredan, Five-O, #2 | OK Skogsvargarna | Västergötland | | nat | | S | | | |
Uppsala möte, natt | Rasbo IK Upsala IF | Uppland | | nat | | L | N | | |
Sat 20/4 | Nackheträffen | OK Nackhe | Halland | | nat | | L | | | |
Öjetrampen, Five-O, #3 | Främmestads IK OK Kullingshof | Västergötland | | nat | | L | | | |
Påskmedeln | Ronneby OK | Blekinge | | nat | | M | | | |
Vättefejden/Gränsfejden, lång + DM, ultralång, Småland+Skåne | Tockarps IK | Skåne | | nat | | L | | | |
Uppsala möte, sprint | Långhundra IF | Uppland | | nat | | S | | | |
Sun 21/4 | Anebyorienteringen, medel | SOK Aneby | Småland | | nat | | M | | | |
Boforsloppet | Degerfors OK OK Djerf | Värmland | | nat | | M | | | |
Bohuslunken, Five-O, #4 | Uddevalla OK | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
OK Klemmingen/Södertälje IF, lång | OK Klemmingen Södertälje IF | Södermanland | | nat | | L | | | |
Vättefejden/Gränsfejden, medel | Tockarps IK | Skåne | | nat | | M | | | |
Dackefejden, lång | Karlskrona SOK | Blekinge | | nat | | L | | | |
Uppsala möte, medel | OK Linné | Uppland | | nat | | M | | | |
w 17 | Mon 22/4 | Anebyorienteringen, lång | SOK Aneby | Småland | | nat | | L | | | |
Dackefejden, medel | Karlskrona SOK | Blekinge | | nat | | M | | | |
IFK Enskede, långdistans (med UP) | IFK Enskede | Stockholm | | nat | | L | | | |
Letälvsträffen | Degerfors OK OK Djerf | Värmland | | nat | | L | | | |
OK Klemmingen/Södertälje IF, medel | OK Klemmingen Södertälje IF | Södermanland | | nat | | M | | | |
Snötrampen | Fjärås AIK OK Löftan | Halland | | nat | | L | | | |
TGOK-orienteringen | Tjällmo-Godegårds OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
Våryran | FK Boken | Skåne | | nat | | L | | | |
Uppsala möte, lång | IF Thor | Uppland | | nat | | L | | | |
Vikingaträffen, Five-O, #5 | Trollhättans SOK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Tue 23/4 | | | | | | | | | | |
Wed 24/4 | Dalaserien MTBO, #2, Kvarnsveden | Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Thu 25/4 | | | | | | | | | | |
Fri 26/4 | OL-rounden, dag 1 | OK Hedströmmen Vandrarringen | Västmanland | | nat | | L | N | | |
Öppna Falu Mästerskap Natt | Grycksbo IF OK | Dalarna | | reg | | L | N | | |
Tiomila, open individual, Friday | FK Göingarna | Skåne | | reg | | L | C | | |
Sat 27/4 | OL-rounden, dag 2 | OK Hedströmmen Vandrarringen | Västmanland | | nat | | M | | | |
Tiomila i Östra Göinge | FK Göingarna | Skåne | | nat | R | L | C | | |
Tiomila, open individual, Saturday | FK Göingarna | Skåne | | reg | | L | | | |
Sun 28/4 | Tiomila i Östra Göinge | FK Göingarna | Skåne | | nat | R | L | C | | |
OK Motalas vårtävling | OK Motala | Östergötland | | reg | | M | | | |
OL-rounden, dag 3 | OK Hedströmmen Vandrarringen | Västmanland | | nat | | L | | | |
Stenungsunds OK | Stenungsunds OK | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
Veteranträffen i Gästrikland | Österfärnebo IF | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Tiomila, open individual, Sunday | FK Göingarna | Skåne | | reg | | L | | | |
OK Bävern | OK Bävern | Småland | | nat | | M | | | |
w 18 | Mon 29/4 | | | | | | | | | | |
Tue 30/4 | | | | | | | | | | |
Wed 1/5 | Hammarslaget, etapp 1, sprint | OK Hammaren | Gästrikland | | nat | | S | | | |
Hammarslaget, etapp 2, medel | OK Hammaren | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Lagadalskampen | FK Finn | Småland | | reg | | M | | | |
RSK-träffen | Rydboholms SK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Trosa Skogslopp | Trosabygdens OK | Södermanland | | nat | | M | | | |
IFK Lidingö, medeldistans | IFK Lidingö SOK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 1 | OK Gränsen | Småland | | nat | | M | | | |
Svartåfejden | Mjölby OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
Kalmarträffen | Kalmar OK | Småland | | nat | | L | | | |
Götaälvdalsträffen | OK Gipen | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
Silverjakten | Sala OK | Västmanland | | reg | | M | | | |
Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 2 | OK Gränsen | Småland | | nat | | M | | | |
Thu 2/5 | Ungdomsserien, #1, krets Norr 1 | Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #1, krets Norr 2 | Bromma-Vällingby SOK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #1, krets Norr 3 | OK Österåker | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #1, krets Söder 2 | Gustavsbergs OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #1, krets Söder 3 | OK Södertörn | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #1, krets Söder 4 | Haninge SOK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #1, krets Söder 1 | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Fri 3/5 | Swedish League, #4, sprint (WRE) + nationell tävling | Järla Orientering | Stockholm | | int | | S | | | |
Sat 4/5 | Dolkampen, dag 1, förlängd medel | Dalaportens OL | Dalarna | | nat | | M | | | |
Orintos vårtävling | OK Orinto | Västergötland | | nat | | M | | | |
Swedish League, #5, medeldistans (WRE) + nationell tävling | Järla Orientering | Stockholm | | int | | M | | | |
Nybro OK, lång | Nybro OK | Småland | | nat | | L | | | |
Roslagshelg, lång | OK Roslagen | Uppland | | nat | | L | | | |
Tisarträffen, dag 1, medel | OK Tisaren | Örebro Län | | nat | | M | | | |
Sun 5/5 | Dolkampen, dag 2, medel | Dalaportens OL | Dalarna | | nat | | M | | | |
Omega Kort | IK Omega | Västergötland | | nat | | M | | | |
Nybro OK, medel | Nybro OK | Småland | | nat | | M | | | |
Swedish League, #6, final, jaktstart + nationell tävling | Tullinge SK | Stockholm | | nat | | L | | | |
Tisarträffen, dag 2, lång | OK Tisaren | Örebro Län | | nat | | L | | | |
Vårträffen på Gotland | Visborgs OK | Gotland | | reg | | L | | | |
Skärmenträffen | OK Skärmen | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Roslagshelg, medel | OK Roslagen | Uppland | | nat | | M | | | |
w 19 | Mon 6/5 | | | | | | | | | | |
Tue 7/5 | Öppet Skaraborgsmästerskap, stafett | Mariestads FK | Västergötland | | reg | R | L | | | |
VPT 1 | Arboga OK | Västmanland | | reg | | S | | | |
Wed 8/5 | DM, sprint, Stockholm | Täby OK | Stockholm | | champs | | S | | | |
Ljungsbrokampen | OK Skogsströvarna | Östergötland | | nat | | M | | | |
Två på en pinne | Årsunda IF | Gästrikland | | reg | P | L | | | |
Thu 9/5 | | | | | | | | | | |
Fri 10/5 | High Coast 3-days, dag 1, sprint | OK Nolaskogsarna | Ångermanland | | nat | | S | | | |
Sat 11/5 | Gällstad, medel | Gällstadbygdens SOK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Gävleloppet, medel | Gävle OK | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Närkekvartetten, #1, lång | Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro | Örebro Län | | nat | | L | | | |
Fäbodloppet, dag 1 | Domnarvets GOIF | Dalarna | | nat | | M | | | |
PreO, Kungsbackatrippeln | Fjärås AIK OK Löftan | Halland | T | nat | | P | | | |
PreO, Kungsbackatrippeln, TempO | Fjärås AIK OK Löftan | Halland | T | nat | | T | | | |
High Coast 3-days, dag 2, medel | OK Nolaskogsarna | Ångermanland | | nat | | M | | | |
Sun 12/5 | Gävleloppet, lång | Gävle OK | Gästrikland | | nat | | L | | | |
Närkekvartetten, #2, medel | Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro | Örebro Län | | nat | | M | | | |
Ymers vårtävling | IK Ymer | Västergötland | | nat | | M | | | |
PreO, Kungsbackatrippeln | Fjärås AIK OK Löftan | Halland | T | nat | | P | | | |
High Coast 3-days, dag 3, lång | OK Nolaskogsarna | Ångermanland | | nat | | L | | | |
Fäbodloppet, dag 2 | Domnarvets GOIF | Dalarna | | nat | | M | | | |
DM, sprint, Bohuslän-Dal | Stångenäs AIS | Bohuslän-Dal | | champs | | S | | | |
DM, sprintstafett, Bohuslän-Dal | Stångenäs AIS | Bohuslän-Dal | | champs | R | S | | | |
Gammelstads sprintcup, #3 | Gammelstads IF | Norrbotten | FM | reg | | S | | | |
w 20 | Mon 13/5 | | | | | | | | | | |
Tue 14/5 | DM, sprint, Uppland | OK Enen | Uppland | | reg | | S | | | |
Staffans Minne | Boxholms OK | Östergötland | | nat | | S | | | |
Ungdomsserien, #2, krets Norr 2 | Mälarö SOK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #2, krets Norr 3 | Täby OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #2, krets Söder 2 | Skarpnäcks OL | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #2, krets Söder 4 | IFK Enskede | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #2, krets Söder 3 | Skogsluffarnas OK | Stockholm | | reg | | L | | | |
VPT-2 | Västerås SOK | Västmanland | | reg | | S | | | |
Ungdomsserien, #2, krets Söder 1 | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | | L | | | |
Ungdomsserien, #2, krets Norr 1 | IFK Lidingö SOK | Stockholm | | reg | | L | | | |
Wed 15/5 | Dalaserien MTBO, #3, Säterbygdens OK | Säterbygdens OK | Dalarna | M | reg | | L | | | |
MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 1 | Kalmar OK | Småland | M | reg | | M | | | |
Stockholm City Cup, #1 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Thu 16/5 | Hammarbysprinten | Storviks IF | Gästrikland | | nat | | S | | | |
Fri 17/5 | | | | | | | | | | |
Sat 18/5 | DM, sprint, Småland | OK Älme | Småland | | champs | | S | | | |
DM, sprintstafett, Småland | OK Älme | Småland | | champs | R | S | | | |
Faxeträffen, dag 1, medel | Ljusne-Ala OK Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | M | | | |
Umeträffen, dag 1, medel | IFK Umeå | Västerbotten | | nat | | M | | | |
Ungdomstrollet | Garda OK | Gotland | | reg | | L | | | |
Filipstadsträffen | Filipstads OK | Värmland | | nat | | M | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #1, medel | OK Kåre | Dalarna | M | nat | | M | | | |
OL-touren Falun, lång | OK Kåre | Dalarna | | nat | | L | | | |
Närkekvartetten, #3, medel | KFUM Örebro OK | Örebro Län | | nat | | M | | | |
Sun 19/5 | Faxeträffen, dag 2, lång | Ljusne-Ala OK Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | L | | | |
Lundasprinten | Lunds OK | Skåne | | nat | | S | | | |
Umeträffen, dag 2, lång | IFK Umeå | Västerbotten | | nat | | L | | | |
Vikingträffen | IK Vikings OK | Värmland | | nat | | L | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång) | OK Kåre | Dalarna | M | nat | | L | | | |
DM, sprint, Västergötland | Gudhems IF | Västergötland | | champs | | S | | | |
OL-touren Falun, medel | OK Kåre | Dalarna | | nat | | M | | | |
Närkekvartetten, #4, lång | KFUM Örebro OK | Örebro Län | | nat | | L | | | |
DM, sprint, Östergötland | OK 64 Torpa | Östergötland | | champs | | S | | | |
DM, sprintstafett, Västergötland | Gudhems IF | Västergötland | | champs | R | L | | | |
w 21 | Mon 20/5 | | | | | | | | | | |
Tue 21/5 | Östgötaserien i MTBO, #1 | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | M | reg | | M | | | |
VPT-3 | Surahammars SOK | Västmanland | | reg | | S | | | |
Wed 22/5 | Dalaserien MTBO #4, Öppet KM IFK Mora OK | IFK Mora OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 2 | Ålems OK | Småland | M | reg | | M | | | |
Stockholm City Cup, #2 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Thu 23/5 | DM, sprint, Gästrikland | Hofors OK | Gästrikland | | champs | | S | | | |
DM, ultralång, Västmanland | Hallstahammars OK | Västmanland | | champs | | U | | | |
Fri 24/5 | StOF Sommarläger Medeldistans (UP) | Järfälla OK Väsby OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Sat 25/5 | DM, sprint, Blekinge | Ronneby OK | Blekinge | | champs | | S | | | |
DM, sprint, Västmanland | Sala OK | Västmanland | | champs | | S | | | |
DM, sprintstafett, Blekinge | Ronneby OK | Blekinge | | champs | R | S | | | |
DM, sprintstafett, Västmanland | Sala OK | Västmanland | | champs | R | S | | | |
Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprint | Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | | reg | | S | | | |
Tour de Medelpad, dag 1, lång | Sundsvalls OK | Medelpad | | nat | | L | | | |
Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, lång | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | L | | | |
JVM-tester, dag 1, medel | Mullsjö SOK Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | | reg | | M | | | |
Nässjösprinten | Nässjö OK | Småland | | nat | | S | | | |
DM, sprint, Dalarna | Smedjebackens OK | Dalarna | | champs | | S | | | |
DM, sprintstafett, Dalarna | Smedjebackens OK | Dalarna | | champs | R | S | | | |
Sun 26/5 | DM, sprint, Halland | Halmstad OK | Halland | | champs | | S | | | |
DM, sprintstafett, Halland | Halmstad OK | Halland | | champs | R | S | | | |
PreO DM Hälsingland | Rehns BK | Hälsingland | T | champs | | P | | | |
TempO | Rehns BK | Hälsingland | T | nat | | T | | | |
Tour de Medelpad, dag 2, medel | Kovlands IF | Medelpad | | nat | | M | | | |
Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medel | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | M | | | |
JVM-tester, dag 2, lång | Mullsjö SOK Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | | reg | | L | | | |
Örebro City Sprint / DM, sprint, Örebro Län | Almby IK | Örebro Län | | champs | | S | | | |
StOF Sommarläger Lägerstafett | Järfälla OK Väsby OK | Stockholm | | reg | R | M | | | |
Lämmeltåget | Nässjö OK | Småland | | nat | R | S | | | |
Pekingduon | Matteus SI | Östergötland | | nat | R | M | | | |
Pekingduon, individuella öppna klasser | Matteus SI | Östergötland | | reg | | M | | | |
DM, sprintstafett, Örebro Län | Almby IK | Örebro Län | | champs | R | S | | | |
w 22 | Mon 27/5 | | | | | | | | | | |
Tue 28/5 | Stockholm City Cup, #3 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | reg | | S | | | |
VPT-4 | Norbergs OK | Västmanland | | reg | | S | | | |
Wed 29/5 | | | | | | | | | | |
Thu 30/5 | PreO, DM, Värmland | Kristinehamns OK | Värmland | T | champs | | P | | | |
Umedalsrännet | Umedalens IF | Västerbotten | | reg | | M | | | |
Fri 31/5 | OL-skytte, sprint, Svenska Cupen #1, World Cup #5 | Göteborg-Majorna OK IF Marin Väst | Göteborg | Y | int | | S | | | |
Övikssprinten | Skogslöparna | Ångermanland | | nat | | S | | | |
SM, sprint, publiktävling, medel | Forsa OK Hudiksvalls OK Ljusdals OK OK Dellen | Hälsingland | | nat | | M | | | |
SM, sprint, individuell, kval | Forsa OK Hudiksvalls OK Ljusdals OK OK Dellen | Hälsingland | | champs | | S | | | |
PreO i Väst | Bohuslän-Dals OF Kvillebyns SK | Bohuslän-Dal | T | nat | | P | | | |
Sat 1/6 | SM, sprint, individuell, final | Forsa OK Hudiksvalls OK Ljusdals OK OK Dellen | Hälsingland | | champs | | S | | | |
OL-skytte, klassisk distans, Svenska Cupen #2, World Cup #6 | Göteborg-Majorna OK IF Marin Väst | Göteborg | Y | int | | L | | | |
Skogslöparnas nordiska | Skogslöparna | Ångermanland | | nat | | L | | | |
SM, sprint, publiktävling | Forsa OK Hudiksvalls OK Ljusdals OK OK Dellen | Hälsingland | | nat | | S | | | |
PreO i Väst | Bohuslän-Dals OF Stångenäs AIS | Bohuslän-Dal | T | nat | | P | | | |
DM, sprint, Jämtland-Härjedalen | Åre OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | S | | | |
Bodens Bandyklubb OS, lång | Bodens Bandyklubb OS | Norrbotten | | nat | | L | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #3, sprint | Tolereds Allmänna IK | Göteborg | M | nat | | S | | | |
Sun 2/6 | High Chaparral-sprinten | Bredaryds SOK | Småland | | nat | | S | | | |
OL-skytte, stafett | Göteborg-Majorna OK IF Marin Väst | Göteborg | Y | int | R | L | | | |
Slottssprinten | Sigtuna OK | Uppland | | nat | | S | | | |
Slottssprinten, 2-mannastafett | Sigtuna OK | Uppland | | nat | R | S | | | |
SM, sprint, publiktävling, stafett | Forsa OK Hudiksvalls OK Ljusdals OK OK Dellen | Hälsingland | | reg | R | S | | | |
Bodens Bandyklubb OS, medel | Bodens Bandyklubb OS | Norrbotten | | nat | | M | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #4, medel | Tolereds Allmänna IK | Göteborg | M | nat | | M | | | |
PreO i Väst | Bohuslän-Dals OF Uddevalla OK | Bohuslän-Dal | T | nat | | P | | | |
Bussbyloppet | Örnsköldsviks OK | Ångermanland | | nat | | M | | | |
SM, sprint, stafett | Forsa OK Hudiksvalls OK Ljusdals OK OK Dellen | Hälsingland | | champs | R | S | | | |
w 23 | Mon 3/6 | | | | | | | | | | |
Tue 4/6 | DM, sprint, Medelpad | VK Uvarna | Medelpad | | champs | | S | | | |
DM, sprint, Göteborg | FK Herkules | Göteborg | | champs | | S | | | |
VPT 5, final | Köping-Kolsva OK | Västmanland | | reg | | S | | | |
Wed 5/6 | Sprinthelgen, etapp 1, sprint | OK Orion | Blekinge | | nat | | S | | | |
Thu 6/6 | Sprinthelgen, etapp 2, sprint | OK Orion | Blekinge | | nat | | S | | | |
Sprinthelgen, etapp 3, sprint | OK Orion | Blekinge | | nat | | S | | | |
Centrum Team Sprint | Centrum OK | Stockholm | | reg | R | S | | | |
DM, sprint, Värmland | OK Jösse | Värmland | | champs | | S | | | |
Ösaträffen, dag 1, lång | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | nat | | L | | | |
SM, ultralång | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | champs | | U | | | |
Nationaldagsmedeln med MTBO i Boden | I 19 IF | Norrbotten | FM | reg | | M | | | |
Habosprinten | OK Gränsen | Småland | | reg | | S | | | |
Fri 7/6 | Ösaträffen, dag 2, medel | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | nat | | M | | | |
Veteran-SM med Ösaträffen, dag 2, sprint | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | champs | | S | | | |
Västerbottens 3-dagars, etapp 1 | Långvikens OK Skellefteå OK | Västerbotten | | nat | | S | | | |
Sat 8/6 | Västerbottens 3-dagars, etapp 2 | Långvikens OK Skellefteå OK | Västerbotten | | nat | | L | | | |
Kinnekullsprinten, etapp 1 | OK Klyftamo | Västergötland | | nat | | S | | | |
Kinnekullsprinten, etapp 2 | OK Klyftamo | Västergötland | | nat | | S | | | |
Veteran-SM med Ösaträffen, dag 3, lång | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | champs | | L | | | |
Sun 9/6 | Västerbottens 3-dagars, etapp 3 | Långvikens OK Skellefteå OK | Västerbotten | | nat | | M | | | |
Veteran-SM med Ösaträffen, dag 4, medel | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | champs | | M | | | |
Sommarlandssprinten | IK Gandvik | Västergötland | | nat | | S | | | |
w 24 | Mon 10/6 | | | | | | | | | | |
Tue 11/6 | | | | | | | | | | |
Wed 12/6 | | | | | | | | | | |
Thu 13/6 | | | | | | | | | | |
Fri 14/6 | Tre skåningar och en dansk, etapp 1 | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | S | | | |
Sat 15/6 | Tre skåningar och en dansk, etapp 2 | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | M | | | |
Tre skåningar och en dansk, etapp 3 | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | S | | | |
IFK Hedemora OK, sprint | IFK Hedemora OK | Dalarna | | nat | | S | | | |
PreO, TempO-DM, Uppland | OK Linné | Uppland | T | champs | | T | | | |
PreO, Upplandshelg | OK Linné | Uppland | T | nat | | P | | | |
DM, ultralång, Jämtland-Härjedalen + Magnumloppet | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | champs | | U | | | |
Sun 16/6 | Tre skåningar och en dansk, etapp 4 | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | S | | | |
PreO, Upplandshelg | Björklinge SOK | Uppland | T | nat | | P | | | |
w 25 | Mon 17/6 | Östgötaserien i MTBO, #2 | Tjällmo-Godegårds OK | Östergötland | M | reg | | L | | | |
Tue 18/6 | Brödkampen med DM, ultralång, Gästrikland+Hälsingland | Hälsinglands OF Ockelbo OK | Hälsingland Gästrikland | | champs | | U | | | |
Melkers Minne | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | R | M | | | |
Wed 19/6 | DM, medel, Medelpad | Sundsvalls OK | Medelpad | | champs | | M | | | |
Thu 20/6 | | | | | | | | | | |
Fri 21/6 | | | | | | | | | | |
Sat 22/6 | | | | | | | | | | |
Sun 23/6 | Idrefjällveckan Fjäll-O | Idrefjällens OK | Dalarna | | reg | | L | | | |
w 26 | Mon 24/6 | Idrefjällsprinten | Idrefjällens OK | Dalarna | | nat | | S | | | |
Tue 25/6 | Idrefjällens 3-dagars, etapp 1, lång | Idrefjällens OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Wed 26/6 | Idrefjällens 3-dagars, etapp 2, medel | Idrefjällens OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Thu 27/6 | Idrefjällens 3-dagars, etapp 3, lång | Idrefjällens OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Fri 28/6 | 3+3 i Sälen, etapp 1, medel | Malungs OK Skogsmårdarna | Dalarna | | nat | | M | | | |
Sat 29/6 | 3+3 i Sälen, etapp 2, lång | Malungs OK Skogsmårdarna | Dalarna | | nat | | L | | | |
Havs-OL, dag 1, medel | Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | | nat | | M | | | |
Renlunken | OK Renen | Norrbotten | | reg | | M | | | |
Sun 30/6 | 3+3 i Sälen, etapp 3, medel | Malungs OK Skogsmårdarna | Dalarna | | nat | | M | | | |
DM, medel, Ångermanland | Sidensjö IK | Ångermanland | | champs | | M | | | |
Kalvdansen, individuella öppna klasser | OK Renen | Norrbotten | | reg | | M | | | |
Havs-OL, dag 2, lång | Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | | nat | | L | | | |
Kalvdansen | OK Renen | Norrbotten | | reg | R | M | | | |
w 27 | Mon 1/7 | Trekvällars, etapp 1 | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
Tue 2/7 | Trekvällars, etapp 2 | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | M | | | |
Tjust 2-dagars, dag 1 | Gamleby OK | Småland | | nat | | L | | | |
Wed 3/7 | Trekvällars, etapp 3 | OK Ravinen | Stockholm | | reg | | L | | | |
PreO, Dag-DM Uppland och Västmanland | Länna IF | Uppland | T | champs | | L | | | |
Tjust 2-dagars, dag 2 | Gamleby OK | Småland | | nat | | L | | | |
Thu 4/7 | | | | | | | | | | |
Fri 5/7 | OL-skytte, sprint, Svenska Cupen #3, World Cup #7 | OK Tisaren | Örebro Län | Y | int | | S | | | |
Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprint | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | S | | | |
Eskilstuna Weekend , etapp 1, medel | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | M | | | |
Sat 6/7 | Eskilstuna Weekend , etapp 2, lång | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | L | | | |
OL-skytte, masstart, SM, Svenska Cupen #4, World Cup #8 | OK Tisaren | Örebro Län | Y | champs | | L | | | |
Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medel | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | M | | | |
Gotlands 2-dagars, etapp 1, medel | Svaide Roma SOK | Gotland | | nat | | M | | | |
Morokulien 2-dagars, etapp 1 | Åmotfors OK OK Jösse | Värmland | | nat | | M | | | |
Vittjärvs 2-dagars, etapp 1, lång | Vittjärvs IK | Norrbotten | | nat | | L | | | |
Tjoget | Emmaboda Verda OK Lessebo OK | Småland | | nat | R | L | C | | |
Sun 7/7 | Eskilstuna Weekend , etapp 3, lång | Ärla IF IK Standard | Södermanland | | nat | | L | | | |
Gotlands 2-dagars, etapp 2, lång | Svaide Roma SOK | Gotland | | nat | | L | | | |
Morokulien 2-dagars, etapp 2 | Åmotfors OK OK Jösse | Värmland | | nat | | M | | | |
Vittjärvs 2-dagars, etapp 2, medel | Vittjärvs IK | Norrbotten | | nat | | M | | | |
OL-skytte, stafett, SM | OK Tisaren | Örebro Län | Y | champs | R | L | | | |
Vålådalens 3-dagars, etapp 3, lång | Frösö IF Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | L | | | |
w 28 | Mon 8/7 | | | | | | | | | | |
Tue 9/7 | Gotland 3-dagars, etapp 1, medel | Visborgs OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Mastloppet | Hellas Orientering | Stockholm | | reg | | L | | | |
Wed 10/7 | Gotland 3-dagars, etapp 2, medel | Visborgs OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Bad-OL i Halland | Oskarströms OK | Halland | | reg | | M | | | |
Thu 11/7 | Gotland 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstart | Visborgs OK | Gotland | | nat | | L | | | |
Fri 12/7 | Hallands 3-dagars, etapp 1, medel | FK Friskus-Varberg OK Nackhe | Halland | | nat | | M | | | |
Engelbrektssprinten | Norbergs OK | Västmanland | | reg | | S | | | |
Sat 13/7 | Hallands 3-dagars, etapp 2, lång | FK Friskus-Varberg OK Nackhe | Halland | | nat | | L | | | |
Sun 14/7 | Hallands 3-dagars, etapp 3, lång | FK Friskus-Varberg OK Nackhe | Halland | | nat | | L | | | |
w 29 | Mon 15/7 | Österlens 3-kvällars, kväll 1 | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | | |
Tue 16/7 | Österlens 3-kvällars, kväll 2 | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | | |
Skärgårdssprinten | OK Roslagen | Uppland | | nat | | S | | | |
Skärgårdssprinten, etapp 1 | OK Roslagen | Uppland | | nat | | S | | | |
Wed 17/7 | Österlens 3-kvällars, kväll 3 | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | | |
Skärgårdssprinten, etapp 2 | OK Roslagen | Uppland | | nat | | S | | | |
Thu 18/7 | | | | | | | | | | |
Fri 19/7 | | | | | | | | | | |
Sat 20/7 | O-Ringen Kolmården, träningsrace | O-Ringen | | FM | nat | | L | | | |
Sun 21/7 | O-Ringen Kolmården, Bagheerastafetten | O-Ringen | | | nat | R | S | | | |
w 30 | Mon 22/7 | O-Ringen Kolmården, etapp 1, lång | O-Ringen | | | nat | | L | | | |
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 1 | O-Ringen | | M | nat | | M | | | |
Tue 23/7 | O-Ringen Kolmården, etapp 2, lång | O-Ringen | | | nat | | L | | | |
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 2 | O-Ringen | | M | nat | | L | | | |
Wed 24/7 | O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 3 | O-Ringen | | M | nat | | M | | | |
Thu 25/7 | O-Ringen Kolmården, etapp 3, lång | O-Ringen | | | nat | | L | | | |
Fri 26/7 | O-Ringen Kolmården, etapp 4, medel | O-Ringen | | | nat | | M | | | |
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 4 | O-Ringen | | M | nat | | L | | | |
Sat 27/7 | O-Ringen Kolmården, etapp 5, lång, jaktstart | O-Ringen | | | nat | | L | | | |
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 5 | O-Ringen | | M | nat | | L | | | |
Sun 28/7 | | | | | | | | | | |
w 31 | Mon 29/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 1, medel | OK Hällen | Södermanland | | reg | | M | | | |
Tue 30/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Wed 31/7 | OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång | OK Hällen | Södermanland | | reg | | L | | | |
Thu 1/8 | | | | | | | | | | |
Fri 2/8 | Ungdomens 10mila | Horreds SK OK Mark OK Räven Skene Sim o IS | Västergötland | | nat | R | L | C | | |
Sat 3/8 | Markdubbeln, medel | Horreds SK OK Mark OK Räven Skene Sim o IS | Västergötland | | nat | | M | | | |
Obygdshelgen, dag 1 | Obygdens OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | M | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, medel | Garda OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 2, medel | Garda OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Sun 4/8 | Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, lång | Garda OK | Gotland | | nat | | L | | | |
Markdubbeln, lång | Horreds SK OK Mark OK Räven Skene Sim o IS | Västergötland | | nat | | L | | | |
Obygdshelgen, dag 2 | Obygdens OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | L | | | |
w 32 | Mon 5/8 | | | | | | | | | | |
Tue 6/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1, medel | Kristinehamns OK | Värmland | | reg | | M | | | |
Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprint | Gästriklands OF | Gästrikland | | reg | | S | | | |
Sidensjösprinten | Sidensjö IK | Ångermanland | | reg | | S | | | |
Wed 7/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafett | Kristinehamns OK | Värmland | | reg | R | M | | | |
Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, lång | Gästriklands OF | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Skellefteå OK, sprint | Skellefteå OK | Västerbotten | | reg | | S | | | |
Thu 8/8 | Stjärnorpsmedeln | Stjärnorps SK | Östergötland | | reg | | M | | | |
Fri 9/8 | NM, sprint, Älvsby IF OK | Älvsby IF OK | Norrbotten | | champs | | S | | | |
Götalandsmästerskapen, sprint | Hestra IF | Västergötland | | champs | | S | | | |
Sat 10/8 | Askersundsmedeln | Askersunds OK | Örebro Län | | nat | | M | | | |
NM, lång, Älvsby IF OK | Älvsby IF OK | Norrbotten | | champs | | L | | | |
Tuna Ting, dag 1, medel | Stora Tuna OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Gränsjakten i Strömstad, etapp 1 | Idefjordens SK | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Götalandsmästerskapen, publiktävling, lång | Hestra IF | Västergötland | | nat | | L | | | |
Götalandsmästerskapen, lång | Hestra IF | Västergötland | | champs | | L | | | |
Sun 11/8 | Gränsjakten i Strömstad, etapp 2 | Idefjordens SK | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
NM, medel, Älvsby IF OK | Älvsby IF OK | Norrbotten | | champs | | M | | | |
Tuna Ting, dag 2, lång | Stora Tuna OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Götalandsmästerskapen, stafett | Hestra IF | Västergötland | | champs | R | L | | | |
Götalandsmästerskapen, publiktävling, medel | Hestra IF | Västergötland | | nat | | M | | | |
Lindebygdsträffen | Lindebygdens OK | Örebro Län | | nat | | M | | | |
w 33 | Mon 12/8 | | | | | | | | | | |
Tue 13/8 | MTBO, Ockelbo OK | Ockelbo OK | Gästrikland | M | reg | | L | | | |
Västsvenska MTBO-Cupen | Trollhättans SOK | Västergötland | M | reg | | M | | | |
Wed 14/8 | | | | | | | | | | |
Thu 15/8 | | | | | | | | | | |
Fri 16/8 | | | | | | | | | | |
Sat 17/8 | Hokträffen | Skillingaryds FK Vaggeryds SOK | Småland | | reg | | L | | | |
Malmiafejden Grängesberg | OK Malmia | Dalarna | | reg | | M | | | |
OL-skytte, klassisk distans, SM, Svenska Cupen #5, World Cup #13 | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | Y | champs | | L | | | |
Umeå OK, dag 1, medel | Umeå OK | Västerbotten | | nat | | M | | | |
Långhundradubbeln, medel | Långhundra IF | Uppland | | nat | | M | | | |
Sandvikens öppna kommunmästerskap | OK Hammaren | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Golden Weekend, dag 1, medel | Köping-Kolsva OK | Västmanland | | nat | | M | | | |
DM, lång, Norrbotten | Vittjärvs IK | Norrbotten | | champs | | L | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #5, sprint | Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | M | nat | | S | | | |
Sun 18/8 | Jönköpings OK | Jönköpings OK | Småland | | reg | | M | | | |
Klåverödsmedeln | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | nat | | M | | | |
Mockfjärdsflåset | Gagnefs OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
OL-skytte, sprint, SM, Svenska Cupen #6, World Cup #14 | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | Y | champs | | S | | | |
Tjällmoträffen | Tjällmo-Godegårds OK | Östergötland | | nat | | L | | | |
Umeå OK, dag 2, lång | Umeå OK | Västerbotten | | nat | | L | | | |
DM, stafett, Norrbotten | Vittjärvs IK | Norrbotten | | champs | R | M | | | |
Långhundradubbeln, lång | Långhundra IF | Uppland | | nat | | L | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #6, medel | Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | M | nat | | M | | | |
Slättemedeln | OK Skogsstjärnan | Västergötland | | reg | | M | | | |
Golden Weekend, dag 2, medel | Köping-Kolsva OK | Västmanland | | nat | | M | | | |
DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasser | Vittjärvs IK | Norrbotten | | reg | | M | | | |
w 34 | Mon 19/8 | | | | | | | | | | |
Tue 20/8 | | | | | | | | | | |
Wed 21/8 | Tullinge Teamsprint, skog | Tullinge SK | Stockholm | | reg | R | S | | | |
Dalaserien MTBO #5, KM OK Kåre och Domnarvets GoIF | Domnarvets GOIF OK Kåre | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Storviks natt | Storviks IF | Gästrikland | | nat | | L | N | | |
Thu 22/8 | | | | | | | | | | |
Fri 23/8 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprint | IFK Enskede IFK Lidingö SOK | Stockholm | M | champs | | S | | | |
Göteborg O-meeting, etapp 1, medel | Frölunda OL Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Sat 24/8 | Göteborg O-meeting, etapp 2, sprint | Frölunda OL Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | nat | | S | | | |
Avestapropagandan, dag 1, lång | Avesta OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
DM, lång, Ångermanland+Medelpad | Ångermanlands OF Härnösands OK Medelpads OF | Ångermanland Medelpad | | champs | | L | | | |
DM, medel, Västerbotten | IFK Umeå | Västerbotten | | champs | | M | | | |
Hjo 2-dagars, medel | Hjobygdens OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, lång (WRE) | Tullinge SK | Stockholm | M | int | | L | | | |
PreO, Vingåker | Vingåkers OK | Södermanland | T | nat | | P | | | |
Ramunderdubbeln, medel | Söderköpings OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
AOK-medeln | Anderstorps OK | Småland | | reg | | M | | | |
Sensommarmedeln i Bjärnum | OK Torfinn | Skåne | | reg | | M | | | |
Åvingedubbeln, långdistans | IFK Tumba SOK Mälarhöjdens IK OK | Stockholm | | nat | | L | | | |
DM, medel, Jämtland-Härjedalen | Frösö IF | Jämtland-Härjedalen | | champs | | M | | | |
DM, medel, Norrbotten | Piteå IF Orienteringsklubb | Norrbotten | | champs | | M | | | |
Sun 25/8 | Göteborg O-meeting, etapp 3, lång | Frölunda OL Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | nat | | L | | | |
Avestapropagandan, dag 2, medel | Avesta OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
DM, stafett, Ångermanland+Medelpad | Ångermanlands OF Härnösands OK Medelpads OF | Ångermanland Medelpad | | champs | R | M | | | |
DM, stafett, Västerbotten | IFK Umeå | Västerbotten | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Västerbotten, individuella öppna klasser | IFK Umeå | Västerbotten | | reg | | L | | | |
Hjo 2-dagars, lång | Hjobygdens OK | Västergötland | | nat | | L | | | |
Målilla OK | Målilla OK | Småland | | nat | | L | | | |
PreO, Vingåker | Vingåkers OK | Södermanland | T | nat | | P | | | |
Ramunderdubbeln, lång | Söderköpings OK | Östergötland | | nat | | L | | | |
Värmlandsserien | OK Djerf | Värmland | | reg | | L | | | |
DM, sprint, Södermanland | OK Tor | Södermanland | | champs | | S | | | |
Fyrklubbs | OK Gynge | Skåne | | reg | | L | | | |
DM, lång, Jämtland-Härjedalen | Frösö IF | Jämtland-Härjedalen | | champs | | L | | | |
DM, ultralång, Norrbotten | Piteå IF Orienteringsklubb | Norrbotten | | champs | | U | | | |
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, medel (WRE) | IFK Enskede Mälarö SOK | Stockholm | M | int | | M | | | |
Åvingedubbeln, medeldistans | IFK Tumba SOK Mälarhöjdens IK OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
w 35 | Mon 26/8 | | | | | | | | | | |
Tue 27/8 | | | | | | | | | | |
Wed 28/8 | Ungdomsserien, region SO | Gustavsbergs OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Ungdomsserien, region N | Solna OK | Stockholm | | reg | | M | | | |
Ungdomsserien, region SV | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | reg | | M | | | |
Thu 29/8 | Dalaserien MTBO #6, Stora Tuna OK | Stora Tuna OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Fri 30/8 | DM, natt, Gästrikland | Gävle OK | Gästrikland | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Småland | Västerviks OK | Småland | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Uppland + Västmanland | OK Linné Västmanlands OF | Uppland Västmanland | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Östergötland | OK Eken | Östergötland | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Örebro Län | OK Tisaren | Örebro Län | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Värmland | Skattkärrs SOK | Värmland | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Dalarna | Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | | champs | | L | N | | |
Sat 31/8 | DM, medel, Blekinge | OK Vilse 87 | Blekinge | | champs | | M | | | |
DM, medel, Bohuslän-Dal | Brattås CK | Bohuslän-Dal | | champs | | M | | | |
DM, medel, Västergötland | OK Klyftamo | Västergötland | | champs | | M | | | |
Vimmerby OK | Vimmerby OK | Småland | | reg | | M | | | |
DM, sprint, Hälsingland | Rehns BK | Hälsingland | | champs | | S | | | |
DM, medel, Gotland | Gotlands Bro OK | Gotland | | champs | | M | | | |
DM, medel, Skåne | FK Boken | Skåne | | champs | | M | | | |
Jonas Larsons minne 2-dagars, etapp 1 | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | reg | | M | | | |
DM, medel, Södermanland | Ärla IF | Södermanland | | champs | | M | | | |
DM, medel, Stockholm | Sundbybergs IK | Stockholm | | champs | | M | | | |
Öppet MTBO-DM Dalarna, medel | Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | M | champs | | M | | | |
PreO, Upplandshelg | Björklinge SOK | Uppland | T | nat | | P | | | |
DM, medel, Hälsingland | Rehns BK | Hälsingland | | champs | | M | | | |
PreO, Natt-DM, Uppland | Björklinge SOK | Uppland | T | champs | | P | N | | |
Sun 1/9 | Jonas Larsons minne 2-dagars, etapp 2 | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | reg | | M | | | |
DM, lång, Bohuslän-Dal | Brattås CK | Bohuslän-Dal | | champs | | L | | | |
DM, lång, Värmland | Deje SF Sisu Forshaga SK | Värmland | | champs | | L | | | |
DM, stafett, Blekinge | OK Vilse 87 | Blekinge | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Halland | Oskarströms OK | Halland | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Halland, individuella öppna klasser | Oskarströms OK | Halland | | reg | | M | | | |
DM, stafett, Örebro län | KFUM Örebro OK | Örebro Län | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Västergötland | Mariestads FK OK Klyftamo | Västergötland | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasser | OK Klyftamo | Västergötland | | reg | | M | | | |
PreO, Upplandshelg | OK Linné | Uppland | T | nat | | P | | | |
DM, stafett, Gotland | Gotlands Bro OK | Gotland | | champs | R | L | | | |
DM, lång, Dalarna | Bjursås OK | Dalarna | | champs | | L | | | |
DM, lång, Södermanland | OK Klemmingen | Södermanland | | champs | | L | | | |
DM, lång, Stockholm + Uppland | Upplands OF Waxholms OK | Uppland Stockholm | | champs | | L | | | |
DM, lång, Västerbotten, Rallarsvängen | Vännäs OK | Västerbotten | | champs | | L | | | |
DM, stafett, Skåne | FK Boken | Skåne | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser | FK Boken | Skåne | | reg | | L | | | |
DM, lång, Västmanland | Surahammars SOK | Västmanland | | champs | | L | | | |
DM, stafett, Blekinge, individuella öppna klasser | OK Vilse 87 | Blekinge | | reg | | L | | | |
DM, lång, Göteborg | Lerums SOK | Göteborg | | champs | | L | | | |
DM, lång, Gästrikland + Hälsingland | Hälsinglands OF Storviks IF | Hälsingland Gästrikland | | champs | | L | | | |
DM, lång, Östergötland | Linköpings OK | Östergötland | | champs | | L | | | |
DM, lång, Småland | IKHP Huskvarna | Småland | | champs | | L | | | |
MTBO, DM, medel, Ångermanland | OK Nipan | Ångermanland | FM | champs | | M | | | |
w 36 | Mon 2/9 | | | | | | | | | | |
Tue 3/9 | | | | | | | | | | |
Wed 4/9 | | | | | | | | | | |
Thu 5/9 | | | | | | | | | | |
Fri 6/9 | DM, natt, Skåne | Hästveda OK | Skåne | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Bohuslän-Dal | OK Skärmen | Bohuslän-Dal | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Blekinge | BroSö OK Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Stockholm + Södermanland | OK Södertörn Södermanlands OF Stockholms OF | Stockholm Södermanland | | champs | | L | N | | |
Sat 7/9 | PreO, Öppet DM Västergötland+Bohuslän+Göteborg | Bohuslän-Dals OF Göteborgs OF Vänersborgs SK | Bohuslän-Dal Göteborg Västergötland | T | champs | | P | | | |
DM, medel, Dalarna | IFK Mora OK | Dalarna | | champs | | M | | | |
DM, medel, Gästrikland | OK Ödmården Oslättforspojkarnas IK | Gästrikland | | champs | | M | | | |
DM, medel, Göteborg | Sjövalla FK | Göteborg | | champs | | M | | | |
DM, medel, Östergötland | OK Motala | Östergötland | | champs | | M | | | |
DM, medel, Småland | Bredaryds SOK | Småland | | champs | | M | | | |
DM, medel, Värmland | OK Mangen | Värmland | | champs | | M | | | |
DM, medel, Västmanland | Arboga OK | Västmanland | | champs | | M | | | |
MTBO, OK Rodhen | OK Rodhen | Uppland | M | nat | | L | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #10, Sprint | Kalmar OK | Småland | M | nat | | S | | | |
PreO Tempo | Bohuslän-Dals OF Göteborgs OF Vänersborgs SK | Bohuslän-Dal Göteborg Västergötland | T | nat | | T | | | |
DM, sprint, Gotland | Visborgs OK | Gotland | | champs | | S | | | |
DM, medel, Uppland | OK Rodhen | Uppland | | champs | | M | | | |
DM, medel, Örebro län | OK Tylöskog Örebro Läns OF | Örebro Län | | champs | | M | | | |
DM, sprint, Norrbotten | Övertorneå IF | Norrbotten | | champs | | S | | | |
DM, natt, Norrbotten | Övertorneå IF | Norrbotten | | champs | | L | N | | |
DM, natt, Gotland | IF Hansa-Hoburg | Gotland | | champs | | L | N | | |
Sun 8/9 | DM stafett, Gästrikland + Hälsingland, individuella öppna klasser | Hälsinglands OF OK Ödmården Oslättforspojkarnas IK | Hälsingland Gästrikland | | reg | | L | | | |
DM, lång, Blekinge | Karlskrona SOK | Blekinge | | champs | | L | | | |
DM, lång, Skåne | Frosta OK | Skåne | | champs | | L | | | |
DM, lång, Västergötland | IF Hagen OK P4 | Västergötland | | champs | | L | | | |
DM, sprint, Ångermanland | Kramfors-Alliansen Lugnviks IF | Ångermanland | | champs | | S | | | |
DM, stafett, Dalarna | IFK Mora OK | Dalarna | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Dalarna, individuella öppna klasser | IFK Mora OK | Dalarna | | reg | | M | | | |
DM, stafett, Gästrikland + Hälsingland | Hälsinglands OF OK Ödmården Oslättforspojkarnas IK | Hälsingland Gästrikland | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Östergötland | OK Motala | Östergötland | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasser | OK Motala | Östergötland | | reg | | L | | | |
DM, stafett, Södermanland + Västmanland | Eskilstuna OL Västmanlands OF | Södermanland Västmanland | | champs | R | L | | | |
MTBO, Svenska Cupen, #11, Masstart, Final | Kalmar OK | Småland | M | nat | | M | | | |
DM, stafett, Södermanland + Västmanland, individuella öppna klasser | Eskilstuna OL | Södermanland | | reg | | L | | | |
DM, lång, Halland | IK Trenne Ullared | Halland | | champs | | L | | | |
DM, stafett, Småland | Bredaryds SOK | Småland | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Stockholm | Skarpnäcks OL | Stockholm | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasser | Skarpnäcks OL | Stockholm | | nat | | L | | | |
DM, stafett, Uppland | IF Thor | Uppland | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Värmland | OK Hierne | Värmland | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Värmland, individuella öppna klasser | OK Hierne | Värmland | | reg | | L | | | |
DM, lång, Örebro län | OK Tylöskog Örebro Läns OF | Örebro Län | | champs | | L | | | |
DM, stafett, Göteborg | IFK Göteborg Orientering | Göteborg | | champs | R | L | | | |
DM, stafett, Uppland, individuella öppna klasser | IF Thor | Uppland | | reg | | L | | | |
DM, stafett, Bohuslän-Dal | Stångenäs AIS | Bohuslän-Dal | | champs | R | L | | | |
w 37 | Mon 9/9 | Östgötaserien i MTBO, #3 | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | M | reg | | M | | | |
Tue 10/9 | | | | | | | | | | |
Wed 11/9 | Dalaserien MTBO Nr 7 | Leksands OK | Dalarna | M | reg | | M | | | |
Thu 12/9 | | | | | | | | | | |
Fri 13/9 | Ungdoms-SM, sprint | SOK Viljan | Småland | | champs | | S | | | |
Ungdoms-SM, sprint, öppna klasser | SOK Viljan | Småland | | reg | | S | | | |
Sat 14/9 | Årsundarundan | Årsunda IF | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Attundadubbeln, medeldistans | Attunda OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Loffelunken | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | nat | | M | | | |
Ungdoms-SM, lång | SOK Viljan | Småland | | champs | | L | | | |
Ungdoms-SM, lång, öppna klasser | SOK Viljan | Småland | | reg | | L | | | |
SM, lång, kval | Segersta OK Söderhamns OK | Hälsingland | | champs | | L | | | |
Hjortlördan, medel | OK Skogshjortarna | Västergötland | | nat | | M | | | |
Bergslagsträffen | Norbergs OK | Västmanland | | nat | | L | | | |
Sun 15/9 | SM, lång, final | Segersta OK Söderhamns OK | Hälsingland | | champs | | L | | | |
Älgjakten | Fältjägarnas IF | Jämtland-Härjedalen | | nat | R | S | | | |
Attundadubbeln, långdistans | Attunda OK | Stockholm | | nat | | L | | | |
OK Gisle | OK Gisle | Småland | | reg | | L | | | |
Ungdoms-SM, distriktsstafett | SOK Viljan | Småland | | champs | R | L | | | |
SM, lång, final, publiktävling, medel | Segersta OK Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | M | | | |
FK Åsen, medel | FK Åsen | Skåne | | nat | | M | | | |
Hjortsöndan, lång | OK Skogshjortarna | Västergötland | | nat | | L | | | |
Klarälvskavlen | IK Vikings OK | Värmland | | reg | R | L | | | |
Norbergs OK:s nationella | Norbergs OK | Västmanland | | nat | | L | | | |
Älgjakten, individuella öppna klasser | Fältjägarnas IF | Jämtland-Härjedalen | | reg | | M | | | |
Klarälvskavlen, individuella öppna klasser | IK Vikings OK | Värmland | | reg | | L | | | |
w 38 | Mon 16/9 | | | | | | | | | | |
Tue 17/9 | | | | | | | | | | |
Wed 18/9 | | | | | | | | | | |
Thu 19/9 | | | | | | | | | | |
Fri 20/9 | SM, medel, kval | Segersta OK Söderhamns OK | Hälsingland | | champs | | M | | | |
MTBO, Kils OK’s 2-Dagars, etapp 1, Kvällssprint | Kils OK | Värmland | M | nat | | S | N | | |
Sat 21/9 | SM, medel, final | Segersta OK Söderhamns OK | Hälsingland | | champs | | M | | | |
MTBO, Kils OK’s 2-Dagars, etapp 2, Öppet Medel DM | Kils OK | Värmland | M | nat | | M | | | |
Hellasmedeln | Hellas Orientering | Stockholm | | nat | | M | | | |
Mälarmårdsdubbeln, medel | Katrineholms OK OK Tjärnen | Södermanland | | nat | | M | | | |
Polkaluffen | Gränna-Bygdens OK | Småland | | reg | | L | | | |
Skyttorpslången | Rasbo IK | Uppland | | nat | | L | | | |
SM, medel, final, publiktävling, medel | Segersta OK Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | M | | | |
Aleträffen | OK Alehof | Göteborg | | nat | | L | | | |
Jarlkut´n | IK Jarl Rättvik | Dalarna | | nat | | M | | | |
Bahco Cup | Lidköpings VSK | Västergötland | | nat | | L | | | |
Sun 22/9 | Hultsfreds OK | Hultsfreds OK | Småland | | reg | | L | | | |
Mälarmårdsdubbeln, lång | Katrineholms OK OK Tjärnen | Södermanland | | nat | | L | | | |
Stenskogsmedeln | Ringsjö OK | Skåne | | nat | | M | | | |
SM, stafett | Segersta OK Söderhamns OK | Hälsingland | | champs | R | L | | | |
Bahco Cup, stafett | Lidköpings VSK | Västergötland | | nat | R | L | | | |
OK Österåker, individuell medeldistans | OK Österåker | Stockholm | | nat | | M | | | |
Leksands OK | Leksands OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Herkules Skogsdåd | FK Herkules | Göteborg | | nat | | M | | | |
Österåkerskavlen | OK Österåker | Stockholm | | nat | R | L | | | |
w 39 | Mon 23/9 | | | | | | | | | | |
Tue 24/9 | | | | | | | | | | |
Wed 25/9 | | | | | | | | | | |
Thu 26/9 | DM, natt, Jämtland-Härjedalen | OK Storsjön | Jämtland-Härjedalen | | champs | | L | N | | |
Fri 27/9 | DM, natt, Ångermanland | OK Nipan | Ångermanland | | champs | | M | N | | |
Pölder Cup, avslutning, dag 1, natt | Eksjö SOK | Småland | | nat | | L | N | | |
PreO, Natt-SM | Rehns BK | Hälsingland | T | champs | | L | | | |
DM, natt, Halland | Simlångsdalens IF | Halland | | champs | | L | N | | |
Sat 28/9 | Arosträffen, medel | Västerås SOK | Västmanland | | nat | | M | | | |
DM, natt, Västerbotten | Stöcksjö IS | Västerbotten | | champs | | L | N | | |
DM, sprint, Västerbotten | Stöcksjö IS | Västerbotten | | champs | | S | | | |
Öppet MTBO-DM Dalarna, lång, Dalaserien #8 | IFK Mora OK | Dalarna | M | champs | | L | | | |
Pölder Cup, avslutning, dag 2, medel | Eksjö SOK | Småland | | nat | | M | | | |
PreO, Dag-SM | Rehns BK | Hälsingland | T | champs | | L | | | |
PreO, Stafett-SM | Rehns BK | Hälsingland | T | champs | R | L | | | |
Ungdomsseriefinalen, Stockholm | Väsby OK | Stockholm | | reg | | S | | | |
Upplandscupsfinalen | Idrottsföreningen OLGY Uppsala | Uppland | | reg | | M | | | |
Vilselöpet | OK Vilse 87 | Blekinge | | nat | | L | | | |
Gustafspinglan, etapp 1 | Säterbygdens OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Bredareds IF | Bredareds IF | Västergötland | | nat | | M | | | |
Omstart: DM, sprint, Gotland | Visborgs OK | Gotland | | champs | | S | | | |
Ekorren Cup | Linköpings OK | Östergötland | | reg | R | L | | | |
Sun 29/9 | Gustafspinglan, etapp 2 | Säterbygdens OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Arosträffen, lång | Västerås SOK | Västmanland | | nat | | L | | | |
Flundrehof Skogsträff | OK Flundrehof | Västergötland | | nat | | M | | | |
Kils OK:s nationella | Kils OK | Värmland | | nat | | L | | | |
PreO, TempO-SM | Rehns BK | Hälsingland | T | champs | | L | | | |
DM, lång, Gotland | Garda OK | Gotland | | champs | | L | | | |
Medelsprint i Skåne | Eslövs FK | Skåne | | reg | | M | | | |
Örnsköldsviksmästerskapet | Örnsköldsviks OK | Ångermanland | | reg | | M | | | |
Tenhultsmedeln | Tenhults SOK | Småland | | reg | | M | | | |
w 40 | Mon 30/9 | | | | | | | | | | |
Tue 1/10 | | | | | | | | | | |
Wed 2/10 | Natti Natti | IFK Enskede | Stockholm | | reg | R | S | N | | |
Natti Natti, individuella öppna klasser | IFK Enskede | Stockholm | | reg | | S | N | | |
Thu 3/10 | | | | | | | | | | |
Fri 4/10 | Revinge by night | Lunds OK Malmö OK | Skåne | | nat | R | L | N | | |
DM, natt, Hälsingland | Hudiksvalls OK | Hälsingland | | champs | | L | N | | |
Partilletrippeln, sprint | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | S | | | |
Sat 5/10 | Älgot cup, final | Lunds OK | Skåne | | nat | | L | | | |
Falkdrevet, dag 1 | OK Skogsfalken | Blekinge | | nat | | M | | | |
Ulricehamns OK | Ulricehamns OK | Västergötland | | reg | | M | | | |
Partilletrippeln, lång | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | L | | | |
Bruksträffen | Robertsfors IK | Västerbotten | | reg | | M | | | |
PreO, Nordisk Landskamp | OK Landehof | Göteborg | T | nat | | P | | | |
Skärmjakten, dag 1, lång | HJS-Vansbro OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
PreO, Nordisk Landskamp, natt | OK Landehof | Göteborg | T | nat | | P | N | | |
Sun 6/10 | Bohusbataljen | Herrestads AIF Uddevalla IS | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
Falkdrevet, dag 2 + DM, ultralång, Blekinge | OK Skogsfalken | Blekinge | | champs | | M | | | |
Midälvastafetten | Selånger SOK | Medelpad | | reg | R | M | | | |
Revingeträffen | Lunds OK | Skåne | | nat | | M | | | |
Traneträffen | OK Tranan | Västergötland | | nat | | L | | | |
Ungdomsstafetten | Lunds OK | Skåne | | nat | R | L | | | |
Partilletrippeln, medel | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | M | | | |
PreO, Nordisk Landskamp | OK Landehof | Göteborg | T | nat | | P | | | |
Skärmjakten, dag 2, medel | HJS-Vansbro OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
w 41 | Mon 7/10 | | | | | | | | | | |
Tue 8/10 | DM, natt, Medelpad | Selånger SOK | Medelpad | | champs | | M | N | | |
Wed 9/10 | | | | | | | | | | |
Thu 10/10 | | | | | | | | | | |
Fri 11/10 | | | | | | | | | | |
Sat 12/10 | 25manna | Haninge SOK OK Ravinen | Stockholm | | nat | R | L | | | |
Motionsorientering 25manna | Haninge SOK OK Ravinen | Stockholm | | nat | | M | | | |
Sun 13/10 | 25mannamedeln | Haninge SOK OK Ravinen | Stockholm | | nat | | M | | | |
KSK-sprinten, etapp 1 | Kinnaströms SK | Västergötland | | nat | | S | | | |
KSK-sprinten, etapp 2 | Kinnaströms SK | Västergötland | | nat | | S | | | |
w 42 | Mon 14/10 | | | | | | | | | | |
Tue 15/10 | | | | | | | | | | |
Wed 16/10 | | | | | | | | | | |
Thu 17/10 | | | | | | | | | | |
Fri 18/10 | Lugnetsprinten | Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | | S | N | | |
Axevallanatta | Istrums SK | Västergötland | | reg | | L | N | | |
Sat 19/10 | Daladubbeln, individuella öppna klasser lördag | Karlsbyhedens OK Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | | L | | | |
Daladubbeln, stafett | Karlsbyhedens OK Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | R | M | | | |
DM, sprint, Skåne | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | champs | | S | | | |
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasser | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | reg | | S | | | |
Vallesprinten | Istrums SK | Västergötland | | reg | | S | | | |
Helg utan älg, dag 1, lång | Gotlands Bro OK | Gotland | | nat | | L | | | |
PreO i Dalen + Öppet DM för Halland och Småland | Halmstad OK Simlångsdalens IF | Halland | T | nat | | P | | | |
DM, sprintstafett, Skåne | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | champs | R | S | | | |
Sun 20/10 | Helg utan älg, dag 2, medel | Gotlands Bro OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Daladubbeln, individuella öppna klasser söndag | Karlsbyhedens OK Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | | L | | | |
Daladubbeln, patrull | Karlsbyhedens OK Korsnäs IF OK OK Kåre | Dalarna | | nat | P | U | | | |
GMOK:s höstmedel | Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | nat | | M | | | |
PreO i Dalen + Fyrklubbs för Skåne | Simlångsdalens IF | Halland | T | nat | | P | | | |
Oktobertävlingen i Motala | Motala AIF OL | Östergötland | | nat | | L | | | |
w 43 | Mon 21/10 | | | | | | | | | | |
Tue 22/10 | | | | | | | | | | |
Wed 23/10 | | | | | | | | | | |
Thu 24/10 | | | | | | | | | | |
Fri 25/10 | Haningenatten | Haninge SOK | Stockholm | | reg | | M | N | | |
Sat 26/10 | Smålandskavlen | OK Njudung | Småland | | nat | R | L | C | | |
Haningestafetten | Haninge SOK | Stockholm | | reg | R | S | | | |
Björkåkramedeln | OK Njudung | Småland | | reg | | M | | | |
Sun 27/10 | Smålandskavlen | OK Njudung | Småland | | nat | R | L | C | | |
Oktoberracet | OK Enen | Uppland | | nat | | M | | | |
Smålandskavlen, individuella öppna klasser | OK Njudung | Småland | | reg | | L | | | |
Fräknefejden | Ljungskile FK | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
w 44 | Mon 28/10 | | | | | | | | | | |
Tue 29/10 | | | | | | | | | | |
Wed 30/10 | | | | | | | | | | |
Thu 31/10 | | | | | | | | | | |
Fri 1/11 | | | | | | | | | | |
Sat 2/11 | Lången | OK Tyr | Värmland | | reg | | L | | | |
MTBO Rodhenloppet | OK Rodhen | Uppland | M | nat | P | L | N | | |
Uddevallatrofén | Uddevalla OK | Bohuslän-Dal | | nat | P | L | | | |
MTBO-DM Småland | Nässjö OK | Småland | M | reg | | M | | | |
Rodhenloppet | OK Rodhen | Uppland | | nat | P | L | N | | |
Sun 3/11 | Höstlunken | Snättringe SK | Stockholm | | reg | P | U | | | |
Korten | OK Tyr | Värmland | | reg | | M | | | |
Råbockalången | Hjärnarps OL | Skåne | | nat | | L | | | |
w 45 | Mon 4/11 | | | | | | | | | | |
Tue 5/11 | | | | | | | | | | |
Wed 6/11 | | | | | | | | | | |
Thu 7/11 | | | | | | | | | | |
Fri 8/11 | O-event, dag 1, Sprint by Night | Borås GIF | Västergötland | | nat | | S | N | | |
Sat 9/11 | Novembertävlingarna, medeldistans | Tullinge SK | Stockholm | | reg | | M | | | |
O-event, dag 2, Downhill Sprint | Hestra IF | Västergötland | | nat | | S | | | |
Sun 10/11 | Novembertävlingarna, långdistans | Tullinge SK | Stockholm | | reg | | L | | | |
O-Event, dag 3, Zoorientering | IK Ymer | Västergötland | | nat | | S | | | |
w 46 | Mon 11/11 | | | | | | | | | | |
Tue 12/11 | | | | | | | | | | |
Wed 13/11 | Mila Stockholm by Night, #1 | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Thu 14/11 | | | | | | | | | | |
Fri 15/11 | | | | | | | | | | |
Sat 16/11 | PreO, DM, Skåne | Stigmännen Karlshamns OK | Blekinge | T | nat | | P | | | |
Sun 17/11 | Höstrusket i Örkelljunga | Örkelljunga FK | Skåne | | nat | | M | | | |
PreO, öppet DM Blekinge | Ronneby OK | Blekinge | T | champs | | P | | | |
w 47 | Mon 18/11 | | | | | | | | | | |
Tue 19/11 | | | | | | | | | | |
Wed 20/11 | | | | | | | | | | |
Thu 21/11 | | | | | | | | | | |
Fri 22/11 | | | | | | | | | | |
Sat 23/11 | Fakiren | Köping-Kolsva OK Västmanlands OF | Västmanland | | reg | | L | | | |
Stockholm Rogaining | OK Ravinen | Stockholm | | reg | P | U | | | |
Sun 24/11 | | | | | | | | | | |
w 48 | Mon 25/11 | | | | | | | | | | |
Tue 26/11 | | | | | | | | | | |
Wed 27/11 | | | | | | | | | | |
Thu 28/11 | | | | | | | | | | |
Fri 29/11 | | | | | | | | | | |
Sat 30/11 | Viken Indoor, etapp 1 | OK Pers Lärjungar | Gästrikland | | reg | | L | | | |
Sun 1/12 | Viken Indoor, etapp 2 | OK Pers Lärjungar | Gästrikland | | reg | | L | | | |
w 49 | Mon 2/12 | | | | | | | | | | |
Tue 3/12 | | | | | | | | | | |
Wed 4/12 | | | | | | | | | | |
Thu 5/12 | | | | | | | | | | |
Fri 6/12 | | | | | | | | | | |
Sat 7/12 | SkidO, Arvidsjaur, sprint | Arvidsjaurs OK | Norrbotten | FS | reg | | S | | | |
SkidO, Arvidsjaur, medel | Arvidsjaurs OK | Norrbotten | S | reg | | M | C | | |
Sun 8/12 | | | | | | | | | | |
w 50 | Mon 9/12 | | | | | | | | | | |
Tue 10/12 | | | | | | | | | | |
Wed 11/12 | Mila Stockholm by Night #2 | Snättringe SK | Stockholm | | reg | | L | N | | |
Thu 12/12 | | | | | | | | | | |
Fri 13/12 | | | | | | | | | | |
Sat 14/12 | | | | | | | | | | |
Sun 15/12 | | | | | | | | | | |
w 51 | Mon 16/12 | | | | | | | | | | |
Tue 17/12 | | | | | | | | | | |
Wed 18/12 | | | | | | | | | | |
Thu 19/12 | | | | | | | | | | |
Fri 20/12 | | | | | | | | | | |
Sat 21/12 | | | | | | | | | | |
Sun 22/12 | | | | | | | | | | |
w 52 | Mon 23/12 | | | | | | | | | | |
Tue 24/12 | | | | | | | | | | |
Wed 25/12 | | | | | | | | | | |
Thu 26/12 | | | | | | | | | | |
Fri 27/12 | | | | | | | | | | |
Sat 28/12 | SkidO, DM, sprint, Norrbotten, Nyårssprinten i Boden | I 19 IF | Norrbotten | S | champs | | S | | | |
SkidO, Nyårsmedeln i Boden | I 19 IF | Norrbotten | S | reg | | M | | | |
Mora Indoor cup- Individuell | IFK Mora OK | Dalarna | | reg | | S | | | |
Sun 29/12 | Mora Indoor cup- Stafett | IFK Mora OK | Dalarna | | reg | R | S | | | |
w 1 | Mon 30/12 | | | | | | | | | | |
Tue 31/12 | | | | | | | | | | |
Wed 1/1 | Nyårsorienteringen | Tormestorps IF | Skåne | | reg | | L | | | |